آموزش و پیشگیری

5 مورد از مهم‌ترین نکات امنیت سایبری

[vc_row][vc_column][vc_column_text]اگر به اخبار حوزه اینترنت علاقه‌مند باشید می‌بینید و می‌شنوید که هر روزه اخبار جدیدی در مورد حملات و تهدیدات رایانه‌ای و سایبری منتشر می‌شود. این تهدیدات شامل ویروس‌های جدید و یا انواع هک و نفوذ در سیستم رایانه‌ای است. اگرچه متأسفانه هیچ راه قطعی برای پیشگیری از حمله هکرها وجود ندارد، اما در این مقاله قصد داریم تا با 5 مورد از مهم‌ترین نکات امنیتی که توجه و رعایت آن می‌تواند ما را در مقابل این تهدیدات در امان نگه دارد آشنا شویم.

باز نکردن ایمیل‌های دریافتی از منابع ناشناس

از این قانون ساده پیروی کنید (اگر فرستنده را نمی‌شناسید، نسبت به نامه و پیوست‌های آن بسیار با دقت عمل کنید). هرگاه یک ایمیل مشکوک دریافت کردید بهترین عمل حذف کل ایمیل به همراه پیوست‌های آن می‌باشد. برای امنیت بیشتر حتی اگر فرستنده نامه آشنا باشد هم باید با احتیاط عمل کنید. ممکن است دوست شما به صورت تصادفی ویروسی را برای شما فرستاده باشد. ویروسی به نام I Love You دقیقاً به همین صورت میلیون‌ها رایانه را در سراسر دنیا آلوده نمود. در این مواقع بهتر است تردید نکنید و ایمیل‌های مشکوک را حذف کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”17088″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

استفاده از کلمه عبور مناسب

هرکسی که از رایانه یا گوشی هوشمند استفاده می‌کند باید اطلاعات کافی در مورد امنیت داشته باشد. چگونگی استفاده از ضد ویروس‌ها و بروز رسانی آن‌ها، روش گرفتن و اضافه کردن بسته‌های اضافی و نصب آنها و چگونگی انتخاب کلمه عبور مناسب از جمله موارد ضروری می‌باشد. کلمه عبور تنها در صورتی دسترسی غریبه‌ها به منابع موجود را محدود می‌کند که حدس زدن آن به‌سادگی امکان‌پذیر نباشد. کلمات عبور خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و از یک کلمه عبور در بیشتر از یکجا استفاده نکنید. در این صورت اگر یکی از کلمات شما لو برود همه منابع در اختیار شما در معرض خطر قرار خواهند گرفت. قوانین طلایی برای انتخاب کلمه عبور شامل موارد زیر است: کلمه عبور باید حداقل شامل 8 حرف بوده، تا جای امکان کلمه بی‌معنی باشد. در انتخاب این کلمه اگر از حروف بزرگ و اعداد استفاده شود مانند [email protected]! در اینصورت ضریب امنیت بالاتر خواهد رفت. به صورت منظم کلمات عبور قبلی را عوض کنید و به هیچ عنوان کلمه عبور را در اختیار دیگران قرار ندهید.

محافظت از رایانه با استفاده از دیوار آتش

دیوار آتش حائلی مجازی بین سیستم رایانه‌ای و دنیای بیرون ایجاد می‌نماید. این محصول به دو صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تولید می‌شود و برای حفاظت رایانه‌های شخصی و نیز شبکه‌ها بکار می‌رود. دیواره آتش داده‌های غیر مجاز و یا داده‌هایی که به صورت بالقوه خطرناک می‌باشند را فیلتر کرده و سایر اطلاعات را عبور می‌دهد. علاوه بر این حفاظ در شرایطی که رایانه به اینترنت وصل است، مانع دسترسی افراد غیر مجاز به رایانه می‌شود. بهتر است برای بهره بردن از فایروال از آنتی ویروس‌های اینترنت سکوریتی استفاده کنید.

تهیه نسخه پشتیبان از داده‌ها

همواره برای از بین رفتن اطلاعات ذخیره شده بر روی حافظه دستگاه خود آمادگی داشته باشید. امروزه تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری متنوعی برای تهیه نسخه‌های پشتیبان توسعه یافته‌اند که با توجه به نوع داده و اهمیت آن می‌توان از آنها بهره برد. بسته به اهمیت داده باید سیاست‌گذاری لازم انجام شود. در این فرایند تجهیزات مورد نیاز و زمان‌های مناسب برای تهیه نسخه پشتیبان مشخص می‌شود. علاوه بر این باید همواره دیسک‌های Start Up را در دسترس داشته باشید تا در صورت وقوع اتفاقات نا مطلوب بتوانید در اسرع وقت سیستم را بازیابی نمایید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”17090″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

دریافت منظم وصله‌های امنیتی

بیشتر شرکت‌های تولید کننده نرم‌افزار هر از چند گاهی نرم‌افزارهای بروز رسان و وصله‌های امنیتی جدیدی را برای محصولات خود ارائه می‌نمایند. با گذر زمان، اشکالات جدید در نرم‌افزارهای مختلف شناسایی می‌شوند که امکان سوءاستفاده را برای هکرها به وجود می‌آورند. پس از شناسایی هر اشکالی، شرکت تولید کننده محصول اقدام به نوشتن وصله‌های جدید و مناسب برای افزایش امنیت و از بین بردن راه‌های نفوذ به سیستم می‌کند. این وصله‌ها بر روی وب‌سایت‌های شرکت‌ها عرضه می‌شوند و کاربران باید برای تأمین امنیت سیستم خود همواره آخرین نسخه‌های وصله‌ها را گرفته و بر بروی سیستم خود نصب کنند. برای راحتی کاربران ابزارهایی توسعه داده شده‌اند که به صورت اتوماتیک به سایت‌های شرکت تولید کننده محصول وصل شده و لیست آخرین وصله‌ها را دریافت می‌کنند. سپس با بررسی سیستم موجود نقاط ضعف آن را شناسایی و به کاربر اعلام می‌شود. به این ترتیب کاربر از وجود آخرین نسخه‌های بروز رسان آگاه می‌شود.
در پایان باید این موضوع اشاره کرد که هر کاربر باید در بازه‌های مشخصی وضعیت امنیتی رایانه‌ای خود را مورد ارزیابی قرار دهد. انجام این کار در هر سال حداقل دو بار توصیه می‌شود. بررسی پیکر بندی امنیتی نرم‌افزارهای مختلف شامل مرورگرها و حصول اطمینان از مناسب بودن تنظیمات سطوح امنیتی در این فرایند انجام می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای بررسی امنیت سیستم خود از ابزار OPSWAT Security Score بهره ببرید.
هرکسی که از رایانه استفاده می‌کند باید اطلاعات کافی در مورد امنیت داشته باشد. چگونگی استفاده از ضد ویروس‌ها و بروز رسانی آن‌ها، روش گرفتن وصله‌های امنیتی و نصب آن‌ها و چگونگی انتخاب کلمه عبور مناسب از جمله موارد ضروری می‌باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید