رد کردن لینک ها

Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟

Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ – شاید عامه مردم بر این باورند که بیت کوین و بلا چین یک هستند در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است چرا که بلاک چین تکنولوژی بسیار فراتر از بیت کوین است و در واقع بیت کوین از بستر بلاک چین استفاده می کند و می توان گفت بیت کوین محبوب ترین نمونه ای است که بر اساس فن آوری بلاک چین به وجود آمده است.

 Block chain یک پایگاه داده ای غیر متمرکز است که سوابق تراکنش های دیجیتالی را در خود نگه می دارد و در واقع عملکردی مثل پایگاه داده های سنتی دارد که کلیه فعالیت های درون بلاک خود را به صورت کاملا امن نگهداری می کند. بلاک چین در واقع یک فن آوری جدید در زمینه رایانش ایمن است که می تواند دنیای دیجیتال را متحول کند.

در حال حاضر کنگره و سنای آمریکا، بانک مرکزی چین و کارگروه دولتی روسیه و اتحادیه اروپا، با صدور قطعنامه مطالعه ابعاد مختلف فن آوری ابعاد مختلف فن آوری، زنجیره بلوکی را در دستور کار خود قرار دادند.

فن آوری بلاک چین سیستمی برای ایجاد تفاهم توزیع یافته در دنیای دیجیتال پایه ریزی می کند. به صورتی که با توجه ثبت انکار ناپذیر اطلاعات در دفتر کل تمامی اجزای شبکه، از تحقق یک رویداد دیجیتالی آگاه گشته و آن را به رسمیت می شناسد.

این فن آوری اولین بار فقط برای تبادل ارزهای دیجیتالی به وجود آمده بود ولی ویژگی هایی مانند open source بودن، رایگان بودن، امکان ثبت اسناد به صورت عمومی و غیر متمرکز بودن آن، باعث شد تا برای ارائه خدمات مختلفی مورد استفاده قرار گیرند.

به طور کلی می توان گفت block chain یک پایگاه داده ای توزیع شده از اسناد یا دفتر کل عمومی از همه تراکنش ها یا رویدادهای دیجیتال است که توسط اجزای تشکیل دهنده اش، به شکل مشترک اجرا می شود.

در این سیستم اطلاعاتی که یکبار وارد سیستم شده باشد، هرگز پاک نمی شود و زنجیره بلوکی هر تراکنش منحصر به فردی که ایجاد شده باشد، اطلاعات قطعی و قابل بازبینی را ثبت می کند.

شاید عامه مردم بر این باورند که بیت کوین و بلا چین یک هستند در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است چرا که بلاک چین تکنولوژی بسیار فراتر از بیت کوین است و در واقع بیت کوین از بستر بلاک چین استفاده می کند و می توان گفت بیت کوین محبوب ترین نمونه ای است که بر اساس فن آوری بلاک چین به وجود آمده است.

کاربردهای block chain

کاربردهای بلاک چین در دو دسته مالی و غیر مالی قابل استفاده است:

زنجیره بلوکی در فعالیت های مالی

  • استفاده از زنجیره بلوکی در بازارهای سهام
  • استفاده از زنجیره بلوکی در امور بیمه :

همه دارایی فرد چه به صورت فیزیکی و چه دیجیتالی می تواند در زنجیره بلوکی ثبت شده و مالکیت و تاریخچه تراکنش های آن توسط هر شخص بخه خصوص بیمه گذار شناسایی شود.

کاربردهای غیر مالی زنجیره بلوکی

  • دفتر اسناد رسمی: شناسایی اعتبار اسناد می تواند از طریق زنجیره بلوکی انجام گرفته و نیاز به استعلام از مرجع مرکزی را از بین ببرد که می تواند برای اسناد رسمی در سه زمینه گواهی صادر کند: ۱ – در اثبات مالکیت (سند مالکیت) ۲ – اثبات وجود (در یک زمان مشخص سند وجود داشته است) ۳ – اثبات اصالت (عدم دستکاری شده بودن سند) .
  • ذخیره سازی غیر متمرکز: STORJ زنجیره بلوکی بر اساس پلتفرم خیره سازی ابر توزیع شده همتا به همتا دارد که امکان انتقال و به اشتراک گذاری اطلاعات را بدون نیاز به مرجع ثالث برای کاربران فراهم کرده است.
  • اینترنت اشیای غیر متمرکز: فناوری بلاک چین پیاده سازی سکوهای اینترنت اشیای غیر متمرکز را تسهیل می کند و امکان تبادل ایمن و مطمئن اطلاعات و ثبت داده ها را فراهم می آود.
  • روش های ضد جعل مبتنی بر بلاک چین

جعل یکی از مشکلاتی است که تجارت مدرن را با چالش روبرو کرده است. فن آوری بلاک چین با پیاده سازی غیر متمرکز و قابلیت امنیتی، شیوه جدیدی برای مکانیزم های ضد جعل به شمار می آید. به طوری که در آن برندها، تجار و بازارهای تجاری، به عنوان بخشی از یک شبکه زنجیره بلوکی باشند و گره های این شبکه اطلاعاتی را ذخیره کنند تا اصل بودن کالاها قابل شناسایی باشد.

با این اوصاف کاربردهای بیشمار بلاک چین بر کسی پوشیده نیست اما این تکنولوژی نیز همانند تکنولوژی های پیشین با مخاطراتی روبرو است که در مقاله بعد به آن می پردازیم.

 

 

منبع:ایران هشدار

 

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

 

Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟ Block chain یا زنجیره بلوکی چیست؟

بازگشت به بالای صفحه