5 روش ردیابی ارز دیجیتال سرقتی

ردیابی ارز دیجیتال سرقتی توسط وکیل سایبری

آیا ریابی ارز دیجیتال سرقتی امکان‌پذیر است؟ این سوال را بسیاری از قربانیان سرقت ارز دیجیتال می پرسند. در اکثر موارد اولین قدم برای پیگیری ارز دیجیتال سرقتی گزارش به مراجع قانونی مثل پلس فتا است. با وجود افزایش جرائم سایبری هنوز قوانین جامع و مدونی در این زمینه در ایران و سایر کشورهای جهان تدوین نشده است. به همین دلیل پیچیدگی زیادی در فرآیند پیگیری و ردیابی ارز دیجیتالها وجود دارد. در این مطلب راهکارهایی را برای ردیابی ارز دیجیتال سرقتی ارائه می کنیم.

ردیابی ارز دیجیتال سرقتی

جهت ملاقات حضوری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

مشاوره با وکیل ارز دیجیتال

قبل از هر اقدامی از وکیل متخصص مشاوره دریافت نمایید.

بهترین راهکارها برای دریابی ارز دیجیتال سرقتی

امروزه فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال افزایش یافته است و مراقبت از ارز دیجیتال در اینترنت یک موضوع مهم محسوب می شود. هنگامی که کلید خصوصی ارزای دیجیتال گم و یا به سرقت برود دسترسی به دارایی های دیجیتال غیر ممکن می شود. نکته مهم که سرقت ارز دیجیتال اتفاق می افتد ردیابی آن فرآیند بسیار دشوار و وقت‌گیری خواهد بود. در ادامه به بررسی چند راهکار کلیدی برای پیگری ارز دیجیتال سرقتی می پردازیم.

1

روش های قانونی و گزارش به مراجع ذی ‌صلاح

هنگامی که ارز دیجیتال هک یا به سرقت می رود بهترین راه حل می تواند اقدامات قانونی و گزارش به مراجع ذی صلاح باشد. برای پیگیری و ردیابی ارز دیجیتالها راهکارهای زیر پیشنهاد می شود.

  • گزارش به صرافی یا پلتفرم مربوطه
    در صورتی که دارایی های دیجیتال از طریق پلتفرم آنلاین یا صرافی سرقت شده است باید به سرعت با پشتیبانی صرافی تماس گرفت و سرقت ارز دیجیتالها را گزارش داد. در این گزارش باید جزئیات تراکنش های مشکوک و هر نوع اطلاعات مرتبط ارائه شود.
  •  گزارش به مراجع قانونی محلی
    تماس با پلیس محلی نیز می تواند به عنوان یک اقدام قانونی برای ردیابی ارز دیجیتال سرقتی انجام شود. در این پیگیری نیز باید جزئیات سرقت و هر نوع مدرک مستند مانند آدرس کیف ‌پول، تراکنش ‌ها و ایمیل ‌های مشکوک را گزارش کرد.
  •  تماس با واحدهای تخصصی در جرائم سایبری
    در بعضی کشورها واحدهایی که مخصوص رسیدگی به جرائم سایبری هستند برای ردیابی ارز دیجیتالها در نظر گرفته شده اند. برای مثال در کشور آمریکا سازمان FBI و در اروپا نهاد Europol در این زمینه فعالیت می کنند. پیگیری رقت ارز دیجیتال توسط این سازمان ها نیاز به ارائه مستندات و جزئیات سرقت دارد.

2

استفاده از خدمات شرکت های پیگیری بلاک چین

خدمات پیگیری تراکنش های بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال توسط بعضی شرکت های خصوصی ارائه می شود. برای مثال به منظور ردیابی ارز دیجیتالهای سرقتی می توان با شرکت ‌هایی مانند Chainalysis یا CipherTrace تماس گرفت. از طریق این شرکت ها می توان مسیر تراکنش ها را شناسایی نمود و در مورد آدرس های مشکوک اطلاعات بیشتری کسب کرد.

3

اطلاع‌ رسانی سرقت ارز دیجیتال به جامعه بلاک چین

برای افزایش آگاهی عمومی و مطلع کردن افراد دیگر از آدرس های مشکوک می توان اطلاعات سرقت ارز دیجیتالها را در انجمن‌‌ها و پلتفرم‌ های مرتبط با ارزهای دیجیتال به اشتراک گذاشت. در این صورت به سایر افراد کمک می کنید تا از دارایی های دیجیتال خود در اینترنت مراقبت بیشتری نمایند.

4

مراجعه به وکیل سایبری برای ردیابی ارز دیجیتال سرقتی

برای پیگیری ارز دیجیتال سرقتی می توان در برخی مواقع از راهکارهای جایگزین استفاده کرد. گرفتن وکیل و دادرسی مدنی راه حلی است که بسیاری از افرادی که اطلاع کافی از فرآیند ردیابی ارز دیجیتالها ندارند انتخاب می کنند. در فرآیند دادرسی مدنی اقداماتی شامل توقیف اموال، ضبط دارایی‌ها و طرح دعوی قضایی صورت می گیرد. افراد با مراجعه به وکیل سایبری می توانند از خدمات اینترنتی و مشاوره حقوقی در زمینه های مختلفی استفاده کنند. دریافت راهنمایی حقوقی و اقدامات قانونی مناسب و بررسی امکان پیگیری حقوقی از طریق دادگاه ‌ها و مراجع قانونی دو مزیت اصلی در استخدام وکیل سرقت ارز دیجیتال است.

5

پیشگیری از سرقت ارز دیجیتال و افزایش امنیت

زمانی که فردی می خواهد در بازار ارز دیجیتال شروع به فعالیت کند باید به صورت دقیق با ارز دیجیتال و امنیت آن آشنا شود و اطلاعات کافی از نحوه مراقبت از ارز دیجیتال در اینترنت داشته باشد. همچنین بعد از گزارش و ردیابی ارز دیجیتال سرقتی برای افزایش امنیت دارایی دیجیتال خود باید اقدامی شامل تغییر رمزهای عبور و کلیدهای خصوصی، فعال ‌سازی احراز هویت دو مرحله‌‌ای (2FA) و استفاده از کیف ‌پول ‌های سخت‌افزاری و امن‌‌تر را انجام داد.

هزینه‌ های وکیل پیگیری ارز دیجیتال سرقتی

ردیابی ارز دیجیتال سرقتی از طریق استخدام و کیل و مرجع قانونی می تواند هزینه زیادی را به خود اختصاص دهد. عوامل مختلفی مثل میزان ارز دیجیتال سرقت شده، مقدار پیچیدگی پرونده و میزان بودجه به منظور هزینه وکیل برای پیگیری سرقت ارز دیجیتال مورد توجه قرار گیرند. اولین و مهم‌ترین بخش ردیابی ارز دیجیتالها، هزینه های حقوقی هستند. همکاری با پلیس فتا یک راهکار ارزان و رایگان برای پیگیری سرقت ارز دیجیتال است؛ بنابراین اگر بودجه کافی برای مراجعه به وکیل سایبری را ندارید این روش می تواند روشی قانونی و خوبی برای ردیابی ارز دیجیتال سرقت شده است.
به طور کلی یک وکیل جرائم سایبری با تجربه و خوب هزینه بسیار بیشتری نسبت به وکلای تازه کار دریافت می کنند. هزینه های دادرسی نیز شامل هزینه تشکیل پرونده، ابلاغیه ‌ها، حق‌الزحمه کارشناسان و سایر موارد مرتبط با روند قضایی هستند. همچنین هزینه های جانبی مربوط به هزینه ردیابی ارز دیجیتال سرقتی باید در نظر داشت که می توان به هزینه مورد نیاز برای استخدام متخصصان یا انجام تحقیقات میدانی به منظور جمع‌آوری مدارک و شواهد و ترجمه اسناد و مدارک به زبان‌ های دیگر اشاره کرد.
وکیل سایبری علیرضا طباطبایی

مشاوره با وکیل سایبری

( علیرضا طباطبائی وکیل پایه یک دادگستری )

۱۰ دقیقه مشاوره تلفنی

۷۵,۰۰۰ تومان

۲۰ دقیقه مشاوره تلفنی

۱۵۰,۰۰۰ تومان

۳۰ دقیقه مشاوره تلفنی

۲۰۰,۰۰۰ تومان

۶۰ دقیقه مشاوره تلفنی

۳۵۰,۰۰۰ تومان

مشاوره ویدئویی

۵۰۰,۰۰۰ تومان

صرفه جویی در زمان
صرفه جویی در هزینه
مشاوره تخصصی
چند کاربره
امنیت بالا
امکان ارسال مستندات