جرایم اینترنتی

تماس شماره‌های ناشناس خارجی ترفندی برای کلاهبرداری

تماس شماره‌های ناشناس خارجی ترفندی برای کلاهبرداری

تماس شماره‌های ناشناس خارجی ترفندی برای کلاهبرداری

تماس شماره‌های ناشناس خارجی ترفندی برای کلاهبرداری – کارشناس جرایم سایبری پلیس فتا با اشاره به تماس های ناشناس خارجی که به تازگی افزایش یافته، نسبت به تماس مجدد با این شماره ها هشدار داد.

ستوان یونس عیسی‌پره، کارشناس جرائم سایبری پلیس فتا خوزستان اظهار کرد:

اخیراً گزارش‌هایی مبنی بر تماس‌های ناشناس با شماره‌های مشکوک به دست پلیس فتا رسیده که باعث شد این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد.

این روش و شیوه‌های مشابه آن با هماهنگی برخی اپراتور‌های خارجی و با هدف کسب درآمد غیرقانونی از مشترکین اپراتور‌های سایر کشور‌ها با استفاده از سرویس‌های مخابراتی صورت می‌گیرد.

 

وی افزود: در این روش مجرمان با استفاده از تماس گیرنده‌های خودکار و به صورت نرم افزاری با تعداد زیادی از شماره‌ها، یک یا دو تماس کوتاه برقرار کرده تا تماس از دست رفته روی گوشی طرف مقابل ثبت شود.

افراد نیز پس از دیدن تماس‌های از دست رفته، به گمان اینکه تماس مهمی را از دست داده‌اند و یا از روی حس کنجکاوی و بدون دقت به داخلی یا خارجی بودن شماره، اقدام به تماس مجدد با این شماره‌ها می‌کنند و به این شکل هزینه‌های سنگین تماس بین المللی به آن‌ها تحمیل می‌شود.

 

این مقام مسئول ادامه داد:

پس از برقراری تماس با شماره مورد نظر، اپراتور پاسخ داده و سعی می‌کند با صحبت در مورد موضوعات مختلف مانند پذیرفته شدن در لاتاری و برنده شدن جایزه‌های متنوع، مکالمه را طولانی کند تا درآمد بیشتری نصیبشان شده و از طرفی حساب شما را خالی کنند. بسیاری از آن‌ها دارای اپراتور نرم افزاری هستند و در صورت تماس با آن‌ها پیام ضبط شده برای شما پخش می‌شود.

این پیام‌ها اغلب به زبان انگلیسی هستند، ولی گاهاً به صورت فارسی و عربی نیز پخش می‌شود.

این مقام انتظامی بیان کرد: توصیه ما به شهروندان اینست که در صورتی که مکالمات بین المللی ندارند به این تماس‌ها اعتنا نکرده و آن‌ها را نادیده بگیرند.

همچنین اگر منتظر تماس آشنایان و نزدیکان خود که به زیارت اربعین رفته‌اند هستند، کد کشور عراق که ۹۶۴+ می‌باشد را به یاد داشته باشند.

ستوان عیسی پره گفت: شهروندان در صورت دریافت تماس‌های مشکوک و یا اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

منبع: میزان

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید