وکیل کلاهبرداری اینترنتی وکیل کلاهبرداری رایانه ای
وکالت سایبریجرایم و دعاوی

وکیل کلاهبرداری اینترنتی

با گسترده‌تر شدن فضای مجازی و دسترسی اغلب مردم به اینترنت، بسیاری از کلاهبرداران نیز روش‌های الکترونیکی و اینترنتی را برای سوء استفاده و انجام کلاهبرداری انتخاب کرده‌اند. در صورت وقوع کلاهبرداری اینترنتی که امروزه تبدیل به یکی از جرایم شایع شده است مراجعه به یک وکیل کلاهبرداری اینترنتی زبده ضرورت دارد. در این مبحث ضمن معرفی وکیل سایبری به بررسی جرایم اینترنتی پرداخته و توضیحاتی در خصوص نحوه شکایت و اثبات کلاهبرداری اینترنتی خدمت شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

وکیل کلاهبرداری اینترنتی

وکیل کلاهبرداری اینترنتی

وکیل کلاهبرداری اینترنتی کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

وکیل کلاهبرداری اینترنتی که تحت عنوان وکیل جرایم سایبری نیز شناخته می‌شود یک وکیل متبحر و متخصص در حوزه جرم‌های اینترنتی و الکترونیکی است. چنین وکیلی با توجه به تجاربی که دارد با جرم‌های صورت گرفته در فضای مجازی آشنا بوده و به چگونگی وقوع آنها واقف است. وکیل سایبری مانند سایر وکلای پایه یک دادگستری دارای تحصیلات آکادمیک و عالیه در خصوص وکالت است وی همچنین بر دانش کشف جرائم رایانه ای (سایبرفارنزیک) هم تسلط داشته و مسلط بر دانش رایانه ای می باشد. همچنین وکلای کلاهبرداری اینترنتی از نحوه طرح دعوا و فرایند قانونی چنین جرائمی اطلاعات کامل داشته و بر آن مشرف هستند. بر همین اساس می‌توان گفت که یک وکیل متبحر در خصوص جرایم اینترنتی فردی است که شناخت کاملی از راه‌های عملی دادگاه داشته و در خصوص چنین پرونده‌هایی توانایی ارائه دیدگاه حقوقی مستقل را دارد.

تعریف کلاهبرداری اینترنتی:

در کلاهبرداری عامیانه فرد کلاهبردار با استفاده از ابزارها و روش‌های خاصی اقدام به فریب شخصی می نماید که دارای اموال منقول، غیر منقول و اسنادی مانند سند، قبض، چک، سفته و… است؛ بدین صورت به شکل غیرقانونی اموال فوق را تصاحب کرده و به اختیار خود می‌گیرد. اما در کلاهبرداری‌ اینترنتی بستر فوق به فضای مجازی تغییر کرده و کلاهبرداران اینترنتی بدون محدودیت زمان و مرزهای جغرافیایی امکان سوء استفاده از افراد را دارند. در چنین حالتی حملات سایبری، هک شدن اطلاعات شخصی و حساب‌های کاربری، فیشینگ، دزدی از حساب‌های بانکی و… انجام می‌گیرد. با توجه به وقوع جرم در فضای اینترنتی ردیابی کلاهبرداران اینترنتی بسیار سخت بوده، و این امر روند پیگیری شکایت را دشوار و حتی برخی مواقع غیر ممکن می‌سازد. اما با کسب مشاوره و همراهی یک وکیل کلاهبرداری اینترنتی می‌توان این روند مشکل و پیچیده را آسان‌تر کرده و به نتیجه رساند.

انواع کلاهبرداری اینترنتی

کلاهبرداری اینترنتی و انواع آن

کلاهبرداری اینترنتی و انواع آن:

با پیشرفت تکنولوژی و اینترنتی شدن بسیاری از امور در جامعه، شاهد گسترش جرایم سایبری و تحقق آن به شکل‌های گوناگونی در فضای مجازی هستیم. بر اساس تقسیم بندی متخصصان در زمینه امنیت سایبری این کلاهبرداری‌ها در شش دسته قرار می‌گیرند که عبارتند از:

کلاهبرداری اینترنتی حساب‌های بانکی

در چند سال اخیر اغلب امور بانکی به خصوص عملیات پرداخت وجه به صورت اینترنتی انجام گرفته و از رمز پویا استفاده می‌شود. این امر باعث شده تا شاهد دزدی‌های اینترنتی و فیشینگ به شکل آنلاین، پیامکی و تلفنی باشیم. ورود به لینک‌های ناشناس، پرداخت از طریق درگاه‌های نامعتبر، پرداخت‌های اینترنتی صورت گرفته در شبکه‌های اجتماعی و… از جمله اموری هستند که باعث وقوع کلاهبرداری‌های اینترنتی در این حوزه شده‌اند.

کلاهبرداری اینترنتی از طریق اکانت بازی‌های آنلاین

بسیاری از کلاهبرداری‌های اینترنتی در حوزه فروش اکانت‌های بازی‌های آنلاین صورت می‌گیرد. شرایط تحریمی ایران باعث شده تا افرادی از این وضعیت سوء استفاده کرده و بازار داغ فروش حساب‌های کاربری بازی‌های آنلاین را راه بیندازند. کلاهبرداران اینترنتی با استفاده از این مسیر موفق به دزدی وجوه کاربران شده که اغلب آنها را نوجوانان و کودکان ناآگاه به مسائل امنیت اطلاعات تشکیل می‌دهند.

برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های رژیم غذایی

اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های اینترنتی به خصوص در قالب رژیم غذایی از دیگر بسترهای موجود برای انجام کلاهبرداری های اینترنتی به شمار می‌آیند. برخی از سازندگان این اپلیکیشن ها تحت عنوان ارائه رژیم غذایی لاغری اقدام به اخذ وجوه بالایی از کاربران می‌نمایند. گاهی این سو استفاده‌ها فراتر شده و حساب‌های بانکی کاربران از طریق نصب این اپلیکیشن‌ها هک شده و دزدی صورت می‌گیرد.

سایت‌های شرط‌بندی و قمار

سایت‌های شرط‌بندی و قمار از دیگر محیط‌هایی است که زمینه را برای سو استفاده و دزدی از حساب بانکی افراد فراهم می‌کنند. وکیل کلاهبرداری اینترنتی به کلیه جرایم اتفاق افتاده در این حوزه آشنا بوده و مشاوره‌های لازم را به موکل خود ارائه می‌دهد.

دزدی اینترنتی از طریق فیلترشکن‌ها

برخی کاربران برای ورود به سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی تحریم شده اقدام به نصب فیلترشکن می‌نمایند. اما غافل از اینکه برخی از فیلترشکن‌ها نامعتبر بوده و راهی برای هک اطلاعات آنها توسط کلاهبرداران اینترنتی خواهند بود.

کلاهبرداری از طریق تماس‌های اینترنتی

تماس‌های اینترنتی از دیگر روش‌های شایع برای انجام کلاهبرداری های اینترنتی محسوب می‌شوند. در این روش کلاهبرداران با کاربران تماس اینترنتی برقرار کرده و از این طریق اطلاعات بانکی و شخصی آنها را هک و مورد سوء استفاده قرار می‌دهند. گاهی نیز با ادعای هدیه‌های دروغین و وعده‌های پوچ کاربر را تشویق به انجام خدماتی کرده که در نهایت منجر به خالی شدن حساب بانکی وی می‌گردد.

مجازات کلاهبرداری اینترنتی

مجازات کلاهبرداری اینترنتی

مجازات کلاهبرداری اینترنتی:

از سال ۱۳۸۸ که وقوع کلاهبرداری‌های اینترنتی رو به گسترش نهاد، جلسات مختلفی جهت بررسی جرم کلاهبرداری اینترنتی صورت گرفت که نتیجه آن تصویب ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه‌ای بود. بر اساس این قانون فردی که به شکل غیر مجاز از طریق سامانه‌های مخابراتی یا رایانه‌ای اقدام به وارد کردن، ایجاد، تغییر، مختل و یا محو پیام‌ها و سامانه به منظور کسب امتیازات مالی، خدمات، منفعت، مال یا وجه دیگران به نفع خود و یا دیگری نماید، کلاهبردار اینترنتی بوده و ضمن برگرداندن مال به فرد، محکوم به پرداخت جزای نقدی بین ۲۰ میلیون الی ۱۰۰ میلیون ریال و یا حبس بین یک الی پنج سال و یا هر دو مورد خواهد شد. البته با توجه به همه گیر شدن اینترنت و فضای مجازی در سال های اخیر قوانین جدیدتری در خصوص مجازات کلاهبرداری اینترنتی صورت گرفته که وکیل کلاهبرداری اینترنتی اطلاعات کاملی در این زمینه دارد.

البته در قوانین جدید مواردی نیز برای تخفیف مجازات مرتکبان کلاهبرداری رایانه ای در نظر گرفته شده است که توصیه می شود برای اطلاع از آخرین وضعیت این تخفیف ها و مجازاتهای جدید این جرم با وکیل سایبری تماس بگیرید برای مشاوره آنلاین با وکیل سایبری اینجا کلیک کنید.

نمونه شکایت کلاهبرداری اینترنتی:

در این بخش متن یک نمونه شکایت کلاهبرداری اینترنتی برای شما عزیزان قرار داده شده است.

ریاست محترم دادسرای عمومی انقلاب

با عرض سلام

احتراماً اینجانب…. بر اساس متن این شکواییه، به استحضار می‌رسانم که مورخ…. با مراجعه به وب سایت…. اقدام به خرید…. به مبلغ…. کرده‌ام.

بعد از پرداخت مبلغ فروشنده خدمات یا محصول مورد نظر را به اینجانب تحویل نداده و با وجود تماس‌های مکرر پاسخی از ایشان دریافت نکردم.

اینجانب در خصوص اقدامات مجرمانه فروشنده دچار ضرر شده‌ام، لذا به استناد مواد قانونی مربوطه، از مقام محترم دادگاه تقاضای رسیدگی و تعقیب کیفری شخص فروشنده را دارم.

همچنین به پیوست این شکواییه، مدارک مربوطه از جمله کپی رسید پرداخت وجه را ارائه می‌نمایم.

با تشکر و احترام

نام و نام خانوادگی شاکی….

تاریخ….

متن فوق نمونه‌ای از شکایت کلاهبرداری اینترنتی بوده که بر اساس شرایط پرونده ممکن است به تغییراتی نیاز داشته باشد. برای کامل بودن و صحت متن شکایت بهتر است با یک مشاور حقوقی یا وکیل سایبری مشورت نمایید.

نحوه اثبات کلاهبرداری اینترنتی:

در تنظیم شکواییه ارائه مدارک و نحوه اثبات کلاهبرداری اینترنتی بسیار مهم بوده و فرد بایستی به روش درستی رابطه میان جرم و دلایل ذکر شده را اثبات کند. به طور کلی تحقق کلاهبرداری و اثبات آن نیاز به ارائه سه شرط زیر دارد.

  • اثبات متقلبانه بودن وسایلی که مجرم از آنها جهت اغفال شخص استفاده کرده است.
  • اثبات فریب و مورد اغفال قرار گرفتن قربانی که به دلیل عدم آگاهی به متقلبانه بودن وسایل مورد استفاده کلاهبردار صورت گرفته است.
  • اثبات تعلق مال برده شده به شخص قربانی

وکیل کلاهبرداری اینترنتی شخص را در خصوص اثبات این سه شرط کمک کرده و بدین طریق اسناد مورد نظر ضمیمه شکواییه خواهد شد.

نحوه شکایت کلاهبرداری اینترنتی:

افرادی که به دلیل نداشتن اطلاعات و آگاهی مورد سوء استفاده و سرقت کلاهبرداران اینترنتی قرار می‌گیرند اغلب در مورد نحوه شکایت کلاهبرداری اینترنتی نیز اطلاعات کاملی ندارند. بر همین اساس در این بخش مراحل شکایت و پیگیری کلاهبرداری اینترنتی را معرفی  و مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • در اولین قدم فرد شاکی بایستی به دفتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه کرده و حساب کاربری خود را در سامانه ثنا ثبت نماید.
  • شاکی با تنظیم متن شکواییه که با راهنمایی وکیل سایبری صورت گرفته، می‌تواند دادخواست خود را در این سامانه ثبت کند. همچنین مدارک شناسایی و مدارکی در خصوص وقوع کلاهبرداری اینترنتی را ضمیمه دادخواست نماید.
  • در مرحله بعد دادسرای جرایم رایانه‌ای با دریافت دادخواست آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. بازپرس و دادیار تحقیقاتی را در خصوص این پرونده انجام داده و مراتب را به پلیس فتا گزارش و ارجاع می‌دهد.
  • شکایت کلاهبرداری اینترنتی در دادگاه کیفری مورد بررسی و رسیدگی قرار خواهد گرفت. همچنین شاکی احضار شده تا مدارک و توضیحات لازم را برای اثبات جرم کلاهبرداری اینترنتی به دادگاه ارائه نماید.
  • در پایان دادگاه کیفری بر اساس مدارک ارائه شده از سوی شاکی و گزارش دادسرا در خصوص تحقیقات صورت گرفته، اقدام به اعلام رای نهایی می‌نماید. این رای از طریق سامانه ثنا و پیامک به اطلاع فرد شاکی می‌رسد.

سخن پایانی:

کلاهبرداری اینترنتی از جرایم بسیار شایع در جامعه امروز به شمار می‌آید. چنانچه شما نیز به دلیل غفلت و یا ناآگاهی مورد سو استفاده و کلاهبرداری مجرمان سایبری قرار گرفته‌اید می‌توانید از بهترین و مجرب‌ترین وکیل کلاهبرداری اینترنتی کمک بگیرید. وکیل سایبری متخصص در مشاوره و وکالت کلاهبرداری اینترنتی بوده و شما را در پیگیری  و احقاق حقوق قانونی‌تان یاری می‌کند. برای این امر کافی است روی فرم مشاوره تلفنی وکیل اینترنتی کلیک کرده تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *