رد کردن لینک ها

کلاهبرداری به شیوه پانزی

اشتراک گذاری

کلاهبرداری مدرن به شیوه پانزی

آیا تا کنون در مورد «پول های بادآورده» و روش و تبلیغات مربوط به «یک شبه پولدار شدن» چیزی شنیده اید؟

اگر سن شما آنقدری باشد که خود را حداقل متعلق به سه دهه قبل بدانید قطعاً اتفاقاتی که نسل جدید، در سبک و شیوه تبلیغات پولدار شدن آن را تجربه می کند، کمتر شنیده اید. یا اگر آنقدر به روز هستید که کم و بیش در جریان اتفاقات روز جامعه هستید، احتمال دارد درک خیلی درستی از آن نداشته باشید.  این موضوع از آن جهت مورد تأکید قرار گرفت که اخیراً به مدد تگنولوژی و وجود فضای پر پیچ و خم وب، انواع جدیدی از کلاهبرداری و یا تبلیغات پولدار شدن بدون زحمت را شاهد هستیم.

افراد باهوش و البته فرصت طلب و سودجو، راههای سودجویی و کسب درآمد را برای خود پیدا می کنند. حال تفاوتی ندارد در فضای واقعی باشد یا در فضای مجازی.

طرح پانزی چیست؟

طرح پانزی از آن دست کلاهبرداری های مدرن است که اگرچه اسم خود را از کلاهبرداری های ستنی عاریت گرفته اما به شیوه مدرن انجام می پذیرد.  

در این شیوه، کلاهبردار باز هم وعده های فریبنده به افراد می دهد. او چنین تبلیغ می کند که اگر افراد پول خود را در اختیار وی قرار دهند حتماً و بدون دردسر آنان را پولدار خواهد کرد.

عملکرد کلی طرح پانزی چگونه است؟

در طرح پانزی، ابتدا سایت و اپلیکیشن های جذاب و اغوا کننده ساخته می شود. ساختار کلی این سایت، همچنان مبتنی بر شیوه پولدار شدن آسان و بدون دردسر است. تنها زحمت احتمالی این کار، تحمل ریسک از طرف سرمایه گذار است.

طراحان این سایت ها روش کارشان بدین صورت است که وعده ظاهراً منطقی سودهای آنی اما کم بهره و بدون ریسک را می دهند . البته در گام های نخستین سود هم می پردازند. یعنی از جیب کسانی که کاربر جدید هستند این پول ها را گرفته و در جیب افراد تازه وارد قرار می دهند.

این چرخه نیز تا جایی ادامه پیدا می کند که سایت به تدریج با افت سرمایه گذار مواجه شود. در این شرایط در یک نقطه ایده آل و در بهترین فرصت که مجموع سرمایه ذخیره شده به بالاترین میزان خود می رسد ناگهان همه چیز به هم می ریزد و سرماید گذاران می مانند و جیب خالی شان.

چگونه این سایت ها اعتماد سازی می کنند؟

سایت های پانزی برای جلب اعتماد کاربران یا سرمایه گذاران جدید، سود خود را از محل سرمایه گذاری جدید پرداخت می کنند. آنان با این روش اعتماد افراد قدیمی تر را جلب می کنند و این کار خود موجب ورود افراد بیشتر می شود. بگونه ای که افراد خود مبلغ سایت می شوند و دیگران را نیز تشویق به آمدن در این طرح می کنند.

آثار اقتصادی و فرهنگی طرح های پانزی

در طرح های پانزی، سرمایه افرادی که وارد آن می شوند، صرف کارهای پربازده و سازنده نمی شود. لذا از اساس باید این کار را یک عمل نادرست اقتصادی محسوب کرد. زیرا بر پایه عدم تفکر، عدم تلاش و صرفاً بر سودجویی بانیان آن استوار است. با چنین کارهایی نه تنها اقتصاد از اساس، آسیب می بیند، بلکه رفتارهای انسانی، خلاقیت و پشتکاری که زیربنای سازندگی و بالندگی یک کشور و ملت است، نابود می شود. با این قبیل کارها، بعد از سال ها، شاهد رشد نسلی خواهیم بود که یاد گرفته است بدون کمترین زحمت کار کند. یا بدون کمترین فعالیت اثر بخش در جامعه، آموخته است جیب خود را از پولی انباشته کند که منشاء ناسالم و غیر مفید دارد.  

طرح های پانزی بر چه اصولی پایه گذاری می شوند؟

هر طرح سرمایه گذاری حتماً باید دارای یک مکانیزم و سیستم کاملا شفاف باشد تا نشان دهد سرمایه افراد در چه مسیری هدایت و حرکت می کند. در طرح پانزی این شفافیت که وجود ندارد. اما بیایید با هم بررسی کنیم که بانیان طرح های پانزی بر اساس کدام اصول فعالیت می کنند.

 تحریک و ایجاد وسوسه

اولین عامل در طرح های پانزی، تهییج احساسات و هیجان افراد برای پیوستن به طرح است. برای تحریک و ایجاد هیجان هم، چه چیزی بالاتر از پرداحت سود به لحظه و آنی است. کمتر کسی است که در این شرایط بتواند جلو وسوسه خود را بگیرد. اینجا است که تبلیغ جادویی طراحان عمل می کند و اثر خود را می گذارد.

نقش آفرینی سرمایه گذاران در تبلیغ به نفع عاملان طرح

وقتی فردی سرمایه گذاری می کند و در همان آغازین روزها سود خود را دریافت می کند بدون اینکه بخواهد از خود بپرسد این سودها از کجا و چکونه تأمین می شود، با دریافت چند مورد سود و ایجاد اطمینان که مشکلی در میان نیست، خود به عنوان عامل تبلیغ برای طرح تبدیل می شود. این فرد ممکن است با خود بستگان و دوستانش را نیز همراه کند و آنان را نیز به پیوستن به طرح ترغیب نماید. بدین نرتیب چرخه ای از افراد ایجاد می شود که همه به عنوان عامل تبلیغ عمل می کنند.

اعتماد سازی بالا در گام های اولیه از شروع طرح

از آن جا که پرداخت سود بلافاصله شروع می شود لذا نیازی به زمان طولانی نیست تا بانیان طرح پانزی موفق به جلب اعتماد شوند. آنان با این ترفند به سرعت و در همان ماههای اول اعتماد افراد با پرداخت سودهای آنی جلب می کنند. این خود یک عامل مهم در کسب موفقیت برای آنان به حساب می آید.

پرداخت سود از جیب سرمایه گذاران جدید

کلاهبرداری به شیوه پانزیسودی که به افراد قدیمی پرداخت می شود از محل سرمایه گذاری افراد تازه وارد تأمین می گردد. بنابراین مشکلی در ابتدا برای پرداخت سود وجود ندارد. ضمن اینکه دریافت کنندگان سود کمتر به خود زحمت می دهند تا از خودشان بپرسند چگونه و از کدام محل دارند سود دریافت می کنند؟ آنان به طور حتم در رؤیای یک شبه پولدار شدن هستند و به بقیه ماجرا کاری ندارند.

چگونه بفهمیم که یک سایت سرمایه گذاری، پانزی است؟

سؤال مهمی که در اینجا پیش می آید این است که وقتی در اینترنت با سایت های سرمایه گذاری مواجه می شویم چگونه متوجه بشویم که این سایت، به صورت پانزی عمل می کند. زیرا هیچیک از سایت های این چنینی، خود را پانزی معرفی نمی کنند.

پس چگونه بفهمیم که سایت های سرمایه گذاری از همان شیوه پانزی در اغفال مشتریان و یا کاربران استفاده می کنند.

کافی است کمی دقت کنیم. با کمی دقت بخوبی می توان معیارهایی را برای تشخیص عملکرد نادرست این سایت ها بدست آورد. این معیارها را می توان به شرح زیر مورد توجه قرار داد:

  •  پرداخت سود از لحظه ثبت نام و سرمایه گذاری
  • نامعلوم بودن طراحان و گردانندگان سایت های سرمایه گذاری
  • فقدان شفافیت در روش کسب سود برای افراد
  • ارتباط یک طرفه کاربر با سایت و نه عاملین و طراحان با کاربر
  • شیوه های پرطمطراق و فریبنده با اسامی عجیب و غریب
  • استفاده از ارزهای دیجیتال در طرح های پانزی

در سرمایه گذاری سنتی ، افراد باید بانک و شماره حساب و شناسه اقتصادی و آدرس مشخص داشته باشند و هویت خود را نیز به ثبت رسانیده باشند. اما در سرمایه گذاری با ارزهای دیجیتال دیگر هیچیک از این معیارها وجود ندارد. بنابراین بسیار راحت تر می توان افراد را فریب داد و از قانون فرار کرد.

در واقع، ارزهای دیجیتال به سبب ناشناختگی در رهگیری تراکنش ها و عواملی که به آن اشاره شد بستر خوبی را برای طرح های پانزی فراهم کرده اند.

بنابراین در حال حاضر طرح های پانزی با استفاده از ارز دیجیتال به سرعت در حال گسترش هستند. این طرح ها می روند که عده زیادی را در آینده، از مسیرهای سالم اقتصادی وارد مجراهای ناسالم کنند. پس باید مراقب بود تا در دام این طرح ها نیفتیم.

اگر روزی در دام کلاهبرداران پانزی گرفتار شدید حتماً به پلیس فتا مراجعه و موضوع را از آن طریق پیگیری نمایید.

به گفتگو بپیوندید

سیزده + شش =

بازگشت به بالای صفحه