امنیت سایبری

قرارداد هوشمند و کاربرد آن در ارزهای مجازی

قرارداد هوشمند و کاربرد آن در ارزهای مجازی

با توسعه فضای مجازی و تکنولوژی، فناوری های نوظهوری به وجود آمده اند. یکی از بستر هایی که پایه ایجاد و رشد فناوری های دیگر گردید، بلاکچین بوده است. اکثر شما کاربرد بلاکچین را در ارزهای مجازی و پول دیجیتال می دانید اما کاربردهای دیگری نیز برای این فناوری مهم وجود دارد.

در این مقاله می خواهیم در مورد آینده قرارداد ها یعنی قرارداد هوشمند توضیح دهیم. این نوع قرارداد مثل قرارداد های معمولی شرایط توافق یا معامله را تعیین می‌کنند. اما چیزی که متفاوت می باشد این است که این شرایط به عنوان یک کد در حال اجرا بر روی بلاک‌چین ایجاد و اجرا می‌شوند، نه بر روی کاغذ.

قرارداد هوشمند ابزاری نوین است که فرآیند انجام معاملات شامل تراکنش مالی را آسانتر می‌سازد. با قرارداد هوشمند امکان انجام تراکنش‌ بدون نیاز به واسطه و طرف سوم فراهم می‌شود. قرارداد هوشمند یک نوآوری انقلابی است که شما را از اعتماد کردن به دیگران بی نیاز می‌کند. در ادامه ضمن تشریح قرارداد معمولی و هوشمند مزایا، معایب آن را بیان نموده و در پایان کاربردهای آن بخصوص در ارزهای مجازی را تشریح می نماییم.

قرارداد چیست؟

قرارداد یعنی اینکه یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد به امری نمایند و مورد قبول آنها قرار گیرد. بر اثر عقد میان دو طرف، یک رابطه جدید حقوقی برقرار می شود و طرفین با توجه به موضوع قرارداد نسبت به یکدیگر باید تعهداتی را انجام دهند. توافق دو یا چند نفر جزء اصلی تعریف قرارداد است.

در قرارداد های معمولی همیشه طرف سوم نیز وجود دارد. ما برای اجرای قراردادهای عادی نیاز به واسطه‌هایی داریم که مجبور هستیم به آن‌ها اعتماد کنیم. این واسطه ها شامل بانک ها، دولت و … می باشند.


قراداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند یا SMART CONTRACT پروتکلی برای تنظیم قراردادها است که با استفاده از اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد، تمامی اقدامات پیش‌بینی شده در آن را به صورت خودکار انجام می‌دهد. این نوع از قراردادها، اجازه‌ انجام تراکنش‌های معتبر را بدون دخالت اشخاص ثالث فراهم می‌کنند و در واقع پروتکلی رایانه ای هستند که برای تسهیل، تأیید و یا اجرای یک مذاکره به صورت دیجیتالی در نظر گرفته شده‌اند.

علاوه بر این، تراکنش‌ها در این روند قابل‌ ردیابی و برگشت ناپذیر هستند. به زبان دیگر می توان گفت قرارداد هوشمند یک کد برنامه نویسی است که روی بلاک چین پیاده‌سازی می‌شود تا در صورت اتفاق افتادن دادن یک سری شرایط، دستورات خاصی را که برنامه نویس به آن‌ داده است، اجرا کند.

قراردادهای هوشمند به توسعه دهندگان اجازه می‌دهند تا طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و توکن‌های غیر متمرکز ایجاد کنند. آن‌ها در همه چیز از ابزارهای مالی جدید گرفته تا تدارکات و تجارب بازی مورد استفاده قرار می‌گیرند و مانند هر معامله رمزنگاری شده دیگر در بلاک‌چین ذخیره می‌شوند.

همانطور که در ابتدا مقاله عنوان گردید بلاک چین یا همان زنجیره بلوکی به کمک قرارداد هوشمند آمده تا با بهره گیری از ماهیت غیر متمرکز خود اجرای بی طرفانه ی توافق طرفین را تضمین کند. بلاکچین نوعی سیستم رمزنگاری شده و غیرمتمرکز است که اطلاعات و گزارش‌های مختلف میان اعضای آن به اشتراک گذاشته شده و ذخیره‌سازی می‌شود. البته هنوز بسترهای لازم برای استفاده گسترده از این قراردادها در زندگی بشر فراهم نشده است اما تجربه نشان داده که فناوری های نوظهور، پس از مدتی اندک راه خود را به زندگی مردم می کنند.

قرارداد هوشمند از آنجایی که بر بستر بلاک چین و با امنیت کامل ناشی از کدنویسی شبکه‌ای تنظیم می‌شود، طرفین قرارداد می‌توانند بدون واسطه، کاملا به یکدیگر اعتماد کنند چرا که امکان سوءاستفاده در قراردادهای هوشمند بسیار ناچیز است.


مزایای قرارداد هوشمند چیست؟

بدون واسطه شدن انجام معاملات به وسیله قرارداد هوشمند مزایای زیادی برای طرفین قرارداد دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

حذف واسطه: حذف واسطه اصلی‌ترین ویژگی قرارداد هوشمند است. قراردادهای هوشمند، نیاز به واسطه را از بین می‌برد و کنترل کامل توافقنامه را به شما می‌دهد.

امنیت بالا: به دلیل خاصیت رمزگذاری و شبکه‌ای بودن بلاکچین، همزمان با استفاده از قراردادهای هوشمند و تزریق اطلاعات، این داده‌ها و اطلاعات به سرعت در سراسر شبکه بلاک چین توزیع می‌شود و در واقع نه تنها طرفین ناظر بر امنیت معامله هستند، بلکه افراد دیگری که به نوعی در شبکه بلاک چین حضور دارند هم امنیت این معاملات را تضمین می‌کنند. بله در واقع قراردادهای هوشمند رمزگذاری شده‌اند و بین گره‌ها در شبکه توزیع می‌شوند. این موضوع تضمین می‌کند که بدون اجازه شما، داده‌ها از بین  نرفته و یا تغییر غیرمجاز نخواهد کرد.

تنوع زیاد: انواع زیادی از قراردادهای هوشمند وجود دارد که شما می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کرده و بر اساس نیاز خود، بخشی از بندهای آن را تغییر دهید.

کاهش هزینه: با استفاده از قرارداد هوشمند دیگر نیازی به دفترخانه‌های رسمی، مشاوران، نمایندگان املاک و بسیاری از واسطه‌های دیگر نیست و با تمدید قرارداد، بسیاری از هزینه‌های مربوط به خدمات آنها نیز حذف می‌شود.

کاهش احتمال اشتباه: به دلیل وجود کدهای برنامه‌نویسی شده خودکار، احتمال اشتباهات فردی در فرآیند تنظیم و انجام قرارداد هوشمند به کمترین میزان می‌رسد.

فیزیکی نبودن: قرارداد هوشمند بر روی کاغذ نوشته نمی‌شود و جابه‌جایی، انتقال و ارسال آن‌ها بسیار آسان‌تر از قراردادهای سنتی است. از آن مهمتر دو طرف قرارداد برای امضا نیاز نیست در یک مکان حضور داشته باشند. این ویژگی آن‌ها را کارآمدتر می‌کند.

عدم اتلاف زمان: وجود بروکراسی موجود در امور اداری، مراجعه به بانک، دفتر اسناد و… برای دریافت تاییدات مختلف، اموری زمان‌بر است که می‌تواند فرآیند تنظیم قرارداد و انجام معامله را به شدت آزاردهنده کند. اما قرارداد هوشمند این زمان که ممکن است چند روز طول بکشد را به چند دقیقه تبدیل کرده است.

معایب قرارداد هوشمند چیست؟

علی رغم مزایایی که گفته شد این نوع قرارداد بخصوص با توجه به نو و تازه بودن آن معایبی نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد:

اشتباه در برنامه نویسی: کدنویسی قرارداد هوشمند توسط برنامه‌نویسان صورت می‌گیرد. به‌دلیل انجام این فرایند توسط انسان، امکان بروز خطا و اشتباهات هر چند کم، وجود دارد. در این صورت ممکن است نقل و انتقالات مالی قرارداد به هم بخورد و مشکلات زیادی به وجود بیاید.

