مجازات انتشار اسکرین شات چیست؟ آیا گرفتن اسکرین شات جرم است؟
مشاوره سایبری

مجازات انتشار اسکرین شات چیست؟ آیا گرفتن اسکرین شات جرم است؟

مجازات انتشار اسکرین شات چیست؟

برای افراد بسیاری این سوال پیش می‌آید که مجازات انتشار اسکرین شات چیست؟ در ابتدا باید بدانید اسکرین شات که عکس گرفتن از صفحه نیز نامیده می‌شود، تصویری است که نشان می‌دهد چه چیزی روی صفحه کامپیوتر یا گوشی شما وجود دارد. اسکرین‌ شات‌ها به شما امکان می‌دهند از آنچه روی صفحه‌ نمایشتان است عکس بگیرید تا بتوانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید یا بعداً آن را جستجو کنید.

گرفتن اسکرین شات، ذخیره آنها و به اشتراک گذاری آنها می‌تواند کاربردی باشد. اسکرین شات گرفتن به خودی خود جرم تلقی نمی‌شود. مگر اینکه فرد بخواهد از عکس‌های صفحه به نفع خودش استفاده کرده و آنها را پخش کند. که طبق قوانین جهانی و کشور، فرد سواستفاده‌گر مشمول مجازات انتشار اسکرین شات خواهد شد.

در ادامه این مقاله از وکیل سایبری برای آشنایی بیشتر با کارآیی‌های مفید و قانونی گرفتن اسکرین شات و جرم انتشار‌ اسکرین شات، همراه ما باشید.

کاربرد گرفتن اسکرین شات

برخی از افراد برای گرفتن عکس لحظه‌ای از یک ویدئو یا برنامه و یا ذخیره یک تصویر از اینترنت، اسکرین شات می‌گیرند. همچنین افراد دیگر نیز برای مستند کردن محتوایی که روی آن کار می‌کنند یا برای به اشتراک گذاشتن یک مکالمه خنده‌دار با یک دوست، اسکرین شات می‌گیرند.

بدین ترتیب در نتیجه رفتارهای سودجویانه‌ی عده‌ای از افراد، تکنولوژی که می‌تواند در جهت پیشرفت و ترقی باشد، جنبه آسیب زننده پیدا می‌کند. ولی ممکن است افراد از مجازات انتشار اسکرین شات خبر نداشته باشند. از همین رو ما در ادامه به این موضوع پرداخته‌ایم.

برای چگونگی نحوه اثبات از طریق اسکرین شات اینجا کلیک کنید.

عملکردهای قانونی گرفتن اسکرین شات

دلایل قانونی زیادی برای گرفتن اسکرین شات وجود دارند؛ مانند اسناد، اهداف آموزشی یا استفاده شخصی که از جمله موارد زیر هستند:

 • مستندسازی و اشتراک‌ گذاری پیام خطا یا اشکال دیگری که با آن مواجه شده‌اید.
 • نشان دادن نحوه انجام کاری در رایانه، تلفن یا دستگاه دیگری
 • به اشتراک گذاشتن یک پست خنده‌دار یا جالب از رسانه‌های اجتماعی
 • ثبت تنظیمات در رایانه، تلفن یا دستگاه دیگری
 • ماکت طراحی
 • ذخیره تصویر از اینترنت
 • نشان دادن پیشرفت یک پروژه
 • مستند سازی داده‌ها
 • ایجاد یک نسخه پشتیبان
 • چاپ اسکرین شات
 • حاشیه نویسی یک اسکرین شات
 • تغییر اندازه اسکرین شات
 • ذخیره اسکرین شات در فرمت فایل دیگری
 • اهداف آموزشی یا توسعه نرم افزار

چه زمانی نباید اسکرین شات گرفت؟

هنگام گرفتن اسکرین شات باید چند موضوع اخلاقی و قانونی را در نظر بگیرید. ابتدا، اگر از کار شخص دیگری (به عنوان مثال یک وب سایت یا سند) اسکرین شات می‌گیرید، باید قبل از انجام این کار از او اجازه بگیرید. در غیر این صورت، دچار دردسرهایی خواهید شد.

اگر از اطلاعات محرمانه یا حساس (مثلاً یک پرونده پزشکی) اسکرین شات می‌گیرید، باید مطمئن شوید که مجوز مناسب برای این کار را دارید تا مجازات انتشار اسکرین شات، شامل حال شما نشود. در غیر این صورت، ممکن است قوانین حفظ حریم خصوصی بیمار را نقض کنید.

فقط مراقب نحوه استفاده از اسکرین شات باشید. به عنوان مثال، اگر شما یک اسکرین شات از پیام‌ها یا ایمیل‌های شخصی را بدون رضایت وی به اشتراک بگذارید، حریم خصوصی او را نقض کرده‌اید. کلاهبرداران ممکن است از اسکرین شات‌ها برای سرقت هویت شخصی با گرفتن عکس از گواهینامه رانندگی یا پاسپورت آنها استفاده کنند.

بنابراین باید به تمامی موارد توجه لازم را داشته باشید تا با آگاهی لازم به صورت غیر عمد موجب آسیب به دیگران و خود نشوید.

مجازات انتشار اسکرین شات

مجازات انتشار اسکرین شات در قوانین تعریف شده کشور ایران

هر فردی که از طریق ابزارهای رایانه‌‌ای یا مخابراتی، ویدئو، صدا یا عکس سایرین را تغییر داده یا تحریف نماید. و سپس آن را با آگاهی کامل جهت سواستفاده‌های غیر اخلاقی انتشار دهد؛ با این هدف که به دلایل عرفی سبب اهانت به شخصیت یک فرد شود، به زندانی شدن از 91 روز تا 2 سال یا مجازات نقدی از 500 هزار تومن تا 5 میلیون تومان، به صورت مجزا یا هر دو با هم محکوم خواهد شد.

همچنین باید بدانید که بر اساس ماده 669 قانون مجازات اسلامی، حتی تهدید به انتشار اسکرین شات نیز طبق قانون جمهوری اسلامی جرم است. و فرد تهدید کننده با مجازات‌هایی مانند شلاق تا 74 ضربه و محکومیت از 2 ماه تا 2 سال حبس، روبرو خواهد شد.

آیا انتشار اسکرین شات پیام خصوصی، نقض حریم خصوصی است؟

اگر از یک پیام خصوصی اسکرین شات بگیریم و آن را به صورت گسترده‌تر توزیع کنیم، آیا این نقض حریم خصوصی است؟ ممکن است؛ ولی در هر صورت، معمولاً نباید بدون اجازه فرستنده این کار را انجام دهید. اگر از اطلاعاتی که به‌ عنوان کارمند یا مالک کسب‌ و کار (مثلاً در مورد یک مشتری) به‌ دست آورده‌اید، اسکرین‌شات بگیرید. بعد آن‌ها را به‌ طور نامناسب توزیع کنید، این احتمالاً نقض حریم خصوصی است که می‌تواند مشکلاتی را برای هم شما و همکارانتان ایجاد نماید.

باید این موضوع را بدانید که این واقعیت که توزیع یک پیام خصوصی ممکن است نقض حریم خصوصی نباشد، به این معنی نیست که شما می‌توانید بدون هیچ عواقب قانونی این کار را انجام دهید. قانون ارتباطات دیجیتال مضر، اصولی را برای جلوگیری از آسیب برخی رفتارهای آنلاین مانند زورگویی سایبری، انتشار اطلاعات شخصی و غیره تعیین می‌کند.

قاعده کلی این است که شما نباید از یک پیام خصوصی اسکرین شات بگیرید و آن را به طور گسترده‌تر توزیع کنید، حداقل بدون اجازه شخص دیگر وگرنه مجازات انتشار اسکرین شات را خواهید کشید.

آیا گرفتن اسکرین شات غیرقانونی است؟

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد؛ زیرا قانونی بودن اسکرین شات گرفتن از یک عکس به شرایطی که عکس در آن گرفته شده و نحوه استفاده از آن بستگی دارد. به طور کلی، بعید است که گرفتن اسکرین شات از یک عکس بدون اجازه سوژه غیرقانونی تلقی شود. مگر اینکه حریم خصوصی افراد را نقض کند یا به آنها آسیب برساند. هنگامی که عکس به عنوان ماده دارای حق چاپ در نظر گرفته می‌شود، گرفتن اسکرین شات از آن غیرقانونی تلقی می‌شود.

به هر حال قوانین محدود کننده در رابطه با اسکرین شات عکس افراد، سختگیرانه‌تر است که باید در این رابطه بیشتر مراقب بود.

آیا گرفتن اسکرین شات غیرقانونی است؟

قانونی بودن انتشار اسکرین شات از محتوای رسانه‌های اجتماعی

قانونی بودن اسکرین شات گرفتن از محتوای رسانه‌های اجتماعی به عوامل مختلفی بستگی دارد. که شامل شرایط و ضوابط پلتفرم رسانه اجتماعی مورد بحث و هرگونه قانون مربوط به حق چاپ یا حریم خصوصی هستند.

فقط برای که می‌توانید اسکرین شات بگیرید، به این معنی نیست که باید به راحتی اسکرین شات بگیرید. چون با پیشرفت تکنولوژی‌، روش‌هایی ایجاد شده‌اند که برای مسدود کردن اسکرین‌ شات‌ها یا هشدار به دیگر کاربران، هنگام گرفتن اسکرین‌ شات به کار می‌روند.

مراقب مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارید باشید!

باید حواستان باشد که چه چیزی در رسانه‌های اجتماعی پست می‌کنید. ممکن است اسکرین شات دیگران شما را دچار مشکل کند. کاربران فیس بوک، توییتر و لینکدین زمانی که سایر کاربران از داستان‌ها و سایر محتوای خود اسکرین شات می‌گیرند، اعلان دریافت نمی‌کنند.

همچنین باید بدانید که همیشه از گرفتن اسکرین شات در شبکه‌های اجتماعی بدون رضایت دیگران خلاص نمی‌شوید. فرض کنید به فکر گرفتن اسکرین شات از مکالمات اسنپ چت یا اینستاگرام هستید. در این صورت، ممکن است به شخص دیگر اطلاع داده شود که اگر رضایت او را نداشته باشید، از نظر قانونی مشکل ساز شود و فرد شامل مجازات انتشار اسکرین شات شود.

سخن پایانی

این مقاله با هدف ایجاد آگاهی در زمینه مجازات انتشار اسکرین شات و مجازات‌هایی که ممکن است برای افراد سواستفاده‌گر در نظر گرفته شود، نوشته شده است. همانطور که گفتیم تا زمانی که منعی برای گرفتن اسکرین شات از طرف پخش کننده محتوا وجود نداشته باشد، انتشار اسکرین شات جرم تلقی نخواهد شد و فرد با مجازاتی روبرو نخواهد شد.

در شرایطی ما شاهد این موضوع هستیم که پیشرفت تکنولوژی که می‌تواند برای استفاده‌های مفید و کاربردی باشد، سوءاستفاده‌های غیر اخلاقی برای هتک حرمت به یکسری از اشخاص خواهد شد. در این صورت باید در قانون هر کشور با توجه به اصول آن کشور، مجازات‌هایی برای اقدامات غیرعرفی که در این رابطه انجام می‌دهند در نظر گرفته شود. هر چند که ایجاد زمینه‌های فرهنگ سازی از چنین عواقبی جلوگیری خواهد کرد. اما با این وجود افراد کلاهبردار و سودجویی در هر جامعه‌ای وجود دارند که قوانین وضع شده را نقض می‌کنند و باید مجازاتی برای جرم این افراد اندیشیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه