جرایم اینترنتیجرایم علیه اشخاص

نشر اکاذیب در فضای مجازی چه حکمی دارد؟ | وکیل سایبری

نشر اکاذیب در فضای مجازی چه حکمی دارد؟

نشر اکاذیب در فضای مجازی چه حکمی دارد؟ – یکی از ویژگی های اینترنت و شبکه های جهانی، گستردگی مخاطبان و ارتباطات آن است که قابلیت تبدیل شدن به شبکه های اجتماعی را نیز دارد. این قابلیت و ویژگی باعث می شود اخبار و اطلاعات بسیار سریع در آن انتشار یابد ودر دسترس همگان قرار گیرد.

ایران هشدار-یکی از ویژگی های اینترنت و شبکه های جهانی، گستردگی مخاطبان و ارتباطات آن است که قابلیت تبدیل شدن به شبکه های اجتماعی را نیز دارد. این قابلیت و ویژگی باعث می شود اخبار و اطلاعات بسیار سریع در آن انتشار یابد ودر دسترس همگان قرار گیرد. اما در حالتی که خبر یا مطلب کذب در این شبکه ها یا رسانه ها نشر داده شود موضوعات دروغین به سرعت در اختیار همگان قرار گرفته و در پاره ای از موارد صدمات جبران ناپذیری را به پیکره اجتماع وارد می کند.

برخی از مصادیق نشر اکاذیب عبارتند از اخبار غیر واقعی، تهمت افکنی، تبلیغات ضد دینی و القای شبهات که البته این موارد در فضای حقیقی و فیزیکی نیز اتفاق می افتد ولی آنچه که مد نظر ماست وسعی داریم در این مطلب بدان بپردازیم انتشار مطالب غیر واقع در فضای مجازی و سایبری است. ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی برای رسیدگی به جرم نشر اکاذیب در فضای حقیقی است اما وقتی نشر اکاذیب در فضای مجازی و یا با استفاده از تجهیزات رایانه ای رخ دهد، ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه ای اعمال می شود. ماده ۱۸ اشعار می دارد:

هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سیستم رایانه یا مخابراتی، اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقام‌های رسمی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از این‌‌که از طریق یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

در فصل پنجم قانون جرایم رایانه ای قانونگذار دو موضوع هتک حیثیت و نشر اکاذیب را جرم انگاری نموده است. البته باید از لحاظ حقوقی بین هتک حیثیت و نشر اکاذیب تفاوت قائل شد. در مورد نشر اکاذیب باید عنوان نمود که این جرم از جرایم مطلق می باشد و به محض وقوع از سوی مرتکب فعلیت می یابد. در بحث فردی عمل مجرم باعث اضرار به غیر شده ولی در بحث اجتماعی عمل مرتکب باعث تشویش اذهان عمومی نسبت مقامات و حتی اشخاص حقوقی می باشد. مطالب کذب باید یا در بستر وسایل رایانه ای پخش شود و یا از این گونه وسایل برای انتشاراز آن استفاده کرد.

قصد مرتکب در وارد شدن ضرر مادی یا معنوی موضوعیت دارد و شخص بزه کار از این لحاظ مسئولیت مدنی داشته و باید خسارات وارد شده را جبران نماید. اما در رابطه با مسئولیت کیفری مجرم، قانونگذار مجازات حبس از نود و یک روز تا دو سال و یا جریمه نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال و یا هر دو مجازات را در نظر گرفته است.

پس از تحلیل خلاصه حقوقی موضوع حال باید این جرم را از لحاظ اجتماعی نیز مورد بررسی قرار داد.

از بعد اجتماعی نیز نشر مطالب کذب و خلاف واقع اثرات زیان باری دارد که برخی از این به صورت تیتر وار اشاره می شود: ترویج فضای بی اعتمادی در سطح جامعه، تخریب شخصیت های مذهبی علمی و سیاسی، ترویج خرافات در سطح جامعه، سست شدن پایه های اعتقادی افراد، اضطراب شخصی و اجتماعی و ……

بعد از ارائه مطالب بالا باید عنوان نمود متاسفانه این جرم به سرعت در حال افزایش است و روزانه در شبکه های اجتماعی و وب سایت های اینترنتی شاهد این موضوع هستیم که مطالب خلاف واقع در حال اشتراک گذاشتن است و خیلی از افراد نا آگاه بدون هیچ گونه تحقیق و بررسی این مطالب را باور کرده و بر اساس همین دروغ های ساختگی برای زندگی خود برنامه ریزی می نمایند.

زمانی پخش خبر شیوع بیماری های واگیردار، مرگ هنرمندان محبوب، خبر خودکشی چند تن از اعضای یک خانواده و پیش بینی به وقوع پیوستن زلزله در شهر تهران از مواردی است که همگی شایعاتی ساختگی بوده که باعث ایجاد رعب و وحشت در جامعه شده و امنیت اجتماعی را که یکی از موهبت های الهی است خدشه دار می کند. البته در برخی از موارد این شایعات به صورت سازمان یافته به خاطر ایجاد فضای نا امنی در سطح جامعه منتشر می شود. خیلی از افراد خواسته یا نا خواسته به این شایعات دامن زده و باعث گسترش مطالب دروغ می شوند.

در خاتمه باید یاد آور شد که برای جلوگیری از گسترش مطالب کذب باید افراد همواره به صحت و سقم اخبار دریافتی توجه کنند و منبع خبر را بررسی کنند و تا زمانی که اطمینان حاصل نکرده اند، آن خبر را باور نکرده و اقدام به گسترش آن ننمایند. همچنین افرادی که اقدام به پخش مطالب کذب و دروغین در سطح جامعه می نمایند باید آگاه باشند که قانونگذار این حق را برای مراجع ذی صلاح محفوظ می داند که طبق ماده هجده قانون جرایم رایانه ای با آن ها برخورد نموده و آنها را به مجازات کیفرشان برسانند.

منبع: ایران هشدار

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید