رد کردن لینک ها

میکروفون موبایل‌ها، وسیله‌ای برای ردیابی اطلاعات کاربران | وکیل سایبری

اشتراک گذاری

میکروفون موبایل‌ها، وسیله‌ای برای ردیابی اطلاعات کاربران

میکروفون موبایل‌ها، وسیله‌ای برای ردیابی اطلاعات کاربران – برخی از بازی‌های اندروید بی سروصدا با استفاده از میکروفون خود، عادات تلویزیون شما و یا هر چیزی را که از طریق گوشی هوشمند مشاهده می‌کنید را ردیابی می‌کند.

برخی از بازی‌های گوشی‌های هوشمند در حال گوش‌دادن به چیزی‌هایی‌اند که از طریق میکروفون گوشی دریافت می‌شوند. اما آنچه که شما می‌گویید را درک نمی‌کند. درعوض، آنها تلاش می‌کنند تا آنچه را که شما در حال تماشا هستید را بشنوند.

این چیزی‌است که برنامه‌های گوشی‌های هوشمند تا حدودی انجام می‌دهند: میکروفون با دسترسی به آنچه شما تماشا می‌کنید، تبلیغاتی که شما می‌شنوید و هرآنچه که می‌بینید را مورد استفاده قرار می‌دهد. اما به گزارش نیویورک‌تایمز، با این عمل ممکن‌است به اطلاعات‌سری و محرمانه مصرف‌کنندگان دست‌یافت.

به گفته تایمز: بیش از۲۵۰ بازی در فروشگاه Google Play شناسایی شده که فقط از یک نوع خاصی از نرم‌افزار برای نظارت بر عادات تلویزیونی کاربران استفاده می‌شود. البته اکثر برنامه‌ها، اطلاعات خود را افشاء نمی‌کنند و آنها را پشت یک دکمه “بیشتر بخوانید” پنهان می‌کنند.

میکروفون موبایل‌ها، وسیله‌ای برای ردیابی اطلاعات کاربران
میکروفون موبایل‌ها، وسیله‌ای برای ردیابی اطلاعات کاربران

اگر شما هشدار اولیه را از دست دهید، پس از بازکردن برنامه، متوجه نمی‌شوید که چه اتفاقی افتاده‌است. به عنوان مثال بازی پازل Endless 9*9، بلافاصله پس از نصب، دسترسی به موقعیت مکانی و دسترسی به میکروفون شما را درخواست می‌کند. در ادامه با ورود به تنظیمات بازی می‌توان، جزئیات تماشای تلویزیون را ردیابی کرد تا از این طریق به محتوا و تبلیغات مربوط به تلویزیون دست‌یافت.

به گفته بسیاری از کارشناسان نرم‌افزارهای اندرویدی: با استفاده از یک سری نرم‌افزار مشابه، مانند SilverPush، نیاز است که کاربران نوع اطلاعات خود را به نرم‌افزار اعلام کنند. از این رو مجموعه‌ای از اطلاعات کاربران در اختیار نرم‌افزار قرار می‌گیرد.

در مورد جمع آوری داده‌ها توسط این برنامه‌ها به کاربران هشدار داده‌نشده، درحالی که برنامه‌های شناسایی‌شده توسط تایمز، حتی اطلاعات پنهان را هم می‌توانند ارائه دهند. از طرفی، توصیفِ افشای اطلاعات یک فایل ویدیویی درYouTube، هیچ‌گاه قابل قبول نیست، زیرا هر بیننده‌ای ممکن‌است آن را ببیند. از آنجا که مردم می‌توانند این بازی‌ها را بدون مشاهده افشاگری دانلود کنند، مسائل مشابهی ممکن است به وجود آید.

به گفته تایمز برخی از این برنامه‌ها حتی پس از بسته شدن نیز، نظارت بر میکروفون گوشی را ادامه می‌دهند و به نظر می‌رسد که اکثر این برنامه‌ها بر روی اندروید و برخیApp Store ها قرار دارند. هر دو شرکت اپل و گوگل نیاز به برنامه‌هایی برای درخواست دسترسی به میکروفون دارند، پس کاربران باید مجوز گوش دادن از طریق میکروفون را، قبل از اینکه برنامه شروع به کار کند به آن بدهد، اما هیچ‌گاه مشخص نیست که آیا برنامه‌ها حتی بدون آن مجوز هم کار خواهدکرد.

برای سال‌ها، فرضیات توطئه‌انگیز زیادی در مورد برنامه‌های بزرگ به ویژه فیسبوک وجود داشته که از میکروفون گوشی‌های هوشمند به منظور گوش دادن به آنچه که مردم می‌گویند، استفاده می‌نمود و سپس تبلیغات خود را بر اساس مکالمات به دست آمده به نمایش می‌گذاشت. اگرچه این برنامه‌ها می‌توانند همه چیز را بشنوند، اما آنها فقط باید یک صوت قابل تشخیص، نظیر نمایش‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و تبلیغاتی را که بعداً برای هدف قراردادن تبلیغ استفاده می‌کنند، گوش دهند. البته هر چند این رفتار خوشایند نیست، اما حداقل درصد خطر و ترس آن کمتر می‌باشد.

در پایان می‌توان گفت که فیسبوک و برنامه‌هایی نظیر آن، نیازی به گوش دادن ندارند. زیرا در حال حاضر اطلاعات زیادی از داده‌ها را در وب‌سایت و  برنامه‌های خود و حتی در سایت‌ها و برنامه‌های دیگر که در تبلیغات‌شان قرار می‌گیرند، ردیابی می‌کنند.

بازگشت به بالای صفحه