سو استفاده و تهدید به انتشار تصاویر خصوصی
جرایم علیه اشخاص

تهدید به انتشار تصاویر خصوصی و فیلم های خانوادگی دیگران، مجازات و حکم آن

جرایم «علیه عفت و اخلاق عمومی» و «هتک حیثیت»

رفتار مردم در هر جامعه، عموماً منطبق با فرهنگ، عرف و عادات آن جامعه است. در همه جوامع، بخش کوچکی از مردم مرتکب رفتارهای انحرافی می شوند و بر خلاف خواست اکثریت حرکت می کنند. این افراد همواره مشکلاتی را برای خود و اطرافیان و مردم جامعه ای که در آن زندگی می کنند فراهم می آورند.  یکی از رفتارهای انحرافی سو استفاده و تهدید به انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است.  این عمل از نگاه قانون، «جرم علیه عفت و اخلاق عمومی» و «هتک حیثیت» محسوب می شود.

از آنجا که برخی مجرمان برای تحت فشار قرار دادن طعمه‌ها، در مواردی بخشی از عکس و فیلم‌های خصوصی مردم را در اینترنت منتشر می‌کنند، به ناچار مجبور به هر نوع باج دادن به شیادان و شیطان صفت‌ها می‌شوند.

تهدید به انتشار تصاویر و فیلم های خصوصی افراد همواره بخشی از پرونده های پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای است

با توسعه اینترنت و استفاده مردم از امکاناتی که در این فضا وجود دارد تهدید و ارعاب دیگران نیز اشکال جدیدی پیدا کرده است. به عنوان مثال سو استفاده و تهدید به انتشار تصاویر خصوصی از جمله مواردی است که موجبات نگرانی و آزار و اذیت بزه دیدگان را فراهم می آورد.

 • در چند سال اخیر بخشی از پرونده های رسیدگی شده توسط پلیس فتا و یا دادسرای جرایم رایانه ای مربوط به شکایت در این زمینه بوده است.

بخشی از مراجعین به گروه تخصصی وکیل سایبری را نیز همین افراد تشکیل می دهند. افرادی که مدعی هستند تصاویر شخصی آنها توسط دیگران در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام منتشر گردیده است. یا اینکه عاملین و افراد شیاد تهدید به انتشار آن کرده و قصد اخاذی از آن ها را داشته اند.

برخورد قانون با مرتکبینانتشار تصاویر خصوصی

برخورد قانون با مرتکبین سو استفاده و تهدید به انتشار تصاویر خصوصی و فیلم های خانوادگی به عنوان یک جرم اینترنتی چگونه است؟ما در این نوشتار قصد داریم به مجازات قانونی جرم سواستفاده و تهدید به انتشار تصاویر خصوصی را بررسی کنیم.

متاسفانه برخی رفتارها و جرایم از طریق کسانی صورت می پذیرد که جزء نزدیکان و آشنایان محسوب می شوند. تا کنون پرونده های مختلفی در پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای تشکیل گردیده و  عاملین انتشار تصاویر خصوصی به مجازات هایی نیز محکوم گردیده اند.پلیس فتا تا کنون با پی جویی های فنی و پلیسی، به دفعات عاملان سو استفاده و انتشار تصاویر خصوصی را در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر نموده است.

باید گفت علل و عواملی که زمینه های این قبیل رفتارها را فراهم می آورد متعدد است. باید متوجه بود که قانون در اینگونه موارد چگونه موضوع را تفسیر و تحلیل نموده و با عاملین این رفتارها چه برخوردی می نماید.

 

انتشار تصاویر خصوصیفرض کنید فردی تصویر شخصی و خصوصی ما را در فضای مجازی یا یکی از شبکه های اجتماعی منتشر کرده است. ممکن است همین فرد ما را تهدید نماید که می خواهد آن را منتشر کند. خوب حالا بهتر است بدانیم در چه صورتی فعل و عمل آن فرد را می توان جرم محسوب کرد و مشمول مجازات دانست.

برای درک بهتر، بیایید برخی ملاحظات قانونی راجع به این عمل مجرمانه را مرور کنیم. این اقدام موجب می شود برداشت بهتری نسبت به جرم انتشار تصویر دیگران در اینستاگرام یا تلگرام و … داشته باشیم.

ملاحظات قانونی

برخی ملاحظات قانونی در مورد سو استفاده و تهدید به انتشار تصاویر خصوصی و فیلم های خانوادگی در اینترنت و شبکه های اجتماعی را می توان به قرار زیر مورد توجه قرار داد:

 1. موضوع این جرم فقط انتشار تصویر نیست و علاوه بر تصویر، شامل انتشار صوت یا صدا هم می شود.
 2. انتشار فیلم، خواه فیلم شخصی باشد یا فیلم خانوادگی مشمول جرم خواهد بود.
 3. علاوه بر این، انتشار اسرار دیگران نیز جرم محسوب می شود.
 4. تحقق فعل مجرمانه در این زمینه، فقط مربوط به انتشار از طریق «در اختیار دیگران قرار دادن» یا «انتشار در شبکه های اجتماعی» نیست. به طور مثال اگر کسی به دلیل «قصور عمدی در حفظ یک اطلاعات» موجبات دسترسی دیگران به اسرار یا عکس های خانوادگی و شخصی افراد را فراهم آورد می تواند عمل وی جرم محسوب شده و قابل تعقیب و مجازات باشد.
 5. همین که عمل انتشار اطلاعات خصوصی و خانوادگی افراد از طریق رایانه ها و دستگاههایی نظیر تلفن همراه صورت بگیرد برای اثبات جرم کافی است. در این خصوص نیازی نیست که شاکی به دنبال اثبات این نکته باشد که مثلاً آبروی وی رفته است.
 6. اگر انتشار اطلاعات(عکس، فیلم یا سایر اسرار شخصی و خصوصی) با رضایت کامل فرد بزه دیده صورت پذیرد وی نمی تواند بدنبال طرح شکایت از عامل انتشار باشد. البته تحقق این امر منوط به اثبات موضوع رضایت برای دادگاه خواهد بود.
 7. اینکه عامل انتشار با چه انگیزه ای دست به ارتکاب این جرم زده برای دادگاه اهمیتی ندارد. حتی اگر قصد و انگیزه وی را مثبت بدانیم، دادگاه هیچگونه تخفیفی را برای مرتکب در نظر نمی گیرد.

سایر موارد مهم

سایر موارد مهم در مورد سو استفاده و تهدید به انتشار تصاویر خصوصی در اینترنت و شبکه های اجتماعی:

 1. گاهی عمل انتشار اطلاعات خصوصی و شخصی دیگران، از طریق اشخاص حقوقی نظیر سازمان ها، شرکت ها و مؤسسات مختلف صورت می پذیرد. در این موارد دادگاه عامل را به پرداخت مبلغ 120.000.000 ریال تا 240.000.000 ریال محکوم می نماید. مؤسسه یا شرکت مورد نظر نیز به طور موقت برای یک تا 9 ماه تعطیل خواهد شد.(با تکرار جرم، مدت محکومیت افزایش خواهد یافت).
 2. مرتکب جرم از کارکنان دستگاه های دولتی یا نیروهای مسلح بوده و عمل ارتکابی به واسطه شغل وی صورت پذیرفته است. در اینگونه موارد، دادگاه شدت عمل بیشتری را در اعمال مجازات در نظر خواهد گرفت.
 3. ممکن است فیلم و یا تصاویر منتشره در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مبتذل و مستهجن باشد. بدین معنی که شامل«برهنگی کامل» یا «نمایش آلت تناسلی» و یا «عمل جنسی» باشد. در این صورت برابر ماده 14 قانون مجازات اسلامی مشمول جرم «تولید یا توزیع محتویات خلاف عفت عمومی» خواهد شد. در این موارد، مرتکب به همان میزان که در ماده 17 اشاره شد محکوم خواهد گردید.
 4. کسانی که محتواهای شامل موارد مندرج در بند 3 را صرفاً نگهداری می نمایند مشمول مجازات نخواهند بود.
 5. ممکن است هدف کسانی که فیلم ها و تصاویر مبتذل و مستهجن را منتشر نموده اند، فعالیت اقتصادی و داد و ستد باشد. برای این افراد، مجازات های سنگین تر از سوی محاکم قضایی در نظر گرفته شده است.

وکیل جرائم رایانه ای

توجه داشته باشید که در پرونده‌های جرایم رایانه‌ای معمولاً مقام قضایی برای رسیدن به واقعیت موضوع، مورد ادعا را به کارشناسان پلیس فتا یا کارشناس رسمی دادگستری در زمینه جرایم رایانه‌ای ارجاع می‌دهد در اینجاست که نقش وکیل متخصص در حوزه جرایم رایانه‌ای نمود پیدا می‌کند چرا که اوست که باید در دفاع از حقوق شما و ایجاد اقناع در کارشناسان دادگستری یا کارشناسان پلیس فتا و سپس نزد مقام قضایی اقدام به ارائه لوایح قوی , مستند و فنی نمایند.

 

 

خدمات ما برای شما، فراهم کردن

بهترین راه حل قانونی

برای تماس جهت رزرو جلسه حضوری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید

021-4462198 021-28423213 021-28423214

0

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.