امنیت سایبری

واتساپ، تلگرام یا سیگنال کدام یک امنیت بیشتری دارد

وکیل واتساپ ، وکیل تلگرام ، وکیل سیگنال

واتساپ، تلگرام یا سیگنال کدام یک امنیت بیشتری دارد

امروزه بخش بزرگ ارتباطات میان مردم به جای روش های سنتی و قدیمی تر همچون تلفن زدن و یا نامه از طریق پیام رسان های اینترنتی صورت میگیرد. از جمله این پیام رسان ها می توانیم به پیام‌رسان‌های واتساپ، تلگرام و سیگنال اشاره کنیم.( وکیل واتساپ )

از آنجا که روزانه اطلاعات بسیار مهمی در ابعاد زیاد در این پیام رسان ها توسط کاربران آنها جابجا میشود پس مسئله حفظ امنیت و حریم خصوصی در این پیام رسان ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

کاربران همیشه به دنبال پیام رسانی هستند که علاوه بر داشتن راحتی در استفاده، امنیت آنها را نیز بتوانند تضمین کنند. در این مقاله به بررسی و مقایسه سه پیام رسان  محبوب واتساپ، تلگرام و سیگنال خصوصاً در بعد امنیتی می پردازیم.

وکیل واتساپ ، وکیل تلگرام ، وکیل سیگنال

تعداد کاربران:

واتساپ وکیل واتساپ “ با بیش از ۲ میلیارد کاربر ماهانه بزرگترین سرویس پیام رسان در سرتاسر جهان به شمار می‌آید. در کنار این پیام رسان بزرگ وابسته به فیسبوک تلگرام با ۴۰۰ میلیون کاربر در جایگاه بعدی ایستاده است.

در آخر پیام رسان تازه ‌تاسیس سیگنال ( وکیل سیگنال ) تنها ۱۰ تا ۲۰ میلیون کاربر ماهانه دارد. با نگاهی به این آمار این گونه به نظر می رسد که واتساپ محبوب ترین پیام رسان موجود است ولی تنها با نگاه به آمار کاربران نمی توان به کل ابعاد این پیام رسان ها پی برد. هر کدام از این سه پیام رسان ویژگی‌های خاصی خصوصا  از نظر امنیتی دارند که در این مقاله سعی در سعی داریم این ویژگی ها را به طور جداگانه بررسی کنیم.

وکیل واتساپ ، وکیل تلگرام ، وکیل سیگنال

وکیل واتساپ
وکیل جرایم سایبری در حوزه های واتساپ ، تلگرام و سیگنال

واتساپ:

” وکیل واتساپ ” واتساپ تقریباً هر ویژگی و امکانی را که نیاز دارید به شما ارائه می کند.

شما توانایی تاسیس یک گروه با ۲۵۶ عضو را در این پیام رسان دارید، می توانید پیام ها را همزمان برای بیش از یک کاربر و مخاطب بفرستید، می توانید با این پیام رسان تماس صوتی و تصویری هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی برقرار کنید، همچنین در این پیام رسان مانند اینستاگرام می‌توانید استوری بگذارید که به این قابلیت در واتساپ استاتوس(status)  گفته می شود.

واتساپ همچنین به شما اجازه اشتراک گذاری فایل ها و اسناد را نیز می دهد ولی برای فایلها محدودیت حجم وجود دارد. واتساپ به شما قابلیت به اشتراک گذاری موقعیتتان را می‌دهد که برای بخش بزرگی از کاربران این ویژگی بسیار کارگشا است.

تلگرام:

وکیل تلگرام ” تلگرام نیز مانند واتس آپ قابلیت های بسیار زیادی دارد همانند واتساپ این پیام رسان دارای قابلیت‌های گفتگو، ایجاد گروه‌های چند نفره برای مکالمه و همچنین ایجاد کانال است ولی در تلگرام برخلاف واتساپ شما میتوانید در یک گروه تلگرام تا ۲۰۰ هزار عضو داشته باشید، همچنین در گروه های تلگرامی آپشن‌های مختلفی مانند نظرسنجی، کوییز، ایجاد هشتگ و چند آپشن مختلف دیگر وجود دارد که می تواند تجربه حضور در یک گروه را برای شما بسیار لذت بخش تر کنند.

این اپلیکیشن همچنین دارای قابلیت پاک کردن پیام ها است که به شما امکان می دهد پیام های ناخواسته یا پیام هایی را که نمی خواهید برای مدت زیادی در صفحه چت مخاطبتان بماند پاک کنید. در تلگرام می توانید تا یک و نیم گیگابایت محتوا و فایل برای دیگران بفرستید.

همچنین این اپ به تازگی قابلیت تماس تصویری را هم به لیست امکاناتش اضافه کرده است تا بتواند به مخاطبان و کاربرانش یک پکیج کامل را ارائه کند.

سیگنال:

این پیام رسان دارای قابلیت های گفتگوی امن تماس صوتی و تصویری است و جالب این است که تمام ارتباطات کد گذاری می شوند.

علاوه بر آن شما می توانید در این پیام رسان مانند دو پیام رسان قبلی واتساپ و تلگرام گروه ایجاد کنید. با این حال در این پیام رسان شما قابلیت ارسال یک پیام به چند مخاطب به طور همزمان را ندارید. سیگنال به تازگی از تماس های صوتی و تصویری درون گروهی نیز پشتیبانی می کند.

این اپ مانند تلگرام قابلیت پاک کردن پیام را نیز دارد. بهترین ویژگی سیگنال این است که می توانید پیام هایی را که می‌خواهید ذخیره کنید به یک اکانت مشخص بفرستید به جای آنکه آنها را برای مخاطبان تان ارسال کنید.

جدا از همه مسائل گفته شده سیگنال به شما این امکان را می دهد تا تماس های خود را از طریق سرورهای خود اپلیکیشن برقرار کنید و از این طریق هویت شما برای مخاطبانتان ناشناخته باقی خواهد ماند.

واتساپ، تلگرام یا سیگنال کدام یک امنیت بیشتری دارد

وکیل واتساپ – اکنون می خواهیم این سه اپلیکیشن را از نظر امنیتی با یکدیگر مقایسه کنیم ( وکیل واتساپ ، وکیل تلگرام ، وکیل سیگنال )

واتساپ: قابلیت کدگذاری دوطرفه از سال ۲۰۱۶ برای انواع ارتباطات موجود در این اپلیکیشن به وجود آمد. وکیل واتساپ

پس تمام پیام ها، تماس های تصویری و صوتی، تصاویر و تمام چیزهایی که توسط شما در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند کد گذاری می شوند. ولی با این حال پیام ها و فایلهای پشتیبان گیری شده شما در این شبکه اجتماعی کد گذاری نمی شوند.

به طور کلی واتساپ به خوبی توانسته است امنیت کاربرانش را تامین کند. ولی نباید بر این مسئله هم چشم پوشید که در سالیان گذشته چند مشکل امنیتی نیز برای این پیام رسان پیش آمده و شکاف‌هایی در سیستم امنیتی واتساپ گزارش شده که با وجود رفع شدن، شبهه ها را در مورد امنیت این اپلیکیشن افزایش دادند. ( وکیل واتساپ )

تلگرام: تلگرام نیز قابلیت های امنیتی بسیار زیادی را برای کاربرانش فراهم می کند. ولی در این اپلیکیشن قابلیت کدگذاری برای پیام ها به صورت بنیادین فعال نیست و تنها در صورت خواست شما در استفاده از قابلیت چت مخفی پیام ها کد گذاری خواهند شد.

با این حال تلگرام اعلام کرده است که این شبکه امنیت کاربرانش را تضمین میکند و هیچ شخص ثالثی حتی دولت ها اجازه دسترسی به پیام های شما را نخواهند داشت.

سیگنال: وقتی بحث امنیت مطرح می‌شود سیگنال با فاصله امن ترین پیام رسان است .همچون واتساپ این پیام رسان نیز نیز تمام پیام ها و فایل های رد و بدل شده را کدگذاری می کند.

با قابلیت های جدید سیگنال در صورت برقراری یک مکالمه به هر طریقی هیچ کس حتی خود اپ سیگنال به هویت طرفین مکالمه پی نخواهد برد.

در نهایت همان گونه که گفته شد در بحث امنیت پیام رسان سیگنال در جایگاه بسیار بالاتری نسبت به تلگرام و واتساپ قرار دارد.

همچنین با نگاه به لیست مدارک لازم برای ورود به هر شبکه اجتماعی متوجه می شویم که پیام رسان واتساپ از شما و دستگاه شما شانزده مدرک مجزا درخواست می کند. این در حالی است که تلگرام تنها سه مدرک شامل اطلاعات تماس دسترسی به مخاطبان و آیدی کاربر را برای ثبت نام از شما می خواهد. در اپلیکیشن سیگنال شما تنها نیاز دارید که شماره تلفن خود را وارد کنید و هیچ مدرک دیگری لازم نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
با ما تماس بگیرید