امنیت سایبری

شش راه برای پیشگیری از حملات سایبری

[vc_row][vc_column][vc_column_text]حملات سایبری به هرگونه تلاش برای افشا، تغییر، غیرفعال‌کردن، تخریب، سرقت یا دستیابی و دسترسی غیر مجاز از یک دارایی است و در واقع تهاجمی است که سامانه‌های اطلاعات رایانه‌ای، زیر ساخت‌ها، شبکه‌های رایانه‌ای یا دستگاه‌های رایانه شخصی را هدف قرار می‌دهد. حملات سایبری می‌تواند از نصب جاسوس افزارها بر بروی رایانه شخصی تا تلاش برای تخریب زیر ساخت‌های کل ملل باشد. این‌گونه از حملات به طور فزاینده‌ای پیچیده و خطرناک هستند و برای پیشگیری از این حملات می‌توان از تجزیه و تحلیل رفتار کاربران گوناگونی استفاده کرد.
با توجه به اینکه در حال حاضر مهاجمان به دلیل ضعف‌های امنیتی موجود به طور جدی در حال انجام حملات سایبری هدفمند هستند، پیشگیری از حمله سایبری برای کسب‌وکارهای کوچک موردی است که باید بسیار جدی گرفته شود. اگرچه در آخرین گزارشات 43 درصد از حملات سایبری مربوط به شرکت‌های کوچک‌تر است اما شرکت‌های بزرگ هم در معرض این تهدیدات و حملات قرار دارند و عمده ضرر وارد شده از حملات سایبری می‌تواند باعث خرابی، بد نامی و ازدست‌رفتن درآمد شرکت‌های بزرگ بشود.

پیشگیری از حملات سایبری

صاحبان کسب‌وکار برای جلوگیری از حملات سایبری مربوط به کسب‌وکارهای کوچک، با مجموعه‌ای از راه‌حل‌هایی طرف هستند که ممکن است گاهی استفاده از آنها گمراه کنده نیز باشد. در ابتدا باید بسته به نوع نیاز خود بدانید که به کدام زیر ساخت‌های فناوری اطلاعات نیاز دارید. بدون توجه به نیازهای خود، اگر حتی بالاترین هزینه‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و امنیت هم انجام شود، بدیهی است منابع باارزش خود را به آسانی هدر داده‌اید. تهدیدهای مربوط به امنیت سایبری قابل پیش بینی نیست اما نگاه دقیق به آنها و اجرای اقدامات امنیتی مناسب یک تصمیم عاقلانه به نظر می‌رسد. در ادامه به شش راه برای پیشگیری از حملات سایبری می‌پردازیم:

آموزش کارکنان

یکی از معمول‌ترین راه‌ها که مهاجمان به سیستم شما دسترسی پیدا می‌کنند از طریق کارمندان شماست. حملات مهندسی اجتماعی مانند فیشینگ همچنان از جمله روش‌های رایج برای دستیابی به سیستم‌ها است. انجام آموزش امنیت سایبری باید بخشی از روند کاری شما باشد. از طریق آموزش، همه می‌توانند جدی بودن حتی یکی اشتباه کوچک را درک کنند. آموزش منظم به کارکنان شما کمک می‌کند تا از لحاظ امنیتی خود را توسعه دهند. چک کردن هر لینک قبل از کلیک کردن بر آن، چک کردن آدرس ایمیل‌های ارسال شده و بررسی قبل از ارسال اطلاعات حساس تنها چند نمونه از مواردی است که امنیت اطلاعات شما را تضمین می‌کند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”17028″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

بروز نگه داشتن سیستم‌ها و نرم افزارها

ضعف‌های سیستم و به طور دقیق بروز نبودن برنامه‌ها بستر مناسبی برای هکرها و مهاجمان است. استفاده از برنامه‌های اصلی و بروز رسانی آنها می‌تواند تا حد زیادی شما را از خطر هک شدن و یا دزدیده شدن اطلاعات به دور نگه دارد. برای مثال با مشخص نمودن اینکه از سرور داخلی یا فضای ذخیره سازی ابری استفاده می‌کنید، قادر خواهید بود راه‌حل‌های امنیتی متناسب با هریک را انتخاب کنید.

فایروال و بک‌آپ گیری

نصب یک سیستم فایروال بر بروی سیستم یکی از مؤثرترین راه‌ها برای دفاع در برابر حملات سایبری است. یک سیستم فایروال هرگونه حمله سایبری به سیستم کامپیوتری شما را قبل از هرگونه حمله سایبری دفع می‌کند. در مواقع حساس که اطلاعات در بالاترین سطح امینتی خود قرار دارند شما باید از اطلاعات پشتوانه و بکاپ داشته باشید تا از ضررهای سنگین و ازدست‌دادن اطلاعات خودتان جلوگیری کنید.

کنترل دسترسی به سیستم

شاید باورتان نشود اما یکی از انواع حملاتی که به سیستم شما می‌شود می‌تواند فیزیکی باشد. نظارت بر اینکه چه کسی شایسته دسترسی به سیستم شما را دارد بسیار مهم است. یک شخص می‌تواند به دفتر شما وارد شود و با وارد کردن یک فلش مموری سیستم شما را با فایل‌های برنامه‌نویسی شده آلوده کرده و مانع از دسترسی شما به سیستم شود.

امنیت شبکه وای‌فای

هر دستگاهی می‌تواند با اتصال به یک شبکه آلوده شود و اگر این دستگاه به شبکه کسب‌وکار شما متصل بشود کل سیستم شما در خطر جدی است. امن کردن و پنهان کردن شبکه وای‌فای یکی از بهترین راه‌ها برای امنیت سیستم و شبکه شما است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”17032″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

اکانت شخصی کارکنان و گذرواژه‌ها

استفاده تعداد زیادی از کاربران از گذرواژه یکسان برای ورود به سیستم می‌تواند تهدید جدی برای کسب‌وکار شما باشد. داشتن یک گذرواژه برای هر کارمند می‌تواند به شما در جهت کاهش حملات کمک کند. توجه داشته باشید که رمز عبور را در هر دوره‌ای (برای مثال هر شش ماه) تغییر دهید.

سرمایه‌گذاری روی ابزارهای امنیتی کارا گامی مهم است که می‌توان با تکیه بر آن امنیت سایبری را تا حد زیادی برقرار ساخت. استفاده از ابزارها برای محافظت از سیستم‌های کارمندان مانند آنتی‌ویروس، ضد بدافزار و ابزارهای امینی شبکه مانند فایروال از جمله راه‌حل‌هایی است که باید در شرکت پیاده سازی کرد. ممکن است نیاز شما فراتر از ابزارهای رایگان باشد و می‌بایستی راه‌حل‌های بهتری که بتوان تهدید‌های پیشرفته را با آن شناسایی کرد پیدا کنید. برای مثال اکنون بسیاری از سرویس‌ها برای سازمان‌ها از طریق سرویس‌های ابری موجود است که می‌توان به سادگی از آن‌ها استفاده کرد. برای استفاده از بسیاری از ویژگی‌های نیازی به دانش بالا نیست و می‌توان در کمترین زمان ممکن از خدمات این سرویس‌ها برخوردار شد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید