جرایم اینترنتی

جرایم سایبری همزمان با انتشار جهانی ویروس کرونا

جرایم سایبری و ویروس کرونا

جرم و جنایت تابع شرایط محیط است و از آن تأثیر می پذیرد. جرایم سایبری نیز از این قاعده مستثنی نیست. بررسی های اخیر توسط سازمان های سیاسی و امنیتی نیز نشان می دهد در هنگامه همه گیری بیماری کووید 19 و انتشار ویروس کرونا برخی جرایم سایبری در گوشه و کنار جهان اتفاق افتاده و کشور ما نیز مصون از این حملات سایبری نبوده است.

دسترسی به داده های محرمانه

به عنوان مثال لو رفتن اطلاعات هویتی حداقل 10 میلیون ایرانی از طریق سامانه سلامت وزارت بهداشت و  به عبارت فنی و دقیق، دسترسی غیر مجاز به داده های محافظت شده و هک سامانه مورد نظر، یکی از جرایم مهم در این دوره بود.

در این رابطه سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور اظهار داشته: تا این لحظه موضوع هک برای پایگاه داده ثبت احوال به شکل یکپارچه اتفاق نیفتاده و تنها دسترسی به اطلاعات اولیه شامل نام و نام خانوادگی، کدملی و شماره تماس افراد از طریق سامانه وزارت بهداشت صورت گرفته است و همان اطلاعاتی لو رفته که در این سامانه وجود داشته است.

این تنها خبر نگران کننده نبود. اخبار دیگر، از دسترسی غیر مجاز به اطلاعات ۵ میلیون عضو اپلیکیشن “سیب‌اپ”  و همچنین سرقت اطلاعات 42 میلیون کاربر ایرانی تلگرام حکایت می نمودند که از دیگر جرایم سایبری در دوره همه گیری بیماری کووید 19 بود.

اخطارهای سازمان های مسئول

با توجه به اهمیت موضوع، مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای) با صدور بیانیه‌ای به تمام دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی و صاحبان کسب‌وکارها هشدار داد ضعف‌های بانک‌های اطلاعاتی خود را از بین ببرند، چرا که در صورت رصد ضعف‌های امنیتی و برطرف نشدن آن‌ها ظرف ۴۸ ساعت، آن‌ها به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

اگرچه امکان از بین بردن ضعف های امنیتی ظرف مدت محدود آن هم در شرایط موجود محل تردید است، در عین حال می تواند زنگ خطری برای شرکت های بزرگ باشد تا مراقبت بیشتری در مورد داده های خود به عمل آورند.

اما آیا این مشکل، مختص ایران بود؟  باید گفت نه.

گزارش پلیس اتحادیه اروپا در مورد تغییر در شیوه های جرم و جرایم سایبری

براساس گزارشی که اخیراً توسط پلیس اتحادیه اروپا منتشر شده است مجرمان سایبری به سرعت در حال ایجاد و بهره برداری از شرایط بحرانی و تطبیق شیوه های عملیاتی یا توسعه فعالیت های جنایی جدید هستند و در این زمینه موفقیت هایی نیز کسب کرده اند.

بر اساس این گزارش، در شرایط بحرانی و حاد اروپا و تقاضای زیاد برای کالاهای خاص مانند ماسک های محافظتی، و کاهش عرضه برخی کالاهای دیگر، تغییراتی در نحوه ارتکاب جرایم سازمان یافته بوجود آمده است.

اما وجود چه عواملی در این شرایط، موجب شده تا مجرمان سایبری تاکتیک های خود را تغییر دهند؟ تا جایی که حتی مجرمان عادی نیز به جرگه مجرمان سایبری بپیوندند.

عوامل مؤثر در تغییر شیوه های مجرمانه:

کاهش جابجایی و تحرک افراد در جهان

خانه نشینی و عدم امکان ارتکاب جرم در فضای واقعی

تقاضای بسیار زیاد برای برخی کالاها مثل ماسک و سایر اقلام بهداشتی

کاهش عرضه کالاهای قاچاق

افزایش استرس، ترس، دستپاچگی و در نتیجه افزایش آسیب پذیری ها

استفاده بیشتر شهروندان از فضای مجازی برای انجام کارها

کلاهبرداری سایبری

کلاهبرداران خیلی سریع طرح های کلاهبرداری شناخته شده را با هدف قرار دادن شهروندان ، مشاغل و سازمان های عمومی تنظیم کرده اند.

همه طرح های کلاهبرداری، از طریق سرمایه گذاری مجرمان بر روی ترس و استرس قربانیان تنظیم شده است. این طرح ها شامل انواع مختلفی از نسخه های سازگار با نیازهای روز است از جمله تأمین و عرضه مواد بهداشتی و اقدامات مربوط به پاکسازی محیط.

در این رابطه مشاغلی که به دنبال خرید لوازم مراقبتی و بهداشتی مانند ماسک های محافظتی و سایر تجهیزات لازم هستند، بیشتر توسط کلاهبرداران مورد هدف قرار می گیرند.

بر اساس تحقیقات یک کشور عضو اتحادیه اروپا، 6.6 میلیون یورو از یک شرکت به یک شرکت دیگر در سنگاپور جهت خرید ژل های الکلی و ماسک، واریز شده اما کالاها هرگز بدست صاحبانشان نرسیده است.

در مورد دیگر، یک شرکت اقدام به خرید 3.85 میلیون ماسک کرده و در حالی که هرگز به ماسک ها دست پیدا نکرده و 300،000 یورو را نیز از دست داده است. کلاهبرداری های دیگری نیز در این رابطه گزارش شده است.

کالاهای تقلبی و غیر استاندارد

توزیع کالاهای تقلبی و یا غیر استاندارد، زمینه اصلی برای فعالیت جنایی در رابطه با بیماری کووید 19 است. محصولات مراقبت های بهداشتی و همچنین تجهیزات محافظتی شخصی و محصولات دارویی تقلبی از زمان شیوع این بحران چندین برابر شده است.

برای انواع خاصی از محصولات مراقبت های بهداشتی (ماسک ، دستکش ، مواد تمیز کننده ، محصولات دارویی) تقاضای زیادی وجود دارد که همین امر موجب راه اندازی بازار قابل توجهی جهت جعل محصولات ، کلاهبرداری و سودجویی شده است.

نگرانی های بهداشتی و مخاطرات سلامت

برخی موارد از جمله توزیع کیت های جعلی تست خانگی کرونا، به ویژه از منظر بهداشت عمومی نگران کننده می باشد.

گزارش پلیس اتحادیه اروپا نشان می دهد تعداد پیشنهادهای مربوط به کالاهای تقلبی و غیر استاندارد همچنان از طریق اینترنت در حال افزایش می باشد. این خطر وجود دارد که کلاهبرداران از کمبودهای موجود در عرضه برخی کالاها سوء استفاده کنند تا بطور فزاینده ای کالاهای تقلبی را ، هم به صورت آفلاین و هم به صورت آنلاین ارائه دهند. از جمله محصولاتی مانند غذاهای غیر استاندارد یا تقلبی، مواد بهداشتی و سایر کالاهای روزمره.

از 13 تا 20 اسفند 1398 در90 کشور جهان تعداد 121 بازداشت شده اند و 13 میلیون یورو از داروهای خطرناک کشف و ضبط شده است. علاوه بر این ، 37000 دستگاه پزشکی غیرمجاز و تقلبی بویژه ماسک های جراحی و کیت های خودآزمایی کشف و ضبط شده است. 37 گروه جرایم سازمان یافته نیز متلاشی و فعالیت آن ها متوقف شده است.

حمله به زیر ساخت ها

در این گزارش همچنین به عنوان یک موضوع مهم، حمله به زیرساخت های مهم سلامت در بیمارستان دانشگاه برنو در جمهوری چک مورد اشاره گرفته است. این حادثه موجب شد بیمارستان فوراً جراحی های ضروری را به تعویق اندازد و بیماران حاد را به نزدیک ترین بیمارستان جایگزین منتقل کند. این بیمارستان طی این حادثه کل شبکه IT خود را تعطیل نمود.

مراقبت از خود وظیفه همگانی است

این نوع جرایم  حوادث سایبری در شرایطی که جهان در معرض یک بحران سلامت عمومی است، واقعاً تهدیدآمیز می باشد و می تواند مخاطرات جدی برای همه مردم به همراه داشته باشد.

در چنین شرایطی همه ما باید مراقبت بیشتری از خود و نزدیکانمان به عمل بیاوریم و فقط متکی به تلاش سازمان های دولتی نباشیم. بنابراین در هنگام فعالیت های آنلاین و هنگام ارسال و دریافت ایمیل ها و پرداخت پول و یا جستجو در سامانه های اینترنتی بیشتر از گذشته مراقب رفتار سایبری خود باشیم. اگر با موارد مشکوک برخورد کردید حتماً مراتب را به پلیس فتا گزارش کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید