آموزش و پیشگیری

روش های مقابله با بدافزارهای تلفن همراه

در حال حاضر اکثریت جامعه دارای تلفن همراه می باشند. بیشتر مردم فقط با امکانات تلفن همراه آشنا هستند اما از خطرات و آسیب پذیری های آن اطلاعی ندارند، یکی از مواردی که امنیت تلفن همراه را تهدید می نماید بدافزارهای می باشند. شاید برای شما اتفاق افتاده که در هنگام استفاده از تلفن همراه، عملکرد آن کند باشد یا شما را به مراحلی که چند دقیقه ی پیش انجام داده دادید، بازگرداند. یا در حالتی دیگر، پیش آمده که پیام هایی حاوی اخطار ویروسی را بر روی تلفن همراه خود ببنید. در این صورت ممکن است در موبایل شما، یک بدافزار نصب شده باشد. در این خصوص قصد داریم ابتدا در مورد بدافزارها و انواع آن توضیحاتی داده و در ادامه روش های مقابله با بدافزارهای تلفن همراه را بیان می کنیم.

بدافزار چیست؟


بدافزار (Malware) خلاصه عبارت «malicious software» به‌معنی نرم‌افزار مخرب است. بدافزار قطعه کدهایی هستند که توسط برنامه نویسان نوشته میشوند تا بوسیله آن بدون اجازه مالک سیستم، آن را آلوده و اقدام به کارهای ناخواسته یا خرابکارانه کنند. این واژه به صورت عمومی به تمامی کدها و برنامه های مخرب اطلاق می شود و به طور کلی هر نوع کدی که روی سیستم شما قرار بگیرد و عملیاتی ناخواسته را انجام دهد به عنوان بدافزار شناخته میشود. بدافزار می تواند تلفن همراه، تبلت و رایانه ها را آلوده کند.
بدافزار توسط مهاجمان سایبری با نیت دسترسی یا آسیب‌رسانی به تلفن همراه، رایانه و … طراحی می‌شود و در اغلب موارد، قربانی حمله از وجود آن در دستگاه خود بی‌خبر است. زمانی‌که بدافزار وارد سیستم شود، بدون اجازه، دسترسی هکرها را به اطلاعات، دستگاه‌ها و سامانه ها ممکن می‌سازد. بدافزار ابتدا به‌عنوان نوعی خرابکاری سایبری طراحی شد و هدف آن خراب کردن کامپیوتر، تغییر عکس پس‌زمینه یا دسترسی به اطلاعات شخصی بود؛ اما با گذر زمان، در دست مجرمان سایبری به ابزاری برای کسب درآمد ازطریق سرقت اطلاعات با ارزش برای باج‌گیری از کسب‌وکارها، هک کردن رمز عبور برای دسترسی به حساب‌های بانکی یا سرقت هویت تبدیل شده است.

انواع بدافزار

ویروس: می توان گفت متداول ترین نوع بد افزار، ویروس می باشد، آن ها، کدهای مخرب خود را برای پاک کردن داده ها ضمیمه می کنند و منتظر یک کاربر مشکوک یا یک فرآیند خودکار برای اجرای آن ها می شوند. ویروس ها می توانند به صورت غیرقابل کنترل گسترش یابند و به عملکرد اصلی سیستم آسیب برسانند و فایل ها را حذف یا خراب کنند.
تروجان: یکی از رایج‌ترین انواع بدافزار، تروجان است که اغلب خود را به شکل ابزاری معتبر و کاربردی جا می‌زند تا کاربر را وادار به نصب خود کند. تروجان به برنامه هایی گفته می شود که مفید به نظر می‌رسند و کاربر را برای اجرا اغفال می کنند در صورتی که به جز انجام عمل موردنظر کاربر، اعمال خرابکارانه دیگری را نیز مخفیانه انجام میدهند. معمولا این بد افزارها با ایجاد در پشتی در برنامه ها، باعث می شوند تا ویروس ها و سایر بد افزارها به سیستم شما نفوذ پیدا کنند.
کرم: سابقه‌ی حضور کرم‌ها از ویروس‌ها بیشتر است و به دوران بزرگ‌رایانه‌ها برمی‌گردد. ویژگی متمایز کرم کامپیوتری قابلیت خودتکثیری آن است. کرم‌ها برخلاف ویروس‌ها برای تکثیر نیاز به اقدامی از طرف کاربر ندارند. کرم‌ها به این خاطر نسبت به ویروس‌ها مخرب‌تر و دردسرسازترند که می‌توانند بدون نیاز به اقدامی از طرف کاربر تکثیر شوند. کرم ها بخش مستقلی از نرم افزار مخرب است که خود را باز تولید کرده و از رایانه به رایانه پخش می شود.
بات نت: شبکه ای از سیستم های آلوده هستند که با ایجاد ترافیک بالا علیه سرویس های شبکه، سعی در از کار انداختن آن سرویس ها دارند.
باج افزار: اکثر بدافزارها ترجیح می‌دهند تا جای ممکن از دید کاربر مخفی بمانند تا بتوانند اطلاعات بیشتری را دور از چشم او سرقت کنند؛ اما باج‌افزار به خاطر ماهیت خاص خود معمولا برعکس عمل می‌کند. باج‌افزار اغلب ازطریق فایل پیوست یا لینکی در ایمیل‌های فیشینگ وارد سیستم می‌شود، آن را آلوده می‌کند و با رمزگذاری داده‌های کاربر یا بیرون انداختن او از سیستم، از او باج می‌خواهد؛ و برای اینکه به کاربر دسترسی دوباره به سیستم یا اطلاعات قفل شده‌اش را بدهد، از او می‌خواهد ازطریق بیت‌کوین یا رمزارزهای دیگر، مبلغی به حساب هکر واریز کند. در واقع باج افزار در ازای کلید رمزگشایی درخواست پول می کند. بدون کلید رمزگشایی، از نظر ریاضی برای قربانیان غیرممکن است که به فایل‌های خود دسترسی داشته باشند.
جاسوس افزار: به بدافزاری اطلاق می شود که به منظور جمع آوری مخفیانه داده های یک کاربر قابل اعتماد استفاده می شود. این بدافزارها اطلاعات را از سیستم ها سرقت می کنند. جاسوس افزارها می توانند توسط دیگر بدافزارها مانند اسب تروجان یا کرم ها، نصب شوند و یا اینکه نفوذگر مستقیما آنها را نصب کند. یکی دیگر از روش های انتشار نرم آن هااستفاده از روش های تحریکات جمعی یا مهندسی اجتماعی مانند استفاده از ایمیل برای ترغیب کاربران به نصب یک برنامه ظاهرا مفید، می باشد.

بد افزارها در تلفن همراه

بد افزارها در تلفن همراه بدنبال اهداف مختلفی می باشند، با توجه به اینکه تلفن همراه به صورت همگانی مورد استفاده قرار می گیرد و همیشه در دسترس افراد می باشد، کاربردهای بسیار زیادی هم برای مجرمین خواهد داشت از جمله:
1. تماس ناخواسته با شماره های مشخص شده
2. ارسال پیام کوتاه ناخواسته به شماره های مشخص شده
3. جمع آوری و ارسال مخاطبین، مختصات جغرافیایی، لیست تماس، آدرس ایمیل و غیره به هکر
4. دانلود سایر نرم افزارهای مخرب بر روی تلفن های همراه آلوده شده
5. ضبط مکالمات تلفنی و ارسال آن ها برای هکرها
6. کنترل نمودن تلفن همراه آلوده شده
در این راستا شما باید راه های پیشگیرانه ای را برای مقابله با این بدافزارها در پیش بگیرید و یا اینکه اگر تلفن همراه شما آلوده شده است باید نسبت به پاکسازی سیستم خود اقدام نمایید.

پیشگیری از آلودگی تلفن همراه


راه های مختلفی برای پیشگیری از آلودگی دستگاه به بدافزارها وجود دارد که در ادامه برخی از روش های مقابله با بدافزارهای تلفن همراه توضیح خواهیم داد:
قفل نمودن تلفن همراه: یکی از راه های نصب بد افزارها دسترسی مستقیم و فیزیکی می باشد. در این روش آن ها تلفن همراه شما را به نحوی گرفته و برنامه مورد نظر خود را نصب می نمایند. تنظیم رمز عبور و قفل گوشی از دستكاری تنظیمات و نصب بدافزارها توسط هکرها و مجرمین جلوگیری می‌كند. برای تاثیر بهتر قفل كردن، مطمئن شوید كه رمز عبور یا الگو یكتا هستند و فقط شما می توانید آن را وارد نمایید و از تلفن همراه استفاده نمایید.
کلیک نکردن بر روی لینک های ناشناس: بر روی لینک‌های ناشناس یا مشکوک کلیک نکنید: اینگونه لینک ها ممکن است حاوی کدهای مخرب باشند که می توانند تلفن هماره شما را آلوده سازند.
دانلود برنامه‌ها فقط از فروشگاه های معتبر: به صورت پیش فرض، نصب برنامه از هر منبعی غیر از فروشگاه اصلی سیستم عامل امكان پذیر نیست؛ مانند اپ استور برای سیستم عامل آی او اس و گوگل پلی برای سیستم عامل اندروید. سعی کنید نرم افزارهای مورد نیاز خودتان را از بازارهای معتبر تهیه کنید تا احتمال نصب بدافزار در تلفن شما کاهش یابد.
بررسی درخواست‌های مجوز برنامه‌ها: فهرست مجوزهای درخواست شده برای دسترسی برنامه را در زمان دانلود برنامه‌ها بخوانید. اگر درخواست‌های دسترسی به نظرتان دسترسی‌های غیرمرتبطی را می‌خواهد، حتماً علت این دسترسی‌ها را به طریقی از تولیدكننده برنامه بپرسید. اگر علت این امر برای شما قانع كننده بود و نیاز به برنامه داشتید آن را دانلود و نصب کنید.
روت نکردن تلفن همراه: این کار موجب می شود تا محدودیت های امنیتی که توسط سیتم عامل اعمال می شوند، از بین رفته و مهاجم دسترسی کامل به تلفن همراه و اجزای آن پیدا نماید. با اینکار به کدهای مخرب اجازه می دهید تا به اطلاعاتی که در اختیار دیگر برنامه های کاربردی قرار دارند، دسترسی غیر مجاز داشته باشند.
نصب آنتی ویروس در تلفن همراه: حتما در تلفن همراه خود آنتی ویروس های معتبر نصب کنید و به صورت مداوم آن را بروزرسانی نمایید. پس از دانلود برنامه‌ها روی تلفن خود، آن را اسکن نمایید. توصیه می شود تلفن همراه خود را به صورت دوره ای اسکن کنید.
تهیه پشتیبان: شما باید از اطلاعات مهم در تلفن همراه نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل بتوان براحتی اطلاعات حساس را بازیابی نمود.
 بروزرسانی مستمر سیستم عامل و برنامه ها: همیشه برنامه ها و سیستم عامل را بروزرسانی کنید با این کار جلوی بسیاری از آسیب پذیری ها گرفته می شود و هکرها نمی توانند از آن ها سوء استفاده نمایند.

بهره گیری از امكانات محافظت مرور وب: برای اینكه هنگام استفاده از مرورگرها به سایت‌های مخرب وارد نشوید، از امكانات محافظت مرورگر وب برای بلوكه كردن سایت‌های مخرب شناخته شده استفاده كنید.

پاکسازی تلفن همراه از بدافزارها

شاید هم اکنون در تلفن همراه شما بدافزار وجود داشته باشد و یا اینکه با رعایت تمام ملاحظات امنیتی باز هم تلفن همراه شما آلوده شده باشد، در این صورت می توانید با انجام راه های ذیل تلفن همراه خود را پاک سازی کنید:
1) برنامه های مشکوک را پاک کنید: لیست برنامه های خود را مرور کنید و بارگیری‌های مشکوک را حذف کنید، اگر قبلاً به این لیست نگاه نکرده‌اید، ممکن است از برخی موارد عجیب دستگاه شما روی آن تعجب کنید. برخی برنامه‌ها با وجود تبلیغات زیاد، دانلود رایگان و نصب از سایت‌های نامعتبر مشکوک به بدافزار هستند و لازم است هرچه سریع‌تر آنها را از گوشی خود پاک‌کنیم.
2) از حالت امن استفاده کنید: به حالت ایمن بروید. این کار به محدود کردن خسارت‌هایی که برنامه آلوده می‌تواند انجام دهد کمک خواهد کرد. اگر نمی‌توانید یک حالت امن پیدا کنید، به جای آن، حالت هواپیما را فعال کنید تا دستگاه شما از هر شبکه قطع شود.
3) از آنتی ویروس و ضد بدافزار استفاده کنید: چند آنتی ‌ویروس معتبر را نصب‌کرده و پس از شناسایی بدافزارها، آنها را توسط آنتی‌ویروس‌ها حذف کنید. درصورتی‌که امکان حذف وجود نداشت باید تنظیمات کارخانه را انجام دهید.
4) تنظیم مجدد کارخانه تلفن را انجام دهید: اگر نتوانستید برنامه مشکوک را بیابید و آن را حذف کنید و یا اینکه نتوانستید آن را به هر علتی پاک کنید باید گزینه تنظیم مجدد کارخانه را انتخاب کنید. این گزینه باعث می‌شود تمام داده‌های تلفن همراه شما پاک شود؛ بنابراین قبل از انجام این کار، داده‌ها اعم از عکس، فیلم، موسیقی و هر پیامی که می‌خواهید را ذخیره کنید.
5) رمزها و مشخصات حساب های بانکی را پاک کنید: در صورتیکه از گوشی خود جهت انجام تراکنش های مالی استفاده می نمائید، در خواست کارت جدید از بانک خود کنید و همچنین رمزهای بانکی را تغییر دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید