رد کردن لینک ها

طرح شکایت در اختلافات یا سوء استفاده از نام دامنه

طرح شکایت در اختلافات یا سوء استفاده از نام دامنه – نام دامنه یک نام انحصاری برای هر نوع فعالیت در اینترنت است که اساس تجارت الکترونیکی  در این فضا محسوب می گردد. این نام آدرس شناسایی موقعیتی مشخص و خاص در شبکه جهانی اینترنت می باشد.

در سال های اخیر تقاضا برای ثبت نام دامنه بویژه در میان صاحبان کسب و کارهای تجاری افزایش چشمگیری یافته است. کثرت تقاضا و وجود متقاضیان فراوانی که خواهان برخورداری از امتیاز ثبت بویژه در مورد برخی اسامی خاص هستند، موجب بروز اختلاف نظر و در مواردی طرح شکایت میان متقاضیان شده است.

در هنگام ثبت نام دامنه، متقاضی با ارائه درخواست ثبت نام‌ دامنه، یا با درخواست حفظ یا تجدید ثبت نام‌ دامنه، به موارد زیر اقرار و آن را قبول می‌کند :

  • اظهارات مندرج در موافقتنامه ثبت نام دامنه، کامل و دقیق است؛
  • حسب اطلاع متقاضی، ثبت نام ‌دامنه باعث نقض حقوق شخص ثالث نخواهد شد؛
  • نام‌ دامنه برای مقاصد غیرقانونی و نامشروع به‌‌ ثبت نرسیده و مورد استفاده قرار نخواهد گرفت؛
  • نام ‌دامنه عمداً در جهت نقض و مغایرت با قوانین و مقررات قابل ‌اعمال مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

مسؤولیت اینکه آیا نام‌ دامنه ثبت‌ شده توسط دارنده، ناقض حقوق دیگری می‌باشد یا خیر، برعهده دارنده نام ‌دامنه خواهد بود. مرکز ثبت این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که چنانچه مشخص شود ثبت‌ نام ‌دامنه در جهت نقض و در مغایرت با حقوق شخص ثالث است، نسبت به لغو ثبت نام‌ دامنه اقدام نماید.

مرکز ثبت بر طبق شرایط و اوضاع ‌و احوال مشروحه ذیل مبادرت به لغو، انتقال یا ایجاد تغییرات در ثبت نام ‌دامنه خواهد کرد:

  • وصول دستور مقتضی به صورت کتبی یا الکترونیک از سوی دارنده یا نماینده مجاز دارنده جهت اقدام، با رعایت مقررات مندرج در ماده ۸ سند حاضر،
  • وصول دستور دادگاه یا مرجع داوری صالحه مبنی بر الزام به اقدام، و یا
  • وصول تصمیم متخذه از سوی هیأت رسیدگی اداری مبنی بر الزام به اقدام بر طبق رسیدگی انجام ‌شده که دارنده امتیاز طرفی از آن بوده و بر طبق سیاست‌ نامه حل اختلاف صورت پذیرفته است.

همچنین مرکز ثبت می‌تواند مطابق با شرایط مندرج در موافقتنامه ثبت یا سایر الزامات قانونی مبادرت به لغو، انتقال یا اعمال تغییرات در ثبت نام ‌دامنه نماید.

 

ثبت دامنه

با توجه وجود اختلافات بسیار زیادی که در خصوص نام دامنه وجود دارد و نیز پرونده های مفتوحه در مراجع قضایی، لازم است کلیه متقاضیان پیش از ثبت نام دامنه در مورد استفاده از نام مورد نظر خود بررسی های کارشناسی به عمل آورند و با افراد صاحب نظر مشورت نمایند. اگر در این مورد پرونده های قضایی مفتوح دارید و به دنبال وکلای مطلع و کارشناس در این حوزه می گردید می توانید با ما تمس بگیرید.

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری با همکاری متخصصین حوزه های مختلف فناوری اطلاعات و نیز استفاده از وکلای آشنا به علوم رایانه آماده ارائه خدمات حقوقی به مشتریان گرامی است. تیم تخصصی ما با قبول وکالت پرونده های شما و با رعایت تمام جنبه های فنی، تخصصی و حقوقی، کوشش خواهد نمود با تمام توان در جهت احقاق حقوق شهروندان گرامی گام بردارد.

خدمات مشاوره وکیل سایبری

ما در صفحه اینستاگرام وکیل سایبری (vakilecyberi) در دسترس شما هستیم

اینستاگرام وکیل سایبری

بازگشت به بالای صفحه