رد کردن لینک ها

کلاهبرداران پانزی را بشناسید

اشتراک گذاری

شناخت کلاهبرداران پانزی در اینترنت

مدتی است نوعی شیوه متقلبانه در فریب کاربران اینترنتی از طریق ایجاد سایت های سرمایه گذاری در فضای وب رایج شده است. از این شیوه تحت عنوان “کلاهبرداری به شیوه پانزی” یاد می شود. گردانندگان این نوع سایت ها برای جذب سرمایه، از سادگی و یا طمع کاربران استفاده نموده و مال آنان را به یغما می برند. این شیوه چنان آرام و بی صدا پیش می رود که متقاضیان و سرمایه گذاران در درازمدت با دست های خودشان هرچه در زندگی اندوخته اند دو دستی نقدیم گردانندگان این نوع سایت ها می نمایند.

کلاهبرداران پانزی و شبکه ای

این نوع کلاهبرداری را به چارلز پانزی کلاهبردار آمریکایی در یک قرن پیش نسبت می دهند . به طور قطع، شیوه ای که امروز به عنوان کلاهبرداری پانزی در اینترنت می شناسیم، توسط چارلز پانزی مورد استفاده قرار نمی گرفته است. عمده دلیل استفاده از این نام، شهرت او در انجام کلاهبرداری های شبکه ای است. شیوه ای که بر جذب هر چه بیشتر افراد برای افزایش  کسب سود استوار است. چیزی که تا همین اواخر نیز تحت عنوان کلاهبرداری هرمی شهرت داشت.

شیوه فعالیت کلاهبرداران پانزی

شیوه فعالیت کلاهبردار پانزی
شیوه فعالیت کلاهبردار پانزی

ترفند کلاهبرداران پانزی یک روند سرمایه گذاری سلسله مند و عمدتاً هرمی است. در این شیوه شخص کلاهبردار با استفاده از جذب سرمایه گذاران جدید، سود سرمایه گذاران پیشین را پرداخت می کند، یعنی ابتدا یک مجموعه سرمایه گذار را وارد گردونه اش می کند. سپس با انواع روش های تبلیغاتی اغواگرایانه،  اشتیاق سرمایه گذاران بعدی را برای سرمایه گذاری، برمی انگیزد.

این دور و تسلسل تا جایی ادامه پیدا می کند که از حیث سرمایه به حد اشباع برسد و اشتیاق سرمایه گذاران نیز به نقطه سر به سر نزدیک شود. اینجا همان نقطه پایان کار است . جایی که کلاهبردار می داند قادر نیست از طریق سرمایه جدید پاسخگوی سودهای سرمایه گذاران قبلی باشد. پس بهترین کار از نظر او بستن سایت و ناپدید شدن از فضای وب است.

حال انبوهی از سرمایه گذاران می مانند و سایتی که معلوم نیست صحنه گردان آن چه کسی بوده است. مال باختگان نیز به دلیل آنکه وارد نوعی قمار شده اند غالباً نگران طرح شکایت هستند. کلاهبردار نیز خوشحال از این محدودیت، با فراغ خاطر سرمایه های به باد رفته افراد را مال خود نموده و انبوهی از افراد نگون بخت را به حال خود رها می کند.

ترفندهای کلاهبرداران پانزی

تبلیغات مبالغه آمیز

با تبلیغات وسوسه انگیز که بیشتر در فضای مجازی صورت می گیرد افراد مقداری پول سرمایه گذاری می کنند. نکته مهم اینجاست بعضی از طرح های پانزی روش های بازاریابی هم انجام می دهند که اگر یک کاربر جدید را به عضویت درآورند سود بیشتری را کسب خواهند نمود.

جلب اعتماد

همیشه روش کار در کلاهبرداری پانزی بر این شیوه استوار است که  سودهای اولیه به حساب سرمایه گذاران واریز می شوند تا اعتماد بیشتری برای جذب افراد چدیدتر و یا اخذ مبالغ بالاتر ایجاد شود. این سودها نیز البته با استفاده از پول سرمایه گذاران جدید پرداخت می شود.

ورود حجم زیادی از سرمایه

سرمایه در شیوه پانزی
سرمایه در شیوه پانزی

جلب اعتماد، سرمایه زیادی را وارد سیستم می کند. حتی در مواردی موجب می شود سرمایه گذاران قدیمی باز هم پول بیشتری را سرمایه گذاری کنند. طمع بدست آوردن سود بیشتر ، قدرت فکر و اندیشه را از این افراد سلب می کند. حتی با خود نمی اندیشند این سودها از کجا می آید و گردانندگان سایت در کدام حرفه مشغول فعالیت هستند که قادرند با وجود شرایط نه چندان مناسب بازار سرمایه، این همه سود خلق کنند.

از این پس، دوستان و اقوام سرمایه گذاران نیز به این کار ترغیب و یا تشویق می شوند. همین اقدام باعث می شود بسیاری از افراد به سراغ بانک ها برای دریافت وام بروند. حتی برخی افراد با  قرض سنگین وارد سرمایه گذاری شوند. عده ای حتی ممکن است تصمیم به فروش خانه و اتومبیل خود بگیرند.

پایان طرح

این سرمایه گذاری ها چندین بار تکرار می شود تا زمانی که دیگر سرمایه گذار جدیدی وجود نداشته باشد. در این زمان  آنقدر پول جمع شده است که کلاهبردار نیازی به ادامه کار نمی بیند. در نهایت روزی می رسد که کلاهبردار پانزی پول ها را برداشته و ناپدید می شود.

مقایسه کلاهبرداران پانزی و  هرمی

  • در هیچکدام از این دو نوع کلاهبرداری، محصول یا خدمتی واقعی ارائه  نمی شود.
  • در هیچیک از این روش های به اصطلاح سرمایه گذاری، ارزش افزوده خلق نمی شود.
  • در هر دو روش، سرمایه اولیه برای شروع کار از افراد نگون بخت تأمین می شود.
  • در طرح های هرمی، سود بر پایه تلاش نفرات قبلی برای وارد کردن نفرات جدید توسط آنان پرداخت می شود. در حالی که در طرح پانزی چنین عنوان می شود که پرداخت سود لزوماً در گرو آوردن نفرات جدید نیست.

نشانه های کلاهبرداری پانزی

  • تضمین سود بسیار بالا با ریسک کم،  مثل وعده سود ده درصد ماهیانه
  • اقدام به سرمایه گذاری هایی که در هیچ محل رسمی ثبت نمی شوند
  • مشتری ها و سرمایه گذاران اجازه بازدید از کاغذ بازی ها و اسناد مربوط به سرمایه گذاری را ندارند
  • سرمایه گذاران برای بازگشت پول خود نمی دانند با چه کسانی طرف هستند و شناختی نسبت به آنان ندارند.
  • این شرکت ها معمولا خارج از مرز های کشور یا بدون ارائه اطلاعات تماس معتبر فعالیت می کنند.

کلاهبرداران اینترنتی و استفاده از ارزهای دیجیتال

با افزایش اطلاعات مردم در مورد خطر آفرین بودن سرمایه گذاری هایی که نشانه ای از کلاهبرداری در آن وجود دارد و نیز با افزایش نظارت نهاد های قضایی،کلاهبرداری سنتی با محوریت یک شخص در یک شرکت که علنا وعده سود های کلان بدون توجیه می دهد کاهش چشمگیری داشته است.  اما به تدریج کلاهبرداران از شیوه های جدید برای عملی کردن فریب دیگران استفاده می کنند.

 کلاهبرداری سایبری با ساخت صوت دیجیتال جعلی ، کلاهبرداری از طریق جعل برندهای معروف جهانی ،  خرید و فروش ارز دیجیتال و کلاهبرداری سایبری  نمونه هایی از نمونه هایی از کلاهبرداری های نوین هستند. کلاهبرداری پانزی دقیقا در شرایط استفاده از شیوه های نوین برای فریب شکل گرفته است. از این رو می توان نتیجه گرفت هر چقدر آگاهی مردمی و نظارت قضایی و عملیات پلیسی دقیق تر شود، شیوه های فریب پیچیده تر می شود. کلاهبرداری پانزی نیز در چنین شرایطی شکل گرفته است.

