آموزش و پیشگیری

چالشی جدید در استناد پذیری ادله دیجیتال در پیام رسان تلگرام

آخرین به روز رسانی نرم افزار تلگرام که در ۲۴ مارس سال جاری میلادی(۴ فروردین ماه) صورت گرفت . این به روزرسانی فرصت بسیاری را برای مجرمین سایبری فراهم ساخت که بتوانند از ویژگی های به روز شده جدید این نرم افزار در فرار از اتهامات خود نهایت استفاده را ببرند.

در این به روز رسانی کاربر این قابلیت را پیدا کرد که علاوه بر حذف پیامهای ارسال شده توسط خود این دسترسی را داشته باشد تا پیامهای مخاطب را نیز پاک کند. اقدامی که عملاً سبب گردید به هیچ روی نتوان ادعای مطروحه از سوی شاکی یا متهم را در پرونده هایی که بستر ارتکاب آن پیام ارسال تلگرام بوده مورد استناده قرار داد.

این اقدام تلگرام با توجیه امکان پشتیبانی فرد از مکاتبات خود و جلوگیری از سوء استفاده طرف مقابل وی در طول زمان صورت گرفت. این اقدام سبب گردید قابلیت استناد پذیری ادله دیجیتال ارائه شده در این پیام رسان به حداقل ممکن برسد. لیکن منجر به شکل گیری جرم جدیدی شده که مجازات حبس از ۶ماه  تا ۲ سال و یا جزای نقدی ۱۰ میلیون تا ۴۰ میلیون ریال را به دنبال دارد.

به استناد ماده ۷۳۶ قانون مجازات اسلامی ( ماده ۸ قانون جرایم رایانه ای )”  هرکس بطور غیر مجاز دادهای دیگری را از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده حذف یا تخریب یا مختل یا غیر قابل پردازش کند به حبس از ۶ماه تا ۲ سال یاجزای نقدی از ۱۰ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو محکوم خواهد شد.”

با توجه به این ماده قانون چنانچه شخص مدعی بتواند اثبات  کند که طرف مقابل علاوه بر داده های ارسالی خود داده های طرف مقابل را نیز حذف نموده می تواند نسبت به تعقیب کیفری حذف کننده  اطلاعات اقدام نماید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید