قانون آواتار در متاورس قانون (آواتار) در متاورس بخش ششم
آموزش و پیشگیریمتاورس

قانون (آواتار) در متاورس بخش ششم

مقدمه

در بخش پنجم قانوس متاورس که توسط تیم تخصصی وکیل سایبری ترجمه گردیده، در موردقانون حمایت از مصرف کننده (قانون حق بیمه)، قانون پیشگیری از جوایز ناعادلانه و  قانون مدنی درمتاورس صحبت کردیم. اکنون در بخش ششم قانون متاورس به مسائل مربوط به ایجاد آواتار، مسائل مربوط به یکپارچگی آواتار، آزار و اذیت آواتارها و قوانین اخلاقی پیش روی آواتار خواهیم پرداخت.

برای خواندن بخش های دیگر این قانون به لینک های زیر مراجعه کنید .

(1) مسائل مربوط به ایجاد آواتار

 دو الگوی اصلی در این زمینه وجود دارد: پیروی از ظاهر و ایجاد یک آواتار کاملاً مستقل (یعنی از طریق تخیل خود). در مورد ظاهر، الگوهای دیگری نیز وجود دارد: (الف) تقلید از خود، (ب) از افراد مشهور، (ج) از فردی که یک سلبریتی نیست (افراد معمولی) و (د) از شخصیت ها. در ساده‌ترین مثال، اگر از آواتاری استفاده می‌کنید که یک فرد مشهور را دنبال می‌کند، ممکن است حقوق شهرت (عمومی) آن فرد مشهور را نقض کنید.

حقوق عمومی بر اساس اصل «شخصیت» بنا می شود و به حق انحصاری استفاده از سلبریتی برای جذب مشتری جهت ترویج فروش کالا و … اشاره دارد. در صورت استفاده از شباهت یک سلبریتی (بدون اجازه) «نقض» تلقی می‌شود: در خودِ یک محصول به تنهایی؛ با هدف متمایز سازی یک محصول، یا به عنوان یک تبلیغ برای یک محصول، و …..

اگر آواتار کاربری، جهت دل خوشی خود از یک فرد مشهور تقلید کند، احتمالاً چنین استفاده‌ای به عنوان نقض حقوق شهرت محسوب نمی‌شود. زیرا با هدف بهره برداری از قدرت جذب مشتری سلبریتی ها نمی باشد.

همچنین الگویی وجود دارد که در آن از چیزهای معروف تقلید می شود نه افراد مشهور. برای مثال، ممکن است آواتاری ایجاد کنید که از مسیرهای مسابقه واقعی یا پانداهای باغ وحش Ueno تقلید کند. حقوق تبلیغات (شهرت) به چنین “کالاهایی” اعطا نمی شود زیرا آنها حقوق شخصیتی ندارند.

اگر بدون اجازه از آواتارهایی استفاده کنید که از افراد عادی مانند : دوستان تقلید می کنند، چه اتفاقی می افتد؟ در چنین مواردی، خطر نقض “حقوق پرتره” شخص وجود دارد.

حقوق پرترهآواتار

حقوق پرتره به فردی مربوط می شود که «پرتره» اش (که به طور گسترده تفسیر می شود. اما از نگاه اهداف کلی مترادف با «تصویر» می باشد) بدون رضایت آگاهانه برای عموم فاش نشده است. اینکه آیا چیزی نقض حقوق پرتره تلقی می شود یا نه، بر اساس بررسی جامع شرایط مختلف پیرامون می باشد. اگر آواتار شما مشخصا، ظاهری شبیه به یکی از دوستان تان داشته باشد، احتمالاً در نظر گرفته می‌شود که حقوق پرتره آن دوست را نقض کرده‌اید. از سوی دیگر، اگر آواتار تحریف شده باشد و مردم متوجه نشوند که دوست شماست، ممکن است خطر نقض حق پرتره پایین باشد.

  • در مورد آواتارهایی هم که از شخصیت‌هایی مانند: انیمیشن‌ها، کمدین ها یا وی تیوبرها تقلید می‌کنند، مسائل مربوط به قانون مالکیت معنوی (عمدتاً حق چاپ و علائم تجاری) به وجود می‌آید.

(2) مسائل مربوط به قانون یکپارچگی آواتار در متاورس

اگر بتوان گفت که یک آواتار در متاورس بخشی از «خود» دنیای مجازی کاربر می باشد، آیا افترا یا تهمت علیه آن آواتار جرم محسوب می شود؟ آیا قانون مربوط به آواتار در متاورس شفاف می باشد؟

«آبرو» اگرچه تا حدودی انتزاعی است، اما به عنوان یک حق شخصیتی محافظت می‌شود. اعمال یا سخنان شخص دیگری که بتواند «ارزش اجتماعی» آبروی فرد را کاهش دهد، بسته به شرایط می‌تواند غیرقانونی تلقی شود. این مسئله منجر به ایجاد سه موضوع می شود: (1) اینکه آیا اعمال/رفتار یک آواتار که از یک شخص یا شخصیتی در دنیای واقعی الگوبرداری شده است، می تواند ارزش اجتماعی آن شخص یا شخصیت را پایین آورد. (2) آیا آواتارها تنها خودشان توسط قانون مدنی محافظت می شوند یا خیر. (3) اینکه آیا افترا به یک آواتار می تواند ارزش اجتماعی فرد پشت پرده ی آواتار را پایین آورد یا خیر.

شهرت اجتماعی یک آواتار

با توجه به موضوع آخر، اگر شهرت اجتماعی یک آواتار به تنهایی پایین بیاید و شهرت اجتماعی فرد پشت پرده ی آن پایین نیاید، می توان چنین تصور کرد که تا زمانی که حقوق شخصیتی که در بالا به آن اشاره شد نقض نشود، موضوع صدمه به شهرت قابل بحث می باشد. ولی، در برخی موارد، آواتار ممکن است چیزی فراتر از ابزاری برای دسترسی به دنیای مجازی برای یک کاربر باشد. یعنی ممکن است به معیشت آنها متصل باشد یا حتی بخشی کلیدی از تجارت آنها باشد. در چنین مواردی (مسائل (1) و (2))، به خوبی می توان پذیرفت که علاوه بر اینکه شهرت یک آواتار می تواند مخدوش شود، به شهرت همتای دنیای واقعی آن هم لطمه وارد می شود. حداقل به نظر می رسد، چنین تفسیری به درستی نشان دهنده اهمیت آواتارها در متاورس تا به امروز باشد.

  • همچنین ممکن است واکنش به ایجاد و استفاده غیرمجاز از آواتارهایی که از یک آواتار معین تقلید می کنند، شامل استفاده از قوانین مالکیت معنوی مانند قانون کپی رایت باشد. در آینده، ممکن است بتوان استدلال کرد که خود آواتارها باید حقوق تبلیغات (شهرت) و پرتره داشته باشند.

مقالات مرتبط با متاورس

اوتیسم در متاورس

امنیت در متاورس

متاورس و قوانین آن

(3)  آزار و اذیت آواتارها 

آزار و اذیت جنسی و تعرض به آواتارها نیز در متاورس رخ می دهد. پس باید قانون مربوط به آواتار در متاورس  مشخص شود. در فضاهای مجازی، حس غوطه ورکنندگی قوی وجود دارد. بنابراین زمانی که یک آواتار در یک متاورس لمس می شود، ممکن است این لمس درست مثل دنیای واقعی به نظر برسد. به عنوان یک اقدام متقابل در برابر چنین آزار و اذیتی، برای مثال متا یک “مرز شخصی” تقریباً 1.2 متری در اطراف آواتارهای کاربران در ” Horizon Worlds” ایجاد کرده است. بدین ترتیب از نزدیک شدن بیش از حد دیگران و از تبادل و تماس نامطلوب جلوگیری می کند. چت VR (یک بازی اجتماعی آنلاین) هم دارای سیستم مشابهی می باشد.

اگرچه می توان با استفاده از فناوری (معماری) از اعمالی مانند آزار و اذیت جنسی و تجاوز جلوگیری کرد. اما در مواردی که چنین اقداماتی ایجاد نشده باشد یا اقداماتی از این قبیل برداشته شده باشد، امکان آزار و اذیت وجود دارد. در چنین مواردی، مشخص نیست که آیا می‌توان به همان شیوه‌ای که در دنیای واقعی وجود دارد، مسئولیت جرم در پی این گونه آزار و اذیت را پیگیری کرد یا خیر.

حتی در دنیای واقعی، اعمال آزار و اذیت که مشمول مسئولیت در برابر خسارات می شوند، هر از گاهی تغییر می‌کنند. با این حال، در حال حاضر مشخص نیست که آیا دادگاه می‌تواند بر اساس ویژگی‌های فضاهای مجازی، قضاوت جداگانه‌ای نسبت به قانون آواتار در متاورس داشته باشد یا خیر.

(4) قوانین اخلاقی پیش روی آواتار در متاورس

آواتارها در متاورس را می توان گفت که “خود” فرد در دنیای مجازی هستند و نقش مهمی را در جامعه مدرن ایفا می کنند. این تصور عمومی وجود دارد که آواتارها “شبیه یک کاراکتر بازی” در نظر گرفته نشوند و این تمایز باید به رسمیت شناخته و محافظت شود. تا زمانی که چنین شناختی برقرار نشود، حمایت کافی از حقوق مربوط به آواتارها وجود ندارد. ولی حمایت از چنین حقوقی در نهایت در توسعه متاورس اهمیت پیدا خواهد کرد.

چرا گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری با بیش‌از هشت سال تجربه در زمینه رسیدگی تخصصی به دعاوی و شکایات رایانه‌ای و بکارگیری وکلای متخصص در حوزه جرایم رایانه‌ای و نیز همکاری با تیمی مجرب که در رابطه با دانش سایبر فارنزیک, شبکه ,برنامه‌نویسی, مستندسازی و جمع‌آوری ادله دیجیتال تخصص دارند می‌تواند در دفاع از شما در پرونده‌های جرایم رایانه‌ای چه در نقش شاکی و یا در مقام متهم اقدام نماید.

در بخش آخر قانون متاورس به قانون حفاظت از اطلاعات شخصی و قانون مدنی و  قانون مالیات خواهیم پرداخت. جهت آشنایی بیشتر با قوانین در متاورس با ما همراه باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.