جرایم اینترنتی

اخبار جعلی و روش های تشخیص آنها

به نظر می­ رسد دادن اطلاعات غلط به عموم مردم و شیوع اخبار جعلی، اگرچه پدیده­ ی جدیدی نیست. اما رو به افزایش می باشد. با مخالفت و اعتراض شدید به اطلاعات غلط به جای افزایش بدبینی، افزایش قطبی­ شدن بیشتر دیده می­ شود. مردم براساس باورهای خود قطبی ­تر می شوند. برای مثال، این که واکسن کووید-19 زده شود یا زده نشود. تا جایی که مردم به عنوان ضدواکسن و طرفدار واکسن توصیف می ­شوند. بیشتر ضدواکسن­ ها تحت ­تأثیر اطلاعات غیرمعمولِ آنلاین قرار گرفته­ اند. در حالی­ که اکثریت حامی واکسن تحت تأثیر رسانه­ های جریان اصلی قراردارند. تنها گذر زمان، مشخص خواهد کرد که حق با کدام­یک از این دو گروه است. از این رو گروه تخصصی وکیل سایبری، قصد دارد دراین مقاله، به بررسی روش های پیشگیری از شیوع اخبار جعلی بپردازد.

پیشگیری از شیوع اخبار جعلیپیشگیری از شیوع اخبار جعلی

پخش اطلاعات نادرست در میان عموم مردم، و شیوع اخبار جعلی، در کلیۀ ابعاد مطرح در جامعه٬ که به دنبال مبارزه با گسترش اطلاعات نادرست و دروغ ­پراکنی هستند. بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

با افزایش اخبار جعلی، مرز بین واقعیت، تبلیغات و خیال به طور چشمگیری در حال کمرنگ ­شدن است. به این ترتیب، ضرب المثل قدیمی، “دیدن کی بود مانند شنیدن”، دیگر در جامعه مدرن امروزی، و در میان این همه اخبار جعلی مصداق ندارد.

محققان، روزنامه­ نگاران و برخی از عموم مردم به یک میزان، مبارزه با اخبار جعلی به دلیل اثرات منفی بی­شمار به عنوان امری جدی و حیاتی ادامه می دهند. بررسی حقیقت در مقالات، تصاویر، ویدئوهای خبری و …، هم­ اکنون در جامعه امروزی رو به افزایش است. و همانطور که باید باشد، در حال تبدیل­ شدن به بخش و دسته­ ای از مصرف اخبار است. که همه این اقدامات، به منظور پیشگیری از شیوع اخبار جعلی صورت می پذیرد.

روش های تشخیص اجبار جعلی چیست؟

تکنیک های بررسی واقعیت و تشخیص اخبار جعلی، به شرح زیر است:

تجزیه و تحلیل حساب فیسبوک و تشخیص اخبار جعلی:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک منبع از تجزیه و تحلیل، از حساب فیسبوک آنها استفاده می شود. از این طریق می توان به راحتی، به تشخیص اخبار جعلی پرداخت.

تشخیص اخبار جعلیجستجوی عکس معکوس و تشخیص اخبار جعلی:

ازاین روش، برای بررسی اینکه آیا یک تصویر قبلاً وجود داشته است. اما ممکن است توقیف شده باشد یا نه. و همچنین برای تعیین زمانی که یک تصویر، برای اولین بار ظاهر شده است. یا اینکه آیا نسخه های قبلی تصویر، در پایگاه داده های تصویر دیگر وجود دارد یا نه، استفاده می شود. اگر اینطور نباشد؛ به راحتی ثابت نمی شود که یک تصویر اصلی است. و باید بررسی های اضافی انجام شود. این شیوه نیز به تشخیص اخبار جعلی از خبرهای حقیقی کمک می کند.

بررسی داده های یوتیوب و تشخیص اخبار جعلی:

از این روش برای استخراج داده های پنهان از ویدئوهای میزبانی شده در یوتیوب استفاده می شود. متغیرهایی که می‌توان استخراج کرد؛ زمان دقیق آپلود هستند. که برای تعیین ویدیوی اصلی، در هنگام مواجهه با چندین کپی از یک ویدیو و تعیین تاریخ واقعی آپلود، (که می‌تواند با برچسب زمانی عمومی متفاوت باشد)؛ مفید هستند. همچنین داده های یوتیوب برای استخراج همه عکس های کوچک استفاده می شوند؛ که می تواند برای انجام جستجوی عکس معکوس، به منظور یافتن نسخه های قدیمی تر همان ویدئو استفاده شوند. پس اسن شیوه، دارای قابلیت های متنوعی برای تشخیص اخبار جعلی است.

