رد کردن لینک ها

Remote mining یا ماینینگ از راه دور… حل مسائل امنیتی

اشتراک گذاری

پروتکل کنترل از راه دور چیست؟

پروتکل کنترل از راه دور کامپیوتر یا ریموت دسکتاپ (Remote Desktop) نوعی پروتکل چند کاناله است که امکان ارتباط با سایر رایانه‌های بر پایه همین پروتکل را برای کاربر فراهم می‌کندو به شما امکان می‌دهد از طریق اینترنت یا شبکه به یک کامپیوتر مجهز به ویندوز متصل شوید. استفاده از ویژگی کنترل از راه دور به شما این توانایی را می‌دهد که صفحه دسکتاپ میزبان را مشاهده کرده و در حالی که روبروی کامپیوتر خود نشسته‌اید، به فایل‌ها و پوشه‌های او دسترسی داشته باشید.

این ویژگی برای مدیران شبکه، کارشناسان واحد پشتیبانی، برنامه‌نویسان و همچنین کاربران عادی مفید است. به واسطه این قابلیت، کاربر قادر خواهد بود از راه دور به کامپیوتر خانگی یا محل کار خود دسترسی داشته باشد.

به هر دلیلی، اغلب بسیاری از ما رایانه های شخصی خود را حتی زمانی که در خانه نیستیم، کنار می گذاریم. برای کاربران عادی، این دلیل ممکن است ناشی از دانلودی با حجم بالا یا ارائه یک فایل با حجم بالا باشد. از طرفی، برای یک ماینر کاملا منطقی تلقی می شود که شما به ابزار کاری خود بدون هیچ گونه وقفه ای تا جایی که ممکن است، نیاز دارید. در مواردی که مشکلی برای دستگاه پیش می آید و شما حضور دارید، می توانید به راحتی با طرف کردن آن به کار خود ادامه دهید. اما، اگر شما از محیط دور باشید و حضور نداشته باشید، شرایط کمی سخت می شود. به همین خاطر روش های دسترسی از راه دور بسیاری وجود دارد که نیازهای هر فردی را برآورده می کند.
نرم افزارهای دسترسی از راه دور نرم افزارهای کاربردی هستند که خالی از اشکال نیستند.
افرادی هستد که هنوز با این نوع از مسائل آشنایی ندارند، چرا که امروزه با بسیاری از مردم مواجه می شویم که با تعجب می پرسند که: “آیا راهی وجود دارد که از راه دور به دستگاه خود دسترسی داشته باشم و در صورت بروز یک مشکل / وقفه و افت نیرو بتوانم اقدام به بازیابی آن نمایم؟”بله، در واقع نرم افزار دسترسی از راه دور به شما این امکان را میدهد که دستگاه خود را کنترل کنید درست مثل زمانی که در محیط حضور دارید. برای سیستم عامل های ویندوز، راه حل های رایگان آماده ای مانند TeamViewer، LogMeIn یا Chrome Remote Desktop همراه با GUI هایی(رابط گرافیکی کاربر) با کاربری آسان و راه اندازی ساده وجود دارد. سایر راه حل ها (read: Linux) میبایست به برنامه هایی مانند TeamViewer و Chrome Remote Desktop (again) ، TigerVCN، Remmina یا Vinagre تکیه کنند – تعداد این برنامه ها بالاست، در اینجا به محبوب ترین ها اشاره کردیم.
هر کدام از این برنامه ها را که انتخاب می کنید، روش کار یکسان است: شما یک کامپیوتر دارید که می خواهید دستگاه خود را از راه دور کنترل کنید و یک کامپیوتر که از آن برای دسترسی استفاده خواهید کرد. روش کار به این صورت است که سرور دسک تاپ از راه دور را بر روی دستگاهی که در دسترس تان نیست، راه اندازی کنید – هر برنامه ای این کار را به طور پیش فرض انجام خواهد داد. بسته به برنامه هایی که میبایست از راه دور اجرا کنید، نیاز به اتصال اینترنتی با پهنای باند بالا دارید تا از انتقال داده های بزرگتر پشتیبانی کند. به همین خاطر است که باید سرعت و کیفیت اتصال خود را با انواع تست های سرعت اینترنت اندازه گیری کنید.

پروتکل کنترل از راه دور
پروتکل کنترل از راه دور

ماینینگ از راه دور

این راه حل ها یک مسیر عالی برای هر ماینری ست که ممکن است دور از سیستم باشد زمانی که مشکلی برای ابزارهای کاری پیش می آید. شما می توانید بدون نیاز به موقعیت مکانی خود، حتی از طریق یک دستگاه تلفن همراه، به دستگاه خود دسترسی داشته باشید و وقفه ایجاد شده را بدون معطلی حل نمایید. به این معنا که اسکریپتی ایجاد نکرده باشید که بتواند ماینر شما را جهت حصول اطمینان از اینکه مداوم در حال کار است، مجددا راه اندازی نماید. اکثر مادربردهای مدرن دارای گزینه هایی هستند که کامپیوترها را قادر می سازند تا پس از قطع برق خاموش شوند. در نسخه های سیستم عامل ویندوزهای جدیدتر (۸، ۸٫۱ و ۱۰) شما باید صفحه ورود به سیستم را غیر فعال کنید و بطور مستقیم به دسک تاپ بوت کنید.

مراقب باشید

در حال حاضر، این راه حل های فوری و ساده ممکن است شرایطی فراهم کنند که کاربران مخرب به راحتی وارد سیستم شوند. به این صورت که آنها بر اساس قوانین از پیش تعیین شده ای، عمل می کنند و می توانند موجب تخریب هر آنچه که دارید، شوند. به عنوان مثال، یک هکر ممکن است کنترل ابزار کاری شما را تصاحب کند و Bitcoin Miner Trojan خودش را اجرا نماید (اگر سیستم شما در ویندوز اجرا شود)، از سخت افزار شما به نفع خودش استفاده خواهد کرد. در بدترین حالت فردی که کنترل کامپیوتر شما را بدست می گیرد، کیف پول شما را نیز تصاحب می کند و اقدام به نصب CryptoLocker می نماید یا حتی ممکن است کلید خصوصی شما را یافته و تمامی اطلاعات را پاک کند!

رمز عبور خوب بهترین محافظ محسوب می شود

درصورتی که از این نرم افزارها به درستی استفاده کنید، بسیاری از این نرم افزارها اتصال امنی را در برابر بسیاری از حملات به شما ارائه می دهند. نکته ای که وجود دارد این است که شما به عنوان کاربر می توانید بزرگترین نقض برای سیستم باشید. حوادث اخیر در رابطه با هک teamviewer نشان می دهد که هزاران نفر از کاربران برنامه، کامپیوترهایشان دچار نقض شده و حسابهای PayPal آنها به خطر افتاده است. بر اساس تجربیات منتشر شده از سوی بسیاری از کاربران، به احتمالا زیاد خود کاربران مقصر هستند. بر اساس گزارش ها سوء استفاده از اعتبارنامه ها و ترکیب رمز عبورها ممکن است که منجر به خطر افتادن حساب کاربری آنها شود. هک های LinkedIn و MySpace بیش از نیمی از میلیون ها اعتبارنامه های کاربران را در معرض دید قرار داده است.

نکته پایانی

در نهایت، از آنجایی که بسیاری از مشکلات در صورت استفاده از این برنامه ها بوجود می آید، مهم است که به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک کاربر بهترین فایروال، آنتی ویروس و یا ضد بدافزار محسوب می شوید! اگر آگاهی لازم را ندارید یا از لینوکس برای بکارگیری SSH جهت دسترسی از راه دور استفاده نمی کنید، اما باید به این برنامه ها تکیه کنید، اطمینان حاصل کنید که قبل از اینکه دیر شود، از هر توصیه ای جهت راه اندازی یک اتصال امن و ترکیبی از یک رمز عبور مناسب استفاده می کنید.

وکیل جرایم سایبری | وکیل جرایم اینترنتی | وکیل سایبری | وکیل جرایم رایانه ای

 

بازگشت به بالای صفحه