آموزش و پیشگیریجرایم اینترنتی

هک اینستاگرام و روش های مقابله با آن

هک اینستاگرام جرمی است رایج! زیرا اینستاگرام در کشور ما طرفداران فراوانی دارد. برابر با اعلام برخی منابع، بیش از 50 درصد مردم شامل اقشار مختلف از نوجوان تا پیر و زن و مرد، از اینستاگرام استفاده می کنند. طبق آمار پلیس فتا، هک شبکه اجتماعی اینستاگرام اخیراً افزایش زیادی داشته است. به همین دلیل گروه تخصصی وکیل سایبری در این مقاله قصد دارد روش های هک شبکه اجتماعی اینستاگرام را بیان نموده؛ و راه های مقابله با هک این نرم افزار را توضیح دهد.

دقت داشته باشید که هکر ها، با روش های مختلف به دنبال هک و نفوذ به حساب های کاربری شما هستند؛ و این خود شما هستید که باید با یادگیری و بکارگیری نکات امنیتی، در مقابل آن ها بایستید. بهترین راه مقابله با آنها نیز دانستن روش های هک و نفوذ می باشد

روش های هک اینستاگرامروش های هک اینستاگرام

روش های هک اینستاگرام به شرح زیر است:

هک اینستاگرام با روش مهندسی اجتماعی

مهندسی اجتماعی، اصطلاحی است که برای طیف وسیعی از فعالیت های مخرب حاصل از روابط بین آدمها، به کار می رود. این روش از فریب دادن کاربران در جهت انجام اشتباهات امنیتی، یا دادن اطلاعات حساس استفاده می‌کند. به زبان دیگر دستکاری روانشناختی افراد، برای انجام کارهای خاص یا افشای اطلاعات متمرکز است.در واقع هدف از مهندسی اجتماعی دستیابی به اطلاعات، سوءاستفاده و حمله از این طریق است.

هک کردن با روش مهندسی اجتماعی، روش های بسیار مختلف و متنوعی دارد. برای مهندسی اجتماعی، هکر باید با شخص مورد نظر ارتباط برقرار کند. بعد از اینکه وی به شخص، به اندازه کافی نزدیک شد؛ می تواند اطلاعات مورد نظر را از شخص بخواهد؛ یا او را به کاری که می خواهد؛ مجاب کند.

برای مثال، یک تکنیک ساده مهندسی اجتماعی برای نفوذ به حساب اینستاگرام اشخاص، این است که با وعده فالُوِر و لایک رایگان، از کاربران بخواهیم نام کاربری و رمز عبور حسابشان را به ما بدهند! موردی که در سال‌های اخیر بسیار شایع بوده است؛ و بسیاری از مردم به راحتی در دام این تکنیک مهندسی اجتماعی افتاده‌اند.  البته فقط گرفتن رمز عبور هدف نمی باشد. در برخی موارد هکر با بدست آوردن اطلاعاتی مانند شماره تلفن، علایق ، اسم، فامیل، تاریخ تولد و … اقدام به هک می نماید.

هک با شکستن رمز عبور اینستاگرام

یقیناً یکی از راه های ورود غیر مجاز به هر حساب کاربری، بدست آوردن رمز عبور آن می باشد. این موضوع در اینستاگرام هم صدق می کند. این کار با شکستن رمز عبور یا همان کرک امکان پذیر است. برای این منظور، از کتابخانه های پسورد استفاده می نمایند که ابزارهای خاصی برای بروت فورس رمز اینستاگرام وجود دارد. در واقع هکر با استفاده از لیست رمز عبور و نام کاربری، اقدام به تست آنها با سرعت بالا می کند؛ و در صورت صحیح بودن رمز حساب کاربری وارد اکانت های فعال می شود؛ و صفحه را مورد نفوذ قرار می دهد.

اگر هکر بخواهد حساب کاربری خاصی را هک کند؛ نام کاربری را واردکرده؛ و با استفاده از لیست رمز های طولانی و سخت، اقدام به شکستن پسورد می کند. هرچند شانس موفقیت آمیز بودن این نوع حملات کم است؛ اما روزانه با همین روش صفحه های بسیاری مورد نفوذ قرار می گیرند. تعداد رمز های پسورد لیست ممکن است حتی چند میلیون باشد. در این روش هکر در حال حدس زدن پسورد حساب می‌باشد. به دلیل استفاده بسیاری از اشخاص از رمز های ساده و قابل حدس، این نوع روش کارساز بوده و جواب می دهد.

دسترسی فیزیکی به تلفن همراه

یکی از راه های هک اینستاگرام، دسترسی فیزیکی به تلفن همراهی است که اینستاگرام در آن نصب و لاگین می باشد. در این راستا فرد هکر با ترفند های مختلف، تلفن همراه قربانی را در اختیار گرفته؛ و می ‌تواند به تمامی اطلاعات فرد مورد نظر و تمامی پیام های او دسترسی داشته باشد. یکی از راحت ترین راه های هک اینستاگرام، همین روش می باشد.

هک اینستاگرام با نصب بدافزار

بدافزارها می توانند انواع کارهای مخرب را، از سرقت اطلاعات حساس گرفته تا از بین بردن کل سیستم ها یا دستگاه ها انجام دهند. بدافزار می تواند رمزهای عبور ضعیف را شکسته؛ به سیستم ها نفوذ کرده؛ و از طریق شبکه ها به قربانیان بیشتری سرایت کند. نفوذ بدافزارها در اکثر حملات سایبری، از طریق سرقت داده ها منجر به سرقت هویت و حتی نقض گسترده داده ها می شود.

در مورد هک اینستاگرام، بیشتر مواقع بدافزارها در حالت کی لاگر یا جاسوس افزار اقدام می نمایند. آن ها اطلاعات کاربر را، از روی سیستمش جمع آوری کرده؛ و برای هکر ارسال می کنند.  بدین ترتیب هکر نه تنها نام کاربری و رمز عبور حساب اینستاگرام، بلکه نام کاربری و پسورد تمام حساب های شما را به سرقت می‌برد!  در این روش فرد هکر، به دانش بالایی نیاز ندارد. بلکه می تواند برای هک کردن دیگران، از ویروس ها یا برنامه های مختلف استفاده کند تا آنها را به راحتی هک کند. ابزارهایی مانند InfoStealerها، کی لاگر ها، و رات ها از این نوع هستند. رات، ابزاری است که به صورت کنترلی و از راه دور، دسترسی به اطلاعات شخص مقابل را در اختیار هکر می گذارد.

فیشینگ

فیشینگ یکی از انواع حملات اینترنتی است که باعث می شود اطلاعات کاربران، مورد نفوذ واقع شود؛ یا به سرقت برود. این حمله در حقیقت نوعی جعل و فریب محسوب شده؛ و باعث می شود تا اطلاعات مهمی از حساب های کاربری، حساب های بانکی و یا اطلاعات شخصی افراد مورد سوء استفاده قرار گیرد. در این روش فرد هکر، شما را به سمت یک صفحه جعلی مشابه اینستاگرام که خود طراحی کرده است؛ هدایت می کند؛ و وقتی شما رمز خود را وارد می نمایید؛ او اطلاعات کاربری شما را برداشت می کند. متاسفانه در حالت هایی که هکر آنلاین می باشد؛ رمز دو عاملی نیز فایده ای نخواهد داشت.

روش های مقابله با هک اینستاگرامراه های مقابله با هک اینستاگرام

در ادامه، گروه تخصصی وکیل سایبری قصد دارد برای مقابله با هک اینستاگرام، روش های ارتقای امنیت اینستاگرام را بیان کند. دقت داشته باشید امنیت در شبکه اجتماعی اینستاگرام، 100 درصد نبوده؛ و شما با این روش ها ضریب امنیت خود را بالا می برید:

  1. رمز عبود قدرتمند انتخاب نمایید:

مهمترین مورد در ارتقای امنیت اینستاگرام، انتخاب رمز عبور قوی می باشد. در این خصوص شما باید از حروف کوچک انگلیسی، حروف بزرگ انگلیسی، اعداد و  کاراکتر های خاص مانند [email protected]#$%^&* استفاده کنید. شما نباید از رمز های عبور ساده مانند password و … استفاده نمایید. همچنین هیچ گاه مشخصات شخصی را برای پسورد خود انتخاب نکنید. یکی دیگر از اقدامات در خصوص رمز عبور، تغییر دوره ای آن می باشد.

  1. احراز هویت دو عاملی را فعال نمایید:

در صورتی که شخص دیگر، رمز حساب اینستاگرام شما را از روش های پیش گفته متوجه بشود؛ با فعال نمودن احراز هویت دو عاملی، نمی تواند وارد صفحه شما شود. چرا که نیاز به یک فاکتور دوم برای ورود دارد. فاکتور دوم یک کد منحصر به فرد و و قابل انقضا است؛ که شما توسط پیامک آن را دریافت خواهید کرد. پیج اینستاگرام شما هر وقت توسط یک موبایل دیگر لاگین شود؛ از شما می خواهد که این کد را وارد کنید.

  1. نرم افزار را از منابع معتبر دانلود نمایید:

همیشه نرم افزار شبکه اجتماعی اینستاگرام را، از منابع معتبر مانند گوگل پلی و اپ استور دانلود نمایید. در صورت دانلود از سایت های متفرقه، ممکن است امنیت حساب شما دچار مشکل شده؛ و از اول هک شده و تحت نظر باشید.

  1. برنامه های جانبی نامطمئن اینستاگرام را نصب نکنید:

همانطور که گفته شد نصب بدافزار، یکی از راه های هک اینستاگرام است. که برخی از آن ها به عنوان برنامه های افزایش دنبال کنندگان، و یا دانلود فیلم های اینستاگرام منتشر می شوند. بنابراین بهتر است این برنامه ها را، روی سیستم خود نصب نکنید. بسیاری از برنامه های مختلفی که برای اینستاگرام نوشته می شود؛ در اصل یک برنامه برای هک کردن شماست.

  1. بر روی لینک های مشکوک کلیک نکنید:

 لینک های ناشناس می توانند شما را به صفحات فیشینگ یا نصب بدافزارها هدایت نمایند. برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام، بهتر است که تا حد ممکن از لمس لینک‌های کوتاهی که در صفحات مختلف می‌بیند؛ و برای شما مشکوک هستند دوری کنید.

  1. دنبال کنندگان ناشناس و مشکوک را مسدود نمایید:

 همانطور که اشاره شد؛ مهندسی اجتماعی یکی از راه های هک اینستاگرام می باشد؛ بنابراین سعی کنید نسبت به اشخاص ناشناس محتاط بوده؛ و در صورت لزوم وی را مسدود نمایید.

  1. امنیت تلفن همراه را ارتقا دهید:

 امنیت تلفن همراه در بحث مقابله با هک اینستاگرام بسیار مهم است. بنابراین همیشه باید نسبت به ارتقای امنیت تلفن همراه خود از طریق نصب و بروز رسانی آنتی ویروس، بروزرسانی مستمر سیستم عامل، عدم نصب برنامه های نامطمئن و … اقدام نمایید.

اگر اطلاعات شما در اینستاگرام، هک شده است؛ گروه تخصصی وکیل سایبری از ارائه هرگونه راهنمایی و اطلاعات لازم دریغ نخواهد نمود. با ما تماس بگیرید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید