انتشار تصاویر خصوصی افراد در پیام رسان های موبایلی
جرایم اینترنتی

سو استفاده و انتشار تصاویر خصوصی در پیام رسان موبایلی

 سو استفاده و انتشار تصاویر خصوصی یکی از رفتارهایی که مدتی است گریبان جامعه را گرفته است و دستگاه قضایی کشور را به واکنش در قبال آن وا داشته انتشار تصاویر و فیلم های خصوصی و خانوادگی افراداست. با توجه به اهمیت آن قانون گذار در مواد 744 و 745 قانو ن مجازات اسلامی بخش تعزیرات (قانون جرایم رایانه ای)  به جرم انگاری آن پرداخته است

انتشار تصاویر خصوصیبا توجه به پیشرفت بسیار زیاد ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالیان اخیر فضای مجازی از قبیل اینترنت و تلفن همراه های هوشمند و…. نقش بسزایی در ارتکاب این جرم ایفا میکند به همین علت باعث رشد این جرم در  فضای مجازی هستیم.

بیشتر بخوانید : تهدید به انتشار تصاویر خصوصی و مجازات آن

 

ما در این نوشتار قصد داریم به مجازات قانونی جرم سواستفاده و انتشار تصاویر خصوصی را بررسی کنیم.

  • ماده 744 قانو ن مجازات اسلامی بخش تعزیرات (قانون جرایم رایانه ای) : هر کس به‌ و‌سیله سامانه‌ های رایانه‌ ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به‌ نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از چهل و پنج روز و دوازده ساعت تا یک سال یا جزای نقدی از پانزده میلیون (۱۵/۰۰۰/۰۰۰) ریال تا صد میلیون (۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
  • ماده 745قانو ن مجازات اسلامی بخش تعزیرات (قانون جرایم رایانه ای) : هرکس به وسیله سامانه‎ های رایانه‎ ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال تا صد و پنجاه میلیون (۱۵۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

طی چند سال اخیر با توسعه فناوری و بهره گیری افراد از امکانات و تجهیزات هوشمند و بویژه تلفن های همراه برخی رفتارهای ناهنجار در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی افزایش یافته است.

سو استفاده و انتشار تصاویر خصوصیمتاسفانه برخی رفتارها و جرایم از طریق کسانی صورت می پذیرد که جزء نزدیکان و آشنایان محسوب می شوند. تا کنون پرونده های مختلفی در پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای تشکیل گردیده و  عاملین انتشار تصاویر خصوصی به مجازات هایی نیز محکوم گردیده اند.

پلیس فتا تا کنون با پی جویی های فنی و پلیسی، به دفعات عاملان سو استفاده و انتشار تصاویر خصوصی را در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر نموده است.

با توجه به ادله دیجیتال کشف شده، غالباً متهمان مجبور می شوند به صراحت به بزه انتسابی خود اعتراف نمایند. بیشتر آنها در اینگونه جرایم با انتشار تصاویر خصوصی و نسبت دادن مطالب ناروا و خلاف واقع قصد هتک حیثیت قربانیان و یا تسویه حساب شخصی و انتقامجویی دارند مجرمان جرم مورد نظر جهت سیر مراحل قانونی به دادسرای جرایم رایانه ای در تهران و یا دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ها معرفی می شوند.