چگونه از نوسانات ارزهای دیجیتال در امان باشیم؟ - وکیل سایبری| وکیل آنلاین - وکالت - مشاوره
آموزش و پیشگیری

چگونه از نوسانات ارزهای دیجیتال در امان باشیم؟

احتمالاً همه شما نام ارز دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی را شنیده اید. شاید علاقه دارید که در این اقتصاد نوپا اما جذاب سهیم باشید؛ و مانند برخی افرادی که در این بازار فعال هستند سرمایه خود را افزایش دهید. اما از نوسانات ارزهای دیجیتال غافل نباشید!!!

جالب اینکه ارز دیجیتال نسل جدیدی از پول و اعتبار است که در اقتصاد جهانی نقش به سزایی ایفا می‌کند. این پول‌های دیجیتالی شده به شکل غیرقابل کنترلی در حال افزایش هستند؛ و روزبه‌روز به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. امروزه موج گسترده‌ای از مردم به دنبال سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال هستند.

این موج در کشور ما با توجه به کاهش ارزش ریال، و همچنین ضرر های بازارهای سرمایه گذاری دیگر مانند بورس دوچندان می باشد. سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال می‌تواند سودآور باشد؛ اما امکان اینکه متحمل ضررهای سنگین مالی هم شوید، وجود دارد. بازار رمز ارز، بازار پر نوسانی است. راه کارهایی نیز برای به دور ماندن از نوسانات ارزهای دیجیتال در مواقع ضروری نیز وجود دارد. گروه تخصصی وکیل سایبری قصد دارد یکی از این راه کارها، که تبدیل رمز ارزهای متغیر به رمزارزهای با ثبات می باشد را توضیح دهد.

تعریف و توضیح ارز دیجیتالرمز ارز یا ارز دیجیتال چیست؟

رمز ارزها، در واقع یک نوع پول یا ارز می باشد که به صورت غیر متمرکز و در بستر شبکه بلاک چین فعالیت می کنند؛ و با استفاده از پروتکل های رمز گذاری شده بسیار قوی و پیچیده ای طراحی شده اند.

درواقع رمزارزها هیچ شکل و ماهیت فیزیکی مثل اسکناس‌ها یا سکه‌ها نداشته؛ و صرفاً به منظور خرید و فروش‌های الکترونیکی از آن‌ها استفاده می‌شود. ولی مانند اسکناس، از نوسانات ارزهای دیجیتال نیز نباید غافل شد!!!

شاید بتوان اینطور گفت که این واحدهای پول، شبیه به همان پول‌های رایج همیشگی ما هستند که در حساب‌های بانکی به آن‌ها دسترسی داریم. با این تفاوت که واسطه‌های فیزیکی در این میان وجود ندارند. درست مثل زمانی که با کمک کارت بانکی خود در فضای مجازی اقدام به خرید، فروش و هر نوع معامله تجاری دیگر می‌کنید؛ بدانید که ارزهای دیجیتال نیز به همین حالت هستند.

البته ارزهای دیجیتال هنوز به صورت رسمی توسط دولت ها به رسمیت شناخته نگردیده؛ و وارد چرخه تجارت بین‌المللی نشده اند. ولی به خاطر ارزش عجیب و غریب این ارزها، حالا توجه دولت‌ها و خزانه‌های مالی، بورس‌ها و … نیز به این واحدهای مجازی جلب شده است.

در حقیقت اینطور باید گفت که این ارزهای مجازی کم کم در حال پیدا کردن جایگاه واقعیشان در دنیای ما هستند. و همین مسئله باعث می‌شود تا بررسی این مبحث، توسط هر تجارت و کسب‌وکاری به نوعی اجتناب ناپذیر باشد. معروفترین ارزهای دیجیتال شامل بیت کوین، اتریوم و … می باشند. بی تردید نوسانات ارزهای دیجیتال، این ارزها را شامل شود.

استخدام دورکاری ارز دیجیتال کلاهبرداری است! کلیک کنید

ارز دیجیتال با ثبات چیست؟

در جهان کریپتوکارنسی ارزهای دیجیتال با ثبات نیز وجود دارند. و بدون شک از نوسانات ارزهای دیجیتال در امان هستند. استیبل کوین‌ها یا ارزهای دیجیتال با ثبات، یکی از نوآوری‌های جالب دنیای ارزهای دیجیتال هستند. می‌دانید که ویژگی بارز این ارزها، ثبات قیمت آنهاست.

قیمت این ارزها در شرایط مختلف ثابت است؛ و مانند سایر انواع ارزهای دیجیتال دچار نوسان نمی‌شود. مهمترین ارز دیجیتال با ثبات، تتر می باشد. بعضی از ارزهای دیجیتال با ثبات شناخته‌شده مانند تتر که اشاره کردیم برای حفظ ثبات قیمت خود، از یک ارز فیات مانند دلار آمریکا به‌عنوان پشتوانه استفاده می‌کنند. در حال حاضر ارزهای دیجیتال با ثبات بر مبنی طلا مانند تتر گلد نیز وجود دارد.

به عبارت دیگر ارز های دیجیتال با ثبات، ارزهای دیجیتالی هستند که از روش‌های مختلفی برای ثابت نگه‌داشتن ارزش‌ آنها استفاده می‌شود. آنها ارزهای دیجیتالی هستند که با این هدف طراحی شده‌اند؛ که ثبات قیمتی شبیه به آن چیزی که در ارزهای فیات قوی مشاهده می‌کنیم را، برای ارزهای دیجیتال به ارمغان بیاورند و در عین حال، امنیت، سرعت بالا و هزینه اندک تراکنش‌های دارایی‌های مجازی را حفظ کنند. بدون اینکه نوسانات ارزهای دیجیتال، اینگونه ارزها را شامل شود.

انواع ارزهای دیجیتال باثبات

اقسام ارزهای دیجیتال باثبات،  از نوسانات ارزهای دیجیتال به دور هستند؛ که به شرح زیر می باشند:

 تتر:

که نماد آن USDT است؛ درحال حاضر قدرتمندترین ارز دیجیتال باثبات می باشد.البته که نوسانات ارزهای دیجیتال، نسبت به این ارز قلمرویی ندارد.

تتر به دلار میخکوب شده است. این ارز به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا معادل فیاتی پول خود را بدون آنکه مجبور به رعایت قوانین پول‌های فیات باشند؛ در صرافی‌ها جابه‌جا کنند. ارز دیجیتال تتر با علامت (₮) نشان داده می‌شود. هر «USDT» قرار است تا دقیقا ۱ دلار ($۱) ارزش داشته باشد. در واقع یک نوع دلار دیجیتال است. ارز دیگری که از «Tether» استفاده می‌کند یورو است؛ و با نماد «EURT» مبادله می‌شود. دارندگان این رمزارز از نوسان قیمت در امان هستند.

این ارز مبتنی به دلار Tبه دلیل این که در شبکه بیت کوین می باشد؛ هزینه ی انجام تراکنش های بالایی دارد. برای کاهش این هزینه ها  USDT_ERC20 مبتنی بر شبکه اتریوم راه اندازی شد؛ که هزینه ی تراکنش ها را کاهش داد. شما برای افزایش سرعت انتقال دارایی و کاهش هزینه تراکنش ها، و همچنین اطمینان از پشتیبانی و حمایت کیف پول ها و صرافی باید از تتر مبتنی بر شبکه اتریوم استفاده کنید.

یو اس دی کوین:

یو اس دی، دارای ارزش مجموعه ای 1 دلار آمریکا برای هر سکه می باشد. که برای اولین بار در سال 2018 وارد بازار شده؛ و به منظور ایجاد سرویس رمزگذاری دلار آمریکا و راحتی در استفاده از کوین ‌ها در اینترنت ایجاد شد. تبدیل راحت این ارز به دلار در هر زمان و مکان اشاره یکی از مزایای این ارز دیجیتال با ثبات می باشد. از سوی دیگر تضمین صدور و بازخرید توکن‌ های یو اس دی برعهده قراردادهای هوشمند  ERC-20است.

ترو یو اس دی:

ترو یو اس دی که نما آن TUSD می باشد، نسبت به تتر یک ارز جدید در بازار محسوب می‌شود؛ که ارزش آن نیز به دلار آمریکا گره خورده است. پشتوانه این ارز، دلار آمریکاست و معادل موجودی این ارز، دلار آمریکا ذخیره شده است.

تیم پشت این پروژه اظهار داشته که این ارز از لحاظ قانونی محافظت شده؛ و دارندگان این ارز می‌توانند در هر زمان، معادل موجودی‌شان را بصورت دلار آمریکا از برخی فروشگاه‌ها و دستگاه های خودپرداز دریافت کنند.

بیت کوین استاندارد هش ریت:

بیت کوین استاندارد هش ریت، که نماد آن BTCST می باشد؛ دارای پشتوانه هش ریت است. این بدان معناست که توکن‌های آن، در صورتی صادر خواهند شد که قدرت هش آن متناظر با هر توکن باشد؛ بنابراین با نگه داشتن توکن بیت کوین استاندارد هش ریت و با در اختیار داشتن قسمتی از هش ریت شبکه بیت کوین، پاداش‌های استخراج به صورت روزانه به کاربران این ارز دیجیتال تعلق می‌گیرد.

فواید ارزهای دیجیتال با ثبات

خوشبختانه ارزهای دیجیتال با ثبات از نوسان قیمت در امانند؛ و ماهیت نیمه‌‌متمرکز آنها باعث می‌شود که تا حدی از ذات حقیقی ارزهای دیجیتال دور شوند؛ به هرحال نمی‌توان مزایای وجود آنها را در دنیای ارزهای دیجیتال انکار کرد.

زیرا این ارزهای باثبات باعث شده‌اند بخشی از امنیت و اطمینان خاطری که در دنیای ارزهای فیزیکی وجود داشت، به دنیای ارزهای دیجیتال هم وارد شود. افرادی که تمایل دارند پول های خود را به ارز های دیجیتال تبدیل کنند؛ ولی از نوسانات آن هراس دارند می توانند از ارزهای دیجیتال با ثبات استفاده کنند. بهتر است بدانید تتر به عنوان ارزشمند ترین و قوی ترین ارز دیجیتال ثابت یا استیبل شناخته می شود. از اینرو شما به راحتی می توانید بر روی این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید.

خطرهای نوسانات ارزهای دیجیتالسوءاستفاده از خریداران ارزهای دیجیتال دارای نوسان

گاهی ممکن است برخی اشخاص سودجو، فرصت طلب و قطعاً کلاهبردار، با بیان ادعاهایی مثل اینکه در بازار ارز دیجیتال از نفوذ و سلطه و یا مقام و منصب خاصی برخوردار است؛ یا اینکه بدون خواست و اراده او کسی نمی تواند نوسانی در قیمت ارزها ایجاد کند؛ …، شما را اغفال نموده باشند تا پولتان را در این بازار سرمایه گذاری کنید؛ تا خودشان هم در پشت پرده به نوایی برسند؛ و از این طریق سرمایه و دارایی شما هم بربادبرود!!! چنین اظهارات کذبی را باور نکنید!!! کنترل نوسان قیمت دراختیار یک یا چند شخص نیست. بلکه عوامل مختلفی در نظام اقتصادی دست به دست هم می دهند تا فعالان بازار، با نوسان قیمت ها مواجه گردند. خواه خود آنها هم در این وضعیت عمد و یا نقشی داشته باشند؛ یا نه.

همچنین است موردی که شخصی با دغل و نیرنگ ادعا می کند که از احوال و اوضاع بازار ارز دیجیتال باخبر است و به محض اینکه احتمال کاهش ارزش اینگونه ارزها مطرح شود؛ شما مطلع کنند تا آنها را بفروشید. این قبیل اظهارات را نیز باورنکنید. چون ممکن است از قبل معلوم بوده که قیمت ها در حال کاهش است؛ فقط شما از این موضوع بی خبرباشید!!!  درکمال خوش باوری پول خود را در چنین آشفته بازاری سرمایه گذاری کنید!!! و ضرر سنگینی را تحمیل کنید!!! تا درعوض، آن شخص متقلب را به سود بالایی برسانید!!!

اگر شما نیز فریب خورده اینگونه آدم های تبهکاری شده اید؛ گروه تخصصی وکیل سایبری می تواند مشاوره ها و راهنمایی های لازم را در اختیارتان قراردهد. با ما تماس بگیرید.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه