رد کردن لینک ها

کلاه‌برداری میلیاردی از ۱۲۷ شهروند با جعل درگاه بانکی | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

کلاه‌برداری میلیاردی از ۱۲۷ شهروند با جعل درگاه بانکی

کلاه‌برداری میلیاردی از ۱۲۷ شهروند با جعل درگاه بانکی – فرمانده انتظامی استان مرکزی از شناسایی و دستگیری فردی که با تبلیغات دروغین در فضای مجازی و راه اندازی یک درگاه جعلی بانکی در حدود یک میلیارد و ۴۴ میلیون ریال از حساب بانکی ۱۲۷ شهروند سرقت کرده بود، خبر داد.

سرهنگ حسن مفخمی شهرستانی، فرمانده انتظامی استان مرکزی در تشریح این خبر گفت: در پی مراجعه جوانی به پلیس فتا استان مبنی بر این‌که مبلغ ۹ میلیون ریال به‌صورت غیرمجاز از حساب بانکی‌اش برداشت‌شده است، موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

 

وی ادامه داد: در تحقیقات تخصصی پلیس فتا مشخص شد چندی پیش فرد شاکی در یک کانال تلگرامی فروش اکانت یک بازی کامپیوتری را باقیمتی استثنایی مشاهده کرده و از درگاه بانکی تعبیه‌شده در این کانال برای خرید اقدام می‌کند که ضمن عدم موفقیت در خرید، اطلاعات حساب بانکی‌اش را در درگاه بانکی جعلی که از سوی مدیر این کانال طراحی‌شده بود، وارد کرده و مدتی بعد در حدود ۹ میلیون ریال از حساب بانکی‌اش به‌صورت غیرمجاز برداشت می‌شود.

 

این مقام انتظامی در استان مرکزی ادامه داد:‌ با آغاز اقدامات تخصصی و فنی کارشناسان پلیس فتا استان، فردی که ساکن یکی دیگر از استان‌های کشور بود، شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی با اعزام تیمی از مأموران انتظامی دستگیر و برای تکمیل تحقیقات به پلیس فتا استان انتقال داده شد.

 

کلاه‌برداری میلیاردی از ۱۲۷ شهروند با جعل درگاه بانکی

وی افزود: در خلال تحقیقات پلیس و با توجه به اسناد و مدارک به‌دست‌آمده، متهم اعتراف کرد که در ابتدا یک درگاه بانکی جعلی (فیشینگ) را طراحی کرده و با تبلیغات گسترده در شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص تلگرام و تحت عناوینی چون فروش شارژ، فروش اکانت بازی ، لینک این درگاه‌های جعلی را در فضای معرفی می‌کرده و تعداد زیادی اطلاعات حساب از این طریق به دست آورده و اقدام به برداشت غیرمجاز از آن‌ها کرده است.

 

سرهنگ مخفمی شهرستانی خاطرنشان کرد:‌ در بررسی‌های تخصصی پلیس بر روی تجهیزات رایانه‌ای این فرد، اطلاعات حساب بانکی ۱۲۷ شهروند در سراسر کشور به دست آمد و مشخص شد که این نوجوان در حدود یک میلیارد و ۴۴ میلیون و ۲۵ هزار ریال از این حساب‌های بانکی به‌صورت غیرمجاز برداشت داشته است.

 

فرمانده انتظامی استان مرکزی در ادامه به شهروندان هشدار داد: از عضویت در کانال‌های تلگرامی تحت عناوین فروش شارژ ارزان‌قیمت، فروش اکانت بازی‌های رایانه‌ای، صیغه یابی، ماهواره جیبی و… جدا خودداری کنند تا در دام افراد شیاد و کلاه‌بردار قرار نگیرند.

 

فرمانده انتظامی استان مرکزی تأکید کرد:  تمام درگاه‌های بانکی از پروتکل ssl استفاده می‌کنند که با علامت https  در ابتدای آدرس سایت نمایش داده می‌شوند و لازم است کاربران بانکی به آدرس سایت توجه کامل داشته باشند چراکه تمام بانک‌ها از آدرس مختص خود جهت سرویس‌دهی به کاربران استفاده می‌کنند و مراقبت باشند ‌که کلاه‌برداران برای معرفی تارنمای خود از حروف اضافه‌تر یا حروف مشابه استفاده می‌کنند تا بتوانند کاربران خود را فریب دهند.

 

سرهنگ مفخمی شهرستانی از کاربران فضای مجازی درخواست کرد درصورتی‌که با چنین مواردی برخورد کردند موضوع را سریعاً از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش تماس با ما با کارشناسان پلیس فتا در میان بگذارند.

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا

 

به گفتگو بپیوندید

1 × چهار =

بازگشت به بالای صفحه