مشکلات قانونی قرارداد هوشمند: یکی از مهم‌ترین ایرادات استفاده از قراردادهای هوشمند در سراسر دنیا، عدم وجود سیاست‌گذاری قانونی مشخص است. عدم وجود چارچوب قانونی در این حوزه سبب می‌شود، نقاط تاریک و مبهم انجام این معاملات خودنمایی کند. تاکنون هیچ دولت یا نهادی قانونی، قراردادهای هوشمند را به رسمیت نمی‌شناسند و از آن‌‌ها برای مبادلات تجاری استفاده نمی‌کند. به‌همین دلیل، هنوز موضع نهادهای رسمی در رابطه با این فناوری مشخص نیست و ممکن است با ورود آن‌ها به این مبحث قوانین جدیدی در این زمینه وضع شود که خوشایند همه نباشد. از طرف دیگر اگر تصمیم همگانی دولت ها این باشد که محدودیتی بر این شبکه ایجاد کند، قراردادهای هوشمند دچار مشکل خواهند شد.

هزینه برنامه نویسی تخصصی: برنامه‌نویس تازه کار نمی‌تواند یک قرارداد هوشمند را کدنویسی نماید. برای این کار باید به سراغ برنامه نویسان حرفه‌ای رفت که علاوه ‌بر تسلط کامل به کدنویسی، به قوانین و ساختار بلاکچین کاملاً مسلط باشد. در دنیای برنامه نویسی این گونه متخصصان دستمزد زیادی دریافت می نمایند و استفاده از دانش و مهارت یک برنامه‌نویس توانمند می‌تواند تنظیم قراردادهای هوشمند را پرهزینه کند.

مشکلات اوراکل‌ها: اوراکل یا Oracle به سرویسی گفته می‌شود که اطلاعات را از دنیای بیرون به دنیای بلاکچین وارد می‌کند. برای قرارداد هوشمند به این سرویس نیاز می باشد. منابعی که برای اوراکل قرارداد در نظر گرفته می‌شود، متمرکزند و سرور مرکزی دارند. اوراکل ها همواره با قراردادهای هوشمند در ارتباط هستند و داده هایی را برای قراردادهای هوشمند فراهم می کنند. درست است که اوراکل ها بدون نقض داده ها را جمع آوری می کنند و به قراردادهای هوشمند می دهند. اما در این میان اگر هکرها بتوانند به اوراکلی که با یک قرارداد هوشمند کار می کند، دسترسی پیدا کنند، مشکل بزرگی در شبکه رخ خواهد داد. در واقع هکرها متناسب با خواسته خود دوست دارند برای یک قرارداد هوشمند اتفاق خاصی بیوفتد. در چنین شرایطی هکری که به اوراکل دسترسی دارد، اطلاعات دلخواه را به قرارداد هوشمند می دهد و قرارداد هوشمند نیز متناسب با سرایط خود، حالت یک را تایید میکند. این موضوع باعث شده است، مشکل اوراکل ها، باگی در قراردادهای هوشمند ایجاد کنند.

نقض حریم شخصی: اطلاعات قرارداد هوشمند در بلاکچین بین تمام کاربران توزیع می‌شود. توزیع شدن ریز به ریز مفاد قرارداد برای تمام اعضای شبکه امنیت آن را بالا می برد، اما از طرف دیگر حریم شخصی طرفین قرارداد را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

قرارداد هوشمند چه کاربردهایی دارد؟

 • بانکداری
 • ارز دیجیتال
 • بیمه
 • انتخابات و رای گیری
 • بازار املاک
 • مدیریت
 • صنعت موسیقی مالکیت معنوی
 • دفتر اسناد رسمی
 • بهداشت و درمان
 • جمع آوری پول از طریق برگزاری ICO
 • انتشار دیجیتالی خدمات


کاربرد قرارداد هوشمند در ارزهای دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال اتریوم به عنوان اولین سیستمی بود که در بلاک چین خود از قراردادهای هوشمند استفاده کرد. برنامه های غیرمتمرکز، صرافی های غیرمتمرکز و ماشین های مجازی، از جمله پلتفرم هایی هستند که از قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین اتریوم استفاده کرده اند. استفاده از قرارداد هوشمند در بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم باعث شده که اتریوم به بستری امن و غیر قابل نفوذ برای نقل و انتقال دارایی و توکن های دیگر باشد. ارز دیجیتال اتریوم در کنار قراردادهای هوشمند، باعث شده است تا این سیستم بتواند بستری غیر قابل نفوذ و امن برای امور مالی، بانکی، بازی های رایانه و…. باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید