رد کردن لینک ها

کمبود شدید نیروی انسانی در مواجه با تهدیدات سایبری

اشتراک گذاری

کمبود شدید نیروی انسانی در مواجه با تهدیدات سایبری

کمبود شدید نیروی انسانی در مواجه با تهدیدات سایبری – نتایج یک تحقیق نشان می دهد که کمبود نیروی متخصص امنیت سایبری در سطح جهان طی پنج سال آینده به ۱/۸ میلیون نفر خواهد رسید.

با افتتاح مرکز امنیت سایبری ملی موسوم به NCSC خبر فوق منتشر شد. این مرکز که به عنوان زیر مجموعه نهاد اطلاعاتی بریتانیا فعالیت می‌کند مسئولیت امنیت سایبری را بر عهده خواهد داشت و از سازمان های اطلاعاتی دیگر، نهاد های دولتی، بخش خصوصی و … استفاده خواهد کرد.

نتایج یک پیمایش که توسط کنسرسیوم بین‌المللی صدور گواهینامه امنیتی سامانه‌های اطلاعاتی (ISC) انجام شده است نشان می‌دهد که ۶۶ درصد از شرکت های بریتانیایی برای مقابله با تهدیدات روز افزون اینترنتی با کمبود شدید نیروی متخصص روبرو هستند. این آمار طی پنج سال آینده در سطح جهانی با ۲۰ درصد افزایش به ۱/۸ میلیون نفر خواهد رسید.

اهمیت افتتاح NCSC برای بریتانیا به حدی زیاد بود که شخص ملکه، نخست وزیر و دیگر مقامات دولتی برای افتتاح آن حضور پیدا کردند. دولت بریتانیا سال گذشته با اعلام یک طرح ۵ ساله مبلغ ۱/۹ میلیارد پوند را به این امر اختصاص داد.

بررسی برخی از رخدادهای اخیر، دلیل اهمیت دولت بریتانیا به این موضع را نشان می‌دهد: سازمان های اطلاعاتی آمریکا پس از منتشر شدن ایمیل های کمیته ملی دموکرات در اینترنت، روسیه را به انجام حملات سایبری طی انتخایات ریاست جمهوری متهم کردند. ضمن اینکه زیر ساخت های فیزیکی نیز از طریق دیجیتال مورد حمله قرار می‌گیرند به عنوان مثال بخشی از شبکه برق کشور اوکراین در دسامبر ۲۰۱۵ و همچنین در دسامبر ۲۰۱۶ با قطعی مواجه شد. سرویس سلامت همگانی بریتانیا موسوم به NHS نیز مورد حمله سایبری قرار گرفت و با پایین آمدن شبکه بیمارستان ها، اختلالات زیادی بوجود آمد. آسیب پذیری دیگری که در اینترنت اشیاء وجود دارد و بات‌نت معروف Mirai، که باعث اختلال در سایت هایی همچون آمازون و توییتر شد، از جمله این رخدادها هستند.

NCSC که کار خود را عملا از اکتبر گذشته شروع کرده است، برای پاسخگویی در ۱۸۸ موقعیت گوناگون در برابر حملات تجهیز شده است.

منبع: ایران هشدار

 

به گفتگو بپیوندید

9 − 2 =

بازگشت به بالای صفحه