دعاوی مرتبط با نام دامنه طرح شکایت در اختلافات یا سوءاستفاده از نام دامنه

طرح شکایت در اختلافات یا سوءاستفاده از نام دامنه

دعاوی مرتبط با نام دامنه

نام دامنه یک نام انحصاری برای هر نوع فعالیت در اینترنت است که اساس تجارت الکترونیکی  در این فضا محسوب می گردد. این نام آدرس شناسایی موقعیتی مشخص و خاص در شبکه جهانی اینترنت می باشد. تقاضا در سال های اخیر برای ثبت نام دامنه افزایش چشمگیری داشته است. کثرت تقاضا و وجود متقاضیان فراوانی که خواهان برخورداری از امتیاز ثبت بویژه در مورد برخی اسامی خاص هستند، موجب بروز اختلاف نظر و دعاوی مرتبط با نام دامنه میان متقاضیان شده است.

در هنگام ثبت نام دامنه، متقاضی با ارائه درخواست ثبت نام‌ دامنه، یا با درخواست حفظ یا تجدید ثبت نام‌ دامنه، به موارد زیر اقرار و آن را قبول می‌کند :

  • اظهارات مندرج در موافقتنامه ثبت نام دامنه، کامل و دقیق است؛
  • حسب اطلاع متقاضی، ثبت نام ‌دامنه باعث نقض حقوق شخص ثالث نخواهد شد؛
  • نام‌ دامنه برای مقاصد غیرقانونی و نامشروع به‌‌ ثبت نرسیده و مورد استفاده قرار نخواهد گرفت؛
  • نام ‌دامنه عمداً در جهت نقض و مغایرت با قوانین و مقررات قابل ‌اعمال مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

مسؤولیت اینکه آیا نام‌ دامنه ثبت‌ شده توسط دارنده، ناقض حقوق دیگری می‌باشد یا خیر، برعهده دارنده نام ‌دامنه خواهد بود. مرکز ثبت این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که چنانچه مشخص شود ثبت‌ نام ‌دامنه در جهت نقض و در مغایرت با حقوق شخص ثالث است، نسبت به لغو ثبت نام‌ دامنه اقدام نماید.

شرایط مرکز ثبت برای لغو انتقال یا ایجاد تغییرات نام دامنه

  • دستور مقتضی به صورت کتبی یا الکترونیک از سوی دارنده یا نماینده مجاز دارنده جهت اقدام، با رعایت مقررات مندرج در ماده ۸ سند حاضر،
  • وصول دستور دادگاه یا مرجع داوری صالحه مبنی بر الزام به اقدام
  • تصمیم متخذه از سوی هیأت رسیدگی اداری مبنی بر الزام به اقدام بر طبق رسیدگی انجام ‌شده که دارنده امتیاز طرفی از آن بوده و بر طبق سیاست‌ نامه حل اختلاف صورت پذیرفته است.

همچنین مرکز ثبت می‌تواند مطابق با شرایط مندرج در موافقتنامه ثبت یا سایر الزامات قانونی مبادرت به لغو، انتقال یا اعمال تغییرات در ثبت نام ‌دامنه نماید.

 

دعاوی مرتبط با نام دامنه

با توجه وجود اختلافات بسیار زیادی که در خصوص نام دامنه وجود دارد و نیز پرونده های مفتوحه در مراجع قضایی، لازم است کلیه متقاضیان پیش از ثبت نام دامنه در مورد استفاده از نام مورد نظر خود بررسی های کارشناسی به عمل آورند و با افراد صاحب نظر مشورت نمایند. اگر در این مورد پرونده های قضایی مفتوح دارید و به دنبال وکلای مطلع و کارشناس در این حوزه می گردید می توانید با ما تمس بگیرید.

گروه حقوقی تخصصی وکیل سایبری با همکاری متخصصین حوزه های مختلف فناوری اطلاعات آماده خدمات می باشد . تیم تخصصی با تمام توان در جهت احقاق حقوق شهروندان گرامی گام بر میدارد.

 

ما در صفحه اینستاگرام وکیل سایبری (vakilecyberi) در دسترس شما هستیم

اینستاگرام وکیل سایبری

 

 سایر خدمات وکالت وکیل سایبری

 

 

وکیل سایبری

خدمات ما برای شما، فراهم کردن

بهترین راه حل قانونی

برای تماس جهت رزرو جلسه حضوری با شماره های زیر تماس حاصل نمایید

۰۲۱۲۸۴۲۷۱۳۷

۰۲۱۴۴۰۹۷۱۶۲

021-28423213

021-28423214