آموزش و پیشگیریجرایم اینترنتی

هک شدن واتس آپ و راههای جلوگیری از آن

هک شدن واتس آپ

آیا در مورد هک شدن واتس آپ و راههای پیشگیری از آن چیزی می دانید؟ در این جا قصد داریم کمی در این مورد با شما صحبت کنیم. چند سالی است که پیام رسان های متعددی در میان کاربران فضای مجازی در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. در کشور ما اخیراً استفاده از واتس آپ به عنوان یکی از این پیام رسان ها جای پایی برای خود باز کرده است.

اما آیا می دانید که همین پیام رسان پرطرفدار می تواند مورد نفوذ جدی هکرها قرار بگیرد. در این صورت هکرها می توانند جای شما را گرفته و در نقش شما ظاهر شوند. به طور قطع این کار می تواند برای شما دردسرساز شود. پس این مطلب را دنبال نمایید تا در این مورد اطلاعات بیشتری پیدا کنید. از آن جا که در هک کردن واتس آپ نقش مک آدرس مهم است لذا قبل از ورود به موضوع هک و نحوه انجام آن توسط هکرها بهتر است در مورد مک بیشتر بدانیم.

مک آدرس چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه می توان آن را مشاهده کرد؟

برای کسانی که اطلاعات سخت افزاری خوبی دارند آدرس مک قطعاً مطلب تازه ای نیست اما برای آن گروه از افراد که معمولاً نیازی به داشتن اطلاعات در مورد  قطعات سخت افزاری کامپیوتر و موبایل در خود احساس نمی کنند لازم است کمی در این مورد توضیح بدهیم.

اگر کمی وارد دنیای شبکه و اینترنت شده باشید، قطعا اصطلاح آدرس آی پی (IP address) را شنیده اید. اما جدا از آدرس آی پی که یک آدرس منطقی است، تمامی دستگاه های واسط اتصال به شبکه، دارای یک آدرس فیزیکی با نام مک (MAC address) نیز هستند.

در شبکه برای ایجاد ارتباط میان دستگاه شما و دستگاه مقصد، از پروتکل‌های ارتباطی مشخصی استفاده می‌شود. در این میان، برای شناسایی دستگاه شما و دستگاه مقصد و متمایز کردن آن از میلیون‌ها دستگاه دیگر، واسط ارتباطی دستگاه شما نیازمند یک آدرس منحصر به فرد می‌باشد. آدرسی که سبب شود بسته‌های ارسالی به مقصد شما تنها برای شما ارسال و توسط شما دریافت گردد. این آدرس مک آدرس نامیده می شود.  (Media Access Control Address – MAC Address)

خوب حالا که دانستیم مک آدرس چیست بهتر است به موضوع اصلی بحث خود برگردیم.

هک شدن حساب واتس آپ

هک شدن حساب واتس آپ صرفنظر از اینکه یک نقض جدی حریم خصوصی می باشد، بدترین کابوس برای همه افراد نیز محسوب می شود. به این معنا که در حال حاضر شخص ثالث می تواند به صورت نامحدودی به اطلاعات و چت های شخصی شما دسترسی داشته باشد. در برخی موارد نیز می تواند با جا زدن خودش به جای شما، چت های شما را حذف و یا به آن ها پاسخ دهد. این تنها نمونه کوچکی از یک مشکل بزرگ و در عین حال از نظر شما پنهان می باشد.

ترفندهای هکرها در هک واتس آپ

هکرها می توانند با ترفتدهای مختلف به اطلاعات واتس آپ شما دسترسی پیدا کنند، از جمله وب واتس آپ و یا ثبت شماره شما بر روی دستگاه دیگری.

با اینکه یک شماره واتس آپ نمی تواند به طور همزمان بر روی دو گوشی کار کند، اما درصورتی که شما شماره خود را بر روی دستگاه دیگری ثبت کنید ، هکرها می توانند به راحتی به تمام چت های شما از جمله موارد شخصی دسترسی پیدا کنند.

هکرها همچنین می توانند به سرعت کد  QRیا کد پاسخ سریع واتس آپ شما را اسکن کرده و به مکالمه های واتس آپ شما از هر جای دنیا دسترسی داشته باشند. هر چند که همین روش هم نیاز به این دارد که هکرها به تلفن شما دسترسی فیزیکی داشته باشند.

در اینجا به روش های دیگری می پردازیم که ممکن است هکرها با استفاده از آن و بدون اطلاع شما در واتس آپ شما کمین کرده و اقدامات خود را دنبال می کنند.

دسترسی به فایل بک آپ دستگاه شما

این کار حتی زمانی که واتس آپ خود را با استفاده از برنامه AppLock قفل کرده باشید، قابل انجام می باشد. اما جالب است بدانید این نوع هک بر روی آن دسته از دستگاه هایی که اخیرا در آنها واتس اپ بروزرسانی شده باشد، قابل انجام نیست.

لحظه ای که هکر به دستگاه شما دسترسی پیدا می کند، در عرض چند دقیقه قادر به خواندن یا حذف مکالمات واتس آپ از یک دستگاه دیگر خواهد بود. بعد از بدست آوردن فایل بک آپ شما با استفاده از مدیر فایل، آنها می توانند این اطلاعات را از طریق بلوتوث به دستگاه دیگری ارسال کنند.

آنها می توانند از برنامه های بک آپ خودکار مانند  backup text مختص واتس آپ استفاده کنند و مستقیماً تمام مکالمات واتس آپ شما را به صورت متن ساده با نصب این برنامه در دستگاه شما ایمیل کرده و پس از اتمام برنامه را حذف کنند. با انجام این موارد، آنها حتی در صورت قفل بودن واتس آپ شما می توانند به تمام چت های شما دسترسی پیدا کنند.

استفاده از شبکه وای فای با شنودکننده واتس آپ

همچنین ممکن است واتس آپ شما را با استفاده از شنودکننده واتس آپ از طریق یک شبکه وای فای هک کنند. از آنجا که هر دستگاه دارای یک آدرس مک منحصر به فرد می باشد، اگر هکر بتواند آدرس مک شما را  به طرق مختلف بدست آورد ، در نتیجه تمام فعالیت های واتس آپ شما را تحت کنترل قرار خواهد داد.

نقش جاسوس افزارها در هک  واتس آپ

برخی موارد هک از طریق جاسوس افزارها صورت می پذیرد. بدین صورت که هکر پیامی مبنی بر موافقت شما با نصب یک نرم افزار برایتان ارسال می کند و شما بدون مطالعه دقیق پیام ارسالی، با آن موافقت می کنید. این برنامه زمانی که نصب می شود قادر خواهد بود به مکالمه های واتس آپ شما دسترسی پیدا کند.

برای اینکه بدانید که آیا وب واتس آپ شما بر روی دستگاه ناشناخته دیگری فعال است یا خیر، به قسمت سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه نمایش واتس آپ خود بروید. به قسمت وب واتس آپ بروید و لیست تمام دستگاههای باز را بررسی کنید. با این کار می توانید تمام دستگاههای متصل به واتس آپ خود را مشاهده کنید.

در صورت مشاهده این پیغام«این تلفن قابل تأیید نیست» ، به این معنی است که واتس آپ شما توسط یک دستگاه ناشناخته دیگری نیز قابل دسترسی می باشد.

اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از هک شدن واتس آپ

از تمام رایانه هایی که در لیست تحت وب واتس آپ تان مشاهده می کنید ، خارج شوید. انجام این کار موجب جلوگیری از نفوذ هکرها جهت خواندن چت های بیشتر می شود. هر بار که از وب واتس آپ استفاده می کنید ، باید این کار را انجام دهید.

برای جلوگیری از دسترسی افراد ناشناس به برنامه های تان ، تمام برنامه های خود را قفل کنید.

تلفن خود را به اتصالات ناشناخته وای فای متصل نکنید زیرا هکرها می توانند از طریق آدرس مک منحصر به فرد برای دسترسی به تمام چت های واتس اپ شما استفاده کنند.

در صورتی که واتس آپ شما قبلاً هک شده است، با ارسال ایمیل به آدرس [email protected]  حساب خود را غیرفعال کنید. در صورت عدم دسترسی به مدت 30 روز ، حساب شما به صورت خودکار حذف خواهد شد.

احراز هویت 2 مرحله ای را در تنظیمات حساب واتس آپ خود فعال کنید. با انجام این کار یک لایه امنیتی اضافی بر این برنامه افزوده می شود.

واتس آپ خود را قفل کنید. داشتن برنامه Applock جهت قفل کردن برنامه واتس آپ تان، ضروری است. درست است که واتس اپ این برنامه را خودش ارائه نمی دهد، اما می توانید آن را دانلود کرده و از این برنامه براحتی جهت قفل کردن واتس آپ از طریق رمز عبور یا پین استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا از نفوذ افرادی که به تلفن شما دسترسی دارند، به حساب واتس آپ خود جلوگیری کنید زیرا برای باز کردن واتس آپ نیاز به رمزعبوری می باشد که شما آن را تعیین کرده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.