امنیت سایبری

انتقال الکترونیکی وجوه و برخی مشکلات حقوقی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]استفاده و از فناوری اطلاعات و ارتباطات در زمینه‌های مختلف اقتصادی و بازرگانی تأثیرات بزرگی در این پدیده را بیشتر از گذشته نمایان می‌کند. از مزایای اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات در زمینه اقتصاد و بازرگانی می‌توان به مواردی همچون صرفه‌جویی در هزینه‌های مبادلاتی، افزایش بهره وری بنگاه و صنعت، تغییر فرایند‌های مدیریت و تولید بنگاه‌های اقتصادی اشاره نمود. در دنیای امروز بدون تردید فناوری اطلاعات و ارتباطات جزء ساختار اصلی توسعه هر کشور به حساب می‌آید. امروزه میلیون‌ها سایت با ارائه نمودن انبوهی از محصولات، خدمات و اطلاعات در انتظار بازدید از سایت‌هایشان نشسته‌اند. نکته قابل توجه این است که امروزه بانکداری الکترونیک اکنون تأثیرگذار بر تمامی مشاغل می‌باشد.

پرداخت الکترونیکی چیست؟

پرداخت‌های الکترونیکی به پرداخت‌هایی گفته می‌شود که به شیوه الکترونیکی قسمت عمده از پرداخت‌های روزمره در رابطه بین بانک، مشتری، اشخاص حقیقی و حقوقی با یکدیگر را تشکیل می‌دهند. پرداخت به معنای «اعطای معوض یا بدون عوض پول یا هر عملی که در مقام اجرای تعهدات پولی مورد ایجاب و قبول قرار می‌گیرد» می‌باشد. آنچه می‌تواند در پرداخت‌های الکترونیکی در خصوص موضوع پرداخت باشد، پول است. علاوه بر آن پرداخت الکترونیکی تنها لزوم ایفای تعهد نیست؛ زیرا امکان دارد پرداخت کننده به حساب خود پول واریز و یا از ان برداشت کند یا بدون عوض برای فرد دیگری پول پرداخت نماید.
جدای از رابطه اصلی، پرداختی که از طریق نظام بانکی تحت هر عنوان انجام می‌شود، نتیجه قراردادی است که بین بانک و پرداخت کننده و گاهی میان بانک‌های مختلف با همدیگر و با مشتریان خود منعقد می‌گردد. پرداخت‌های الکترونیکی به پرداخت از طریق انواع مختلف کارت‌ها بانکی، انتقال الکترونیکی وجه، تسویه و پایاپای الکترونیکی و پرداخت کلان و بین‌المللی الکترونیکی تقسیم بندی کرد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”16871″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

پرداخت الکترونیکی چگونه کار می‌کند؟

پرداخت‌های آنلاین با سرعت زیادی انجام می‌شوند، علاوه بر راحتی در زمان هم صرفه جویی می‌شود. این یک مسئله مهم است، پشت دکمه پرداخت یک فرایند پیچیده است، به همین دلیل مطالب پایه‌ای برای توضیح و درک بهتر بیان می‌کنیم.

۱. اقدام مشتری:

زمانی صورت می‌گیرد که مشتری وارد سایت شده و کالا مورد نظر را برای خرید به سبد خرید اضافه کند. سرانجام باید فرم پرداخت را با اطلاعات خاصی مثل شماره کارت، تاریخ انقضا، کد cvv2، آدرس پر کنند. با توجه به روش پرداخت، مشتری به سرویس خارجی یا وب سایت بانکی هدایت شده یا پرداخت در وب سایت یا یک برنامه انجام می‌دهد.

۲. تایید پرداخت توسط اپراتور:

عملکرد درگاه پرداخت این است که آیا اطلاعات پرداخت معتبر است یا نه و اگر جواب مثبت بود، پروسه ادامه پیدا می‌کند و درگاه اعلام می‌کند تراکنش با موفقیت انجام شد. در همین هنگام مشتری پیام تأیید پرداخت را دریافت می‌کند و این پیام در همین هنگام نشان داده می‌شود.

۳. پرداخت به حساب فروشنده:

ارائه دهنده پرداخت الکترونیک وجهی را از بانک مشتری دریافت نموده و آن را به حساب فروشنده منتقل می‌نماید. به صورت کلی پرداخت‌های آنلاین مبلغی را از بانک مشتری دریافت کرده و آن را به حساب فروشنده انتقال می‌دهند.
به صورت کلی پرداخت‌های آنلاین جایگزینی سریع و امن برای روش‌های پرداخت سنتی همچون انتقالات بانکی، چک و غیره محسوب می‌گردد. انجام این‌گونه پرداخت‌ها می‌تواند برای تجار و مشتریان سودمند باشد. علاوه بر آن پرداخت‌های الکترونیک در تراکنش‌های بین‌المللی بسیار مؤثر می‌باشند. آن‌ها از روش‌های پرداخت دیگر آسان‌تر و با سهولت بیشتری می‌باشند. شما به عنوان تاجر دیگر نیاز نیست که نگران تبدیلات ارز و یا حق کمیسیون بالا باشید.
سیستم پرداخت الکترونیکی روشی است برای انجام معاملات و پرداخت‌های کالا از طریق یک واسطه الکترونیکی، بدون استفاده از چک یا پول نقد بوده که به آن سیستم پرداخت الکترونیکی نیز گفته می‌شود.
این سیستم به دلیل گسترش روز افزون خرید‌های اینترنتی و بانکداری در طی سال‌های گذشته رشد زیادی داشته است. هرچه پیشرفت در دنیای فناوری بیشتر باشد، سیستم‌های پرداخت الکترونیک و دستگاه‌های پرداخت ظهور بیشتری خواهند داشت. با بهبود امنیت معاملات پرداخت آنلاین، درصد استفاده از چک و معاملات نقدی کاهش می‌یابند.
از محبوب‌ترین روش‌های پرداخت اینترنتی کارت اعتباری و دبیت‌کارت می‌باشد. روش‌های پرداخت جایگزینی نیز همچون انتقالات بانکی، کیف پول الکترونیکی، کیف پول بیت کوین و کارت‌های اعتباری نیز وجود دارند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”16875″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع سامانه‌های پرداخت الکترونیکی

الف- شتاب (شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی)
ب- شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی)
پ- سحاب (حواله الکترونیکی بین بانکی)

ماهیت حقوقی فرایند انتقال وجوه الکترونیکی

به رغم توسعه و پیشرفت‌های قابل ملاحظه در نظام بانکی کشور، نظام حقوقی نتوانسته است خود را با این پیشرفت‌ها منطبق سازد. بنابراین در حال حاضر رابطه میان بانک و صادر کننده دستور پرداخت یا پرداخت کننده به لحاظ حقوقی خیلی روشن نیست و هیچ‌کدام به وضوح نمی‌دانند در قبال دیگری چه تعهدات و وظایفی دارند و اینکه اقدامات آنان دارای کدام آثار حقوقی می‌باشد.
ماهیت حقوقی رابطه مشتری و مؤسسه مالی مبدأ تفاوتی با ماهیت حقوقی رابطه‌ای که بین دو مؤسسه مالی در اجرای دستور پرداخت شکل می‌گیرد ندارد. دستور پرداخت در صورتی که مورد پذیرش قرار گیرد، تعهد مستقل صادرکننده دستور پرداخت در مقابل پذیرنده دستور پرداخت خواهد بود. به همین دلیل، پرداخت کننده در مقابل مؤسسه مالی پرداخت کننده، مؤسسه مالی پرداخت کننده در مقابل مؤسسه مالی واسط و مؤسسه مالی واسطه در مقابل مؤسسه مالی ذی‌نفع برای صدور دستور پرداختی که مورد پذیرش قرار گرفته، دارای مسئولیت می‌باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید