علائم هشدار دهنده کلاهبرداری سایبری - وکیل سایبری| وکیل آنلاین - وکالت - مشاوره
آموزش و پیشگیری

علائم هشدار دهنده کلاهبرداری سایبری

توجه به علائم هشدار دهنده کلاهبرداری سایبری می تواند بهترین راه برای پیشگیری از این نوع کلاهبرداری های باشد همه کلاهبرداری های مالی شامل داستان های آدم ربایی، عاشقانه یا برنده های لاتاری نمی شود. در برخی از این طرح ها، از تمایل به کسب درآمد سریع سوء استفاده می کنند. صندوق های بازنشستگی، به ویژه برای بازنشستگانی که بر روی حساب پس انداز بازنشستگی خود کنترل دارند، هدف بزرگی محسوب می شوند.

ارقام کلاهبرداری از سالمندان قابل توجه و در حال افزایش می باشد. مرکز شکایات جرایم اینترنتی FBI در سال 2021 بیش از 92000 قربانی بالای 60 سال با مجموع خسارات 1.7 بیلیون دلار گزارش کرد که نسبت به مقدار سرقت شده در سال 2020 ، افزایش 74 درصدی داشته است.

بهترین دفاع تشخیص کلاهبرداری و اجتناب از آن می باشد. در اینجا به برخی از علائم هشدار دهنده کلاهبرداری سایبری می پردازیم.

تماس تلفنی ناخواسته از علائم هشدار کلاهبرداری سایبری

تماس تلفنی ناخواسته اولین علامت هشدار دهنده می باشد. شما باید به هرگونه تماس ناخواسته شک داشته باشید. از خودتان بپرسید که چرا این افراد معامله ای بسیار عالی را به شما پیشنهاد می دهند. احتمالاً نوع دوستی نمی باشید. مودب باشید و تلفن را قطع کنید.

اگر به دنبال ایده های سرمایه گذاری هستید، منتظر تماس ناخواسته یا ایمیل بعدی نباشید. شما باید متخصصان مالی را که می خواهید با آنها کار کنید، انتخاب کنید، نه برعکس.

سود تضمینی ترفندی دیگر از کلاهبرداران سایبری

سود تضمینی یک علامت هشداردهنده دیگر می باشد. ترغیب کردن برای خرید یا انجام ایده  اغلب نوید یک بازگشت هیجان انگیز را با اطمینان کامل می دهد. در برابر طمع آسیب پذیر نباشید. به یاد داشته باشید که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به هیچ عنوان به هیچ سرمایه گذاری قانونی اجازه نمی دهد که هیچ سودی را وعده دهد یا تضمین کند. بنابراین، تضمین دو برابر شدن پول شما دروغ می باشد. هیچ کس توانایی پیش بینی آینده را ندارد.. اگر مسئله ای بیش از حد خوب بنظر برسد، به همان اندازه هم خوب نمی باشد..

فشار محدودیت زمانی

فشار محدودیت زمان هشداری دیگر می باشد. کلاهبردار فرصت شگفت انگیزی را به شما ارائه می دهد اما می گوید که زمان محدود است و باید سریع تصمیم بگیرید یا این شانس را از دست بدهید. هدف از این بازی سریع این است که فرصت فکر کردن، تجزیه و تحلیل و تعیین جزئیات واقعی از قربانی گرفته شود. از دست دادن شانس بهتر از فریب خوردن می باشد. باز هم از خود بپرسید که چرا آنها می خواهند این فرصت را در اختیار شما قرار دهند.

تغییر پلتفرم اینترنتی

مراقب هرگونه درخواست برای تغییر پلتفرم های اینترنتی باشید. این درخواست، نشانه تقریباً قطعی کلاهبرداری می باشد. هدایت شدن از یک پلتفرم قانونی مانند فیس بوک، به یک سایت “دیگر” نشان دهنده خطر می باشد. کلاهبرداران این سایت از راه دور را که فکر می کنند در آن شانس کمتری برای دستگیر شدن دارند، ترجیح می دهند. چنین سایت هایی، مستندسازی اظهارات غیرقانونی را دشوارتر می کنند.

هر گونه تلاش برای تغییر محل انجام معاملات مالی یک علامت هشدار می باشد. این امر به ویژه در مورد تراکنش های ارزهای دیجیتال صادق است. در ابتدا مقادیر کمی جهت ایجاد اعتماد انجام می شود. سپس تراکنش  بزرگ در سایت دیگری اتفاق می افتد که کاملاً تقلبی می باشد. در آن سایت پول با سرعتی خیره کننده در حال رشد می باشد، اما متاسفانه کل سایت جعلی ست. هنگامی که قربانی می خواهد پولی را برداشت کند، پول همراه با کلاهبردار ناپدید می شود.

مشاوره با وکیل متخصص حوزه جرایم اینترنتی برای پیشگیری از کلاهبرداری

بازنشستگان اهداف جذابی برای مجرمان تلقی می شوند چون در طول عمر خود مشغول جمع آوری پول بوده اند . اما هر کس دیگری هم می تواند مورد هدف قرار بگیرد. برای قربانی شدن در این جنایات لازم نیست سن خاصی داشته باشید. همه دارایی‌هایتان، چه برای تحصیل فرزند، خانه جدید یا بازنشستگی به سادگی در معرض خطر قرار دارند، زیرا مجرمان در کاری که انجام می‌دهند بسیار ماهر و خبره هستند.

مراقب علائم هشدار دهنده باشید. سوال بپرسید زیرا کلاهبرداران نمی خواهند تماس طولانی مدت برقرار کنند که قابل ردیابی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه