چگونه هنگام فروش تلفن همراه، اطلاعات خود را به طور کامل از آن حذف کنیم؟ | وکیل سایبری
آموزش و پیشگیری

چگونه هنگام فروش تلفن همراه، اطلاعات خود را به طور کامل از آن حذف کنیم؟

چگونه هنگام فروش تلفن همراه، اطلاعات خود را به طور کامل از آن حذف کنیم؟

چگونه هنگام فروش تلفن همراه، اطلاعات خود را به طور کامل از آن حذف کنیم؟ – اگر قصد فروش تلفن همراه خود را دارید، با انجام این مراحل دیگر نگران باقی ماندن اطلاعات خود در گوشی نباشید.
بسیاری از افرادی که از تلفن های همراه استفاده می‌کنند، در هنگام فروش آن ترسی از باقی‌مانده اطلاعات در تلفن همراه خود دارند. روش های گوناگونی وجود دارد که این ترس را برای شما رفع می‌کند؛ اما یکی از ساده ترین راه ها که همه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، استفاده از راهکار زیر است.

گام اول: اطلاعاتتان را رمزگذاری کنید

قبل از شروع به پاک کردن اطلاعات بهتر است آن‌ها را رمز‌گذاری کنید تا در صورت بازیابی، اطلاعات غیرقابل استفاده باشد. برای رمز‌گذاری وارد تنظیمات دستگاه شوید، سپس بخش Security یا امنیت را انتخاب و گزینه‌ی رمز‌گذاری تلفن همراه یا Encrypt phone را لمس کنید.

گام دوم: بازگشت به تنظیمات کارخانه

مراحل بازگردانی به تنظیمات کارخانه را انجام دهید، برای این‌کار در تنظیمات گزینه‌ی Backup & Reset را انتخاب و سپس بازگردانی به تنظیمات کارخانه را اجرا کنید. البته قبل آن از اطلاعاتی که لازم دارید یک پشتیبان تهیه کنید.

گام سوم: بارگذاری داده‌های بی‌مصرف

معمولاً مورد های اول و دوم کافی است، اما اگر قصد دارید امنیت بیش‌تری برای اطلاعات شخصی خود ایجاد کنید، حافظه‌ی تلفن همراه خود را پس از این‌که گام‌های اول و دوم را پر کردید با داده‌های جعلی مانند تصاویر، فیلم‌ها و البته دفتر‌چه‌تلفن جعلی پر کنید.

گام چهارم: مجدداً بازگشت به تنظیمات کارخانه

مجدداً وارد تنظیمات شوید و مراحل بازگردانی به تنظیمات کارخانه را انجام دهید. به این ترتیب، در صورتی که اطلاعات حافظه تلفن همراه شما، بازگردانی شوند، اطلاعات اصلی شما در میان اطلاعات جعلی که در گام سوم ایجاد کرده‌اید، پوشش داده شده‌اند و احتمال بازگردانی آن‌ها بسیار پایین است.

سیستم عامل اندروید

اگرسیستم عامل گوشی اندرویدی که استفاده می کنید، نسخه ی اندروید 5 یعنی Lollipop و یا نسخه های بعد از آن است، گوشی به احتمال بالا از سرویس محافظت بازگشت به تنظیمات کارخانه و به اختصار FRP  پشتیبانی می کند. این قابلیت روی تمام گوشی های اندرویدی با سیستم عامل اندروید 5 و به بعد، فعال است. با استفاده از این قابلیت، در صورتی که گوشی شما توسط شخصی به غیر از شما ریست شود، سیستم عامل اجرا نخواهد شد، چرا که سیستم عامل پس از ریست درخواست اکانت گوگل قبلی را که روی گوشی سینک شده بود،  می کند. در صورتی که شخص نتواند اطلاعات اکانت گوگل درخواستی را وارد کند، سیستم عامل اجازه ورود به گوشی را نخواهد داد و به همین دلیل می توان از امنیت گوشی در صورت اقدام به سرقت اطلاعات، مطمئن بود. در صورتی که قصد دارید گوشی خود را به فرد دیگری واگذار کنید و یا ان را بفروشید، لازم است که گزینه ی FRP  را غیرفعال کنید.

برای این منظور لازم است مراحل و گام های زیر را طی نمایید:

 • گام اول: ابتدا گوشی را روشن کرده و با وارد کردن رمز عبور ان، اجازه دهید که سیستم عامل گوشی اجرا شود. حال به مسیر زیر بروید:

Settings > Security or Lock Screen Security > Screen Lock

پس از ورود به صفحه ی Lock باید تایپ آن را به None تغییر دهید.

 • گام دوم: حال باید اکانت گوگل خود را از روی گوشی و یا تبلت حذف کنید. برای این منظور باید از طریق مسیر زیر اقدام کنید:

Settings > Users and Accounts

پس از ورود به اکانت های کاربران، می توانید روی اکانت مورد نظر تپ کرده و آن را حذف کنید.

 • گام سوم:  اگر گوشی که قصد فروش آن را دارید، گوشی سامسونگ است باید علاوه بر اکانت گوگل سینک شده روی گوشی، اکانت سامسونگ سینک شده روی گوشی را نیز حذف کنید.
 • گام چهارم:  در این مرحله می توانید اقدام به فکتوری ریست گوشی کنید. استفاده از فکتوری ریست، گاهی تنها داده های روی گوشی را تا سطح اپلیکیشن ها حذف می کند. در این صورت می توانید برخی از داده های روی گوشی، مانند اس ام اس ها و پیام هایی را که در چت های خود ارسال و دریافت کرده اید، با به کار بستن برخی ابزارهای ویژه، بازیابی کنید. برای وایپ کردن داده ها(ریست فکتوری)روی گوشی اندروید خود، می توانید از طریق منوی تنظیمات گوشی اقدام کنید.  برای این منظور نیاز به هیچ گونه ابزار خاص جانبی ندارید و فقط باید کمی صبور باشید تا گوشی شروع به ریستور کند و داده های روی گوشی کد گذاری شوند. گزینه ی کدگذاری داده ها برای برخی از گوشی های اندروید جدید که روی آنها سیسم عامل اندروید مارشملو Android 6 اجرا می شود، به صورت پیش فرض فعال است.

سیستم عامل iOS

تمامی دستگاه های اپل که با سیستم عامل iOS 5.0 و بعد از آن ارائه شدند، به صورت پیش فرض  پس از قرار دادن رمز ورود به سیستم عامل کدگذاری سخت افزاری می شوند.  در صورتی که بنابر آموزشی که در ادامه می آید، اقدام به وایپ کردن(فکتوری ریست) گوشی خود کنید، کلید کدگذاری نیز بازنویسی می شود. به همین دلیل است که پس از وایپ کردن گوشی های آیفون با سیستم عامل iOS 5 و بعد از آن، بازیابی داده های روی گوشی و تبلت بسیار مشکل و تخصصی می شود.  برای اجرای ترفند روی گوشی های آیفون و تبلت های آیپد که سیستم عامل iOS را اجرا می کنند، مسیر زیر را طی نمایید:

 • گام اول:  قبل از شروع به ریست کردن گوشی، دستگاه را از تمام دستگاه ها و گجت هایی که با آن Pair است، جدا کنید. برای مثال اگر آیفون و آیپد شما با اپل واچتان pair است، ابتدا باید انها را Unpair کنید و سپس اقدام به ریست کردن گوشی و تبلت کنید. در مرحله ی بعدی بایستی قابلیت Find My iPhone را غیرفعال کنید. برای سیستم عامل های iOS 10.2 و سیستم عامل های قدیمی تر از این نسخه می توانید از مسیر زیر به این قابلیت دست یابید:

Settings > iCloud > Find My iPhone

در صورت نمایش پیغام، پس از ورود بایستی رمز ورود به اکانت اپل آی دی خود را وارد کنید. برای سیستم عامل های iOS 10.3 و سیستم عامل های جدیدتر،  می توانید Find My iPhone را از طریق مسیر زیر غیرفعال کنید:

Settings > Your name > iCloud > Find My iPhone

 • گام دوم: گزینه ی Find My iPhone را خاموش کنید و از تمامی سرویس های آنلاینی که از آنها روی گوشی خود استفاده می کردید، خارج شوید. این سرویس ها شامل برنامه های iMessage و اپ استور می باشد. برای این منظور باید به مسیر

Settings > Messages > iMessage

رفته و تاگل iMessage را به سمت چپ بکشید تا سرویس iMessage را غیرفعال کنید . در مورد سرویس اپل آی دی نیز باید از طریق مسیر

Settings > iTunes & App Store > Apple ID

اقدام کنید و با تپ کردن روی ایمیل نمایش داده شده در فیلد اپل ای دی، با تپ کردن روی گزینه ی  Sign outاز اکانت اپل آی دی و اپ استور خود خارج شوید.

 • گام سوم: به طور کامل از iCloud خارج شوید.برای این منظور باید مسیر زیر را طی نمایید: Settings > iCloud به دنبال آیکون Singn out که در پایین صفحه نمایش داده می شود، بگردید.  در مورد iOS 10.3 و نسخه های جدیدتر از آن، می توانید این گزینه را از مسیر Settings > Your name > Sign Out پیدا کنید. در مورد گوشی های با iOS 7 گزینه ی Delete Account مترادف با خروج از iCloud است.

نکته مهم: در صورتی که بدون خروج از اکانت iCloud خود، اقدام به پاک کردن دستی تمام داده های روی آیفون و آیپد خود کنید؛ داده های روی iCloud نیز پاک خواهند شد. بهتر آن است که ابتدا از iCloud خارج شوید و سپس مراحل را تا انتها بپیمایید.

 • گام چهارم: حال شروع به اجرای فرآیند وایپ ( فکتوری ریست) گوشی کنید. برای این منظور می بایست مسیر زیر را طی نمایید:

Settings > General > Reset > Erase All Content and Settings

حال باید انتخاب خود را تایید کنید. برای این منظور بایستی روی آیکون Confirm تپ کنید.

 • گام پنجم:  شماره سریال دستگاه را با استفاده از پروفایل اکانت اپل خود حذف کنید. برای این منظور باید به آدرس appleid.apple.com بروید و از آن جا اکانتی که ساخته بودید را حذف کنید.

سیستم عامل ویندوزفون (Windows Phone)

ویندوز فون استفاده از کدگذاری روی داده ها را تنها برای مشتریان بیزنسی خود توصیه می کند. راحت ترین راه برای وایپ کردن یک گوشی با سیستم عامل ویندوز فون 7، 8، 8.1 و یا ویندوز 10 موبایل، استفاده از فکتوری ریست و سپس بازنویسی داده های ساختگی روی داده های اصلی و اورجینال است. برای اجرای ترفند روی گوشی های با سیستم عامل ویندوز فون، گام های زیر را طی نمایید:

 • گام اول: به مسیر زیر بروید:

Settings > About > Reset Your Phone

 • گام دوم: عملیات انتخاب شده را با استفاده از تپ کردن روی گزینه ی Confirm تایید کنید و منتظر بمانید تا سیستم عامل شروع به وایپ کردن گوشی کند.
 • گام سوم:حال باید گوشی را با استفاده از کابل USB  به کامپیوتر متصل کنید و برنامه ی  My Computer را روی کامپیوتر اجرا کنید. اگر لپ تاپ مورد استفاده شما مک بوک است، بایستی ابتدا برنامه ی Windows Phone را دانلود کنید. در این صورت لپ تاپ می تواند گوشی شما را شناسایی کند. گوشی به صورت یک دستگاه remove able و در سمت چپ صفحه ی My Computer نمایش داده می شود. حال با کلیک کردن روی نام گوشی، آن را باز کنید.
 • گام چهارم: حال می توانید فایل های ساختگی را از روی فولدری از روی کامپیوتر دراگ کرده و آنها را روی گوشی دراپ کنید. در این مرحله به هیچ عنوان نمی بایست از داده های شخصی، تصاویر و ویدیوهای خود برای پر کردن گوشی استفاده کنید. منظور از فایل های ساختگی استفاده از تصاویر، موزیک ها و ویدیوهای عمومی است. در این گام لازم است که تا جایی که می توانید از داده های ساختگی برای پر کردن گوشی خود استفاده کنید.
 • گام پنجم: حال بار دیگر گوشی را با استفاده از گام اول، ریست کنید.بار دیگر گام های دو تا چهارم را تکرار کنید تا بیشترین میزان از داده های اورجینال روی گوشی را با استفاده از داده های ساختگی که آنها را روی گوشی لود می کنید، بازنویسی کنید. از این طریق می توانید مطمئن شوید که دیگر داده ی اورجینال شخصی شما روی گوشی باقی نمانده است.
 • گام ششم: برای آخرین بار گوشی را ریست کنید.

حال می توانید از طریق لینک  account.microsoft.com/devices به اکانت مایکروسافت خود لاگین کنید و گوشی را که آن را وایپ کرده اید پیدا کنید. با انتخاب گوشی کارکرده  ای که اقدام به وایپ آن کرده اید، آن را از اکانت خود حذف کنید.

گام آخر

به یاد داشته باشید که پس از کامل شدن وایپ، به هیچ عنوان به برای ورود به سرویس های گوشی اعم از فیسبوک و گوگل تلاش نکنید.  برای حذف دستگاه خود از اکانت گوگل بایستی روی لینک myaccount.google.com کلیک کرده و سپس از طریق مسیر Sign-in & security > Device activity & notifications اقدام به پیدا کردن مدل گوشی که آن را وایپ کرده اید، کنید.

در بدترین حالت ممکن، فرض کنید گوشی به قدری خراب شده است که نمی توانید به داده های درون آن دسترسی پیدا کنید.  در این صورت لازم است گوشی را خرد کرده وآن را به زباله دانی بیندازید. برای خرد کردن گوشی لازم است آن را با استفاده از وارد کردن ابزار به پورت شارژ و … سوراخ کنید.

روش دیگر برای از بین بردنگوشی کارکرده، انداختن آن داخل یک کیسه ی مقاوم و خرد کردن آن با استفاده از پتک است.  اجزای خرد شده ی گوشی کارکرده باید به اندازه ای باشند که بیشترین اندازه ی آن 1 سانتی متر باشد.  برای این منظور می توانید از خرد کننده های صنعتی استفاده کنید.

جمع بندی

لازم است قبل از فروش گوشی کارکرده و تبلتی که مدت ها است آن را در دست دارید، برخی موارد را در نظر بگیرید. مواردی چون امنیت داده های باقی مانده روی گوشی و تبلت، حفظ حریم خصوصی، حذف اکانت های فعال روی گوشی و تبلت و … در این زمره هستند.

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

 

وکیل تو

نوشته های مشابه