آموزش و پیشگیری

چگونه از اعتبار سایت مطمئن شویم

امروزه گسترش فضای مجازی بسیاری از امور را ساده نموده است و از طرفی شیوع بیماری منحوس کرونا نیز به استفاده بیشتر جامعه از فضای مجازی سوق داده است. به همین منظور بسیاری از شما برای یافتن اطلاعات مورد نیاز خود، خرید و دریافت خدمات در فضای مجازی اولین کاری که می کنید، وارد جستجوگر گوگل می شوید و یا اینکه تبلیغی را در شبکه های اجتماعی و پیامک ها می بینید و وارد سایتی می شوید، اما چیزی که ذهن شما را مشغول می کند اینست که آیا این سایت معتبر می باشد یا خیر.

متاسفانه با گسترش فضای مجازی مجرمین نیز وارد این فضا شده و از فرصت های موجود در آن سوء استفاده می نمایند. بنابراین با این گسترش شیوه های مجرمانه نیز گسترش می یابد.

اعتبار و اعتماد رکن مهم همه شما برای خرید، دریافت خدمات و یا هر گونه بهره برداری از اینترنت می باشد، اما چگونه می توان مطمئن شد که یک سایت معتبر می باشد، با توجه به وجود ماهیت دیجیتال ، اگر قادر به تشخیص به موقع نباشیم ممکن است به صورت ناخواسته با یک مجرم سایبری مواجه شویم. بنابراین اگر بتوانید بلافاصله قبل از بازدید از وب سایتی که بر روی تبلیغاتی که در گوشه ای از صفحه چشمک می زند کلیک کرده اید، یک قاعده کلی خوب این است که توجه کنید ، هنگام لمس لینک پیشنهاد شده  تصمیم آگاهانه گرفته و به دنبال نشانه هایی باشید که می تواند به شما در ارزیابی اعتبار سایت کمک کند. در این مقاله قصد داریم راه هایی سنجش اعتبار سایت ها را برای شما توضیح دهیم. در صورتی که پس از مطالعه مطالب گفته شده در زیر هر گونه ابهام و سوال در خصوص وبسایتی دارید می توانید از خدمات مشاوره فنی و حقوقی وکیل سایبری بهره مند شوید.

نماد اعتماد الکترونیکی

در کشور ما به فروشگاه های اینترنتی نماد اعتماد الکترونیکی یا همان ای نماد اعطاء می شود. مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. در واقع با دیدن این نماد شما در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال شما عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنید.

نماد اعتماد الکترونیکی به شكل یك علامت در سایت‌هایی كه از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تائید است به نمایش در می آید. شما باید با جستجو در فهرست وب سایت های مورد تایید، از صحت ”نماد اعتماد الكترونیكی” به نمایش درآمده در سایت ها اطمینان حاصل کنید.

البته برخی سایت های اقدام به بارگذاری تصویر جعلی ای نماد می نمایند، برای مطمئن شدن از اصالت نماد مذکور اقدامات زیر را انجام دهید:

  • با کلیک کردن بر روی تصویر لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی، صفحه مجوز مربوطه را مشاهده کنید.
  • مطمئن شوید صفحه ای که مشاهده می کنید، صفحه اصلی مرورگر شماست و نه یک عکس و تصویر از یک مرورگر.
  • دقت داشته باشید که صفحه مجوز حتما باید با آدرس ir آغاز شده باشد.
  • حتما آدرس اینترنتی (URL) سایت با آدرسی که در این صفحه معرفی می شود یکی باشد.
  • دامنه وب سایت فروشگاه مورد نظر خود را در فهرست کسب و کارهای دارای نماد اعتماد الكترونیكی منتشر شده در سایت ای نماد به آدرس ir جستجو کنید.

مجوز اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی

اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی ، مرجع رسمی ارائه مجوز به سایت های ارائه دهنده کالا و خدمات صنفی در کشور می باشد. سایت های دارای مجوز، نماد این اتحادیه را در خود جای داده اند. دقت داشته باشید حتما بر روی نماد کلیک کرده و اطلاعات ان را در صفحه جدید باز شده بررسی کنید. همچنین می توانید با مراجعه به سایت https://ecunion.ir/ از اعتبار مجوز موصوف مطمئن شوید.

شامد

یکی دیگر از مجوزها که می تواند معرف اعتبار سایت ها باشد، شامد است. شامد، شناسه الکترونیکی ثبت ملی محتوای دیجیتال است و از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هرگونه محتوای دیجیتالی اعطا می‌شود. کد شامد نشان‌دهنده اعتبار ‌سایت است که با تخصیص آن، شکایات احتمالی کاربران نیز قابل رسیدگی خواهد بود. جهت بررسی سایت های دارای کد شامد می توانید به آدرس https://shamad.saramad.ir/ مراجعه نمایید.

 

HTTPS  و گواهینامه سایت

HTTPS صرفاً به این معنی است که کانال ارتباطی بین شما و سرور رمزگذاری شده و ایمن است. اما این اعتماد را نمی دهد که خود سرور اطلاعات شما را سرقت نکند. در حال حاضر مجرمین با توجه به تاکید گذشته بر امن بودن رمز گذاری SSL ، برای سایت های فیشینگ از این نوع ارتباط استفاده می کنند. برای مشاهده گواهی دیجیتالی صادر شده به وب سایت، روی قفل در نوار آدرس وب کلیک کنید تا جزئیات اتصال نشان داده شود. روی اطلاعات بیشتر کلیک کنید و سپس گواهی را مشاهده کنید. بنابراین نوع گواهی بسیار مهم می باشد و اطلاعات خوبی را به شما می دهد. پس به صرف HTTPS به سایت اعتماد نکنید.

بررسی ارتباط با ما

بررسی کنید آیا سایت دارای آدرس فیزیکی است یا خیر. آیا شرکت شماره تلفن ذکر شده و شناسه ایمیل دارد؟ سعی کنید یک ایمیل به شناسه ارائه شده در صفحه تماس ارسال کنید و بررسی کنید که آیا تحویل داده می شود یا خیر. تأیید کنید که ایمیل یک ایمیل عمومی مانند سرویس جی میل نیست، بلکه با نام تجاری شرکت همراه است.

رتبه الکسا

بررسی رتبه سایت در الکسا یکی از راه های اعتبار آن می باشد. سایت الکسا یکی از معروفترین وبسایت های اینترنتی در سطح جهان است که رتبه سایت ها را بر اساس تعداد بازدیدکنندگان آنها ارزیابی میکند. در این سرویس هر چقدر بازدید های یک سایت بیشتر باشد رتبه الکسای آن سایت نیز بیشتر میشود. البته در اینجا منظور از رتبه بالا عدد بیشتر نیست بلکه هر چقدر رتبه الکسای سایت بیشتر باشد عدد الکسای آن سایت کمتر میشود. طبق اعلام الکسا رتبه وب‌سایت‌ها بر اساس تعداد بازدیدکنندگان و متوسط تعداد صفحاتی که هر نفر در سایت بازدید کرده محاسبه می‌کند. البته در گزارش الکسا پارامترهای دیگری مانند نرخ بانس و متوسط مدت زمان حضور کاربران در سایت هم ارائه می‌شود، اما این پارامترها در محاسبه‌ی رتبه سایت‌‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

البته نیاز نیست یک سایت اینترنتی بالاترین رتبه الکسا را داشته باشد تا معتبر محسوب شود، کافیست رتبه فروشگاه مشخص شده باشد و هرچه عدد الکسای یک سایت کمتر باشد میتوان گفت کاربران بیشتری با آن سایت سر و کار داشته اند در نتیجه هرچه بازدیدکنندگان یک سایت بیشتر باشد تعاملات بیشتری را نیز داشت است و میتوان گفت به نوعی معتبر تر محسوب میشود. برای بررسی رتبه الکسا سایت ها می توانید از افزونه های مختلف مرورگرها و همچنین مراجعه به سایت آن اقدام نمایید.

نام دامنه

مورد دیگری که میتوان بررسی نمود دامنه یا همان آدرس سایت می باشد. خیلی از سایت‌های جعلی از نام‌های دامنه‌ای شبیه به نام دامنه وب‌سایت اصلی استفاده می‌کنند. مانند صفحات فیشینگ که سعی می کنند از آدرس های مشابه انتخاب می نمایند. آدرس ها را می توان با استفاده از الفبایی که مشابه سایر زبان های خارجی و سمبولیک هست، دستکاری کرد. دامین را می توان به گونه ای طراحی کرد که با استفاده از زیر دامنه ها ظاهر شود، اما اگر دقیق بررسی شود، نام دامنه واقعی درست قبل از دامنه سطح بالا ظاهر می شود.

شما می توانید همچنین نام دامنه را در موتورهای جستجو، بررسی کنید با این کار نظرات دیگران و لینک های مختلف به آن یا از آن می تواند برای شما نمایان گردد.

حضور در شبکه های اجتماعی

اکثر شرکت های قانونی تا حدی در شبکه های اجتماعی حضور دارند. سایت های جعلی گاهی دارای نمادهای توییتر و اینستاگرام هستند، اما نماد بکار رفته در واقع به یک حساب واقعی پیوند ندارند. نظرات شرکت را در چنین بسترهایی بخوانید.

بهره گیری از افزونه ها و ابزار های امنیتی

ابزارها و افزونه هایی وجود دارد که می تواند به شما در خصوص شناسایی سایت های جعلی و مخرب کمک نماید. مانند افزونه های فیشینگ یاب و …

بررسی سایت با استفاده از WHOIS

برای این که متوجه شوید نام دامنه متعلق به چه کسی است از بستر ها و سرویس های WHOIS  استفاده کنید. نتیجه این جستجو شرکت ثبت کننده وب‌سایت (شرکتی که آن دامنه را خریداری کرده)، زمان ایجاد وب‌سایت، زمان انقضای وب‌سایت و اطلاعات تماس را به شما اعلام می‌کند. شرکت های معتبر اطلاعاتی که در سایت ثبت می نمایند با اطلاعاتی که در WHOIS  آن ها وجود دارد مشابه می باشد. به طور مثال شرکتی ادعا می کند در کانادا فعالیت می کند اما ثبت آن در کشور چین باشد، مشخص می شود که با شما صادق نیست.

بررسی تبلیغات و علائم آن

حملات مخدوش کننده وب، پنجره های پاپ اپ مشکوک و تبلیغاتی که سعی می کند شما را ترغیب به کلیک بر روی آنها کند، معمولاً نشان دهنده وب سایت های مخربی است که شما را برای بارگیری و اجرای برخی از بدافزارها در سیستم مجبور می کنند. مراقب سایت هایی باشید که شما را به سایت های دیگر با محتوای تبلیغاتی یا صفحه ای مشروح هدایت می کنند که از شما می خواهد اطلاعات حساس را وارد کنید.

بررسی در موتورهای جستجو

سعی کنید سایت را در موتورهای جستجو مانند گوگل بررسی کنید. گوگل معتبرترین منبع برای شناخت اعتبار و اهمیت سایت های مختلف است. کافی ست عنوان چند مطلب از سایت مدنظرتان را در گوگل سرچ کنید و ببینید آیا در صفحات اول گوگل نمایش داده میشود یا خیر؟ گوگل از صدها فاکتور برای نمایش نتایج استفاده می کند و اگر چندین مطلب سایتی را در گوگل جستجو کردید و نتیجه ای از آن سایت نمایش داده نشد باید به اعتبار آن شک کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید