رد کردن لینک ها

ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع!

ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! – کانون خبرنگاران نبأ: کارشناس فرهنگی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اظهار کرد: اعتقاد و اهتمام بازی‌ساز به مبانی و مفاهیم دین سبب تولید کاری با محوریت دینی می‌شود؛ متأسفانه گروهی از سازندگان با قالب این حوزه آشنا نیستند و تنها در جهت درآمد‌زایی وارد این حرفه می‌شوند که این عامل نیز سبب آسیب به حوزه بازی‌های دینی و قرآنی می‌شود.

علی علی‌مرادی، کارشناس فرهنگی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ درباره القای درست مفاهیم و ارزش‌های دینی از طریق تولید بازی‌های دینی، گفت: همان‌طور که شرع مقدس اسلام به تمام شئون زندگی می‌پردازد وآموزه‌های آن در همه شرایط قابل استفاده است بازی دینی نیز به سبک و یا موضوع خاصی محدود نمی‌شود؛ زیرا دین و بازی دینی اثرگذاری خود را دارد و نیازمند تلاش چندانی برای القای مفاهیم نیست. همچنین زمانی که در فرایند بازی رفتار بازیکن منطبق با مفاهیم دینی باشد در بازآفرینی رفتار دینی مخاطب موفق‌تر عمل می‌کند.

وی افزود: لزوم تعریف بازی دینی زمانی احساس می‌شود که برخی تنها بازی‌هایی با موضوعاتی خاص مانند دفاع مقدس را بازی دینی می‌دانند؛ در حالی که به‌دلیل عدم موفقیت در اشاعه مستقیم معارف دینی، ما شکل خاصی از بازی دینی و قرآنی نداریم و در واقع شبه بازی‌هایی هستند که به‌صورت غیر مستقیم به این مباحث می‌پردازند.

کارشناس فرهنگی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: گروهی از سازندگان این شبه ‌‌بازی‌ها با قالب این حوزه آشنا نیستند و تخصص کافی در زمینه انتقال پیام و معنا را ندارند و تنها در جهت درآمد‌زایی وارد این حرفه می‌شوند که این عامل نیز سبب آسیب به حوزه بازی‌های دینی و قرآنی می‌شود.

وی درباره شرایط و بستر لازم برای ساخت بازی‌های دینی، عنوان کرد: اگر سازنده بازی به‌صورت درست با معارف دین آشنا باشد خود به خود بازی دینی می‌شود. اشراف نداشتن سازنده به مباحث دینی نیز سبب جهت‌گیری نادرست در مخاطب می‌شود.

کارشناس فرهنگی بنیاد ملی بازی های رایانه ای اظهار کرد: اعتقاد و اهتمام بازی‌ساز به مبانی و مفاهیم دین سبب تولید کاری با محوریت دینی می‌شود که در این صورت بازی‌ساز هرچه بسازد ملهم از مبانی و مفاهیم دین است و تداعی‌گر عقاید یک مسلمان است.

علی‌مرادی افزود: در بازی‌های دینی اگر انتقال معنا به‌صورت مستقیم صورت بگیرد سبب گاردگیری مخاطب در پذیرش آن پیام می‌شود. فرایند بازی باید به گونه‌ای باشد که بدون اشاره مستقیم، بازیکن به‌صورت فعالانه در بازی فرو رود و با مفاهیم آشنا شود. همچنین کودکان و نوجوانان از مخاطبان اصلی این بازی‌ها هستند، اما با این وجود انتقال پیام از طریق این بازی‌ها برای بزرگسالان نیز وجود دارد.

وی در پایان گفت: تعدادی از بازی‌هایی که امروزه در حوزه دین ساخته می‌شوند دارای جذابیت و قواعد ‌بازی نیستند و روح بازی در آن‌ها جریان ندارد که این عوامل سبب می‌شود به شیوه تأثیرگذار عمل نکنند و با استقبال کاربران روبه‌رو نشوند. در کنار این موارد بازی‌هایی نیز بدون حمایت مادی و معنوی ساخته شده است که دارای جذابیت هستند و درآمد‌زایی کردند.

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

 

ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع! ورود سازندگان ناآگاه به حوزه بازی‌های دینی ممنوع!

به گفتگو بپیوندید

3 + بیست =

بازگشت به بالای صفحه