رد کردن لینک ها

چرا مجوز بازاریابی شبکه ای شرکت ابر تجارت کهکشان لغو شد؟ | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

چرا مجوز بازاریابی شبکه ای شرکت ابر تجارت کهکشان لغو شد؟

چرا مجوز بازاریابی شبکه ای شرکت ابر تجارت کهکشان لغو شد؟ – پس از مدتی یکی از این شرکت ها، در مسیر نادرست قرار گرفت به طوری که تخلفات از دستورالعمل که توسط این شرکت انجام شده بود، بارها و بارها و طی جلسات متعدد توسط مسئولین نظارتی با مدیران و لیدرهای این شرکت مطرح و موارد تخلف تذکر داده شد.

اختصاصی ایران هشدار

پس از ورود دسیسه های هرمی در دهه ۸۰ که متاسفانه افراد زیادی متضرر شدند و ذهنیت منفی از آن روزها داشتند، سرانجام با مطالعات زیاد و بررسی کارشناسانه، نتورک سالم و قانونی تحت عنوان بازاریابی شبکه ای از سال ۱۳۹۰ در کشور ما شروع به فعالیت کرد. این صنعت برای افرادی که قدرت فروش کالا و در واقع قدرت خرده فروشی محصول را دارند، بسیار مفید و جذاب است و می تواند موجب اشتغال و فعالیت این افراد شود و البته در صورتی که به درستی و در قالب چارچوب قانونی آن انجام شود، می تواند موجب رونق اقتصادی کشور نیز گردد. اما همیشه و همه افراد در چارچوب ضوابط قانونی و مقررات حرکت نمی کنند و باعث گمراهی خود و دیگران می شوند.

در ابتدای فعالیت بازاریابی چند سطحی در کشور ما، ۴ شرکت مجوز فعالیت دریافت کردند و به سرعت فعالیت رو به جلوی خود را آغاز کردند که عمدتا محصولات مورد عرضه آنها تک رسته ای بود. اما پس از مدتی یکی از این شرکت ها، در مسیر نادرست قرار گرفت به طوری که تخلفات از دستورالعمل که توسط این شرکت انجام شده بود، بارها و بارها و طی جلسات متعدد توسط مسئولین نظارتی با مدیران و لیدرهای این شرکت مطرح شد و موارد تخلف تذکر داده شد. تا اینکه نهایتا به دلیل عدم توجه به این موارد قانونی، این شرکت لغو مجوز شد.

شرکت ابرتجارت کهکشان

شرکت ابر تجارت کهکشان جزء یکی از چهار شرکت پیشتازی بود که مجوز فعالیت بازاریابی شبکه ای را در ایران دریافت کرد و در ابتدا نیز فرآیند فعالیت این شرکت بر طبق اصول تعیین شده انجام می شد. اما داستان از جایی شروع شد که این شرکت با گستردگی زیاد و عدم توانایی در کنترل مجموعه و لیدرهای شرکت از حیث رعایت مقررات مواجه شد و تمرکز خود را به جای فروش محصول بر شبکه سازی و اغواگری در ثبت خریدهای مازاد بر نیاز قرار داد و بالتبع پس از مدتی اعتراضات و شکایات متعدد از طرف بازاریابانی که در این شرکت همگی فریب خورده و متضرر بودند، باعث تذکرها و اخطارهای متمادی به این شرکت شد.

موارد مهم عدم رعایت ضوابط بازاریابی شبکه ای
  • نارضایتی های متعدد بعلت عدم ایفای به موقع تعهدات شرکت دریافت می شد.
  • ایجاد نگرش های نادرست در بین بازاریابان جدید الورود صورت می گرفت که طی آن محصول و فروش در حاشیه قرار می گرفت و فقط شبکه سازی مهم تلقی می شد.
  • تعین استراتژی فروش و به تبع آن خرید اجباری که از تخلفات مهم بازاریابی شبکه ای محسوب می شود، در بین بازاریابان صورت می گرفت.
  • ارزش گذاری و بزرگ کردن لیدر ها و سر شاخه های شرکت با عناوینی مثل سلطان و … صورت می گرفت.
  • فریب افرد و ادعای درآمدهای میلیونی به ازای جذب افراد جدید الورود و وعده های اغواگرایانه و پوچ توسط افراد این شرکت صورت می گرفت.
  • فعالیت اعضای شرکت در مکان های فاقد مجوز شعب انجام می شد.
  • شرکت در کنترل و نظارت لیدرها و مجموعه های آموزش دهنده شرکت توانایی نداشت.
  • عرضه محصولات بی کیفیت و غیر رقابتی صورت می گرفت.
  • و …
لغو مجوز فعالیت

متاسفانه در آن زمان افراد اطلاعات کافی در مورد ضوابط قانونی فعالیت بازاریابی شبکه ای نداشتند و بعضا تحت تاثیر این آموزش های نادرست عمل می کردند و سعی در شبکه سازی بی پشتوانه و ناپایدار می کردند که این امر باعث ایجاد شکایات متعددد از این شرکت شده بود.

در نهایت مجوز این شرکت پس از دریافت اخطارهای متعدد که موجب چندین بار تعلیق این شرکت شده بود، در تاریخ ۹۴/۸/۴ لغو شد.

نکته حائز اهمیت اینکه با وجود ابطال مجوز، اکثر لیدرهای بزرگ این شرکت بطور مستقیم و غیر مستقیم در شرکت های دارای پروانه در حال فعالیت می باشند که بعضا مواردی از تخلفات گذشته را انجام می دهند که می تواند زنگ خطر و هشداری جدی برای صاحبان شرکت های دارای پروانه کسب بازاریابی شبکه ای باشد.

امید است این صنعت نوپا در کشور ما با حرکتی رو به جلو والبته در چارچوب قانون باعث رونق اقتصادی در کشور شود.

 

بازگشت به بالای صفحه