مجازات جعل اکانت اینستاگرام و راه های تشخیص صفحه جعلی اینستاگرام
مشاوره سایبری

مجازات جعل اکانت اینستاگرام و راه های تشخیص صفحه جعلی اینستاگرام

اینستاگرام پلتفرمی است که بیش از یک میلیارد کاربر دارد و مورد استفاده کاربران زیادی قرار گرفته است. ولی با توجه به تحقیقات صورت گرفته متوجه شدیم که 10 درصد از تمام حساب‌های اینستاگرام ممکن است جعلی باشند. جعل اکانت اینستاگرام امکان دارد به دلیل سوءاستفاده برخی افراد از حساب شما انجام شود که باید مراقب این نوع از افراد باشید.

در حال حاضر اینستاگرام محبوبیت زیادی دارد. از همین رو افراد زیادی کسب و کارهای خود را در این برنامه راه اندازی کرده و برای بازاریابی آنلاین و تبلیغات از اینستاگرام استفاده می‌کنند. برای مجرمان سایبری و کلاهبرداران اینترنتی که اقدام به جعل اکانت اینستاگرام می‌کنند، مجازاتی در نظر گرفته شده است. اما به دلیل اینکه هنوز اینستاگرام، به اندازه کافی در مورد امنیت، خوب و تخصصی عمل نمی‌کند، اکانت‌های جعلی اینستاگرامی زیادی وجود دارند که هویت افراد مشهور و همچنین برندهای معروف را جعل کرده‌اند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که با این صفحات مواجه شدید، باید برای مسدودسازی و حذف صفحه فیک اینستاگرام متخلف اقدام کنید. جهت اطلاعات بیشتر در ادامه این مقاله از وکیل سایبری همراه ما باشید.

راه‌های تشخیص صفحه فیک و جعلی اینستاگرام

از آنجایی که حساب‌های کاربری زیادی در اینستاگرام فعالیت دارند، پیدا کردن حساب کاربری جعلی که از لوگو، نام یا تصویر شما در برند کسب و کار خود استفاده کنند، مشکل و زمانبر است. ولی چند روش وجود دارد که شما می‌توانید برای شناسایی اکانت جعلی از آنها استفاده کنید. این روش‌ها شامل موارد زیر هستند.

راه‌های تشخیص صفحه فیک و جعلی اینستاگرام

جستجو از طریق نام

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جستجو و تشخیص حساب کاربری جعلی در اینستاگرام این است که نام برند خود را در اینستاگرام جستجو کنید. بهتر است در جستجوی نام از هر عبارتی که با برند شما مرتبط است استفاده کنید. در این صورت اینستاگرام نتیجه جستجو را نشان خواهد داد و می‌توانید همه حساب‌هایی که از نام تجاری شما استفاده می‌کنند را مشاهده کنید.

سعی کنید حساب‌ها را به صورت کلی، یکی یکی بررسی کنید ولی به یاد داشته باشید که یک حساب کاربری با نامی مشابه با نام تجاری شما، حتما با قصد جعل اکانت اینستاگرام و جعل هویت شما ایجاد نشده است. برای اطمینان از جعل اکانت شما توسط افراد دیگر، می‌توانید عوامل دیگری مانند محتوای پست شده آنها و نحوه تعامل با دیگران و… را ارزیابی کنید. در صورتی که پست‌های شما را کپی کنند، می‌توانید از جعل هویت مطمئن شوید.

جستجو از طریق هشتگ

شما می‌توانید برای جستجوی شخصی که با استفاده از هویت شما، اکانت جعلی ساخته است، از الگوریتم جستجوی اینستاگرام استفاده کنید. سعی کنید از هشتگ‌های مختلف برای یافتن اکانت جعلی اینستاگرام و کلاهبرداری اینترنتی و آنلاین بهره مند شوید.

برای استفاده از این روش باید خلاقیت هم به خرج دهید و درواقع خلاق و دقیق باشید. این روش زمانی موثر خواهد بود که یک شخص از حساب جعلی، برای فروش محصولات استفاده می‌کند. زیرا در فروش محصول معمولا از هشتگ‌های خاصی استفاده می‌کنند. توجه کنید که این امر زمانی که به صورت صحیح انجام شود، می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید: واتساپ، اینستاگرام، تلگرام یا سیگنال کدام یک امنیت بیشتری دارد؟

جستجو از طریق عکس 

یکی دیگر از راه‌های پیدا کردن حساب جعلی، جستجو از طریق عکس است. شما می‌توانید از طریق Google Images، بررسی کنید که آیا سایر حساب‌های اینستاگرامی از عکس محصول یا لوگوی شما در پست‌های خود استفاده می‌کنند یا خیر! البته این فرایند هم می‌تواند مانند جستجو از طریق هشتگ، دشوار و زمانبر باشد.

نحوه گزارش اینستاگرام به دلیل جعل اکانت اینستاگرام

نحوه گزارش اینستاگرام به دلیل جعل اکانت اینستاگرام

شما می‌توانید برای گزارش به دلیل جعل اکانت مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. در این مرحله برای گزارش جعل اکانت اینستاگرام باید مرورگر رایانه خود را باز کرده و سپس  https://help.instagram.com/contact/636276399721841 را در نوار آدرس تایپ کنید.
  2. چند گزینه برای شما نمایش داده خواهد شد که شما می‌توانید توسط آنها وضعیت خودتان را توصیف کنید. می‌توانید گزینه “شخصی یک حساب کاربری ایجاد کرده و ادعا می‌کند کسی است که من نماینده آن هستم” را انتخاب کنید.
  3. در این مرحله باید اطلاعات خود را در فرم وارد نمایید. به یاد داشته باشید که حتی اگر در حال گزارش سوءاستفاده از حساب کاربری اینستاگرام هستید، فرم را با نام و مشخصات شخصی خودتان با دقت پر کنید.
  4. بعد از انجام مراحل فوق، اگر حساب اینستاگرام خود را گزارش می‌دهید، روی «نام کاربری اینستاگرام شخصی که جعل می‌شود» کلیک کنید. همچنین، می‌توانید گزینه‌های دیگری نیز مانند «نماینده مجاز» را با توجه به نوع کسب ‌و کار خود برگزینید.
  5. سپس باید اطلاعاتی درباره اکانت جعلی اینستاگرام خود ارسال نمایید. در قسمت «نام کامل فهرست شده در حسابی که گزارش می‌کنید»، نام نمایه خود را تایپ کنید. نام کاربری را نیز باید در فیلد بعدی تایپ کنید.
  6. در این مرحله باید از خودتان با شاسنامه یا کارت ملی عکس بگیرید و اطمینان پیدا کنید که چهره و شناسنامه شما در عکس قابل مشاهده است. سپس روی انتخاب فایل‌ها کلیک کرده و عکس مورد نظر را آپلود کنید.
  7. روی ارسال کلیک کرده و گزارش خود را برای حساب کاربری جعلی اینستاگرام ارسال کنید.

پس از انجام تمام مراحل بالا، اینستاگرام معمولا در عرض 24 تا 48 ساعت درخواست شما را بررسی خواهد کرد و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر حتی امکان دارد با شما تماس بگیرد تا درنهایت برای مسدودسازی و حذف صفحه فیک اقدام کند.

اگر شخصی اقدام به جعل اکانت اینستاگرام ما کرده است باید چه کار کنیم؟

حفظ امنیت اطلاعات، هویت، اکانت و برند شما، برای اینستاگرام حائز اهمیت است. بنابراین اگر شخصی اقدام به جعل اینستاگرام شما کند و خودش را به جای شما جا بزند، شما می‌توانید آن را مستقیما به اینستاگرام گزارش دهید. برای این کار باید همه اطلاعاتی که پشتیبانی اینستاگرام از شما می‌خواهد، مانند عکس از شناسنامه یا کارت ملی را تهیه کنید. 

همچنین اگر یک اکانت اینستاگرام دارید، می‌توانید اکانت کسی که اقدام به جعل اکانت اینستاگرام شما است را از داخل برنامه یا با پر کردن یک فرم در سایت رسمی اینستاگرام، ریپورت کنید. سپس اینستاگرام به گزارش ارسالی شخصی که هویت او جعل شده یا به یکی از نماینده‌های شخص، پاسخ خواهد داد.

علاوه بر این، اگر در شرایطی قرار گرفتید که یکی از آشناهای شما با جعل هویت و اکانت رو به رو شد نیز، شما می‌توانید با آن شخص ارتباط برقرار کرده و او را ترغیب کنید که آن اکانت جعلی را به اینستاگرام گزارش دهد تا اینستاگرام این قضیه را پیگیری کند.

همچنین شما می‌توانید در خصوص جعل اکانت اینستاگرام از وکیل سایبری اقدام به مشاوره کنید.

مجازات متخلفان جعل اکانت اینستاگرام

مجازات جعل هویت اکانت اینستاگرام

پرونده‌هایی که درباره جعل هویت و اکانت اینستاگرام و کلاهبرداران اینترنتی هستند، امروزه رواج یافته اند و به همین دلیل بررسی آنها زمانبر است. به همین دلیل نمی‌شود پیش بینی کرد که در چه مدت زمانی می‌توانید از شکایت خود به نتیجه‌ای برسید. همچنین لازم به ذکر است که برای اینکه از شخصی به دلیل جعل اکانت اینستاگرام شکایت کنید، باید هر مدرک یا مستندی که در اختیار دارید را ارائه کرده و حتی آن‌ها را ضمیمه پرونده خود کنید.

ماده 734 قانون مجازات اسلامی درباره جعل اکانت اینستاگرام مقرر شده است:

هرکسی به صورت غیرمجاز اقدام به تغییر یا ایجاد داده‌های قابل استناد یا ایجاد و وارد کردن متقلبانه داده به آنها کند. و همچنین به تغییر داده یا علائم موجود در کارت‌های حافظه یا قابل پردازش در سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا تراشه و ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده‎‌ها یا علائم به آنها بپردازد، جاعل محسوب می‌شود. همچنین به حبس از 1 تا 5 سال یا جزای نقدی از 50.000.000 میلیون ریال تا 250.000.000 میلیون ریال و یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. 

سخن آخر در خصوص جعل اکانت

با توجه به اینکه کلاهبرداران اینترنتی زیاد شده‌اند و حتی اقدام به جعل اکانت اینستاگرام می‌کنند، باید همواره امنیت اکانت‌های خود را تامین نمایید تا بتوانید از هویت و اطلاعات شخصی خود به خوبی نگهداری کنید.

همچنین اگر از اینستاگرام به دلیل بازاریابی و فروش خدمات یا محصولات خود استفاده می‌کنید، باید بتوانید حساب‌های جعلی را شناسایی کرده و از آنها شکایت کنید یا برای مسدودسازی و حذف صفحه فیک اقدام کنید. اگر می‌خواهید از هویت خود یا برند کسب و کارتان در شبکه‌های اجتماعی محافظت نمایید، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را در این مورد راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه