جرایم اینترنتیجرایم علیه اشخاص

مجازات جرم اهانت به مقام رهبری | وکیل سایبری

مجازات جرم اهانت به مقام رهبری

مجازات جرم اهانت به مقام رهبری

مجازات جرم اهانت به مقام رهبری – ماده ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی در بخش کتاب پنجم مصوب سال ۱۳۷۵ در این خصوص بدین گونه مشعر است هرکس به حضرت امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی رضوان ا…..علیه و مقام معظم به نحوی از انحا اهانت نماید به حبس شش ماه تا دو سال محکوم خواهد .

و ماده ۲۷ قانون مطبوعات مصوب سال ۶۴ و طرح اصلاحی سال ۷۹ بدین گونه بیان میکند :

هر گاه در نشریه ای به رهبر جمهوری اسلامی و یا مراجع مسلم تقلید اهانت شود، پروانه آن نشریه لغو و مدیر مسئول و نویسنده مطلب به محاکم صالحه معرفی و مجازات خواهند شد .

وتبصره آن : رسیدگی به جرایم موضوع مواد ۲۴ و ۲۵ و ۲۶ و ۲۷ تابع شکایت خصوصی نیست .

مجازات جرم اهانت به مقام رهبری

تحلیل این جرم به شرح ذیل می باشد .

۱ – درماده ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی عنوان نموده هرکس …. در این مورد فرق نمی کند که فرد خارجی باشد یا ایرانی

 

۲- در این ماده عنوان شده به نحوی از انحا: به نحوی از انحا یعنی توهین، مستقیم باشد یا غیر مستقیم، حضوری باشد یا غیابی شفاهی باشد یا کتبی، و یا بصورت فکاهی یا تصویر کاریکاتوری یا حتی با اشاره به هر حال هرنوع رفتاری که حاکی از اهانت و توهین تلقی شود و نسبت به این مقام ها باشد، فرقی نمی کند که اهانت به تناسب انگیزه شخصی باشد و یا با توجه به سمت و یا به مناسبت و یا سبب وظیفه ایشان باشد بهر حال مشمول این مجازات می شود .

 

۳ – و منظور از مقام رهبری این است : هر فردی که مطابق قانون اساسی و بوسیله مجلس خبرگان به عنوان مقام رهبری انتخاب شود و به عبارت بهتر در مورد اعضای شورای رهبری موقت (اصل ۱۱۱) قانون اساسی که در موارد خاص مانند فوت و عزل رهبر، تشکیل می شود، مشمول، نمی شود .

 

۴ – این بزه مطلقا جرم عمومی است .

 

۵- ضمن اینکه چنانچه فردی هم به رهبر و هم به امام خمینی ( بنیانگذار جمهوری اسلامی ) توهین کند٬ مرتکب دو جرم شده است ومی تواند از علل مشدده مجازات محسوب شود زیرا که تعدد جرم (از نوع جرایم مشابه) محسوب می شود .

 

به کانال تلگرامی وکیل سایبری بپیوندید [email protected]

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.