رد کردن لینک ها

 کلاهبرداری سایبری با ساخت صوت دیجیتال جعلی

اشتراک گذاری

کلاهبرداری سایبری

اگر در مورد کلاهبرداری سایبری با ساخت صوت دیجیتال سایبری تا کنون چیزی نشنیده اید پس حتماً این مطلب را دنبال کنید.

رابطه فناوری و جرم

بطور قطع رابطه زیادی میان ارتکاب جرم و فناوری وجود دارد. به عبارت دیگر رشد و توسعه علوم و گستردگی استفاده از ابزار و تجهیزات مدرن، در هر دوره ای مجرمان را در ارتکاب جرم یاری نموده است.

اختراع کاغذ و ظهور صنعت چاپ، مجرمان را وارد عرصه کلاهبرداری های مدرن کرد. در این دوران افراد مختلف با تقلید دست خط دیگران، بویژه افراد مشهور، کوشش کردند اسناد و برگه های بسیاری را جعل کنند. این شیوه از ارتکاب جرم تا این لحظه همچنان قربانی می گیرد. در سال های اخیر نیز افراد بسیاری را به ورطه سقوط کشانده و خسارات هنگفتی به مالباختگان وارد نموده است.

بعدها با اختراع تلفن، این وسیله نیز به کمک مجرمین آمد. چه بسیار افرادی که فریب صدای آن سوی خط را خوردند و به تصور اینکه فرد ناشناس همان فرد مورد نظر آن ها است هر آن چه کلاهبرداران خواستند را اجرا نمودند. کلاهبرداران تا کنون با استفاده از این شیوه اموال بسیاری را به جیب زده اند.

شیوه های مدرن کلاهبرداری

اکنون در کنار زندگی به سبک و شیوه گذشته خود، سبک دیگری از زندگی مدرن یا زندگی در فضای مجازی را  تجربه می کنیم. ما اکنون به طور همزمان در دو دنیا زندگی می کنیم. از این رو شاهد شیوه های مدرن کلاهبرداری این بار از سوی مجرمین سایبری هستیم. مجرمان به تدریج سبک و شیوه مجرمانه را وارد دنیای جدید می کنند. پس هر لحظه باید منتظر انواع شیوه های مجرمانه باشیم.

کلاهبرداری دیجیتال

بیایید بحث خود با یک مثال، از انواع نمونه های واقعی کلاهبرداری دیجیتال که کم و بیش در گوشه و کنار جهان اتفاق می افتد، ادامه دهیم. فرض کنید رئیس شما تماس می گیرد و به شما می گوید که 1000،000 ریال را به حساب یکی از مشتریان انتقال دهید. رییس، حتی اطلاعات بیشتری در مورد مشتری و سوابق همکاری گذشته اش را یادآور می شود، حالا دیگر شکی برایتان باقی نمی گذارد و احتمالاً پول را واریز خواهید کرد.

اقدامات احتیاطی

فکر می کنید در چنین شرایطی چند نفر از کارمندان، احتیاط به خرج داده و خودشان دوباره با رییس اداره ارتباط برقرار می کنند تا اطمینان یابند تماس مورد نظر واقعی بوده است؟ به طور قطع همه کارکنان این کار را نخواهند کرد. این همان نقطه امید به موفقیت در میان جاعلین و کلاهبرداران سایبری است.

بله در این مثال باید مراقب بود. زیرا صدایی که از آن سوی خط می شنوید یک صوت دیجیتال جعلی است و تماس گیرنده نیز کلاهبردار و یا جاعل مدرن دنیای دیجیتال است.

صداها و اصوات جعلی به کمک ایمیل های جعلی و فیشینگ می آیند.

از آنجا که اقداماتی نظیر: ارسال ایمیل های جعلی یا همان فیشینگ کافی نیستند، در حال حاضر صداها و صوت های ساختگی نیز به مدد مجرمان سایبری یا هکرها آمده اند.  هکرها می توانند صوت مورد نظر خود را با کیفیت عالی و مشابه صدای واقعی بسازند. به طور قطع، انجام این کار برای آنان چندان سخت و پیچیده نخواهد بود.

اخیراً مدیراجرایی یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات احراز هویت بیومتریک به نام پین دراپ (Pindrop) اظهار داشته این ترفند در حال افزایش است و می بایست مراقب آن باشید.

تولید صوت دیجیتال جعلی، از نظر تکنیکی امر محالی نیست.

یکی از کارشناسان سایبری اخیراً در یک کنفرانس امنیتی عنوان نموده بدست آوردن صدا از طریق اینترنت و استفاده از یادگیری ماشینی برای ایجاد عبارات ضبط شده امر محالی نیست. این امر از طریق ساخت جملاتی که احتمالاً هرگز آن شخص بیان ننموده، به آسانی انجام شدنی است. تمام آنچه نیاز است پنج دقیقه صدای واقعی است تا بر اساس آن، صدای جعلی ایجاد شود.

آزمایش های ساخت صدای جعلی

در این کنفرانس و در یک نمونه آزمایشی، یک کارشناس علوم رایانه، ابتدا بانک اطلاعاتی از انواع صداهای افراد مشهور را به حاضرین نشان داد. سپس عبارت “صبح امروز نیروهای آمریکایی آنگونه که کره شمالی استحقاقش را داشت، به این کشور تلفات سنگینی وارد کردند” را تایپ نمود. در ادامه آن متن را به نام رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ به لیست متصل نمود. چند ثانیه بعد، وی بر روی دکمه پخش کلیک کرد و آن عبارت تایپی به ظاهر از زبان دونالد ترامپ پخش گردید.

در این جلسه صداهای دیگری از افراد معروف از جمله مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک و نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا با جملات ساختگی برای حاضرین پخش گردید. شرکت کنندگان در این کنفرانس متوجه شدند چقدر راحت می توان صوت دیجیتال جعلی را تولید نمود.

نمونه واقعی کلاهبرداری با صوت دیجیتال جعلی

روزنامه وال استریل ژورنال اخیراً اعلام نموده در سال 2019 یکی از شرکت های انرژی انگلستان با استفاده از صدای جعلی دیجیتال هک شده است. به گزارش این نشریه، در این تماس، درخواست انتقال 243000 دلار به یک کارپرداز داده شده و تقریباً ظرف یک ساعت، مبلغ مورد نظر پرداخت شده است.

اقدامات احتیاطی در برابر مجرمان سایبری

چاره کار در واقع آسان است. اگر چنین تماس ها و درخواست هایی با شما برقرار شد زود باور نباشید. باید بلافاصله با رییس تان تماس برقرار کنید و از صحت تماس قبلی اطمینان حاصل نمایید.

البته به جز آنکه کارکنان باید از خود هوشیاری نشان دهند، شرکت ها نیز از هم اکنون باید اقدامات امنیتی متعددی را انجام دهند. از جمله اینکه پا به پای تماس های تلفنی جعلی ساخته شده با هوش مصنوعی، اقدامات امنیتی متناظر با آن را اجرا کنند. همچنین نرم افزارهایی برای تشخیص صحت تماس ها در مقابل تماس های جعلی مورد استفاده قرار دهند.

هر لحظه انتظار می رود که این تهدید برای شما اتفاق بیافتد. در حال حاضر این تعداد بسیار اندک است، اما بسیار واقعی است.

 

به گفتگو بپیوندید

3 × 1 =

بازگشت به بالای صفحه