کلاهبرداری در فضای مجازی یک کلاهبردار چگونه کلاهبرداری میکند؟
جرایم اینترنتی

یک کلاهبردار چگونه کلاهبرداری میکند؟

کلاهبردار چگونه کلاهبرداری می کند؟ این سؤالی است که اغلب، همه از هم می پرسند. آن ها از کدام شیوه ها برای انجام کلاهبرداری استفاده می کنند؟ در حال حاضر شیوه های اغفال مردم کدام شیوه ها هستند؟ اینها مواردی است که در اینجا قصد داریم کمی در باره آن توضیح دهیم.

کلاهبرداری در اینترنت

برای اینکه بدانیم کلاهبردار چگونه کلاهبرداری می کند ابتدا باید بدانیم کلاهبرداری در فضای مجازی و چه در فضای واقعی جرم جدیدی نیست. ما در اینجا قصد نداریم به سراغ علل و عوامل موجد جرم برویم و یا آن را ریشه یابی کنیم. قصد ما این است که انواع روش های کلاهبرداری در فضای مجازی را مرور نماییم. از این طریق کوشش خواهیم نمود کاربران اینترنتی در فضای مجازی کمی هوشیارتر عمل نمایند. فریب کلاهبرداران را نخورند و مال و زندگی شان دستخوش تاراج افراد شیاد و سودجو قرار نگیرد.

کلاهبرداری به روش پانزی

در طرح پانزی، فرد یا گروه افراد کلاهبردار با طراحی سایت و اپلیکیشن های زیبا، روش های پولدار شدن آسان و بی دردسر را تبلیغ می نمایند. آنان می گویند با دریافت پول از طرف مشتری از همان ماه اول سود را به حساب آنان واریز می نمایند. البته این کار را هم در ماههای اول انجام می دهند اما تا جایی این کار را انجام می دهند که به سودهای هنگفت و مورد نظر خود برسند. در هر زمان که مراجعه افراد برای ثبت نام به نقطه اوج برسد و قبل از سقوط کاربران کار را متوقف نموده و افراد را با مشکل مواجه می سازند. در این روش اصولاً مقصد پول نامعلوم بوده و مشخص نیست طراحان سایت آن را در چه مسیری هزینه می کنند و سود از چه راهی حاصل می شود.

برای آگاهی در مورد یکی از شیوه هایی که نشان می دهد کلاهبردار چگونه کلاهبرداری می کند مقاله کلاهبرداری به شیوه پانزی را مطالعه نمایید.

کلاهبرداری از طریق راه اندازی کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی

در این روش کلاهبرداری در فضای مجازی  ابتدا کانال هایی را در تلگرام ایجاد می نمایند. سپس با توجه به موضوعات مختلف و سوژه های فراوان نسبت به جذب کاربران اقدام و در موقعیت مناسب با به چنگ آوردن پول آنان، کانال را بسته و متواری می شوند. البته در مواردی نیز پلیس توانسته است با شکایت های مطرح شده، به موقع و قبل از بسته شدن کانال، افراد کلاهبردار را دستگیر نماید.

در این رابطه می توان به عنوان چند نمونه ساده به راه اندازی کانال تلگرامی و فروش سؤالات امتحانی غیر مجاز مربوط به یک مرکز آموزشی در استان مرکزی ، راه اندازی کانال تلگرامی در کیش و طرح دوستی با یک نفر تحت پوشش راه اندازی خیریه و دریافت 1000 دلار از وی و مشکلات عدم دسترسی به کلاهبردار ، کلاهبرداری از 450 نفر با استفاده از درج آکهی در سایت دیوار ، فروش مدارک تحصیلی جعلی از طریق صفحه اینستاگرام در استان کرمانشاه و … اشاره نمود.

کلاهبرداری به روش فیشینگ

کلاهبرداری در فضای مجازی به روش فیشینگ بدین صورت انجام می پذیرد که در گام اول کلاهبردار کوشش می کند اطلاعات کارت های بانکی افراد را بدست آورد. این مرحله تحت عنوان فیشینگ شناخته می شود. در این مرحله تحت عناوین مختلف افراد را ترغیب به ورود به درگاههای جعلی می کنند. پوشش هایی که برای این عمل مورد استفاده قرار می گیرد بر مبنای مقتضیات و نیازهای هر دوره فرق می کند.

اما هر چه هست از موضوعات و سوژه های مورد توجه و علاقه یا نیاز مردم است. به عنوان مثال پوشش هایی مانند: قطع یارانه ، کارت سوخت، خرید محصول به قیمت نازل، سفر زیارتی و… از مواردی است که می تواند هر فردی را گمراه ساخته و او را ترغیب به همراهی با فرد کلاهبردار نماید. در گام دوم کلاهبرداران با بدست آوردن اطلاعات بانکی افراد، وجوه آنان را به یغما می برند.

تا اینجا کمی در مورد این پرسش که کلاهبردار چگونه کلاهبرداری می کند مطالبی فرا گرفتیم. در ادامه به برخی دیگر از روش ها و شگردهای مجرمانه توسط کلاهبرداران اینترنتی اشاره می نماییم.

کلاهبرداری با پوشش ارز دیجیتال

کلاهبرداری با روش ارز دیجیتال
کلاهبرداری با روش ارز دیجیتال

این روش معمولاً به صورت گروهی و در قالب یک تیم حرفه ای انجام می پذیرد. در این روش ابتدا سایت خرید و فروش ارز دیجیتال راه اندازی می شود. سپس کلاهبرداران با تبلیغ برخورداری از سامانه خرید و فروش ارز دیجیتال و یا آموزش آن، کاربران را به سمت خود هدایت نموده و اعتماد آنان را جلب می نمایند.

آنان صفحات و درگاههای بانکی را در سایت خود قرار می دهند و در ظاهر همه چیز عادی است. اما همه این صفحات، جعلی و با هدف به طعمه انداختن کاربران و قانونی جلوه دادن فعالیت خرید و فروش انجام می گیرد.

شیوه این کلاهبرداری در فضای مجازی هم بدین منوال است که با دریافت اطلاعات خریداران و فروشندگان، ابتدا از حساب خریدار به حساب فروشنده وجه مربوط به ارز دیجیتال را واریز می کنند. بدون اینکه خریدار و فروشنده یکدیگر را بشناسند و از انجام این کار مطلع باشند. سپس ارز دریافتی فروشنده را به حساب مورد نظر خود واریز می نمایند.

در این رابطه می توانید مقاله  خرید و فروش ارز دیجیتال و کلاهبرداری سایبری را مطالعه نمایید.

کلاهبرداری با صوت دیجیتال جعلی

اگر روزی رییس شما از پشت خط با شما تماس بگیرد و پس از صحبت در مورد یکی از مشتریان از شما بخواهد مبلغی به حساب آن مشتری واریز نمایید ممکن است این کار را انجام دهید. این همان چیزی است که منبع الهام در مورد کلاهبرداری در فضای مجازی  به شیوه تقلید صدا و یا ساخت صوت جعلی دیجیتال است.

باید بدانید اکنون صداها و اصوات جعلی به کمک ایمیل های جعلی و فیشینگ آمده اند. نمونه هایی از کلاهبرداری به این شیوه در برخی کشورهای غربی گزارش شده است . از جمله روزنامه وال استریل ژورنال اعلام نموده در سال 2019 یکی از شرکت های انرژی انگلستان با استفاده از صدای جعلی دیجیتال هک شده است. به گزارش این نشریه، در این تماس، درخواست انتقال 243000 دلار به یک کارپرداز داده شده و تقریباً ظرف یک ساعت، مبلغ مورد نظر پرداخت شده است. بنابراین دور از انتظار نخواهد بود که در آینده این شیوه در سایر نقاط تعمیم داده شود.

کلاهبرداری به روش جعل درگاههای شرکت های معتبر و برندهای جهانی

در این روش وقتی کاربران در حال جستجو در اینترنت هستند، پیام و ایمیلی اغوا کننده و یا فریبنده از سوی کلاهبرداران دریافت می کنند که آن ها را به صفحات جعلی اما در ظاهر، درست شبیه صفحات سایت های معروف و معتبر جهانی هدایت می کند.

وب سایت جعلی اغلب حاوی شکل و محتوایی است که از قبل برای سرقت اطلاعات کاربران تدارک دیده شده است. صفحات مورد نظر، آن چنان دقیق، زیبا و با تمام جزییات طراحی شده که اکثر کاربران قادر نیستند آن را از سایت های اصلی باز تشخیص دهند. بدین ترتیب عاملین حملات، قربانیان خود را درست از همان نقطه اطمینان، فریب داده و اطلاعات و حساب کاربری آن ها را بدست آورده و اهداف خود را عملی می سازند.

در این روش تا کنون مواردی از سرقت اطلاعات کاربران تحت پوشش سایت های معتبر همچون گوگل، یاهو، فیسبوک و… گزارش شده است.

کلاهبرداری تحت پوشش استخدام

یکی دیگر از شیوه های کلاهبرداری در فضای مجازی استفاده از پوشش استخدام می باشد. تا کنون مواردی از این نوع کلاهبرداری توسط پلیس فتا شناسایی و عامل و عاملین آن دستگیر گردیده اند. در این ارتباط اخیراً در استان اصفهان فردی که با تبلیغ آگهی استخدام در سایت های دیوار، شیپور و کانال های تلگرامی افراد جویای کار را فریب و اقدام به کلاهبرداری می کرد، دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده است.

کلاهبرداری از طریق ویشینگ

ویشینگ نوعی کلاهبرداری از طریق بهره گیری از شبکه های تلفنی و مبتنی بر انتقال صوت است . مجرمان برای اجرای حملات فیشینگ صوتی، از سرورها ، ایمیل ها و تماس های صوتی سوء استفاده می کنند. به این نوع از عملیات متقلبانه، ویشینگ می شود.

کلاهبرداری از طریق اپلیکیشن‌های جعلی افزایش فالوور

در این نوع کلاهبرداری، فرد کلاهبردار اقدام به طراحی اپلیکیشن های اندرویدی جعلی می نماید. وی سپس از این طریق افراد را ترغیب به نصب اپلیکیشن نموده و بدین ترتیب زمینه برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی کاربران پس از انجام دانلود و نصب آن را فراهم می آورد.

کلاهبرداری با ترفند فروش نرم افزار نصب شبکه های ماهواره ای بر روی گوشی موبایل

در این نوع روش فرد یا افراد کلاهبردار در قالب فروش نرم افزار نصب شبکه های ماهواره ای بر روی گوشی موبایل و با ایجاد یک صفحه فیشینگ ، قادر به برداشت غیرمجاز وجه نقد از حساب کاربران می گردند.

کلاهبردار در شیوه مورد نظر، از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اقدام به تبلیغ فروش نرم افزار نصب شبکه های ماهواره ای بر روی گوشی موبایل می کند. اما وی در حقیقت با ایجاد یک صفحه فیشینگ ، به محض ورود کاربران در صفحه مورد نظر با برداشت اطلاعات کاربری آن ها حساب هایشان را خالی می نماید. با بهره گیری از این روش افراد کلاهبردار در سال های قبل میلیون ها تومان از افراد کلاهبرداری نموده اند.

کلاهبرداری به روش اسکیمر

در این روش افراد کلاهبردار ابتدا پوشش مناسبی برای خود اختیار می کنند. به عنوان مثال فروشنده بین راهی که دارای دستگاه کارت خوان می باشد. سپس به واسطه قراردادن و تعبیه وسیله دیگری در دستگاه کارت خوان، هنگامی که خریدار جنس را از وی خریداری می نماید و کارت خود را دستگاه می کشد، اطلاعات کارت عیناً کپی می شود. فرد کلاهبردار در فرصت مناسب نسبت به خالی کردن حساب کارت اقدام می کند.

انواع دیگر شیوه های کلاهبرداری

حال که بیشتر دانستیم کلاهبردار چگونه کلاهبرداری می کند، باید اضافه نمود شیوه های کلاهبرداری در فضای مجازی و اینترنت به این موارد ختم نمی شود. دهها نوع پوشش دیگر نیز تا کنون از طرف افراد شیاد و کلاهبردار مورد استفاده قرار گرفته است. این شیوه ها البته در هر دوره با توجه به نوع نیازها و مسائل روز جامعه متفاوت بوده و این شرایط اجتماعی و اقتصادی است که دست افراد فرصت طلب و سودجو را برای انتخاب موضوع یا پوشش مناسب برای کلاهبرداری باز می کند.

چرا در جرایم رایانه‌ای نیاز به وکیل دارید؟

با توجه به اینکه مجازات‌ها در جرایم رایانه‌ای معمولاً از درجه پنج و شش می‌باشند و می‌تواند باعث ایجاد سوء سابقه برای شما گردد همچنین نظر به تخصصی بودن بحث دفاع در جرایم رایانه‌ای همواره برای پیشبرد شکایات خود یا دفاع در مقابل اتهامی که به شما منتسب شده‌است نیازمند مراجعه به وکیل هستید چراکه درصورتی‌که نتوانید از حقوق قانونی خود دفاع نمایید این امر می‌تواند منجر به تحمیل مجازاتی برای شما شده و یا در زمانی که قربانی یک جرم رایانه ای شده اید نتوانید از حقوق خود در شکایتی که علیه مجرم جرایم رایانه‌ای مطرح کرده‌اید دفاع نمایید.

0

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره با وکیل