شت کوین چیست؟ - وکیل سایبری| وکیل آنلاین - وکالت - مشاوره
آموزش و پیشگیری

شت کوین چیست؟

گروه تخصصی وکیل سایبری قصد دارد در این مقاله شت کوین ها را توضیح داده؛ و راه های تشخیص آن از کوین های با ارزش را بیان کند. نکته مهم این است که هیچ گاه بدون اطلاعات دقیق، نباید وارد هیچ بازاری شد؛  که این نکته بخصوص در بازار ارز دیجیتال با هزاران کوین مختلف مهمتر می باشد.

امروزه بازار ارزهای دیجیتال به بازاری جذاب برای سرمایه گذارانی تبدیل شده است؛ که تا دیروز در بازارهای طلا، سکه، خانه و یا در حرفه ای ترین حالت در بورس فعالیت می کردند. این سرمایه گذاری ها از مبالغ پایین تا مبالغ بالا در جریان می باشد. جذابیت سرمایه گذاری، اخیرا در شت کوین ها زیاد شده است؛ که علت آن، رشدهای ناگهانی  و سود های بالا است. اما خیلی از افراد به سقوط نرخ شت کوین ها دقت نمی کنند؛ که نمونه های آن بسیار می باشد. یعنی همان شت کوین هایی که پس از دریافت سرمایه ناگهان سقوط کرده؛ و ارزش آن ها برابر صفر می گردد.

ارز دیجیتال (Cryptocurrency) چیست؟

ارز دیجیتال شکل خاصی از پول است؛ که بر پایه علم رمزنگاری ساخته شده‌ است. ویژگی مهم ارز دیجیتال، غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیری بلاک چین آن‌هاست؛ که در بیشتر این ارزها، چنین خصوصیاتی مشاهده می‌‌شوند. ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، به این معنی است که هیچ نهاد، گروه یا سازمانی آن‌ها را کنترل نمی‌کند. این ارزها را می‌توان به صورت مستقیم و بدون دخالت هرگونه واسطه‌ای در اینترنت، به شخص دیگری ارسال کرد. یعنی برای ارسال ارزهای دیجیتال به یکدیگر نیازی به افتتاح حساب بانکی، استفاده از خدمات بانک‌ها یا هر سازمان واسطه‌ دیگری نخواهید داشت.

کوین (coin) چیست؟

کوین به معنی سکه می باشد. اما در دنیای کریپتوکارنسی تقریبا معادل ارز دیجیتال است. دیجیتال کوین که به آن کوین می گوییم؛ پولی دیجیتال است که با استفاده از تکنیک‌های رمزگذاری ایجادشده؛ و ارزش را در طول زمان ذخیره می‌کند. به عبارت دیگر کوین، نوعی پول دیجیتال است که در آن واحد پول و نقل و انتقالات آن از طریق الگوریتم‌های رمزنگاری شده، کنترل می‌شوند. امروزه در دنیای ارزهای دیجیتال کوین‌های زیادی به‌وجود آمده‌اند؛ که معروف ترین آن‌ها بیت کوین است؛ که توجه بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. کوین ها ممکن است به صورت شت کوین وارد بازار شوند.

معیارهای شناسایی  شت کوین چیست؟

یکی از مهم‌ترین عوامل در شناسایی یک کوین که آن را کاملا متمایز می‌کند، داشتن بلاکچین اختصاصی است. هر کوین در بازار ارزهای دیجیتال، برای این‌که کارایی داشته باشد، باید از یک الگوریتم شبکه‌ای پیروی کند که بلاکچین نامیده می‌شود. اگر کوینی دارای بلاکچین اختصاصی نباشد، نمی‌توان آن را در دسته کوین‌ها قرار داد.

موارد استفاده از کوین هاموارد استفاده از کوین

کوین‌ همانند پول موجود در کیف و یا حساب بانکی‌تان است. برخی از دیجیتال کوین‌ها تنها به عنوان پول قابل استفاده هستند؛ و کاربرد دیگری ندارند. سرمایه گذاران در دو حالت از کوین ها استفاده می نمایند. اولین مورد جهت انتقال پول مثل خرید و فروش بوده؛ و دومین مورد، سرمایه گذاری و نگهداری آن مانند طلا یا دلار است. مثلا شما از بیت کوین می‌توانید برای پرداخت کالاها، و خدمات در اینترنت، و در بسیاری از مکان‌های دنیای واقعی نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید پس از خرید بیت کوین، آن را نگه دارید تا در آینده و با بالا رفتن ارزش آن، از تفاوت قیمت خرید و فروش سود ببرید. اما شت کوین ها ممکن است به جز ضرر، ثمره دیگری برای شما نداشته باشند.

شت کوین (Shitcoin) چیست؟

در سال‌های اخیر، با افزایش بسیار زیاد تعداد ارزهای دیجیتال، و رسیدن تعداد ارزهای دیجیتال به حدود 5000 نوع، اصلاح شت کوین رواج پیدا کرد. از اصطلاح شت کوین، بیشتر برای نشان دادن بی‌ارزشی یک کوین استفاده می‌کنند. اصطلاح شت کوین به رمز ارز کم ارزشی اشاره دارد؛ که هیچ هدف مشخصی را دنبال نمی‌کند. اساساً این اصطلاح دارای بار معنایی منفی بوده؛ و اغلب برای توصیف آلت کوین‌هایی که بعد از محبوبیت بیت‌کوین ایجاد شده‌اند، استفاده می‌شود. بنابراین از نظر طرفداران بیت کوین، شت کوین به هر رمزارزی به‌ غیر از بیت‌کوین اطلاق می‌شود.

اما در چند سال اخیر، با رشد کوین هایی همچون اتریوم، کاردانو و…، مفهوم این کلمه کاملا تغییر کرده؛ و به رمزارزهایی تعلق می‌گیرد؛ که هیچ ارزش ذاتی و پروژه قدرتمندی ندارد. بلکه صرفاً در قیمت پایین توسط برخی اشخاص، پامپ و دامپ می‌شوند؛ و از این طریق صاحبان این رمزارزها سود کسب می‌کنند.

به‌طورکلی رمزارزی که بدون حسن ‌نیت و هرگونه تکنولوژی جدید یا پیشرفته‌ای آغاز به کارکرده؛ و بر اساس حدس و گمان قیمت‌گذاری شود؛ پس از عرضه بی‌ارزش خواهد شد. این ارزها در ظاهر ارزهایی فاقد ارزش خاصی هستند. اما گاهی ممکن است سودهای کلان و بسیار زیادی را شامل شوند.

شت کوین

راه های تشخیص شت کوین چیست؟

الف) پنهان بودن سازنده  شت کوین:

یکی از نکاتی که قبل از خرید هر کوینی باید بدانید؛ اطلاعات سازنده و تیم آن است. یعنی به اطلاعاتی مثل اینکه چه کسی این رمز ارز را طراحی کرده است؟ آیا تیم مشخصی دارد؟ را به دست آورید. هرگز نباید به یک کوین جدید، تا زمانی که اطلاعات تماس و یا گروه سازنده و غیره را، از نهاد های معتبر بدست نیاوردید، اعتماد کنید. ممکن است که این پروژه کلاهبرداری باشد. در عالم رمز ارز ها، دلیلی برای پنهان ماندن تیم پشتیبانی و سازنده کوین وجود ندارد. بحث اینجاست که اگر کلاهبرداری وجود ندارد؛ علت مخفیانه ماندن تیم چیست؟ هرگز نباید به چنین توسعه دهندگان، و البته رمزارز های آنها اعتماد کنید؛ و در مورد اطلاعات و داده های بازاریابی آنها بر روی وب دقت بسیاری به خرج دهید.

ب) ایجاد مشکل:

تقریباً تمامی سازندگان و توسعه دهندگان شت کوین، ادعای حل یک مسئله با ارائه آن رمز ارز را دارند. در واقع رایج ترین تکنیکی که پروژه های کلاهبرداری، برای جلب نظر سرمایه گذاران استفاده می کنند؛ ایجاد مشکلاتی است که وجود خارجی ندارند. تقریباً همه کوین های بازار مدعی حل مشکلاتی مهم هستند، البته وقتی موضوع را بررسی می کنیم؛ در اکثر مواقع مشکلی که حل می شود؛ یا بسیار کوچک است؛ یا اصلاً وجود خارجی ندارد.

ارز دیجیتال چیست؟

ج) زمان ایجاد کوین:

زمان ایجاد کوین خیلی مهم است. زیرا بدین طریق می توانید دریابید که آیا این ارز دیجیتال، به هدف هایی که دنبال می کرده؛ رسیده است یا نه. گروه تخصصی وکیل سایبری پیشنهاد می کند تا سراغ سرمایه گذاری در رمز ارزهای جدید نروید!!! بسیاری از مردم در کمال سادگی، فکرمی کنند که روزی، یکی از ارز تازه کار مانند بیت کوین ارزشش از چند سنت به چند هزار دلار می رسد. تشخیص اینکه بین 5000 شت کوین کدام یک از آنها، ارزشش چندین برابر خواهد شد؟ و یا اینکه اصلاً این اتفاق خواهد افتاد یا نه؟ تقریباً غیر ممکن است. پس سرمایه گذاری سنگین بر روی این کوین ها اصلاً منطقی نمی باشد!!!

 

د) پانزی بودن کوین:

کلاهبرداری پانزی، یک روند سرمایه‌گذاری کلاهبردارانه ‌است که سود‌هایی را، از همان پول سرمایه‌گذاری شده یا مالی که بوسیله ی سرمایه‌گذار بعدی پرداخت شده‌است؛ به سرمایه‌گذار قبلی خودش پرداخت می‌کند؛ یعنی عایدی حاصل شده از سود واقعی به دست آمده؛ توسط سازمان یا شخصی که فعالیت تجاری را انجام می دهد؛ پرداخت نمی گردد. معمولاً کلاهبرداری ترفند پانزی، سوژه های جدید خود را با نمایش سود‌هایی که دیگر سرمایه‌گذاری‌ها نمی‌توانند پرداخت کنند؛ فریب می دهند. برای حفظ حیات سیستم پانزی و این عایدی و پرداخت سود به سرمایه‌گذاران، می بایست روند جذب افراد جدید ادامه دار باشد.

این موضوع با تبلیغات و شیلینگ کردن کوین در بستر های مختلف ادامه می یابد. این رفتار یک ذهنیت گروهی است که سرمایه گذار از آن پیروی کرده؛ و کوین را برای دیگران شیلینگ کرده تا آنرا خریداری کنند؛ و باعث بالا رفتن قیمت می‌ شود. این بازی یک چرخه طمع است؛ و مردم دائماً می کوشند تا همه اشخاص را یکی کنند.

پس در رمز ارزهایی که فعالان آن، همیشه بدنبال جذب دیگران برای خرید کوین می باشند؛ باید شک کرد. زیرا در این طرح ها، فقط تا زمانی سود وجود دارد که سرمایه گذاران جدید بیایند؛ و پس از آن تیم توسعه دهنده که بیشتر اوقات مخفی است؛ به یکباره و در یک چشم به هم زدنی، حساب را خالی و کوین سقوط می کند.

ه) گرم کردن بازار:

گرم کردن بازار، تعریف یا تمجید از یک ارز دیجیتال یا همان شیلینگ کردن، یکی از ابزارهای پامپ کوین ها است. اشخاص مشهور در شبکه های اجتماعی، اقدام به تعریف و تمجید از یک کوین می کنند. این امر سبب می شود که از این طریق، کاربران زیادی جذب این ارز دیجیتال شوند. آن ها بازار یک رمز ارز را گرم می کنند.  این روشی است که ، از آن برای جذب سرمایه گذاران استفاده می کنند. کار عاقلانه ای نیست!!! که بنا بر تعریف و تمجید یک شخص فرد مشهور درشبکه های اجتماعی، اقدام به سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال بپردازیم. بیشتر این تمجید ها برای کسب سود خود شخص، و یا بنابر دریافت وجهی برای تبلیغات می باشد.

وکیل ارز دیجیتال

همیشه اینطور نیست که سرمایه گذاری کنیم و به نتیجه ی دلخواه خود برسیم بلکه باید در نظر داشته باشیم که خطرات و تهدیدات در کمین هستند. پس اگر قصد دارید که وارد دنیای ارز دیجیتال شوید، برای جلوگیری و در امان ماندن از این تهدیدات، در صورت قربانی شدن برای پیروز شدن در پرونده خود و در جایگاه متهم برای به حداقل رساندن مجازات خود، باید به سراغ یک وکیل ارز دیجیتال بروید. این وکیل خبره بخاطر آشنایی کامل با چارچوب های قانونی چنین پرونده هایی حتما می تواند فرشته نجات شما در تمام شرایط بحرانی باشد.

0

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.