آموزش و پیشگیریجرایم اینترنتی

هک شدن حساب توئیتر و راههای مقابله با آن

هک کردن، یک جرم شایع در اینترنت

هک کردن یک جرم شایع در اینترنت و فضای مجازی است . هک شدن توئیتر نیز مثل دیگر شبکه های اجتماعی امر دور از ذهنی نیست. اما اگر حساب توئیترمان هک شد باید چه کنیم؟

توئیتر و تعداد کاربران آن

باید گفت توئیتر یکی از شبکه های اجتماعی پرطرفدار در جهان محسوب می گردد. آمار توئیت های کاربران این شبکه از مرز 300  میلیون توئیت در ماه فراتر می رود. در ایران نیز با توجه به اینکه از این شبکه بیشتر افراد سیاست مدار و یا علاقه مندان به سیاست و با مقاصد سیاسی استفاده می کنند تعداد کاربران آن به حدود یک میلیون نفر می رسد. در حالی که همه آنها کاربر فعال به حساب نمی آیند. بر اساس گزارشات برخی سایت ها تعداد کاربران فعال توئیتر در ایران را حداکثر می توان 50 هزار نفر برآورد نمود.

چه کسانی هک می شوند؟

هکرها می توانند همه افراد را نشانه بگیرند اما قادر به هک همه حساب های کاربران و تحت هر شرایطی نیستند. افرادی که هدف قرار می  گیرند می توانند افراد مشهور باشند اما لزوماً این موضوع به اینگونه افراد ختم نمی شود. افراد عادی هم در صورت داشتن شرایط لازم ممکن است هدف قرار گیرند.

ماجرای به خطر افتادن حساب مدیر عامل توئیتر نیز نشان داد که هیچکس در امان نیست و هر گونه بی احتیاطی و خطا می تواند برای همه دردسر ساز شود.

هک چگونه انجام می گیرد؟

غفلت و عدم مراقبت های ایمنی

هکرها از هر فرصتی برای حمله غافلگیرانه استفاده می کنند. زمان تعویض سیم کارت ها یکی از این فرصت ها است. در این موقعیت، ممکن است هر یک از ما به سرویس هایی مانند ایمیل و نام کاربری و رمزعبورهای خود بی توجهی نشان دهیم و آنها را با دستان خودمان در دسترس هکرها قرار دهیم.

اگر هکرها بتوانند ایمیل و رمز عبوری که قبلاً مورد استفاده شما بوده بازیابی کنند، شانس خود را با توئیتر شما نیز امتحان می کنند. سوابق نشان می دهد حساب های بسیاری از افراد مشهور از این طریق هک شده است.

دستیابی به اطلاعات در زمان بازیابی آنها

بسیاری از افراد غالباً رمزهای عبور خود را فراموش می کنند و مجبور به بازیابی آن ها می شوند. هکرها نیز مثل هر یک از ما که به هنگام بازیابی ممکن است چندین بار از ترکیب حروف و اعداد و علائم برای رسیدن به نام کاربری از دست رفته خود استفاده کنیم، بر این منوال عمل می کنند. اما آنها برای کسب نتیجه بهتر از ربات ها بهره می گیرند.

 هکرها از ربات ها برای شکست دادن سایت با استفاده از اقداماتی جهت ورود به سیستم استفاده می کنند تا اینکه بتوانند ترکیب درست را پیدا کنند. ، این ابزار، کار این افراد را ساده تر می کند.

ارسال ایمیل های فیشینگ

همچنین می توانید قربانی یک عمل فیشینگ شوید. این موضوع مسئله ای نیست که بخواهید بخاطرش خودتان را سرزنش کنید. این حمله گاهی اوقات اتفاق می افتد و روز به روز پیچیده تر می شود. ممکن است کلاهبرداران، ایمیلی را همراه با لینک برای شما ارسال کنند. با این کار شما را به سمت وب سایتی که به نظر می رسد، توییتر است، هدایت می نمایند. با ورود شما به این توئیتر جعلی، در حقیقت خودتان کلید قلمرو توئیتری خود را به آنها تحویل داده اید.

نشانه های هک شدن

بارزترین نشانه هک شدن این است که شما به حساب خود دسترسی پیدا نمی کنید. یک علت آن است که  حسابتان مسدود شده باشد. ماجرا اینگونه بوده که شما از دستگاهی که بر روی آن از توئیتر استفاده می کردید، خارج شده اید و حالا هر کاری انجام می دهید نمی توانید وارد حساب خود شوید.

همچنین ممکن است پیام های مستقیم یا توئیتی را مشاهده کنید که هرگز آنها را ارسال نکرده باشید.

یا اینکه ممکن است حساب شما حساب های ناشناخته را فالو یا آنفالو کرده باشد.

ممکن است افرادی را بلاک کرده باشد.

یا اینکه تغییراتی در اطلاعات حساب شما ایجاد شده باشد.

در صورتی که شما چنین کارهایی را انجام نداده باشید. اینها همه علائم و نشانه های هشداردهنده می باشند.

در اینگونه موارد ممکن است توئیتر به شما هشدار دهد که حسابتان به خطر افتاده است.

 

اولین واکنش ها به هک شدن

اولین اقدام این است که سعی کنید رمز عبور خود را تغییر دهید. این کار با استفاده از درخواست ایمیل از طریق فرم تنظیم مجدد رمز عبور انجام پذیر می باشد. اگر بتوانید با این روش وارد حساب خود شوید که عالی است. بعد از آن می توانید ارزیابی های امنیتی را انجام دهید. اگر نتوانستید وارد شوید باید با واحد پشتیبانی رسمی توئیتر تماس بگیرید. امیدواریم که آنها به شما کمک کنند تا حساب هک شده خود را بازیابی کنید.

ایمیل با رمز عبور مطمئن بسازید

باید اطمینان پیدا کنید ایمیل تان ایمن است. همچنین باید دسترسی به برنامه های شخص ثالث که نمی شناسید را حذف کنید و رمز عبور توئیتر خود را در برنامه های شخص ثالث مورد اعتماد خود به روز رسانی کنید. همچنین می توانید به نکات مربوط به امنیت توئیتر نیز نگاهی بیندازید.

احتمالاً می خواهید احتمال وقوع این اتفاق در آینده را پایین بیاورید. ساده ترین کار برای داشتن یک حساب امن تر ایجاد یک رمز عبور قوی تر، یا به عبارتی ترکیبی از حروف، اعداد و علائم قوی تری می باشد. فقط مطمئن شوید که این عبارت امنیتی را در مورد یک حساب دیگر بازیابی نکرده باشید، در غیر این صورت راحت تر در معرض خطر قرار خواهید گرفت.

استفاده از مدیر رمز عبور

اگر نمی توانید تمام رمزعبورها را به خاطر بسپارید، پس استفاده از یک مدیر رمز عبور می تواند راه حلی مناسب برای رفع مشکل شما باشد.

برقراری سیستم احراز هویت دو مرحله ای

همچنین باید امنیت خود را دو برابر کنید و از سیستم احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید، زیرا اضافه کردن یک لایه اضافی امنیتی موجب می شود تا عاملان هک، نتوانند به حساب شما دسترسی پیدا نکنند.

توئیتر از گزینه های مختلف مانند تأیید هویت با استفاده از پیام های متنی، توکن های سخت افزاری یا حتی توکن های نرم افزاری پشتیبانی می کند. در واقع شما نباید از سیستم احراز هویت دو مرحله ای فقط برای تأمین امنیت حساب کاربری توئیتر خود استفاده کنید، بلکه باید از آن برای همه حساب های دیگر که مجاز به اعمال این گزینه می باشد، استفاده کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید