وکیل تهمت و افترا در فضای مجازی - وکیل سایبری - مشاوره تلفنی جرائم رایانه ای
جرایم و دعاوی

وکیل تهمت و افترا در فضای مجازی

تهمت و افترا در فضای مجازی این روزها به یکی از شایع ترین جرائم ارتکابی تبدیل شده است وکیل تهمت و افترا در فضای مجازی یکی از وظایفش پیگیری شکایتهای شما و یا دفاع از شما در شرایطی است که متهم به این جرم گردیده اید شاید شما هم ناآگاهانه به شخصی جرمی را منتسب کرده و یا خود قربانی این جرم از سوی دیگران شده باشید در این موارد پیشنهاد میکنیم قبل از هر اقدام بمنظور نتیجه گیری درست با وکیل تهمت و افترا مشاوره کنید

تهمت و افترا در فضای مجازی
تهمت و افترا در فضای مجازی

تعریف تهمت و افترا در فضای مجازی

افترا در لغت یعنی انتساب جرمی به طور صریح به دیگری و عجز از اثبات آن. توجه داشته باشید به دلیل آنکه جرایمی نظیر افترا و تهدید به طور خاص در قانون جرایم رایانه ای پیش بینی نشده در خصوص این جرایم به قوانین عام مجازات اسلامی رجوع میکنیم.

  • طبق ماده 697 قانون مجازات اسلامی هر کس به هر وسیله ای به کسی امری را صریحا نسبت دهد یا آن را منتشر کند که مطابق قانون آن امر جرم محسوب میشود و طبق قانون نتواند صحت آن را اثبات نماید جز در مواردی که موجب حد است به جزای نقدی از شش تا بیست و چهار میلیون تومان محکوم میشود.

تبصره: در مورادی که نشر آن امر اشاعه ی فحشا محسوب میشود هرچند بتواند صحت آن را اثبات نماید مرتکب به مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

نحوه اثبات تهمت و افترا

  1. در جرم افترا حتما باید جرمی را به فرد نسبت داد. فرقی نمیکند که این جرم از چه درجه اهمیتی برخوردار باشد.
  2. در افترا و همچنین جرم توهین وسیله ی ارتکاب جرم هر چیزی میتواند باشد. لذا شما چه از طریق پیامک و چه ایمیل و حتی از طریق یک کامنت ساده که زیر محتوای افراد که به طور خصوصی یا عمومی در شبکه های اجتماعی منتشر شده باشد میتوانید مرتکب این جرم شوید.
  3. جرم افترا باید با کلمات و الفاظ صریح به وقوع بپیوندد. کلمات مبهم و گنگی که برای شخص عادی یاداور جرم خاصی نباشد نمیتواند افترا تلقی شود
  4. مهمتر از همه عجز از اثبات جرم است. در واقع یکی از تفاوت های مهم توهین و افترا هم همین مورد است. در توهین ممکن است گفته فرد واقعا صحیح باشد و اشاره به یکی از ضعف های طرف مقابل کند این با وجود صحت گفتار جرم تلقی میشود. اما در خصوص افترا چنانچه جرمی که به شخص نسبت داده شده اثبات گردد و در حقیقت صحت کلام شخص نمایان گردد جرمی اتفاق نیوفتاده است.

نکته ی بسیار مهم: توجه داشته باشید که در خصوص الفاظی که نشر آنها باعث اشاعه ی فحشا باشد(نظیر عبارات جنسی و جرایم منافی عفت)  قانون گذار استثنا قائل شده است و حتی با وجود اثبات حقانیت کلام باز هم شما مرتکب جرم افترا شده اید.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]در استفاده از الفاظ و کلمات نسبت به افراد در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دقت کنید![/box]

شکایت از تهمت و افترا در فضای مجازی

وکیل تهمت و افترا در فضای مجازی مهمترین و حیاتی ترین وظیفه را که جمع آوری و حفظ ادله و مستندات جرم است برای شما فراهم می سازد و با راهنمایی درست این امکان را ایجاد می کند که مدارک خود را مستند سازی نمائید . بدین منظور پیشنهاد میشود پس از وقوع جرم بلافاصله با وکیل تهمت و افترا در فضای مجازی مشورت کنید. در بسیاری از موارد مراجعه کنندگان با از دست دادن زمان طلایی ثبت و جمع اوری ادله به واقع نمیتوانند به مقصود خود دست یابند. در گام بعدی پس از مستند سازی صحیح دلایل و مدارک به طرح شکایت در دفاتر خدمات قضایی اقدام نمایید. این جرم با ارجاع به دادسرای جرایم رایانه ای یا دادسرای عمومی در شهرستانها مورد بررسی و تعقیب قرار میگیرد.

شکایت از تهمت و افترا در پلیس فتا

شکایت از تهمت و افترا در پلیس فتا بطور مستقیم امکان پذیر نبوده و اگر هم در خصوص جرم تهمت و افترا ابتدا به پلیس فتا مراجعه نمائید در نهایت مجبور به حضور در دفاتر خدمات قضایی و ثبت شکایت خود خواهید شد. عملا این مرجع به موارد ارجاعی از دادسراها رسیدگی میکند.برای نوشتن شکوائیه نیز توصیه می شود قبل از هر اقدام و بمنظور جلوگیری از شکایتهای بعدی که ممکن است از سمت طرف مقابل علیه شما صورت گیرد با وکیل تهمت و افترا مشورت کنید

بیشتر بخوانید :مجازات افترا در فضای مجازی 

اهمیت مشاوره و مراجعه به وکیل تهمت و افترا

در بسیاری از موارد مرتکبین پس از گذشت مدتی از انجام جرم اقدام به پاک کردن محتوا یا پاک کردن حساب کاربری مینمایند. این در عمل باعث عدم امکان اثبات جرم از سمت شاکی و مختومه شدن پرونده بدون نتیجه میشود. استفاده از راهنمایی های یک وکیل تهمت و افترا در مراحل اولیه پس از ارتکاب جرم باعث میشود محتوای مجرمانه به درستی مستندسازی و حفظ شود. به طوری که در صورت هر گونه تغییر و حذف حساب کاربری بتوان با استفاده از مستندات، وقوع جرم را به اثبات رساند.

وکیل سایبری

خدمات ما برای شما، فراهم کردن

بهترین راه حل قانونی

برای تماس جهت رزرو جلسه حضوری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید

۰۲۱۲۸۴۲۷۱۳۷

۰۲۱۴۴۰۹۷۱۶۲

021-28423213

021-28423214

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *