رد کردن لینک ها

آیا گوشی ما هک شده است؟

اشتراک گذاری

آیا گوشی ما هک شده است؟

برای اطلاع از اینکه آیا گوشی ما هک شده است، اغلب گوشی تلفن همراه خود را به عنوان یک مخزن دیجیتالی امن می بینیم بطوری که از آن برای نگهداری شخصی ترین اطلاعات خود استفاده میکنیم.از تصاویر گرفته تا جزئیات کارت اعتباری ، برخی حتی رمزهای عبور خود را در یادداشت ها ذخیره می کنند.

شما هم احتمالا همه متن ها و ایمیل ها ، موارد کاری یا قرارهای هماهنگ شده تان بر روی گوشی خود نگه میدارید!؟

اگر فکر می کنید این منطقه خصوصی شما است یا تلفن همراه شما هک نمی شود ، بسیار در اشتباهید ! تا کنون چنین دستگاهی اختراع نشده است .

ما خطرات احتمالی را شناسایی کرده ایم و در این مقاله به سه سئوال مهم پاسخ می دهیم :

چگونه تلفن همراه هک می شود؟

چگونه هک تلفن همراه را تشخیص دهیم ؟

چگونه از تلفن همراه خود در برابر هکرها محافظت کنیم؟

با اولین سوال شروع می کنیم:

 

ببینیم چگونه تلفن شما هک می شود ؟

ساده ترین راه ، برنامه های جاسوسی مانند برنامه ضبط مکالمات تلفنی یا شناسایی شماره تلفنها ست .

برنامه هایی نظیر TrueCaller  ،این برنامه ها اساساً ردیاب های موبایلی هستند که تماس های تلفنی و پیام های ورودی و خروجی را ضبط می کنند ، آنها می توانند مکان GPS را به صورت آنلاین ردیابی کنند.

فعالیت وارتباطات در حال اجرا در whatsapp، Facebook، viber و Skype  را کنترل کنند.

سازندگان آنها می گویند این برنامه ها می توانند آرامش خاطر والدین را به وجود آورند یا به شما کمک کنند تا تلفنهای ناشناس را شناسایی کنید.

واقعیت آن است که این برنامه ها  اغلب توسط کسانی استفاده می شوند که به امنیت دیگران اهمیت نمی دهند .

راه دیگر هک و نفوذ در تلفن همراه شما از طریق یک شبکه Wi-Fi محافظت نشده در یک کافه یا فرودگاه است بله به همین راحتی ! همه ما دوست داریم نقاط Wi-Fi رایگان را در فرودگاه ها و رستوران ها پیدا کنیم .

با استفاده از Wi-Fi عمومی ، تمام بازدیدهای خود را با همه اطرافیان به اشتراک می گذارید ، دفعه بعدی که می خواهید در مکانی ناشناخته وارد شوید ، به آن فکر کنید. قطعا ارزش این را دارد که صبر کنید تا به یک شبکه قابل اطمینان تر متصل شوید .

هنگام شارژ تلفن از طریق USB ناشناخته حتی در هواپیما یا اتومبیل  این خطر وجود دارد که تمام داده های شما فاش شده وانتقال یابد.

تلفن های هوشمند مختلف ، دارای ویژگی های امنیتی متفاوتی هستند.

بنابراین همه آنها هنگام اتصال به رایانه از اطلاعات یکسانی برخوردار نیستند ، اما آنها می توانند نام دستگاه شما را و شماره سریال کارخانه سازنده آن را به اشتراک بگذارند .

اطلاعات سیستم عامل و شناسه تراشه الکترونیکی ، شامل اطلاعات زیادی است که می تواند علیه شما استفاده شود.


چناچه اگر با جرم و مجازات گوشی می خواهید اطلاعات بیشتری کسب نمایید پیشنهاد می شود این مقاله را مطالعه نمایید.


فیشینگ پیامکی :

این اتفاق زمانی می افتد که پیامی را با یک لینک دریافت کنید که مثلاً تلفن همراه شما رجیستر نشده است و برای فعال سازی آن باید بر روی یک لینک کلیک کنید . با کمی بی دقتی تمام مطالب تلفن خود را برای هکرها فاش خواهید کرد.

با کمک حمله سیگنالینگ 7 یا SS 7 هکرها می توانند پیام های متنی شما را بخوانند و حتی به تماسهای شما گوش دهند بخش عمده ای از هک های مربوط به واتساپ و تلگرام از این طریق صورت گرفته است.

اکنون وقت آن است که به این سئوال پاسخ دهیم که

"<yoastmark

چگونه متوجه شویم گوشی ما هک شده است ؟

1-  شما برنامه های جدیدی را در تلفن خود پیدا می کنید  که خودتان آنها را نصب نکرده اید ،  گاهی اوقات سازندگان تلفن و ارائه دهندگان خدمات می توانند در هنگام بروزرسانی ، برنامه های جدیدی را بر روی تلفن شما نصب کنند.

بنابراین باید از قانونی بودن برنامه ها اطمینان حاصل کنید  .می توانید در گوگل آنها را جستجو کنید و ببینید چه کاربران دیگری آن برنامه را مشاهده کرده اند و چه نظراتی در باره آن برنامه وجود دارد یا وب سایت های معتبر در مورد آن برنامه ها چه می گویند .

اگر چیزی در این خصوص پیدا نشد و مطمئن شدید که برنامه توسط خودتان یا کارخانه سازنده تلفن نصب نشده است ، پس کسی که آن را نصب کرده حتما باید هکر بوده باشد.

 

2-  برخی از برنامه های قدیمی روی تلفن همراه شما متوقف شده اند و کار نمی کنند ،  در حالی که برنامه های جدیدی که هرگزخودتان  نصب نکرده اید ، به خوبی روی تلفن شما کار می کنند و به احتمال زیاد برخی از بدافزارهای موجود در تلفن شما هستند و همین امر سبب ایجاد اختلال در کارکرد تلفن شما گردیده است.

 

3-  تلفن شما به سرعت شارژش تخلیه میشود و متوجه شده اید که طول عمر باتری تلفن شما خیلی کوتاه شده است.این باید به یک دلیل باشد و  می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که برنامه ناشناخته ای روی تلفن شما اجرا شود چنین برنامه هایی معمولا در حالت پس زمینه و بدون اطلاع شما در حال تغذیه از شارژباتری تلفنتان هستند.

 

4-  تلفن هوشمند شما کندتر از گذشته به نظر می رسد ، ما معمولاً فکر می کنیم سرعت کار کندتر دلیل پیر بودن تلفن های ماست؟  درست مثل عمر باتری کمتر که می تواند ناشی از بدافزارهایی باشد که در پس زمینه در گوشی شما اجرا می شوند . این کندی نیز میتواند به دلیل وجود همین بدافزارها باشد ، بنابراین عملکرد آن بسیار کاهش می یابد ، یک تلفن هوشمند هوشمند است اما هکرها حتی گاهی اوقات باهوش ترند .

 

5-  اگر در حالیکه از تلفنتان استفاده چندانی نمی کنید با گرم شدن تلفن همراهتان مواجه میشوید این اتفاق هم اتفاق خوبی نیست و میتواند حاصل فعالیتهای برنامه هایی در پس زمینه تلفن همراهتان باشد.

 

6- تلفن شما مجدداً راه اندازی می شود (ری استارت) شماره هایی را می گیرد و یا برنامه هایی را اجرا می کند اگر با چنین حالتی مواجه شدید باید بگویم اگر مربوط به خرابی تلفن همراه شما نباشد ، قطعا حکایت از فعالیتهای مخرب بر روی گوشی شما دارد.

 

7- شماره تلفن ناشناخته در تماس های اخیر شما ظاهر می شود و هزینه آن برای شما تمام می شود . هکرها می توانند از طریق دستگاه شما برای برقراری تماس تلفنی بین المللی گران قیمت بعنوان پروکسی استفاده  کنند آنها همچنین می توانند از دستگاه آلوده شما برای برقراری تماس با شرکتهایی که هزینه آنها را دریافت می کنند استفاده کنند البته آنها در واقع خود با خارج از کشور تماس نمی گیرند بلکه این خدمات پولی را به مشتریان خود ارائه می دهند ، بنابراین سود کسب می کنند.

 

8-  تلفن شما در حال ارسال و دریافت پیام های متنی عجیب است دقیقاً مانند شماره های ناشناخته در تماس های اخیر خود می توانید پیام های متنی پیدا کنید شما در واقع از تلفن خود ارسال نکرده اید ، اگر از تلفن خود استفاده می کنید ممکن است برای ایمیل شما نیز اتفاق بیفتد اگر خودتان متوجه آن نشوید دوستان یا همکاران شما ممکن است در این مورد به شما بگویند وقتی متوجه میشوید دیگران پیام های عجیب و غریب از شما دریافت می کنند آن را نادیده نگیرید .

 

9- شما نمی توانید دستگاه خود را خاموش کنید زمانی که  که می خواهید دستگاه خود را خاموش کنید ، شروع به باز کردن برنامه های مختلف می کند که به احتمال زیاد تقصیر تولیدکنندگان نیست .

 

10- در صورت تماس صوتی در هنگام تماس ، سر و صدا وجود دارد در حالیکه قبلاً آنها را در مکالمه با آن شخص خاص  نداشته اید ، این بدان معنی است که شخص دیگری به تلفن شما دسترسی دارد آنها ممکن است تلفن شما را ردیابی کنند و به مکالمه شما گوش دهند.

 

11-  چند وب سایت متفاوت از قبل در مرورگر تلفن همراه شما است در حالیکه هیچ کدام از این سایتها را شما آدرس دهی نکرده اید این می تواند نشانه این باشد که کسی بدافزار را بر روی تلفن شما نصب کرده است . این می تواند خواندن ارتباط آنلاین شما و ردیابی ارتباط شما باشد.

 

12- متوجه افزایش استفاده از داده های تلفن همراه (دیتا)شده اید . اگر شما یک برنامه نظارت بر داده دارید ، بعضی اوقات می توانید سرعت استفاده از داده تلفن همراه خود را خیلی سریع مشاهده کنید . اگر ماهانه مقدار مشخصی از ترافیک را پرداخت کنید ، هزینه اضافی آن ممکن است یکی از نشانه هایی باشد که تلفن شما فقط توسط شما استفاده نمی شود .

همچنین می توانید استفاده دقیق از ترافیک برنامه را در تنظیمات تلفن خود امتحان کنید این به ما می گوید دقیقاً هر یک از برنامه های شما از داده تلفن همراه چه مقدار استفاده می کنند . اگر با برنامه ای مواجه شدید که در حال خوردن ترافیک داده شماست آن را حذف کنید این برنامه میتواند سیستم شما را آلوده کرده باشد.

 

13- پنجره های بازشو (pop-up) به یکباره شروع به نمایش در دستگاه شما می کنند وبه شما اطلاع داده می شود که به تازگی در یک قرعه کشی یا یک آیفون جدید برنده شدید ، تنها کاری که شما باید انجام دهید اینست که یک دکمه را کلیک کنید و این مال شماست .

چنین پنجره های بازشو در تلفن شما به احتمال زیاد توسط بدافزار تولید می شوند. آنچه را که به شما می گویند انجام ندهید.

 

14- ایمیل شما توسط سیستمهای شناسایی هرزنامه مسدود شده است در حالیکه اطمینان دارید شما اقدام به ارسال هرزنامه نکرده اید این اقدام می تواند بوسیله شخص ثالثی که به ایمیل و تلفن شما دسترسی یافته است صورت گرفته باشد.

 

15-  نمی توانید تماس بگیرید یا اینکه تماس شما قطع می شود اگر تماس های تلف شده را تجربه می کنید ناتوانی در برقراری تماس در مواقعی که به نظر می رسد قدرت سیگنال خوبی دارید یا در هنگام مکالمات تلفنی صداهای عجیبی رخ می دهد . ممکن است چیزی نادرست باشد به طور معمول این مشکلات نشان دهنده مسائل فنی است که ارتباطی با نقض ندارند ، اما همیشه اینطور نیست بنابراین اگر اندکی پس از انجام اقدامی این علائم را مشاهده کردید که اکنون پشیمان شده اید ممکن است بخواهید که اقدامات اصلاحی انجام بدهید.

 

بررسی کنید اگر هر یک از این علائم را در تلفن خود دیدید ، باید چه کاری انجام دهید؟

 

سعی کنید نرم افزار ضد بدافزار موبایل را اجرا کنید ، تمام برنامه هایی را که نصب نکرده اید حذف کنید و برنامه های غیر قابل اعتماد که بیش از حد بازدید می کنند . اگر این امکان وجود دارد می توانید تلفن خود را دوباره تنظیم کرده و به تنظیمات اصلی آن برگردید .

 

اگر به نظر شما کافی نیست با یک حرفه ای مشورت کنید.

 

همه ما می دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است ، بنابراین :

 

در اینجا آنچه شما می توانید برای محافظت از هک شدن تلفن خود انجام دهید آمده است :

1 – اگر پیامی با پیوند دریافت کردید ، و نمی توانید URL کامل را ببینید ، هرگز آن را باز نمی کنید.

2 – اگر هنگام اتصال از طریق رایانه ناشناخته تلفن خود را شارژ می کنید ، فقط شارژ را انتخاب کنید .

3 – از عملکرد به خاطر سپردن گذرواژه ها استفاده نکنید در عوض اتصال خودکار به شبکه های Wi-Fi عمومی را خاموش کنید و آنها را دستی انتخاب کنید .

 

 یک نکته دیگر در مورد شبکه های Wi-Fi :

-از اتصال به شبکه هایی با نام های مشکوک مانند اینترنت رایگان یا Wi-Fi رایگان جلوگیری کنید .

-مواردی را که با رمز عبور محافظت می شوند انتخاب کنید.

– اگر در جایی مثل کافه باشید خریدهای اینترنتی یا انتقال وجه انجام ندهید.

 

در صورت عدم رفع مشکل باکارشناسان ما در تیم وکیل سایبری  تماس بگیرید .

به گفتگو بپیوندید

سه × 2 =

بازگشت به بالای صفحه