جرایم اینترنتی

مجرمان سایبری نوجوان

مقدمه

جستجوی مغز متفکر گروه مهاجم Lapsus$  به خانه ای در خارج از آکسفورد انگلستان رسید. رهبر مظنون یک نوجوان 16 ساله بود. او از خانه مادرش کمک کرد تا برخی از بزرگترین شرکت های جهان، از جمله مایکروسافت، با اختلال مواجه شوند. بر اساس گزارش این نوجوان 14 میلیون دلار از طریق حملاتش صاحب شد. در پی جستجوی سایر اعضای گروه،  شش نوجوان دیگر دستگیری شد. مجرمان سایبری نوجوان افراد ماهری هستند که حملات پر سروصدایی انجام می دهند.

گروه Lapsus$  جدیدترین نمونه ی مجرمان سایبری نوجوان می باشد. در سال 2021، پلیس کانادا یک نوجوان را به دلیل سرقت حدود 36.5 میلیون دلار ارز دیجیتال با استفاده از یک حمله تعویض سیم کارت دستگیر کرد. نوجوان دیگری به نام Pinsky Ellis از ۱۵ سالگی شروع به سرقت کریپتو کرده و در ۱۸ سالگی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار درآمد داشته است.

مجرمان سایبری نوجوان

مجرمان سایبری نوجوان

کاهش جرایم سایبری که مجرمان سایبری نوجوان اقدام به انجام آنها می کنند، با شناخت انگیزه و مسیر آنها امکان پذیر می باشد. البته هر فردی دلایل خاص خود را برای انجام چنین جرایمی دارد. بسیاری از نوجوانان بخاطر سرگرمی اقدام به هک می کنند. سایر نوجوانان هم به دلیل اعتقاداتشان در مورد یک موضوع خاص به جرایم سایبری روی می آورند. پول هم رایج ترین دلیل ارتکاب به این جرایم می باشد. در مورد گروه Lapsus$ پول حرف اول را می زند.

بسیاری از نوجوانان وقتی از مرز مابین فعالیت های اخلاقی و غیراخلاقی عبور می کنند، به صورت اتفاقی و نادانسته وارد جرایم سایبری می شوند. در قسمت 112 پادکست Darknet Diaries نوجوانی بنام Drew ماجراهای خود را به اشتراک می گذارد. Drew کار خود را با راه اندازی یک سرور دارای تخفیف برای یک بازی ویدیویی شروع کرده که منجر به فروش نام‌های کاربری سرقتی گردید.

با این که برخی از نوجوانان کار خود را با بازی های ویدیویی و سرقت هنری شروع می کنند اما ابزارهای جدید، مسیرهای تازه ای را برای ورود نوجوانان به جرایم سایبری ایجاد کرده اند. همین امر دنیای جدید مجرمان سایبری نوجوان را وسیع تر می کند. کریپتو یک مسیر نو ظهور می باشد که در آن یک نوجوان 13 ساله با فروش ارز دیجیتال NFT art بسیار ثروتمند شد. جرایم سایبری مرتبط با NFTها از جمله فیشینگ، جعل آثار هنری و نفوذ به کیف پول ارزهای دیجیتال در حال افزایش می باشد. این احتمال وجود دارد که بسیاری از مجرمان سایبری نوجوان کار خود را با NFT آغاز کنند.

جلوگیری از تبدیل شدن نوجوانان به مجرمان سایبری

نوجوانانی که تبدیل به مجرمان سایبری می شوند، اغلب به فناوری علاقه و در آن تخصص دارند. کلید کاهش تعداد افراد کلاه سیاه (رخنه گری که صرفاً انگیزۀ خرابکاری دارد و عملیات مجرمانه ای مانند: ورود غیرقانونی به شبکه انجام می دهد)، با تمرکز بر بکارگیری علاقه و مهارت های آنها در روش های مثبت به جای روش های منفی امکان پذیر می باشد. رسانه ها اغلب از مهاجمان تمجید می کنند چرا که باعث می شوند، نوجوانان به سمت روش های منفی گرایش پیدا کنند. اگر صنعت بر روی تشویق کارگران امنیت سایبری تمرکز کند، چه اتفاقی می افتد؟ نوجوانان می توانند شاهد نقش های کلاه سفید (رخنه گری که برای پیشگیری از عملیات غیرقانونی بکار گرفته می شود) یا سایر مشاغل حرفه ای در دفاع سایبری باشند.

 قراردادن مجرمان سایبری نوجوان در مسیر کلاه سفیدها:

هک اخلاقی را تشویق کنید.

شبیه سازی بهترین راه برای کسب و کارها جهت آمادگی در برابر یک حمله سایبری واقعی می باشد. بنابراین آنها برای ایفای نقش تیم قرمز (تمرکز این تیم بیشتر بر روی برنامه‌های امنیتی و تست نفوذ سازمان‌های مختلف است.) به هکرهای اخلاق مدار نیاز دارند. بدین ترتیب نوجوانان متوجه می شوند که چگونه می توانند با کمک به پیشگیری از جرایم سایبری به جای ارتکاب آنها، همان هیجان را به دست آورند. سایر نوجوانان ممکن است بخواهند نقش مدافعان را بازی کنند. به هر حال، نقش یک مدافع به مهارت بسیار بیشتری نسبت به یک مهاجم نیاز دارد. مدافعان باید 100 درصد موارد را به درستی انجام دهند، اما مهاجمان فقط باید در 1 درصد موارد موفق شوند.

مدال (نشان) های افتخاری و تخصص های دیجیتالی را معرفی کنید.

 در مورد نوجوانانی که هنوز آمادگی دریافت گواهینامه ها را ندارند، مدال های دیجیتالی روش مثبتی برای شروع می باشند. این نشان ها مهارت هایی را آموزش می دهند که می تواند منجر به مشاغل شود. مدارس راهنمایی و دبیرستان می توانند دانش آموزان را تشویق به کسب نشان هایی مانند: مبانی امنیت سایبری، انطباق با امنیت سایبری و مدیریت سیستم کنند. نوجوانان دارای نشان‌ برتر می‌توانند برای کسب تخصص‌هایی مانند: تخصص در زمینه مبانی فناوری اطلاعات امنیت سایبری آماده شوند. با شروع این مسیر در مدرسه، نوجوانان قبل از اینکه در معرض احتمال ارتکاب جرایم سایبری قرار گیرند می توانند مسیر مثبتی را در پیش بگیرند.

بیشتر بخوانید:جرایم سایبری و کووید 19

 

به نوجوانان در مورد عواقب ناشی از جرایم سایبری آموزش دهید.

 بسیاری از مجرمان سایبری نوجوان به جرم سایبری به عنوان یک جرم واقعی نگاه نمی کنند، زیرا در این جرم قربانی نمی بینند. با آموزش در مورد جرایم سایبری در مدارس و ارائه سرگذشت نوجوانانی که دوران حبس خود را سپری کرده اند، نوجوانان با پیامدهای حاصل از این اقدامات آشنا می شوند. آموزش باید بر روی جرم سایبری و قوانین مرتبط با آن تمرکز کند. بدین ترتیب، هکرهای تازه کار متوجه می شوند که چه زمانی در حال عبور از خط قانونی به سمت فعالیت غیرقانونی هستند.

مسیرهای شغلی برای امنیت سایبری را به اشتراک بگذارید.

 بسیاری از مجرمان سایبری نوجوان با پولی که به عنوان مجرمان سایبری به دست می آورند، فریفته می‌شوند. بیان این مسئله که بسیاری از مشاغل پردرآمد در امنیت سایبری وجود دارد، اغلب می‌تواند آنها را به سمت اخلاق مداری سوق دهد.

نقش مدارس و والدین در کاهش مجرمان سایبری نوجوان:

به فرزندان خود بگویید که بسیاری از موقعیت های پرسود امنیت سایبری نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند. مشاغل دردسترس با استفاده از گواهینامه را به آنها معرفی کنید. دانش آموزان باهوش حتی می توانند در دوران دبیرستان شروع به دریافت گواهینامه کنند تا بتوانند برای مرحله بعدی خود پس از فارغ التحصیلی آماده شوند. نوجوانان با نمایش اینکه می توانند از مهارت های خود برای کسب درآمد قانونی استفاده کنند و شغلی بسیار پردرآمد داشته باشند، اغلب به جنبه مثبت امنیت سایبری علاقه مند می شوند. همچنین می‌توانید کلاه سفید یا هک اخلاقی را به عنوان یک مسیر شغلی به اشتراک بگذارید، در این مشاغل افراد به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا امنیت سایبری را در یک محیط کنترل‌شده تست کنند.

بدین ترتیب مجرمان سایبری نوجوان مسیرهای درست را شناخته و راه مناسبی را برای بکارگیری مهارتشان انتخاب می کنند.

صنعت امنیت سایبری به افراد بیشتری برای کمک به کاهش کمبود مهارت ها و تعداد بالای شغل بلاتصدی نیاز دارد. صنعت باید تعداد مجرمان سایبری را کاهش دهد. تمرکز بر آموزش نوجوانان، به ویژه نوجوانان کم سن و سال تر، می تواند به تحقق هر دو هدف کمک کند. با تشویق مشاغل در زمینه امنیت سایبری، این صنعت می تواند متخصصان مورد نیاز برای مبارزه با حملات حجم بالا و پیچیده را به کار بگیرد.

درباره وکیل سایبری

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری اولین و تنها مرکز مشاوره و وکالت در پرونده‌های جرایم رایانه ای، نام دامنه، تجارت الکترونیک، تنظیم قراردادهای فناوری اطلاعات، ردیابی و شناسایی مجرمین سایبری مجهز به ابزارهای پزشکی قانونی رایانه ای (سایبرفارنزیک) بوده و با بهره‌مندی از کارشناسان متبحر در ردیابی مجرمان سایبری و پاک سازی از شنود و جاسوسی و  مستند سازی ادله دیجیتال و نیز وکلای تحصیل کرده در زمینه جرایم رایانه ای آماده ارائه خدمات به شما می باشد.

0

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.