آموزش و پیشگیری

روش های جدید مقابله با هک در اینستاگرام

[vc_row][vc_column][vc_column_text]برای اطلاع از روشهای هک تلگرام مقاله زیر را بخوانید:

https://irancyberlawyer.ir/%d9%87%da%a9-%d8%aa%d9%84%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85-%d9%88-%d8%b1%d9%88%d8%b4%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%87-%d8%a8%d8%a7-%d8%a2%d9%86/[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

باج خواهی در اینستاگرام

باج خواهی از افراد معروف که دنبال کنندگان زیادی در اینستاگرام دارند یک روش مرسوم توسط هکرها است. احتمالاً ماجرای هک شدن برخی افراد مشهور را شنیده اید. یکی از مهم ترین پرونده های جرایم سایبری، ماجرای

هک شدن حساب اینستاگرام جنیفر لارنس بازیگر آمریکایی بود که یک هکر با نفوذ به حساب کاربری وی در سال 2014 عکس‌های نامناسب وی را در اینترنت منتشر نمود. البته با تلاش دستگاه های امنیت سایبری، هکر شناسایی و به مجازات محکوم شد.

اخیراً گزارشات دیگری نیز در مورد تعدادی از افراد نسبتاً پرطرفدار ورزشی منتشر شده که نشان می دهد برخی از آنان توسط هکرها از اکانت اینستاگرام خود لاگ‌اوت شده اند. هکرها حتی تصاویر پروفایل افراد و دامین آن ها را نیز تغییر داده بودند.

برای اولین بار توسط Motherboard گزارش شده است که برخی قربانیان که بیش از 50000 دنبال کننده داشتند، برای بازیابی حسابهای خود مجبور به پرداخت بیش از 100 دلار شده اند. بر اساس گزارش The Atlantic در مواردی ، هکرها به حساب هایی  با تعداد دنبال کننده بسیار بیشتر نفوذ کرده و آن حساب ها را به مبلغ صد هزار دلار حراج کرده اند.

قربانیان این حوادث، اغلب نمی توانند پروفایل های خود را از طریق روش های قدیمی بازیابی کنند زیرا هکرها آدرس ایمیل حساب و شماره تلفن ها را بمنظور جلوگیری از بازیابی حساب تغییر خواهند داد.

افزایش قربانیان هک اینستاگرام

برابر اطلاعاتی که از سوی سایت های تحلیلی از جمله «تاک‌واکر» منتشر شده ، اخیراً تعداد زیادی توئیت از سوی برخی افراد منتشر شده که محتوای آن در مورد هک‌شدن صفحه اینستاگرام شان بوده است.

اینستاگرام که در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر کاربر دارد، شدت این هک‌ها را زیاد نمی داند.، اما با بررسی داده‌های به‌دست‌آمده از توییتر، نتایج به شکلی دیگر رقم می‌خورند. از اول ماه آگوست، استفاده کاربران این شبکه اجتماعی  از واژه هک تقریباً 20 برابر نسبت به ماه قبل افزایش یافته است. آمار ارائه‌شده از سوی ابزار گوگل ترندز، نیز وضعیت مشابهی را نشان می دهد. یعنی در ماه آگوست همین افزایش جستجوی کاربران در مورد واژه هک شدن ایستاگرام به نسبت قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.

اگرجه بیشتر قربانیان هک در اینستاگرام کسانی بوده اند که ویژگی احراز هویت دومرحله‌ای را فعال نکرده بودند؛ اما در موارد نادر هکرها افرادی با فعال بودن سیستم احراز هویت دو مرحله ای را نیز مورد هک قرار دادند. و قربانین نیز به دلیل تأخیر در هر گونه اقدام، صفحات اینستاگرامی خود از دست دادند.

کانون توجه هکرها بر تغییر ایمیل کاربران است تا از این طریق احتمال بازیابی اطلاعات برای قربانی تقریباً غیر ممکن شود.توجه داشته باشید که یکی از راههای مقابله با هک اینستاگرام استفاده از روش های احراز هویت دو مرحله ای است.

سیاست های اینستاگرام در محافظت از کاربران

سیاست‌های اینستاگرام به‌گونه‌ای است که اگر فردی بخواهد در حسابی که ایمیل یا شماره تلفنش با آن همگام‌سازی نشده است لاگین کند، با چالش‌های سختی مواجه می‌شود. گرچه وجود چنین قوانینی، دلایلی واضح و مهم دارند (مثلا اینکه طبیعتا شما نمی‌خواهید فردی با ایمیلی دیگر، به رمزعبور شما دسترسی پیدا کند)؛ اما همین موضوع، بازیابی اکانت را برای کسانی که چنین تجاربی دارند، تقریبا غیرممکن می‌کند.

اینستاگرام در حال تست ویژگی های جدیدی می باشد که می تواند موجب دشوارتر کردن سرقت حساب ها برای هکرها شود و آنها را در هنگام عملیات هک، متوقف سازد.

مشکلات و نارضایتی کاربران

اینستاگرام اعلام کرده است از دست دادن دسترسی به حساب کاربری می تواند یک تجربه بسیار تلخ باشد. به همین دلیل ابتدا اقداماتی را برای جلوگیری از هک شدن حساب ها و بعد از آن کمک به افراد برای بازیابی حساب هایشان انجام داده ایم.. اما با توجه به آنچه که در جامعه مشاهده می کنیم، این اقدامات کافی نیستند و مردم هنوز هم در تلاش برای دسترسی مجدد به حساب های خود هستند.

در آگوست گذشته ، اینستاگرام تصدیق کرد که: مردم برای دسترسی به حساب های اینستاگرام خود مشکل داشته اند. در نتیجه از مردم خواسته شده تا احراز هویت دو عاملی خود را فعال نمایند. از رمز عبورهای قوی تری استفاده کنند. حساب های اینستاگرام از بسیاری جهات، قابل هک شدن می باشند: این هک شدن می تواند از طریق یک لینک فیشینگ صورت گیرد. یا در مورد حساب هایی انجام گیرد که قربانی از نام کاربری و رمز عبور یکسان برای سرویس هایش استفاده می کند.

قربانیان پیش از این شکایت کرده بودند که اینستاگرام درمورد بازیابی حساب های هک شده خود، کمکی ارائه نمی دهد. مدتی بعد اینستاگرام دو ویژگی جدید برای کمک به قربانیان در بازیابی حساب های هک شده اعلام کرد.

ویژگی های امنیتی اینستاگرام

در حال حاضر اگر اینستاگرام تشخیص دهد که در مرحله ورود به سیستم مشکلی دارید یا اینکه  بر روی بخش”نیاز به کمک” بیشتر کلیک کنید ، این برنامه از افراد می خواهد اطلاعاتی مانند ایمیل و شماره تلفن متصل به حساب خود را وارد کنند.

اگر هکرها اطلاعات مخاطب را تغییر دهند ، می توانید از اینستاگرام بخواهید که یک کد بازیابی شش رقمی را به ایمیل یا شماره تلفنی که در ابتدا هنگام ثبت نام در برنامه وارد کرده اید را ارسال کند. به گفته اینستاگرام پس از استفاده از این روش تأیید هویت ، تمام دستگاه های اضافی از حساب کاربری خارج می شود. در نتیجه هکرهای موجود در دستگاه های دیگر از حساب کاربری خارج شده و قادر به بازگشت مجدد نمی باشند. وقتی که حساب سرقت شده خود را بازیابی کردید می توانید آدرس ایمیل و شماره تلفنی را که می خواهید با پروفایل تان مرتبط باشد را انتخاب کنید.

آخرین ویژگی امنیتی اینستاگرام

همچنین اینستاگرام یک ویژگی اختصاصی منتشر کرده است که در اختیار همه کاربران اندرویدی قرار گرفته و در اختیار کاربران iOS هم قرار داده خواهد شد. هدف این ویژگی متوقف کردن افراد غیر مجاز می باشد.

در حال حاضر وقتی شخصی نام کاربری خود را تغییر می دهد قبل از اینکه کسی بتواند به آن حساب دسترسی پیدا کند آن حساب برای دو هفته قفل می شود. اینستاگرام با قفل کردن نام های کاربری قدیمی این فرصت را به کاربران می دهد تا در این مدت مجدداً به حساب خود برگردند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]برای اطلاع از علائم هک تلفن همراه مقاله زیر را بخوانید:

https://irancyberlawyer.ir/%d9%87%da%a9-%d8%aa%d9%84%d9%81%d9%86-%d9%87%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d9%85-%da%86%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af/[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.