رد کردن لینک ها

کاربرد بلاک چین در دنیای امروز

اشتراک گذاری

کاربرد بلاک چین – اگر در ده سال گذشته بانکداری، سرمایه گذاری یا بازار رمز ارزها را دنبال کرده باشید، احتمالا نام بلاک چین را شنیده اید. در واقع بلاک چین نوع خاصی از پایگاه داده (Data Base) است که تفاوت آن با انواع معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات می باشد. این فناوری، داده ها را در زنجیره ای از بلوک های به هم پیوسته ذخیره می کند. این سیستم، برای انتقال ایمن اقلام متنوع مانند پول، دارایی، قراردادها و غیره و بدون نیاز به واسطه (مانند بانک یا دولت) استفاده می شود. در ادامه به بررسی ساختار و کاربرد بلاک چین خواهیم پرداخت.

آموزش بلاک چینساختار بلاک چین

بررسی ساختار بلاک چین برای شناخت بهتر و درک کاربرد بلاک چین، حائز اهمیت است. اطلاعاتی که در بلوک ها ذخیره شده بستگی به نوع آنها دارد برای مثال اطلاعات درون یک بلوک بیت کوین شامل داده های فرد ارسال کننده، دریافت کننده و تعداد بیت کوین های منتقل شده است. ( کاربرد بلاک چین )

یک بلوک بیت کوینیک بلوک بیت کوین

 به طور کلی، هر بلوک در این سیستم شامل سه نوع داده است:

 • داده های مرتبط با تراکنش ها (مثال: زمان و مبلغ آخرین تراکنش چه بوده است؟)
 • اطلاعات طرفین معامله (مثال: امضای دیجیتال افراد)
 • هش (Hash): هش را میتوان به اثر انگشت تشبیه کرد که برای هر بلوک مختص به خود آن بوده و به عبارتی کد شناسایی مشخصات و محتویات آن است. بنابراین از زمانی که یک بلوک داده ساخته می شود، هر تغییر در محتویات آن موجب تغییر هش می شود.

 

 

ساختار بلاک چین و هش

ساختار بلاک چین و هش

چرا در دنیای امروزی به بلاک چین نیاز داریم؟

در این قسمت به معرفی برخی از دلایل محبوبیت و اهمیت این فناوری می پردازیم.

 • انعطاف پذیری: اغلب معماری و ساختار آن تکرار شونده است. بنابراین در صورت حمله گسترده به این سیستم ، زنجیره هنوز میتواند در سایر بلوک ها به کار خود ادامه دهد.
 • کاهش زمان: بلاک چین می تواند با امکان انجام و تسویه سریع تر معاملات، نقشی حیاتی در صنعت مالی داشته باشد. زیرا این فناوری به فرآیند طولانی تأیید، تسویه و شفاف سازی اطلاعات نیاز ندارد
 • قابلیت اطمینان: بلاک چین هویت افراد علاقه مند را شناسایی و تایید می کند. بنابراین از ثبت دوباره داده ها جلوگیری کرده، موجب کاهش نرخ ها و تسریع معاملات می شود.
 • معاملات غیر قابل تغییر: ثبت معاملات به ترتیب زمانی، موجب غیر قابل تغییر بودن کلیه عملیات در بلاک چین می شود. بنابراین بلوک های اضافه شده در زنجیره را نمیتوان حذف کرد یا تغییر داد.
 • پیشگیری از تقلب و امنیت بیشتر: با توجه به ساختار بلاک چین و توضیحات قبلی، این فناوری از امنیت بالایی برخوردار است به علاوه هر کدام از طرفین یک نسخه اصلی از بلاک چین دارند که از تقلب جلوگیری میکند.
 • شفافیت: بلاک چین ها دو نوع عمومی و خصوصی دارند. در نوع عمومی مشاهده و اعمال تغییرات برای عموم امکان پذیر است اما در انواع خصوصی، تنها افراد خاصی قادر به ایجاد تغییرات در زنجیره هستند. بنابراین تغییرات در بلاک چین های عمومی برای همه قابل مشاهده است که شفافیت بیشتری ایجاد می کند.
 • همکاری: این فناوری به طرفین معامله این امکان را می دهد تا بدون نیاز به واسطه مستقیما با یکدیگر معامله کنند.
 • غیر متمرکز بودن: قوانین استانداردی در مورد چگونگی انتقال اطلاعات در گره های مختلف بلاک چین وجود دارد. به عبارتی هیچ داده ای در پایگاه داده مرکزی ذخیره نمی شود و دیتا بین گره های مختلف تقسیم می شوند. بنابراین داده ها از نفوذ هکر ها ایمن خواهند بود. این روش، باعث حصول اطمینان از قابل اطمینان بودن تراکنش ها و همچنین ثبت هر تراکنش معتبر، می شود. – کاربرد بلاک چین

