حساب کاربری و رمز عبور و دردسرهای شایع - وکیل سایبری| وکیل آنلاین - وکالت - مشاوره حساب کاربری
امنیت سایبری

حساب کاربری و رمز عبور و دردسرهای شایع

عدم مراقبت از حساب کاربری

یکی از مشکلات حقوقی شایع در بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی عدم مراقبت از حساب های کاربری است. با وجود آنکه کارشناسان و پلیس بارها در مورد این موضوع هشدار داده اند اما همچنان سوژه داغ فضای مجازی است. بی دقتی بعضی افراد تا بدان جا است که اطلاعات کاربری خود را به راحتی در اختیار دیگران قرار می دهند. اینجا است که دردسرها تازه آغاز می شود. دردسرهایی نظیر خالی کردن حساب، دسترسی به عکس ها و اطلاعات شخصی یا خانوادگی و هتک حیثیت و…

سوء استفاده از حساب کاربری دیگران

برخی متهمان که می دانند ممکن است به دام پلیس بیفتند برای اجرای مقاصد و اهداف خود متوسل به دوستانشان شده و از حسن اعتمادی که میانشان برقرار است سوء استفاده می کنند. آن ها با اخد اطلاعات حساب دوستان خود برای دیگران مزاحمت بوجود می آورند. بدین ترتیب به جای دو نفر، پای سه نفر به موضوع کشیده می شود. نفر سوم نیز که از همه جا بی خبر است وارد ماجرا شده و می باید دردسرهای قضایی و مراجعات چند باره به پلیس فتا و دادسرا را به جان بخرد.

دستگیری عاملین جرم

در هفته های اخیر نمونه هایی از این عدم مراقبت ها و گرفتاری های بعدی آن را در استان های سمنان، ایلام و خوزستان شاهد بودیم. به دلیل پیچیده شدن موضوعات و هتک حیثیت افراد، حتی کار به شکایت و نهایتاً ورود پلیس فتا به موضوع و دستگیری عاملین سوء استفاده گردید.

خوشبختانه از آن جا که رد پای متهمان در غالب موارد در اینترنت وجود دارد شناسایی افراد سودجو و مجرمان سایبری امکان پذیر است. اما همیشه موضوع به این سادگی نیست و گذشته از پیچیدگی های جرم و شناسایی عاملین، آثار سوء روانی و از دست رفتن اعتبار افراد را نمی توان به سادگی جبران نمود.

اینستاگرام و واتساپ نشانگاه مهم مجرمان سایبری

این قبیل رفتارهای آنلاین و دیجیتال اخیرا در اينستاگرام و واتساپ به وفور مشاهده می شود. باید دانست اقدام به انتشار اطلاعات شخصی افراد و توهین نسبت به آن ها در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی برابر ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی مجازات حبس و جزای نقدی دارد. به همین سادگی فردی که تا کنون هیچگونه سابقه سوء نداشته، ممکن است حالا در موفعیت یک مجرم قرار گرفته و سال ها مشکلات آن را به دوش بکشد. جالب است که برخی متهمان در جریان بازجویی به پلیس گفته اند که هدفشان از انتشار عکس های دیگران سرگرمی و مزاح بوده و این یعنی ناآگاهی و عدم مراقبت از رفتارهای آنلاین و دیجیتال.

مراقبت از حساب های کاربری

پس مراقب رفتارهای خود در اینترنت و شبکه های اجتماعی باشیم. به هر کسی اعتماد ننماییم و اطلاعات حساب کاربری خود را به راحتی در اختیار دیگران قرار ندهیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه