آموزش و پیشگیری

نقض قانون و ناهنجاری های اجتماعی در فضای سایبری (موضوع بحث: ترول و ترولینگ)

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ناهنجاری های اجتماعی و نقض قانون

الف- در فضای واقعی

احتمالاً تا کنون در جمع دوستان خود و یا در محاوره های گروهی، به افرادی برخورد کرده اید که رفتارهای غیر عادی از خود نشان می دهند و مسائل را خیلی جدی نمی گیرند. آن ها بیشتر تمایل دارند فضای گفتگو و بحث را به بی راهه بکشانند. این قبیل افراد، بیشتر از لودگی و تمسخر لذت می برند تا طرح مباحث جدی، زیرا حوصله بحث های مفید و سازنده و گاهاً خشک و طولانی را ندارند. دوستانتان غالباً از این رفتارها ناراحت شده و به افراد مورد نظر خود در اصطلاح جفنگ ! ، لوده ! ، مسخره ! می گویند.

همچنین در زندگی روزمره می توانید افرادی را ببینید که تمایل عجیبی دارند که بر خلاف قوانین، قواعد، مقررات و عرف جامعه رفتار کنند. این افراد معمولاً دوست ندارند به قوانین احترام بگذارند و یا به تعبیری از بی احترامی و حتی نقض قانون لذت می برند و بدین وسیله ناکامی ها و عقده های درون را تخلیه می کنند. ممکن است این نوع رفتارها نوعی تخلیه انرژی و یا خالی کردن فضاهای ذهنی منفی نیز باشد.

البته باید گفت همیشه این آدم ها رفتار غیر عادی ندارند. حتی برخی افراد معتدل و منطقی نیز در برخی شرایط و تحت تأثیر محیط ممکن است اینگونه رفتارها را از خود بروز دهند.

ب- در فضای مجازی

ناهنجاری و کجروی در میان آدمیان، مختص دنیای واقعی نیست و این رفتارها را می توان در اینترنت و شبکه های اجتماعی نیز مشاهده نمود. در دنیای مجازی هستند افرادی که حوصله مباحث جدی را ندارند و از انحراف در گفتگوها لذت می برند. آن ها بیشتر ترجیح می دهند و دوست دارند با ورود به تالارهای چت و گفتگو در شبکه های اجتماعی قواعد حاکم بر فضاهای گفتگو را بر هم زده و موضوعات را آنگونه که تمایل دارند پیش ببرند تا جایی که افراد را وادار به پاسخ نموده و عصبانی شان کنند. این افراد از اینکه مقررات حاکم بر فضاهای مجازی را نیز برهم بزنند احساس خوشایندی دارند.

ترول و ترولینک(Teroll & Terolling)

به افرادی که با ورود به سایت ها، شبکه های اجتماعی و از مجراهایی نظیر تالارهای چت و گفتگو با دیگران وارد مباحثه می شوند و جدل و مناقشه می آفرینند و بحث را به بیراهه می کشانند اصطلاحاً «ترول» می گویند. با این توضیح، می توان «ترولینگ» را در مجموع، به معنای نقض آگاهانه قوانین، قواعد و مقررات، عرف و رویه های جاری در فضاهای مجازی با هدف تحریک احساسات کاربران و انجام هر نوع واکنش منجر به جدل، مناقشه و درگیری در تالارهای گفتگو، چت و… دانست.

در دنیای واقعی، بیشتر آدم هایی که مرتکب کجروی می شوند و یا اینکه مباحث را جدی نمی گیرند، نوعاً خصیصه ذاتی خود را بروز می دهند اما در دنیای مجازی به دلیل پنهان ماندن هویت آدم ها،  این موضوع ممکن است اندکی تفادت داشته باشد. یعنی افرادی با خصایص ظاهری خوب، در نقش یک فرد کجرو یا قانون شکن ظاهر شده و به اصطلاح، یک «ترول» باشند.

دلایل ترول

با توجه به اشاره مختصری که شد، می توان فهمید چرا بعضی آدم ها در فضای مجازی، با ارتکاب اعمال و رفتارهای غیر اخلاقی، نابهنجار و حتی غیر قانونی، در نقش ترول ظاهر می شوند.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”13104″ img_size=”small” css_animation=”fadeInLeftBig”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]این دلایل می تواند بسیار ساده و به قرار زیر باشد:

  • گمنامی

این خصیصه، هم در دنیای واقعی افراد را وادار به رفتارهای نابهنجار می کند و هم در دنیای مجازی. از آن جا که در دنیای پر رمز و راز اینترنت این خصیصه موقعیت بهتری را برای افراد ایجاد می نماید و احتمال شناسایی آنان را به حداقل می رساند، لذا تظاهر آن بیشتر است.

  • عادی شدن رفتار

همه می دانیم ضمانت های اخلاقی، شماتت های عرفی و مجازات های قانونی هر یک می تواند موجب بازدارندگی و پیشگیری شود. قدرت این عوامل در یک جامعه تا بدانجا است که موجب می شود بیشتر افراد جامعه از تکرار رفتارهای نادرست اجنتاب کنند چرا که در غیر این صورت ممکن است جامعه آنان را از خود دور سازد. خطر آن جا است که رفتارها به دلیل عدم کارایی عرف، جامعه و قانون، عادی شده و بازدارندگی را به حداقل برساند. اما چنانچه جامعه نتواند این وظایف را به درستی انجام دهد در فضای مجازی که این ضمانت اجراها از قدرت عمل کافی برخوردار نیستند، بسیاری از رفتارهای نادرست به عملی عادی تبدیل خواهند شد. و این جا است که نه تنها ترول که حتی انواع جرایم نیز بستر رشد پیدا خواهند کرد.

  • ویژگی های فردی

همانطور که اشاره شد برخی افراد واجد ویژگی های خاصی هستند که زمینه مناسبی برای ارتکاب رفتارهای نامتعارف را در آنان فراهم می کند. در فضای مجازی چنین افرادی موقعیت های بهتری برای هر گونه فعالیت نامتعارف دارند.

  • سرخوردگی اجتماعی و عاطفی

ممکن است زمینه های روحی و روانی ناشی از مشکلات درون خانواده و یا اجتماع موجب شود برخی افراد بخواهند حداقل در کوتاه مدت، مشکلات درونی خود را به دیگران منتقل نموده و به اصطلاح از جامعه انتقام بگیرند.

  • فقدان ضمانت اجراهای قانون

اگر قانون و مقررات نتواند خود را با شرایط و نیازهای روز جامعه تطبیق دهد و به اصطلاح دچار پس افتادگی شود این موضوع بستر مناسبی برای انواع کجروی ها و ارتکاب اعمال مجرمانه فراهم خواهد نمود. از آن جا که رفتارهای انحرافی گام های آغازین اعمال مجرمانه است لذا اینکونه رفتارها در چنین موقعیت هایی، شدت بیشتری می گیرند. در فضای مجازی نیز به دلیل گمنامی و ناشناس ماندن افراد، این رفتارها به طور قطع موضوعیت و شدت بیشتری پیدا خواهند کرد.

شناسایی ترول ها

برخی ویژگی ها و خصایص نشان دهنده ترولینگ است. یعنی می توان به وسیله آن ها متوجه شد که ما با یک ترولیست مواجهیم. به عنوان مثال: حمله به چیزهای مورد علاقه دیگران، توهین به قانون و مقررات، به سخره گرفتن اعتقادات، تمسخر سلائق، سماجت در بحث، لذت در آزار دادن، خوشحالی از عصبانی کردن آدم ها، ادعاهای غیر واقعی و …. نمونه ای از رفتارهایی است که اگر با آن مواجه شدیم می توانیم بفهمیم با ترول طرف هستیم.

برخورد منطقی با کجروی و قانون شکنی سایبری  و ترولینگ

در جامعه شناسی قانون، معمولاً اعتقاد بر آن است که جامعه باید شرایطی را برای افراد فراهم کند که خودکنترلی جایگزین مجارات و بازدارندگی های قانونی شود. ثانیاً پیشگیری ها به سمت پیشگیری های اجتماع محور حرکت کند و زمینه های ارتکاب جرم در جامعه به حداقل برسد تا بدین منوال انگیزه های مجرمانه کاهش پیدا کند. بنابراین هیچگاه برخورد با جرم و مجرم، از همان ابتدا از طریق اعمال مجازات صورت نمی پذیرد و مجازات باید آخرین اقدام باشد.

در خصوص رفتارهای نابهنجار در فضای مجازی نیز دقیقاً این موضوع صادق است. یعنی هم باید زمینه ها و بسترهای جرم را کاهش داد و هم حساسیت ها را از میان برد. در مورد ترول ها نیز با توجه اینکه آن ها عمدتاً از تحریک دیگران لذت می برند لذا نباید بهانه دست آنان داد. در این خصوص کارشناسان پیشنهاداتی ارائه می دهند از جمله:

– از مجادله و مشاجره با افراد لجوج و کاربرانی که روی موضوعات مختلف سماجت زیاد دارند، بپرهیزید.

– مدیران انجمن ها و تالارهای گفتگو نقش اساسی در زمینه شناسایی ترول ها دارند و باید رسالت بیشتری از خود نشان دهند.

– اگر در یک تالار گفتگو وارد شدید و در جریان بحث، متوجه وجود یک ترولیست شدید بلافاصله موضوع را به مدیر آنجا گزارش کنید.

– باید دانست هر بی نزاکتی، بی ادبی، انتقاد شدید لزوماً ترول محسوب نمی شود و آن ها را باید از یکدیگر تمیز داد.

– ترول کننده معمولاً بدنبال این است که کاربران را متوجه نوشته های خود نماید از این رو مرز شناخت یک فرد منتقد و لجوج با یک ترولیست توجه به همین نکته می تواند باشد.

نتیجه بحث

در حالی که ممکن است برای ترول ها ترولینگ سرگرم کننده باشد ، می تواند پیامدهای جسمی و روانی جدی برای قربانیان به همراه داشته باشد. گزارش های مستند نشان می دهند در مواردی، قربانیان بدلیل مواجهه با تبلیغات بی اساس و در نتیجه واکنش های شدید عمومی، دچار افسردگی شده، عزت نفس خود را از دست داده اند و از اختلال خواب رنج می برده اند. بدلیل عدم توانایی در مقابله با چنین گروههای آلوده، بسیاری از قربانیان، تصمیم می گیرند که منزوی شوند و حساب های خود را حذف کنند.

نتایج یک بررسی و مطالعه در گشور آمریکا که توسط مؤسسه YouGov بر روی 1125 نفر از افراد بزرگسال انجام شده است، نشان می دهد که 28 درصد از آمریکایی ها متوجه فعالیت آنلاین مخرب از سوی افرادی شده اند که آنها را نمی شناخته اند. هم چنین درصدی از افراد شرکت کننده در این بررسی اظهار داشته اند در مورد یک عقیده و یا یک موضوع خاص با دیگران بحث و یا جدل کرده اند.

اظهار نظر در مورد اینکه کدامیک از افراد شرکت کننده در تحقیق مورد اشاره، با افراد «ترول» در بحث بوده اند کمی مشکل به نظر می رسد. بنابراین نظر قطعی دادن در این مورد که واقعاً چه كسی یک ترول است، بسیار سخت و دشوار است. با این وجود باید به همه کاربران اینترنتی و شبکه های اجتماعی توصیه نمود در فضای مجازی مراقب رفتار خود باشند و بدانند مشغول چه کاری هستند و با چه کسانی و چگونه در حال بحث و گفتگو می باشند.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید