آموزش و پیشگیری

قوانین جرایم رایانه ای و ظهور پدیده های مجرمانه(دیپ فیک)

پدیده های نوظهور در اینترنت و قدرت قانون

بحث در مورد اینکه قوانین جرایم رایانه ای در دنیا تا چه اندازه قدرتمند هستند و آیا می توانند به تمامی پدیده های مجرمانه در اینترنت تعمیم یابند؟ بحث مهمی است. آیا ما نیازمند بازنگری در قوانین هستیم؟ با ظهور پدیده های جدید در اینترنت هر از گاهی بحث در این مورد داغ می شود .

چند سال پیش پدیده مجرمانه و نوظهوری در اینترنت خود را به همه شناساند که از آن به عنوان «دیپ فیک» (Deepfake)یا جعل عمیق یاد می شد. با ظهور این تکنیک در اینترنت و مشکلاتی که در پی آن ایجاد شد. در کشورهایی نظیر انگلستان، در محافل حقوقی درخواست شد تا تولیدکنندگان جعل عمیق به اتهام تلاش برای آزار و شکنجه تحت پیگرد قانونی قرار گیرند. حتی درخواست‌هایی برای تبدیل جعل عمیق به یک جرم ویژه مطرح گردید. با این وجود تا کنون اجماع قانونی در سطح بین المللی در این خصوص شکل نگرفته و ابهامات زیادی در این رابطه وجود دارد.

دیپ فیک چیست؟

«دیپ فیک» چیست؟ ممکن است تا به حال، اصطلاح دیپ فیک را نشنیده باشید. اما احتمالاً در مورد جعل تصاویر و فیلم های جعلی و دروغین مطالبی شنیده اید. هدف این کار غالباً رسوایی و بدنام کردن افراد مختلف بویژه افراد مشهور و چهره های نام آشنا در دنیای سیاست یا هنر است به این عمل در اصطلاح، دیپ فیک می گویند.

تاریخچه دیپ فیک

دیپ فیک یا همان جعل عمیق از دو کلمه «یادگیری عمیق» و «جعلی» ترکیب شده است. از زمان استفاده از تکنیک دیپ فیک بیش از چند سال نمی گذرد. در سال 2017 اولین مورد استفاده از آن برای نشان دادن رابطه های جنسی و غیر اخلاقی دروغین برای برخی چهره های معروف توسط یکی از کاربران در اینترنت انجام گرفت. این فرد نام مستعار دیپ فیک را بر روی خود گذاشته بود. بعدها این تکنیک برای ساخت فیلم های آموزشی با استفاده از چهره افراد معروف کاربرد زیادی پیدا کرد.

دیپ فیک چه می کند؟

دیپ فیک یا تلفیق تصاویر جعلی افراد بر اساس توانمندی هوش مصنوعی است. این فناوری به صورت ترکیب و قرار دادن تصاویر و فیلم های موجود در آرشیو و بایگانی های مختلف بر روی تصاویر یا فیلم های افراد مورد نظر، با بهره گیری از تکنیک «یادگیری خودکار» تحت عنوان «شبکه مولد تخاصمی» (GAN) بکار می رود. تلفیق و ترکیب دو گونه تصویر و فیلم (یکی آرشیوی و دیگری متعلق یه فرد مورد نظر) به قدری دقیق و ظریف صورت می گیرد که تقریباً امکان تشخیص جعلی بودن آن غیر ممکن است و یا اینکه به سادگی مقدور نیست.گویی هر دو تصویر یا هر دو فیلم یکی است و در یک صحنه رخ می دهد.

هدف عاملین دیپ فیک

هدف این اقدام پیچیده به طور مثال می تواند این باشد که فرد یا افرادی را «در حال سخنرانی» یا «در موقعیت مکانی خاص» و یا «رفتاری غیر عادی» نشان دهد که در شرایط معمولی از آن فرد دور از انتظار بوده و هرگز در واقعیت رخ نداده اند. چنین فیلم های جعلی می تواند سناریوی غیر اخلاقی، ارتکاب جرائم مثل قتل، سرقت و با رفتارهای سیاسی داشته باشد. در حالی که فرد مذکور هرگز در آن موقعیت قرار نداشته و یا در هیچ فیلمی ایفای نقش نکرده است. بدترین بخش دیپ فیک جایی است که عاملان آن، قربانی خود را نه فقط از بین مشاهیر بلکه از میان افراد موجه و مورد اعتماد جامعه انتخاب می کنند.

فناوری دیپ فیک

فناوری دیپ فیک شکل و حالات نقاط مختلف چهره انسان را از طریق دوربین ها دریافت و در خود ذخیره نموده و سپس به طرز کاملاً  باورپذیری چهره همان انسان را جعل کرده و می تواند او را درحال حرکت، سخنرانی و هر حالتی که مورد نظر طراحان آن باشد، قرار دهد. در واقع یک ‌عروسک خیمه شب بازی دیجیتالی که در محیط های دیگر باز تولید می شود. هوش مصنوعی در این میان نقش بارزی در توسعه دیپ فیک داشته و آن را سرعت بخشده است. اما این فقط یک فناوری است که باید از طریق قوانین و دستورالعمل هایی مربوط به اسکن تصاویر چهره کنترل گردد.

دیپ ویک

فرار از دیپ فیک ممکن است ناممکن به نظر برسد

ظهور دیپ فیک با بیش از یک‌ دهه اشتراک‌گذاری تصاویر شخصی در شبکه های آنلاین آغاز شده تا جایی که دیگر تقریبا تصاویر اکثر چهره ها مخصوصاً چهره های نام آور بر روی اینترنت قابل دسترسی عمومی است.  حتی دور ماندن از دید عموم نیز مانع جدی برای استفاده از این تکنیک نخواهد شد. امروزه این امر اجتناب ناپذیراست که هر فردی در جهان در معرض دید قرار دارد زیرا همه ما در تصاویر فیلم های دوستانمان قرار داریم. گوشی تلفن های همراهمان با قفل تشخیص چهره کار می کنند، تماس های تصویری برقرار می کنیم، در ویدئو کنفرانس ها شرکت می کنیم و ….. در نهایت اینکه به وسیله روش های مختلف به طور ناخواسته تصویر چهره مان را در اینترنت به اشتراک می گذاریم.

راه کار مقابله با دیپ فیک

البته نمی توان راه کارهایی کاملاً امن برای مقابله با دیپ فیک پیدا کرد. حتی تصاویر بسیار کوچک هم با برخی نرم افزارهای امروزی قابل بهبود هستند ولی حداقل توصیه به افراد عادی آن است که تا حد امکان از ارسال بی مورد تصاویر خود در شبکه های اجتماعی خودداری کنند. همچنین از قرارگرفتن در موقعیت های عکس و فیلم در مکان های ناآشنا و از طرف کسانی که مورد اطمینان نیستند، اجتناب ورزند.

آیا تهدید دیپ فیک واقعاً خطرناک است؟

به نظر می رسد ما به صورت جدی با یک موضوع کاملاً ناایمن و نگران کننده روبرو هستیم. دیپ فیک می تواند در مواردی بسیار مهلک و نابود کننده باشد، درجایی که آبرو، اعتبار و شخصیت افراد را نشانه می گیرد. در این صورت بازیابی این امور به آسانی حاصل نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید