رد کردن لینک ها

کلاهبرداری اینترنتی بزرگ

اشتراک گذاری

در روزهای اخیر خبری مبنی بر دستگیری اعضای یک باند کلاهبرداری اینترنتی منتشر شد که برخی از اعضای این باند در ترکیه اقامت داشتند. خوشبختانه با تلاش افسران محترم پلیس فتا این افراد مورد شناسایی قرار گرفته و به کشور بازگردانده شدند. در این رابطه پرونده ای در حال حاضر در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان زنجان در حال رسیدگی است. سر دسته این شبکه با نام مستعار دانیال نامدار فعالیت می کرد که طبق گزارش ها مجموعا ً مبلغی نزدیک به یکصد میلیارد تومان از حساب های دیگران به صورت غیر مجاز برداشت کرده بودند.

شیوه های کلاهبرداری

بد نیست از باب پیشگیری از افتادن در دام چنین افرادی، با روش کلاهبرداری این شبکه آشنا شویم.

کلاهبرداری های اینترنتی معمولاً در دو مرحله انجام می شود. مرحله اول صید و به دست آوردن اطلاعات کارت های بانکی (فیشینیگ) است.  مرحله دوم، انتقال یا تبدیل موجودی های این حساب ها یا همان پولشویی است.

شیوه کار در مرحله اول تا حدودی در این گونه پرونده ها مشابه است. ارسال پیامک با مضامین مختلف از جمله :

قطع شدن یارانه

مسدودی کارت سوخت و پرداخت مبلغی جزیی برای جلوگیری از قطع یا انسداد آن

پرداخت مبلغی جهت تایید آگهی در سایت دیوار یا شیپور

خرید محصول با قیمت مناسب

و….

هدایت مالباختگان به درگاههای جعلی

در واقع هدف اصلی این است که کاربر به یک صفحه درگاه جعلی و تقلبی هدایت شود. ترس یا طمع کاربر نیز باعث می شود این کلاهبرداران به مقصود خود نائل شوند. پس از هدایت کاربر به درگاه جعلی و وارد نمودن اطلاعات کارت بانکی خود، مرحله اول به انجام می رسد. حال کلاهبردار قصه ما، مواد لازم برای تخلیه حساب قربانی را دارد.

تخلیه حساب های کاربران

حال مرحله دوم شروع می شود. فرد کلاهبردار در این مرحله می خواهد بگونه ای موجودی حساب مالباخته را تخلیه کند  که اولاً به راحتی شناسایی نشود و ثانیا موجودی را تبدیل به دارایی کند که از خطر مسدودی و توقیف در امان باشد.

استفاده از کارت های اجاره ای

شیوه فعالیت این باند در مرحله دوم استفاده از کارت های اجاره ای است. بدین ترتیب مبادرت به خرید ارزهای دیجیتال از صرافی های آنلاین با استفاده از هویت افرادی که حساب بانکی و اطلاعات هویتی خود را ـ عمدتاً ناآگاهانه ـ در اختیار این شبکه قرار داده بودند. می نمایند. کلاهبرداران با روش های مختلف افراد را فریب می دهند تا برای کسب درآمد و به خاطر محدودیت های انتقال وجه و …. از حساب بانکی آنان استفاده کنند. جالب آنکه درصدی از درآمد به صاحبان حساب تعلق می گیرد که طبق محاسبات آنان رقم قابل توجهی است. در اینجا طمع افراد است که باعث می شود این مرحله نیز با موفقیت طی شود.

در نهایت با شکایت مالباخته، دادسرا و پلیس فتا با فردی فریب خورده مواجه می شوند که به خاطر فقر یا طمع یا هر دلیل دیگر اطلاعات خود را در اختیار شبکه قرار داده است. بعد از بررسی ها نیز معلوم می شود هیچ نشان و اطلاعاتی از کلاهبردار اصلی وجود ندارد جز یک حساب بی نام و نشان تلگرامی با نام دانیال نامدار یا خانم بهشتی یا هر نام دیگر.

توصیه هایی در باب مراقبت از خود در فضای سایبری

آنچه در این میان اهمیت دارد و لازم است کاربران عزیز به آن توجه نمایند مراقبت از اطلاعات هویتی و کارت های بانکی و ایمیل ها است. بنابراین تأکید می گردد اولاً هیچگاه و تحت هیچ شرایط کارت های بانکی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید . ثانیاً هر ایمیل و یا پیامی را که در شبکه های اجتماعی دریافت می کنید، بدون ارزیابی هویت فرستنده پاسخ ندهید. به عبارت دیگر تا از هویت واقعی منبع ارسال پیام، اطمینان حاصل ننموده اید با دیگران وارد گفتگو و تبادل پیام نشوید.

مطالب پیشنهادی وکیل سایبری

نظرات

  1. ارسال نظر

    من همین دیشب تو یک کانال که آگهی استخدام میزاره و خیلی معروفه و اعضای زیادی هم داره همچین تبلیغی دیدم و پیام دادم ولی شک کردم و ادامه ندادم الان که سرچ کردم مطلب شما رو دیدم که دقیقا همین بود عکس داشت خیلی موقر و شیک و یک عکس هم با یک پروانه گواهی سرتیفیکت همچین چیزی داشت یوزرنیم اش هم پشتیبانی – دانیال نامدار بود ایدی اش هم این بود @thehemayat کاش میشد اطلاع رسانی بشه و مردم از این دست کلاهبرداری هم آگاه بشن سپاس از مطلب خوبتان

    پیوند یکتا

به گفتگو بپیوندید

2 × سه =

بازگشت به بالای صفحه