ارزهای دیجیتال و قدرت جذب سرمایه گذاران

ارزهای دیجیتال و جذابیت آن، شرایط مناسبی را  برای طراحی شیوه های جدید فریب در قالب کلاهبرداری پانزی در اختیار افراد فرصت طلب قرار داده است. گرچه فعالان ارزهای دیجیتال ماهیتا با طراحی یک سیستم منطقی گردش پول، سرمایه ها را به سمت خود جذب می کنند و معمولا سود های خوبی به سرمایه گذاران می دهند،  اما در عین حال فرصت مناسبی را نیز برای حضور کلاهبرداران پانزی خلق می کنند.

کلاهبرداران پانزی معمولا با طراحی سایت هایی اعلام می کنند سامانه های رایانه ای و کارگاه های استخراج ارز دیجیتالی راه اندازی نموده اند. و قادرند با جذب سرمایه اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال از قبیل بیت کوین نمایند. از طرف دیگر، سرمایه گذاران علاقه مند که نه شرایط کافی و نه هزینه کلان استفاده از برق و اینترنت استخراج ارزهای دیجیتال را دارند به راحتی ادعای این اشخاص در مورد استخراج کلان ارز های دیجیتال را می پذیرند. اینجاست که به همین راحتی کلاهبرداری پانزی شکل می گیرد.

فریب وعده های بزرگ کلاهبرداران پانزی را نخورید

هیچگاه نباید فریب وعده های بزرگ و وسوسه انگیز را خورد. بهترین کار این است که از همان ابتدا از خیر چنین وعده های فریبنده و اغواکننده  بگذرید. حتی اگر شنیده اید فلان دوست و یا آشنا از این طریق صاحب ثروت شده است.

این قبیل اعمال به دلیل تهی بودن از زیرساخت های اساسی برای تولید کار و ارزش افزوده و نهایتاً سود منطقی،  بعد از مدتی از هم فرو می پاشد. نباید فریب سودهای چند ماه و حتی چند سال اول را خورد.

همیشه سود کمتر ضریب اطمینان بیشتری نسبت به سودهای کلانی دارد که معلوم نیست با سرمایه چه کسانی و برای چه نوع فعالیت هایی پرداخت می شود.

در مراکز و یا سایت های نامطمئن ثبت نام نکنید

اولین قدم برای اطمینان از وجود کلاهبرداری پانزی و یا هر نوع کلاهبرداری دیگر و تحت هر عنوان، درخواست اطلاعات ثبت نامی است . متوجه باشید که  برای چه کسانی و برای چه نوع فعالیتی می خواهید پول پرداخت کنید. آگاه باشید هرگز نباید در کاری که درک کاملی از آن ندارید اقدام به سرمایه گذاری کنید.

شکاک باشید چرا که شک کردن در بیشتر موارد می تواند ما را از خطرات دور سازد. هیچگاه این نکته را فراموش نکنید که وقتی بر روی  چیزی سرمایه گذاری می کنید اگر کاملا ناآشنا یا غیرقابل درک باشد احتمال تقلبی بودن کار بسیار بالاست.

 

وکیل سایبری در خدمات شما شهروندان گرامی

اگر شما در زمره کسانی هستید که خدای نخواسته مشکلی برایتان در این حوزه پیش آمده است. ابتدا می توانید از طریق پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای کار خود را پیگیری نمایید. اگر خواهان دریافت مشاوره و یا ملاقات با وکیل سایبری هستید، می توانید همین حالا اقدام نمایید. در صورت نیاز به مشاوره تلفنی، لطفا فرم مشاوره تلفنی را تکمیل نمایید. در صورت نیاز به ملاقات حضوری با وکیل، با ما تماس بگیرید.

مطالب پیشنهادی وکیل سایبری

به گفتگو بپیوندید

1 × سه =

بازگشت به بالای صفحه