استفاده از بلاک چینکاربرد بلاک چین

کاربرد های بلاک چین در صنایع و حوزه های مختلف بسیار زیاد است، که به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

 • بیت کوین: یکی از مهم ترین و محبوب ترین کاربرد های بلاک چین در بازار های مالی، رمز ارز ها (به خصوص بیت کوین) است. این رمز ارز در سال 2009 توسط شخصی به نام Satoshi Nakamoto پایه گذاری شد. بلاک چین فناوری پشت بیت کوین است. در واقع بیت کوین یک رمز دیجیتال بوده و بلاک چین فناوری است که مالکین رمز های دیجیتال را ردیابی می کند. به این صورت، دیگر نیازی به شخص ثالث مانند بانک، بدین منظور نیست.
 • بهداشت و درمان: امروزه ثبت الکترونیکی سوابق پزشکی افراد اهمیت ویژه ای دارد. این فناوری می تواند بستر مناسبی برای ثبت این اطلاعات باشد. با استفاده از این کاربرد بلاک چین کاربر می تواند داده های مربوط به هر بیمار را (برای مثال داروهای مصرفی یا زمان و علت بستری بیمار) به ترتیب زمان ثبت کند. به علاوه بیمار با ثبت سوابق پزشکی در بلاک چین می تواند از آن در سراسر دنیا استفاده کند.
 • دولت: این فناوری می تواند برای دولت ها بسیار مفید واقع شود. برای مثال، در فرآیند رای گیری بلک چین یک گزینه مناسب است که می تواند امکان فرآیند انتخاب اینترنتی را با امنیت بالا فراهم کند. یکی دیگر از کاربرد های بلاک چین برای دولت ها در پرداخت قبوض آب و برق و مالیات است. با اختصاص بلوک ها به هر فرد، اطلاعات او، میزان مصرف و بدهی ها به راحتی قابل دسترس است و از مصرف بی رویه ی کاغذ جلوگیری خواهد شد.
 • ثبت احوال: با افزایش جمعیت، کشورها با مشکلاتی در زمینه ثبت اطلاعات هویتی افراد روبرو هستند. ثبت اطلاعات هویتی در دیتابیس های عادی دارای محدودیت است و امکان دارد تا مدتی دیگر و با افزایش میزان داده ها، این اطلاعات دستخوش حذف یا تغییرات ناخواسته شوند. فناوری بلاک چین با حل این مشکل امنیت بیشتر را نیز فراهم می سازد.
 • هنر و علوم: قوانین کپی رایت در حوزه هنر و علوم تحقیقاتی اهمیت بسیار بالایی دارد. با ثبت اثر هنری یا کار تحقیقاتی در بلاک چین، از سو استفاده از این آثار جلوگیری خواهد شد. علاوه بر این، مثلا زمانی که اقدام به دانلود یک آهنگ می کنید شما میباست در ازای این موسیقی پول پرداخت کنید. اپلیکیشن های مربوط به خرید موسیقی و آهنگ، درصدی از این پول را کسر و مابقی را به صاحب اثر می دهند. در صورت استفاده از بلاک چین در این حوزه، تمام پول به صورت ارز دیجیتال و کاملا خودکار به حساب هنرمند واریز می شود.
 • صنعت غذایی: بلاک چین می تواند برای ذخیره اطلاعات زنجیره تأمین غذا مورد استفاده قرار گیرد. به این معنی که با استفاده از این سیستم ردیابی نوع محصول و مبدا تولیدی آن، تاریخ انقضا، شرایط نگهداری و طریقه حمل و نقل قابل ثبت و پیگیری است. برای مثال اگر مشخص شود که مقداری از مواد غذایی فاسد شدند به راحتی می توان منشا آن را یافت.
 • حقوقی: قراردادهای هوشمند که با استفاده از پلتفرم مبتنی بر بلاک چین ایجاد و ذخیره شده‌اند، طرفین قرارداد و شرایط پرداخت و تحویل کالا یا خدمات را بدون نیاز به مداخله حقوقی رهگیری می‌کنند. – کاربرد بلاک چین

مهندسی بلاک چینبلاک چین پایگاه داده ای است که اطلاعات را در بلوک های پشت سر هم و متصل به یکدیگر ذخیره می کند. کاربرد بلاک چین به عنوان یک پایگاه داده امن که با حذف شخص ثالث انجام معاملات را آسان تر می کند، روند رو به رشدی دارد و به نظر می رسد در سال های آینده بسیاری از شرکت ها و یا حتی دولت ها شروع به استفاده از آن خواهند کرد.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه