تهمت و افترا در فضای مجازی - وکیل سایبری| وکیل آنلاین - وکالت - مشاوره
جرایم اینترنتیجرایم علیه اشخاص

تهمت و افترا در فضای مجازی

مقدمه

افراد امروزه آگاهی کافی نسبت به جرم بودن تهمت و افترا دارند. زمانیکه صحبت از فضای مجازی به میان می آید گاهی بدلیل متفاوت بودن موقعیت اینطور بنظر می رسد که تهمت،  افترا و به کار بردن الفاظ و اصطلاحات ناشایست در چنین موقعیتی حتی اگر جرم باشد هم قابل پیگیری و ردیابی فرد خاطی نیست. به نحوی که چنین رفتارهایی به طور صریح در قانون جرم انگاری شده است. مرتکب  تهمت و افترا در فضای مجازی توسط متخصصین سایبری مورد تعقیب و شناسایی قرار خواهد گرفت و در پیشگاه قانون باید پاسخگو باشد.

تهمت و افترا

جرم تهمت و افترا در فضای مجازی

افترا در لغت یعنی انتساب جرمی به طور صریح به دیگری و عجز از اثبات آن. توجه داشته باشید به دلیل آنکه جرایمی نظیر افترا و تهدید به طور خاص در قانون جرایم رایانه ای پیش بینی نشده در خصوص این جرایم به قوانین عام مجازات اسلامی رجوع میکنیم.

  • طبق ماده 697 قانون مجازات اسلامی هر کس به هر وسیله ای به کسی امری را صریحا نسبت دهد یا آن را منتشر کند که مطابق قانون آن امر جرم محسوب میشود و طبق قانون نتواند صحت آن را اثبات نماید جز در مواردی که موجب حد است به جزای نقدی از شش تا بیست و چهار میلیون تومان محکوم میشود.

تبصره: در مورادی که نشر آن امر اشاعه ی فحشا محسوب میشود هرچند بتواند صحت آن را اثبات نماید مرتکب به مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

برای محکوم کردن به جرم تهمت و افترا به چه نکاتی توجه کنیم ؟

  1. اولا در جرم افترا حتما باید جرمی را به فرد نسبت داد. فرقی نمیکند که این جرم از چه درجه اهمیتی برخوردار باشد.
  2. دوما در افترا و همچنین جرم توهین وسیله ی ارتکاب جرم هر چیزی میتواند باشد. لذا شما چه از طریق پیامک و چه ایمیل و حتی از طریق یک کامنت ساده که زیر محتوای افراد که به طور خصوصی یا عمومی در شبکه های اجتماعی منتشر شده باشد میتوانید مرتکب این جرم شوید.
  3. سوما جرم افترا باید با کلمات و الفاظ صریح به وقوع بپیوندد. کلمات مبهم و گنگی که برای شخص عادی یاداور جرم خاصی نباشد نمیتواند افترا تلقی شود
  4. چهارما و مهمتر از همه عجز از اثبات جرم است. در واقع یکی از تفاوت های مهم توهین و افترا هم همین مورد است. در توهین ممکن است گفته فرد واقعا صحیح باشد و اشاره به یکی از ضعف های طرف مقابل کند این با وجود صحت گفتار جرم تلقی میشود. اما در خصوص افترا چنانچه جرمی که به شخص نسبت داده شده اثبات کردد و در حقیقت صحت کلام شخص نمایان گردد جرمی اتفاق نیوفتاده است.

نکته ی بسیار مهم: توجه داشته باشید که در خصوص الفاظی که نشر آنها باعث اشاعه ی فحشا باشد(نظیر عبارات جنسی و جرایم منافی عفت)  قانون گذار استثنا قائل شده است و حتی با وجود اثبات حقانیت کلام باز هم شما مرتکب جرم افترا شده اید.

در استفاده از الفاظ و کلمات نسبت به افراد در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دقت کنید!

وکیل سایبری

چطور از جرم تهمت و افترا در فضای مجازی طرح شکایت کنیم؟

مهمترین و حیاتی ترین مرحله جمع آوری و حفظ ادله و مستندات جرم است. بدین منظور پیشنهاد میشود پس از وقوع جرم بلافاصله با یک وکیل متخصص جرایم رایانه ای مشورت کنید. در بسیاری از موارد مراجعه کنندگان با از دست دادن زمان طلایی ثبت و جمع اوری ادله به واقع نمیتوانند به مقصود خود دست یابند. در گام بعدی پس از مستند سازی صحیح دلایل و مدارک به طرح شکایت در دفاتر خدمات قضایی اقدام نمایید. این جرم با ارجاع به دادسرای جرایم رایانه ای مورد بررسی و تعقیب قرار میگیرد.

آیا میتوان برای طرح شکایات از جرم افترای رایانه ای در پلیس فتا اقدام کرد؟

طرح شکایت مستقیم در پلیس فتا از موارد استثنایی محسوب میشود. عملا این مرجع به موارد ارجاعی از دادسرای جرایم رایانه ای رسیدگی میکند. ولی خبر خوب اینکه شما میتوانید از طریق سایت پلیس فتا وارد بخش طرح شکایات شوید و بدین ترتیب در صفحه ی مخصوص به این امر اقدام به طرح شکایت خود نمایید.

اهمیت مشاوره و مراجعه به وکیل جرایم سایبری

در بسیاری از موارد مرتکبین پس از گذشت مدتی از انجام جرم اقدام به پاک کردن محتوا یا پاک کردن حساب کاربری مینمایند. این در عمل باعث عدم امکان اثبات جرم از سمت شاکی و مختومه شدن پرونده بدون نتیجه میشود. استفاده از راهنمایی های یک وکیل جرایم سایبری در مراحل اولیه پس از ارتکاب جرم باعث میشود محتوای مجرمانه به درستی مستندسازی و حفظ شود. به طوری که در صورت هر گونه تغییر و حذف حساب کاربری بتوان با استفاده از مستندات، وقوع جرم را به اثبات رساند.

 

 

خدمات ما برای شما، فراهم کردن

بهترین راه حل قانونی

برای تماس جهت رزرو جلسه حضوری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید

021-4462198 021-28423213 021-28423214

0

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.