توهین تهمت و افترا در فضای مجازی

توهین، تهمت و افترا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی

بررسی جرم

توهین تهمت و افترا در فضای مجازی – بسیاری افراد بویژه هنگامی که عصبانی می شوند الفاظ رکیک و زشتی خطاب به دیگران به زبان می آورند که گاهاً مصداق جرم و مستوجب مجازات و کیفر است. این امر در خصوص توهین و تهمت در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز مصداق دارد. بنابراین نباید با ارسال پیام و یا پیامک های زشت و توهین آمیز به دیگران، خود را در معرض اتهام قرار دهید.

تصور برخی افراد آن است که توهین و تهمت در فضای مجازی قابل ردیابی و پیگیری نیست. در حالی که شناسایی متهمان در فضای سایبری به دلیل برجای گذاشتن اثر دیجیتال، امکانپذیر بوده و فرد در مدت زمانی کوتاه گرفتار خواهد شد.

باید متذکر شد انتقال کینه و خصومت‌های شخصی از فضای حقیقی به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اشتباه است و کاربران نباید مرتکب چنین اشتباهی گردند.

فحاشی، توهین و هتک حیثیت در فضای مجازی به مراتب ماندگار تر از فضای حقیقی است و گاه جبران آن امکان پذیر نمی‌باشد. از این رو کاربران باید حتما به این موضوع توجه نمایند و با آبرو و حیثیت دیگران در این فضا بازی نکنند.

مجازات توهین تهمت و افترا در فضای مجازی

به موجب  ماده 697 قانون مجازات اسلامی:

  • هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را‌ صریحاً نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می ‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که‌ موجب حد است به جزای نقدی درجه شش محکوم خواهد شد.

و ماده 608 قانون مجازات اسلامی اینگونه بیان داشته است که :

  • توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد [مستوجب] جزای نقدی درجه شش خواهد بود و در مقابل، جرم قذف به معنای نسبت دادن زنا یا لواط به شخص یا اشخاص دیگر، خواه مرده و یا زنده است  از جرایم حدی و حالت خاصی از جرم افترا است. این مجازات بر طبق شریعت اسلام و ماده ۲۵۰ قانون مجازات اسلامی خواهد بود.

نمونه شکواییه

 

مشخصات طرفین نام خانوادگی نام پدر سن شماره ملی
نشانی 
شاکی ………… …………. ……….. ………… ……… ……..
مشتکی عنه ………….. ……………… ………. …………. …………… …………..
موضوع شکایت توهین تهمت و افترا در فضای مجازی
دلائل و منضمات پرینت پیام ها و تماس های دریافتی
سرپرست محترم دادسرای ……

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند:

نظر به مدارک و مستندات پیوست مشتکی عنه به قصد اضرار و عالمانه با استعمال الفاظ رکیک در محیط  اینستاگرام/تلگرام/واتساپ اقدام به توهین به اینجانب نموده و متعاقبا مبادرت به انتساب عناوین مجرمانه به اینجانب نموده است  به نحوی که موجب تکدر خاطر و سلب آسایش شده است.

مع ذلک با عنایت به موارد معنونه و با توجه به ادله اینجانب به استناد ماده 697 و 608 قانون مجازات اسلامی تقاضای تعقیب و شناسایی مرتکب تا مرحله اجرای مجازات  را از آن مقام عالی دارم.

* نکته در صورتی که مرتکب ناشناس باشد فیلد مربوط به مشتکی عنه را ناشناس ذکر می نماییم .

خدمات ما

مستند سازی ادله دیجیتال یکی از خدمات مجموعه وکیل سایبری می باشد  هرگونه داده یا نرم‌افزار یا سخت‌افزار الكترونیكی كه جهت اثبات ادعا، دفاع، استدلال قضایی، صدور رای و كشف جرم بکار گرفته شود و اطلاعات مفیدی را در اختیار قاضی پرونده قرار می دهد، ادله دیجیتال (ادله الكترونیكی) نامیده می شود که می تواند در فرآیند تعقیب كیفری یا دادرسی هم بسیار تاثیرگذار باشد. نکته قابل توجه این است که این ادله باید درچارچوب رعایت و اجرای قانون جمع آوری شوند، در غیر این صورت ارزشی نخواهند داشت.

برای آنکه در جریان جزییات بیشتر اینگونه جرایم در فضای مجازی قرار بگیرید با ما تماس بگیرید. در صورت مفتوح بودن هر گونه پرونده در این زمینه در محاکم قضایی، می توانید از کارشناسان گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری کمک بخواهید. تیم ما ضمن ارائه مشاوره های تخصصی قادر خواهد بود پرونده شما را به صورت حرفه ای پیگیری کند.

 

 

وکیل سایبری

خدمات ما برای شما، فراهم کردن

بهترین راه حل قانونی

برای تماس جهت رزرو جلسه حضوری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید

021-28423213 021-28423214

021-28423213

021-28423214

0

امتیاز کاربر: 4.1 ( 1 نتایج)