تجزیه و تحلیل پزشکی قانونی تصویر دیجیتال:

مجموعه ای از ابزارهای رایگان برای پزشکی قانونی تصویر دیجیتال، از جمله تشخیص کلون، تجزیه و تحلیل سطح خطا، استخراج فراداده ها و …، که قادر به تشخیص ناسازگاری در ابرداده های تصویر هستند؛ نشان دهنده دستکاری است. تشخیص کلون و تجزیه و تحلیل سطح خطا، بینش مفیدی را ارائه می دهد. اعتبار این تکنیک ها به شدت به زمینه و کاربرد بستگی دارد.

نمایشگر فراداده:

دوربین های دیجیتال و تلفن، طیف وسیعی از نقاط داده را در نقطه ضبط ایجاد می کنند. EXIF ابرداده‌ای است که به این نقاط داده متصل می‌شود؛ و می‌تواند شامل تاریخ و زمان دقیق، فراداده مکان، داده‌های دستگاه و اطلاعات تنظیم نور باشد. با این حال، یک محدودیت عمده این است که شبکه های اجتماعی ابرداده را، از محتوای بصری حذف می کنند؛ و تصاویر به اشتراک گذاشته شده در توییتر و فیسبوک داده های EXIF را، نمایش نمی دهند. با این حال، اگر بتوان با آپلود کننده اصلی تماس گرفت؛ و فایل تصویر اصلی را به دست آورد، می توان از EXIF برای تأیید محتوا استفاده کرد. لطفاً توجه داشته باشید که داده های EXIF قابل تغییر هستند، بنابراین تأیید بیشتر لازم است

تجزیه و تحلیل سایه:

تکنیکی است که در آن، سازگاری داخلی هر سایه، قابل مشاهده بر روی عکس ها و فیلم ها بررسی می شود. یعنی سایه ها با توجه به منبع نور در مکان های مورد انتظار هستند.

محققان، روزنامه‌نگاران و برخی مردم به طور یکسان، این شاهکار را با تمرکزهای مختلف و به روش‌های مختلف، همه با یک هدف، برای مبارزه با اخبار جعلی به دلیل اثرات منفی بیشمار، از جمله برهم زدن “موازنه اصالت اکوسیستم خبری” انجام داده‌اند. مقالات خبری، تصاویر، الگوهای رفتاری، ویدئوها و غیره بررسی حقایق در حال حاضر در جامعه امروزی رو به افزایش است؛ و بی­ شک، در حال تبدیل شدن به بخشی از بهره­ برداری از خبر است.

بررسی روش های تشخیص اخبار جعلی

تا به امروز، روش‌های مختلف دیگری برای تشخیص اخبار جعلی توسعه یافته‌اند، از بررسی‌کننده‌های واقعیت آنلاین مانند FactCheck.org، اسنپس و پلایتیفکت، تا ابزارهای تشخیصی دیگر مانند فیک باکس. اسنپس و پلایتیفکت، از رویکردی جالب استفاده می­ کنند که در آن، تمرکز بر بررسی ادعاهای خاص است، نکته منفی آن، این است که مدت زمانی که آنها، برای بررسی و افشای اخبار صرف می کنند، زمانی است که خبر در فضای مجازی منتشر می­ شود. اخبار جعلی نرخ تکثیر بالایی دارند؛ و بنابراین زمانی که برای افشای یک داستان استفاده می‌شود؛ معمولاً زمانی برای سفر است.

علل مقابله با اخبار جعلی

همانطور که اخبار جعلی، بیشتر و بیشتر در جامعه مدرن ریشه دوانده است، ضروری است که یک تغییر ذهنیت با یادگیری عمومی، وجود داشته باشد؛ تا در جذب و “به اشتراک­ گذاری” اطلاعات خود، کمی شک داشته باشند، به عنوان مثال، مردم، عموماً اکنون باید در نقطه­ ای باشند؛ که قبل از به اشتراک گذاشتن هر گونه اطلاعات، یک بررسی مختصر انجام دهند. در اشتباهات تایپی، تصاویر تار، ویدئوهای منسوخ، تصاویر قدیمی که به عنوان “اخبار قدیمی” منتشر شده ­اند، سرنخ ­های کوچک زیادی وجود دارد؛ که درجه خاصی از دستکاری در آنها را نشان می­ دهد. در حال حاضر انبوهی از بررسی‌کننده‌های حقایق با روش‌های مختلف وجود دارد. با این حال، دستورالعمل‌های پزشکی قانونی استاندارد شده، یکنواختی را در صنعت، احتمالاً در سطح جهانی، ایجاد می‌کند؛ و تضمین می‌کند که مراحل درست یا همان مراحل در تحقیقات دنبال می‌شود؛ که می‌تواند به اختلافات قضایی بین‌مرزی نیز کمک کند.

اگر شما نیز بر اثر شیوع اخبار جعلی و اطلاعات نادرست، متضرر شده اید؛ گروه تخصصی وکیل سایبری، می تواند در این رابطه راهنمایی ها و اطلاعات مفید و سودمندی را، در اختیارتان قراردهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید