رد کردن لینک ها

چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟

چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ – جنایتکاران بیش از پیش از سرعت، راحتی و ناشناس بودن در محیط اینترنت بهره می‌گیرند تا فعالیت‌های جنایی گوناگون خود را که هیچ  حد و مرز فیزیکی یا مجازی را نمی‌شناسد، انجام دهند. این جنایات را می‌توان به سه حوزه گسترده تقسیم کرد: – حمله به سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای کامپیوتری، به عنوان مثال؛ بات نت، نرم افزارهای مخرب و نفوذ به شبکه. – جرایم مالی و فساد، مانند کلاهبرداری‌های آنلاین، نفوذ به خدمات‌مالی آنلاین و فیشینگ. – سوءاستفاده از طریق جراحت یا “جراحت‌جنسی”، به ویژه جرایم علیه کودکان.

جنایتکاران بیش از پیش از سرعت، راحتی و ناشناس بودن در محیط اینترنت بهره می‌گیرند تا فعالیت‌های جنایی گوناگون خود را که هیچ  حد و مرز فیزیکی یا مجازی را نمی‌شناسد، انجام دهند.

این جنایات را می‌توان به سه حوزه گسترده تقسیم کرد:

– حمله به سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای کامپیوتری، به عنوان مثال؛ بات نت، نرم‌افزارهای مخرب و نفوذ به شبکه.

– جرایم مالی و فساد، مانند کلاهبرداری‌های آنلاین، نفوذ به خدمات‌مالی آنلاین و فیشینگ.

– سوءاستفاده از طریق جراحت یا “جراحت‌جنسی”، به ویژه جرایم علیه کودکان.

در ادامه کارشناسان ۱۰ راهکار جهت جلوگیری از جرایم‌اینترنتی ارائه داده‌اند تا از قربانی شدن مردم در چنگال چنین جرائمی جلوگیری کنند:

  1. از رمزهای‌عبور قوی استفاده کنید- از ترکیبات شناسه‌کاربری یا رمزعبور متفاوت برای حساب‌های مختلف استفاده کرده و از یادداشت کردن رمزها اجتناب کنید. کلمه عبور را با ترکیبی از حروف، اعداد، کاراکترهای خاص (حداقل ۱۰عدد) انتخاب کنید و آنها را به طور مرتب تغییردهید.

  1. کامپیوتر خود را امن کنید

– فایروال خود را فعال کنید، فایروال‌ها اولین خط دفاع سایبری هستند. فایروال اتصالات سایت‌های جعلی و ناشناخته را مسدود کرده و از انواع ویروس‌ها و هکرها جلوگیری خواهدکرد.

-استفاده از آنتی‌ویروس یا تروجان- جلوگیری از ویروس‌ها جهت آلوده‌کردن کامپیوتر، با نصب و به‌روز رسانی آنتی ویروس‌ها.

-جلوگیری از حملات جاسوسی- جلوگیری از نفوذ نرم‌افزارهای جاسوسی به سیستم‌های رایانه‌ای، با نصب و به روز رسانی نرم‌افزار ضدجاسوسی.

  1. شناخت شبکه‌های اجتماعی- اطمینان حاصل‌کنید که پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی، به عنوان مثال، فیس بوک، توییتر، یوتیوب و MSN، در میان دیگر شبکه‌های اجتماعی خصوصی تنظیم می‌شوند. تنظیمات امنیتی خود را بررسی‌کنید و مراقب اطلاعاتی که به صورت آنلاین فرستاده می‌شوند، باشید. زیرا هنگامی که این اطلاعات در اینترنت بارگذاری می‌شود، برای همیشه وجود خواهد‌داشت.

  1. بالا بردن امنیت دستگاه‌های تلفن‌همراه – آگاه باشید که دستگاه تلفن همراه شما به ویروس‌ها و هکرها بسیار آسیب‌پذیر است، پس برنامه‌های کاربردی خود را از منابع قابل اطمینان دانلود کنید.

  1. نصب‌ آخرین به‌روز رسانی سیستم‌عامل- برنامه‌های کاربردی و سیستم‌عامل‌هایی مانند ویندوز، مک و لینوکس را به روز نگه‌دارید تا به آخرین بروزرسانی سیستم دست‌یابید و بروز‌رسانی خودکار سیستم را برای جلوگیری از حمله احتمالی به نرم‌افزارهای قدیمی‌تر روشن کنید.

۶٫حفظ اطلاعات‌شخصی- فایلهای حساس مانند بازپرداخت مالیات یا سوابق مالی خود را رمزگذاری کنید و از تمام اطلاعات مهم خود به طور منظم نسخه پشتیبان تهیه کرده و آنها را در جای مطمئن ذخیره کنید.

  1. امن‌کردن شبکه بی‌سیم – شبکه‌های Wi-Fi خانگی، در صورتی که امنیت درستی نداشته‌باشند، برای نفوذ، در معرض آسیب‌پذیری قرار خواهندگرفت. از این رو تنظیمات پیش‌فرض مودم را مرور و تغییردهید. Wi-Fi عمومی و hotspots به عنوان نقاط آسیب‌پذیر، شناخته می‌شوند. پس، از انجام معاملات مالی حقیقی یا حقوقی در این شبکه‌ها اجتناب نمائید.

  1. محافظت از هویت الکترونیکی- در هنگام دادن اطلاعات‌شخصی مانند نام، آدرس، شماره تلفن یا اطلاعات مالی خود در اینترنت احتیاط کنید. مثلاً هنگام خرید‌آنلاین، مطمئن شوید که وب‌سایت‌هایی مانند سایت‌های شبکه‌های اجتماعی امن بوده و یا تنظیمات حریم خصوصی خود را فعال کرده‌اید.

  1. جلوگیری از فریب‌خوردن- همواره قبل از کلیک بر روی لینک و یا فایلی که از منشأ ناشناخته ارسال می‌شود، فکر کنید. هرگاه توسط هر ایمیل تحت فشار قرار گرفتید، منبع پیام را در صورت شک داشتن، بررسی‌کنید و هرگز به ایمیل‌هایی که از شما می‌خواهند اطلاعات خود را تأیید و یا شناسه کاربری یا رمزعبور خود را تأیید کنید، پاسخ ندهید.

۱۰٫پاسخ مناسب به افرادی که درخواست کمک می‌کنند- اگر شما قربانی شده‌اید، نگران نباشید. اگر با محتوای اینترنتی غیرقانونی روبرو شدید، یا اگر مشکوک به جرم کامپیوتری، سرقت‌هویت یا کلاهبرداری تجاری شده‌اید، آن را با کارشناسان پلیس سایبری درمیان بگذارید.

منبع:گرمیستون‌سیتی نیوز

 

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

 

 

چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟ چگونه قربانی جرائم‌سایبری نشویم؟

بازگشت به بالای صفحه